Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Intrebari legate de monitoarele iiyama

  1. #1 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar

    Intrebari legate de monitoarele iiyama

    Buna ma gandesc sa achizitionez un monitor iiyama PROLITE E2473HS-GB1 24", problema este ca nu am prea auzit de aceasta firma... are careva dintre voi experienta cu aceasta firma ? Poate chiar cu acest tip de monitor....

  2. #2 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Iiyama este una din firmele de top pe piata monitoarelor, poti cumpara cu incredere produse de la ei. Legat de modelul propus de tine, la ce il folosesti? Intreb pentru ca are panou TN (care este cam cel mai prost dpdv al imaginii, clar sub VA sau IPS), si doar 60 Hz. Astfel de monitoare TN merita doar daca joci la nivel competitiv, caz in care este "obligatoriu" sa-ti iei un TN cu 120/144 Hz refresh rate.

    Daca in schimb vei folosi monitorul si la filme, browsing, poze, whatever..si vrei culori semnificativ mai vii, unghiuri mai largi de vizualizare, contraste mult mai bune etc., ia-ti un VA sau un IPS. Uite aici ceva info rapide despre diferente:


    La pretul ala (in jur de 800 lei vad), poti sa mai faci un efort de 70-80 lei si sa te orientezi spre Iiyama X2483HSU (24", panou AM-VA+, flicker free). Nu-ti recomand X2481 de la Iiyama, nu are panou VA+.

    Sau un LG IPS: 25UM55-P (25", ultrawide, 2580x1080, flicker free). Doar sa ai si placa video mai sanatoasa, sa-ti suporte rezolutia aia in jocurile noi, daca asta te intereseaza.

  3. #3 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu vreau sa trec peste 1080p, si asa imi duc cred ca la limita placa video . Am sa-l folosesc si pentru gaming dar pana in 1080p si cu 60Hz ajunge, as mai avea doar o intrebare, la un timp de raspuns de 5ms as avea probleme cu ghosting-ul ?

    PS: monitorul am sa-l iau second deci din pacate recomandarea nu se prea afla in raza mea financiara, cel putin la ora actuala, dar ms .

  4. #4 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Are functie de overdrive, dar sunt oameni pe net care se plang de reverse ghosting la modelul asta.

  5. #5 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Mai am doar o intrebare (pe langa cea cu 5ms), am auzit de la cineva ca nu ar trebui sa iau sub 300 cd/m2 este adevarat ? Nu de alta dar sunt cateva oferte bune pentru 250 cd/m2.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    300 cd/m2 este luminozitatea... mai exact intensitatea sa la maxim. Unii scot cifra respectiva din burta (nu e pe masurate). Un monitor bun de obicei are 350 cd/m2.

  7. #7 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Iar timpul de raspuns ? Nu ar trebui sa am probleme cu 5ms gen ghosting asa-i ?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca sunt 5ms g2g (grey to grey), atunci real ai vreo 16ms (sau mai mult). Overdrive-ul iarasi e o aberatie... acum depinde de tipul de panou, depinde de firma, de model... Iyama de obicei facea monitoare pentru grafica/dtp/acad... nu gaming. Nu cunosc acel model (sa fiu sincer n-am mai auzit nimic de Iyama de ceva ani).

    Dar tu oricum ai spus ca iti cumper SH, nu? Asa ca treburile astea sunt cam irelevante. Te duci si testezi monitorul cand il cumperi (iei consola sau laptopul dupa tine)... si daca tie iti place, aia e.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Articole interesante legate de gaming By Tudoran in forum Console Club
    Replies: 543 Last Post: 30-01-2024, 13:31
  2. Discutii legate de eMag.ro By MonkY in forum Console Club
    Replies: 1041 Last Post: 07-03-2023, 09:18
  3. Cateva intrebari legate de Xbox By ProLover14 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 06-02-2014, 00:01
  4. Noutati legate de OnLive By Zombozo in forum Stories & Other News
    Replies: 19 Last Post: 01-02-2011, 19:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts