Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 33 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast
Results 221 to 240 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #221 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Am făcut recent upgrade la Fiberlink 1000, dar bătrânul meu Linksys nu face față la viteze mai mari de 20mb la download prin wifi. Pusesem ochii pe aceste modele de la Asus (RT-AC56U / RT-N66U), daaaar > Most Asus routers affected by hijack bug; exploit posted | ZDNet

    Acum sunt în dubii, să aștept până repară Asus buba sau fac liniștit research la alte modele/branduri?

    Help?

  2. #222 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Graft: nu doar la Asus e problema asta... Diferenta e ca la Asus se rezolva repede... altii n-au mai scos update-uri de firmware de ani buni (timp in care au aparut zeci de exploit-uri). Asus changelog:

    "Fixed infosvr security issue.
    -Fixed Cross-site request forgery security issue"

    Ca sa-ti faci o idee, DDoS-urile facute recent in mare parte s-au folosit de vulnerabilitati ale routerelor "home". Insa nu stiu nicio companie care sa fie mai "upto date" decat Asus (repet, pt. home usage). Mai ales ca se folosesc de open source... si oricine poate veni cu un fix (e si motivul pt. care recomand firmware-ul Merlin, care e tot timpul "la zi" - omul a scos firmware update chiar acum cateva zile, cand altii inca petreceau de Revelion)

  3. #223 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa cum ti-am zis si aici, go for it.

  4. #224 SP
    Member robertfelixx's Avatar
    Salutare, am o mica problema cu un router pe conexiunea de 2.4,nu stiu daca este din setari/software/hardware sau daca este un lucru normal.

    Model router : D-link dir850L (rev.A)/firmware:1.12WW (ultimul)

    Configurez router'ul manual (802.11n / aleg un canal etc),verific cu inSSIDer si imi arata ca functioneaza pe 2 canale (ex: CH 7+3), verific conexiunea din windows, la viteza oscileaza intre 240-300 Mbps , dupa 5 minute scade pentru 10-20 secunde la 2-5 Mbps dupa care revine la 144Mbps si acolo ramane, verific din nou cu inSSIDer la canale apare doar unul de data aceasta (ex: CH 7).

    Am atasat 2 poze ,acum este configurat pe auto.

    Am verificat cu inSSIDer vechiul Tp-link (WR740n) si functioneaza pe 2 canale (7+3) ,conexiunea din windows este stabila la 150 Mbps.
    Attached Images Attached Images 2.jpg 1.jpg

  5. #225 SP
    Junior Member inkstreme's Avatar
    Am si eu un D-Link DIR 300 si e o petarda de router... Duce maxim 30 MBPS si nici nu are range prea mare... Nu recomand, mai bun e unul d-asta. Just sayin'.

  6. #226 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by inkstreme View Post
    Am si eu un D-Link DIR 300 si e o petarda de router... Duce maxim 30 MBPS si nici nu are range prea mare... Nu recomand, mai bun e unul d-asta. Just sayin'.
    Eu sper ca tu glumesti. Nu se poate sa vorbesti serios comparand D-Link DIR 300 (un router de acum 7-8 ani care nu stie mai mult de standard G)... Nu mai vorbim ca si in preistoric, cand se gasea pe piata, era un router care costa sub 100 RON (gama low budget).

    robert123: 144Mbps nu e chiar atat de rau... depinde insa si ce distanta este intre router si client, ce interferente ai, ce placa de retea ai, s.a.m.d. Sunt prea multi factori de luat in calcul. Incearca sa repozitionezi routerul... incearca si alte canale. La un asemenea router insa (850L) e pacat sa-l conectezi pe 2.4Ghz... el pe 5Ghz se desfasoara cum trebuie (upto 867Mbps), si ai si mai putine interferente (dar distanta mai mica).

  7. #227 SP
    Junior Member inkstreme's Avatar
    L-am luat in ianuarie 2012 de pe emag. Pe atunci, cunsotintele mele despre routere erau 0. Oricum, pe vremea aceea era suficient pentru viteza de net de 2 MBPS de care dispuneam...

  8. #228 SP
    Member robertfelixx's Avatar
    @Monky laptop'ul stie doar 2.4Ghz (intel centrino 1030n teoretic duce 300 Mbps), distanta este de vreo 3m (fara zid'uri etc) ,am incercat si alte canale dar tot asa patesc merge pe 2 canale pentru ceva timp dupa care revine pe unul singur si viteza scade la 144Mbps..nu stiu care e problema dar tigaia aia de tp-link merge pe 2 canale si sta fix la 150Mbps ....probabil am sa schimb placa de retea cu Placa Retea Wireless Intel AC 7260, Dual Band, 300 / 867Mbps, Bluetooth 4.0, mini PCI-E - eMAG.ro

    In schimb pe 5Ghz nu am ce sa-i reprosez,doar ca laptop'urile din dotare stiu doar 2.4 , pe 5Ghz tin consola (cred ca nu stie standardul AC) ,telefoanele si tv'ul .

    Un test de viteaza pe telefon (Z2)
    Attached Images Attached Images screenshot_2015-01-31-16-18-20.png

  9. #229 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, eu din cate stiu (s-ar putea sa gresesc totusi, imi fac mea culpa), un client wireless pe 2.4Ghz nu are cum sa mearga pe mai multe canale simultan. Routerul poate oferi 2 canale (de obicei 1 primar + 1 extra in caz ca e super busy primarul), insa placa va merge pe un singur canal. Practic tie pe D-Link iti arata corect (odata conectat pe un canal, il taie pe celalalt - elimina interferentele), pe cand TP-Link nu-l taie - motiv pt. care inca vezi 2 canale.

    Presupun ca si la ceilalti vezi cate 2 canale pt. ca ori sunt varza routerele (si nu taie al doilea canal), fie nu au niciun wireless conectat (si sunt ambele canale deschise, pana se conecteaza un client).

    Da, ar fi optim sa pui placa aceea de retea de la Intel... asa ceva am si eu insa in varianta PCIE. Se conecteaza la 833Mbps pe AC... e superba! Si ai si Bluetooth 4.0 integrat

  10. #230 SP
    Senior Member Cristian2191's Avatar
    Salut,

    Am cateva intrebari :
    Am achizitionat la UPC Fiber Power 500mb , iar in pachet include si modemul Hitron CGNV4 de tip iarWiFi eMTA . Eu detin acest model de router Rețelistică - RT-N53 - ASUS . Mai e nevoie sa conectez router-ul la modemul oferit de UPC ? TV-ul , PS4 , PC o sa le conectez prin cablu iar prin wi-fi doar laptopul . Le pot conecta la modemul de la UPC sau e nevoie de router ?
    Si ultima intrebare , cum se comporta internetul de la UPC ?

  11. #231 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu exact modelul acela, dar din cate vad la producator, CGNV4-ul poate fi folosit si ca router. Ai putea sa pui si N53-ul (vezi sa pui ultimul firmware) si sa faci o comparatie.

    Cat despre cum se comporta internetul la UPC... pot sa-ti spun doar din punctul de vedere al clientilor (chiar azi am avut de lucru la unul din ei, via UPC): de la prost in jos! Atunci cand merge, e decent. In general insa dezastru! Si peering-ul este la pamant... nu stiu daca e de vina UPC-ul sau RDS-ul, dar cred ca mai mult de 100KB/s intre ei nu e. Inca astept pe cineva care sa laude UPC-ul (in comparatie cu RDS-ul).

  12. #232 SP
    Senior Member Cristian2191's Avatar
    Chiar o sa fac o comparatie cu cele 2 sa vad care se comporta mai bine(am ultimul update) . Mai rau decat cel care il am acum(AKTA) , nu cred ca o sa mearga .

    Multumesc pt raspunsuri .

  13. #233 SP
    Member styng's Avatar
    dupa ce am probat doua routere de la TP-Link ( 1043ND si Archer C2 ) am optat pt. D-Link DIR-850L care l-am gasit la promo -40%, este pur si simplu fenomenal si la semnal si viteza

  14. #234 SP
    Member robertfelixx's Avatar
    Il folosești pe 2.4Ghz,ce viteza ai pe wi-fi?

  15. #235 SP
    Member styng's Avatar
    am abonament fiberlink 100 Rds. Testul e facut de pe tel, prima poza la 2.4 si a doua la 5GHz
    Attached Images Attached Images 2.4.png 5.png

  16. #236 SP
    Member robertfelixx's Avatar
    Deci nu are al meu vreo problema.
    Btw: în cazul în care ai vechiul fb100 (40 ron /luna) poți trece gratuit la fb200, faci cererea online din digicare,și în 2 zile vin să-ți schimbe cablul/remufeze pe toate cele 8 fire... Eu am schimbat direct cablul oricum era ieftin vreo 1.5 ron/m au pust tot cat5e

    Cam asa arata pe 2.4 la mine
    Attached Images Attached Images screenshot_2015-02-01-13-31-18.png

  17. #237 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  18. #238 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Interesant, dar totusi e cam multa "vrajeala" acolo... "Have you tried to purchase or install a wireless router lately? I have, and it is hell." - serios? Majoritatea routerelor in ziua de azi au ceva gen "3 steps installation" (mai putin nu ai cum, decat daca vrei sa nu setezi reteaua wireless, sau sa nu-ti introduci datele la ISP).

    Apoi, chestia cu "ai zone unde nu ajunge wireless-ul?" - sa fim seriosi, nu reinventeaza ei semanlul WiFi, si nici nu are cine stie ce antene S.F. Ba din contra, sunt internal antennas... weak ones. Ai weak spots, mai cumperi inca un Eero. "strength in numbers" - that's funny si suna cam ca in anii 2000. Deci in loc sa-mi iau un router bun care sa-mi bata in toata casa, cumpar 3-5 bucati de Eero. Whoa!

    Continuand cu "Eero nu e un router, este network"... asta deja e hipstereala.

    Si finalizam cu "Poti sa faci streaming la filme in timp ce Eero se updateaza singur". Eh asta as vrea sa o vad si eu. Ar fi primul device care-si face update la kernel si care nu are nevoie de restart...

    Una peste alta este urat (disponibil doar pe alb de spital), are un singur port USB 2.0 (welcome to 2000 again) si un singur port gigabit pt. LAN (cred ca si cel mai ieftin de pe piata are 4). Ca parti bune nu vad decat usurinta in instalare... pt. noobs va fi probabil foarte interesant. Si faptul ca totusi stie de standardul .ac - cu Bluetooth-ul nu prea stiu ce face

  19. #239 SP
    Member wampirash's Avatar
    Salutare,

    Am trecut si eu la fiberlink 1000 de la RDS (nu neaparat am nevoie de viteza asta, era ceva promotie si a fost la acelasi pret cu cel de 500).
    Asadar, in momentul acesta, eu am amplasata o cutie afara, unde imi e modemul de la RDS din care imi intra internetul intr-un router. Din acel router, internetul e repartizat in 3 directii prin 3 cabluri.
    2 din acestea ma intereseaza in sensul in care, unul dintre ele va intra direct in PC, iar celalalt imi intra intr-un alt router, la care ma conectez atat wireless cat si pe cablu.

    Asadar, rugamintea mea e sa ma ajutati cu o parere/sfat/propunere, ce routere/aparate trebuie sa imi cumpar, care ar fi cele mai ok, astfel incat sa beneficiez de o viteza mult mai mare (macar 500, ca ma gandesc ca sa ajung spre 1000 imi trebuie routere serioase, implicit si ft scumpe).

    Trebuie sa schimb ambele routere ? Primul router nu ma intereseaza cat de bun e pe wifi, doar pe cablu sa fie rapid, iar al doilea router ma intereseaza sa fie foarte bun si pe wifi si pe cablu.

    Am alta varianta in loc de primul router sa cumpar altceva? Avand in vedere ca tot ce face e doar sa-mi repartizeze internetul mai departe.

    Buget 500-600 lei.

    Multumesc

  20. #240 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Vezi ca am vaga impresie (in urma unei discutii cu cei de la RDS) ca daca cutia/modemul in care intra fibra optica e ZTE s-ar putea sa ai doar o iesire gigabit 100/1000 celelalte 4 iesiri fiind de 10/100.
    Caz in care va trebui pe acea iesire sa legi routerul, iar din router sa scoti pe cablu PC-ul, etc...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 33 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts