Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Problema monitor LED Asus !! HELP!

  1. #1 SP
    Member Florix09's Avatar

    Exclamation Problema monitor LED Asus !! HELP!

    Acum nu stiu daca este chiar de la monitor, pentru ca pe laptop am vazut ca nu mi face asa.
    Monitorul il am conectat la ps3,(pentru asta l am si cumparat - console gaming) si dupa cum puteti observa imi apar acele ''wavy lines' .. habar n am de ce.. unele sunt statice, altele se misca.
    Ceva ce nu mi s a mai intamplat. Nu e de la cablu, am incercat cu 2 diferite. Ce poate fi ?? Ceva de la consola ? I s a mai intamplat cuiva ?
    *sper ca puteti observa acele linii,acel curcubeu nasol..
    Attached Images Attached Images 20150303_204203.jpg 20150304_122319.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Vezi sa nu fie setat cumva pe prea putine culori sau biti. Stiu ca asa ceva face, in mom in care nu are maximul de culori si nu poate face treacerea gradat, de la o culoare la alta.

  3. #3 SP
    Member Florix09's Avatar
    Se pare ca nu e din cauza asta.. m am mai jucat cu setarile si tot asa face..

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai poti verifica destul de usor. Daca spui ca monitorul conectat la laptop nu face asa, atunci conecteaza si consola la un alt monitor/tv. Si daca nici acolo nu face problema asta, atunci e clar ceva in neregula la conexiunea PS3 cu monitorul acesta (iti recomand sa resetezi PS3-ul: opresti PS3-ul - sa fie aprins ledul rosu din fata - si tii apasat butonul de power - cel de pe consola - timp de 5 secunde - pana face al doilea beep - dai drumul la butonul de power si reconfigurezi video in setari).

    Verifica si daca ai Full RGB mode sau e setat pe Limited. Bafta!

  5. #5 SP
    Member Florix09's Avatar
    Ok. o sa ma duc maine la un prieten cu consola sa o verific pe plasma lui. Intre timp sa fac resetarea video..

    ---------- Post added 04-03-2015 at 21:51 ----------

    Se pare ca resetul nu a rezolvat nimic. Incepe sa ma enerveze.. sa fie oare de la priza ?? Ca la bec e contact imperfect si licareste becul, si la o alta priza la fel, contact imperfect. Sa fie din cauza asta ?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Jeez... pai tie iti "licare" becurile in casa si risti sa bagi ceva in prize?!? Cheama man un electrician intai... pune-ti priza cu protectie (ca sa nu spun UPS), ca poate ramai fara toate cele electronice prin casa...

  7. #7 SP
    Member Florix09's Avatar
    Da..pai asa e cand esti student si nu stai la casa ta unde totul e perfect.. am 3 prize in camera dintre care 1 nu merge, alta paraia cand bagam ceva in ea, si ultima e cea la care am sistemul.. ma rog, urmeaza sa vorbe cu proprietarul. Sper sa fie de la asta.

  8. #8 SP
    Member Florix09's Avatar
    Deci nu este de la curent..nu pot scapa de acel efect de curcubeu.. o fi din reglaje, dar nu mi dau seama ce anume sa i fac sa nu se mai vada asa...

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Spunei ca o sa testezi pe un alt monitor/TV. Ai facut-o? Se vede la fel?

  10. #10 SP
    Member Florix09's Avatar
    Am eliminat ipoteza legata de electricitate.. Diseara ma duc la un prieten cu consola sa o testez pe tot ce are el. Am observat insa o chestie..acele "unde" si linii se observa foarte clar daca setez luminozitatea de la normal in jos din meniul theme..cu cat scad mai mult cu atat se vad mai clar dungile, la -5 deja e teroare. La normal nu se mai vad.. nu inteleg faza.

  11. #11 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Posibile cauze:

    - cablu HDMI de prosta calitate (chiar daca ai incercat 2 cabluri diferite)
    - monitor ieftin si prost (monitoarele astea LED ieftine de 21 - 22" in jurul sumei de 400 lei sunt muuuult mai slabe calitativ comparativ cu vechile LCD iluminate cu lampi.
    - ramane sa vezi cum se comporta pe alt monitor/TV, daca se comporta la fel, este comsola sau cablul cu bube.

  12. #12 SP
    Member Florix09's Avatar
    Nu e chiar cum spui tu.. 1.monitorul valoreaza undeva in jurul sumei de 1000 lei..2. E de 27".3. E asus.
    Pe langa astea, an fost la un prieten care are o plasma panasonic vierra si ce pot sa zic.. imi face fix la fel..
    Cablul e cel de la hama, rosu special pt ps3, gold plated.
    Deci..sa iau un cablu de 200 lei sau o fi de la placa video din ps3 si n am ce sa fac.. m am linistit oricum.

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cablul placat cu aur, stii ca orice cablu simplu de hdmi de 20 de lei merge perfect, e digital. mai incearca cu un alt cablu ieftin.

  14. #14 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Acelasi monitor il am si eu si nu am avut probleme de genul pana acum. Nici la laptop, nici la PS3 si nici la PS4. Clar trebuie sa fie de la cablu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare monitor LED By GS0Ls in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 05-04-2012, 23:36
  2. Help ! 3 beep-uri si led rosu ! By wZZ in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 10 Last Post: 13-02-2010, 22:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts