Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 33 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #301 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pai a scos peste 900 Mb/s cu el? Ce i-a făcut?

  2. #302 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Probabil sunt vreo 3 chestii care l-au ajutat: 1. update de firmware la zi (trebuie neaparat sa stie functioneze hardware acceleration via PPPoE altfel nu sare de 2-300), 2. are placa de retea buna (probabil un Realtek mai OK via PCIe sau un Intel) si 3. sta foarte bine RDS-ul pe zona lui. Probabil cu un router mult mai scump ar sari de 950Mbps... dar nu cred ca merita banii.

  3. #303 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vreau sa îmi cumpăr si eu un router, buget max 300 de lei, pt abonamentul de 500 de la RDS. Aștept câteva păreri. Merci

  4. #304 SP
    Member styng's Avatar
    iti recomand TP-LINK ARCHER C7, Dual Band, AC 1750Mbps e f buna promotia de la 445 lei la 311.50 lei

    sau modelul acesta de la Asus, daca esti dispus sa mai adaugi 40lei la buget

    Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps High Power Router, Gigabit Ethernet, USB 3.0

  5. #305 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    MonkY tu ce recomanzi, stiu ca ai testat o grămadă si te pricepi?

  6. #306 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dant3: la bugetul pe care il ai alocat, cam acestea 3 sunt solutiile (asa cum am spus si mai sus, la care poti adauga si acel TP-Link - cu care eu insa nu ma impac):Toate cele 3 solutii sunt gigabit, toate cele 3 sunt dual-band (si 2.4Ghz si 5Ghz), toate cele 3 stiu standard AC. Personal cel mai bine ma impac cu soft-ul de la Asus si imi place ca fac update-uri destul de des. Imi place si AiCloud-ul (disponibil si pe iOS si pe Android) si faptul ca pot folosi custom firmware (cum ar fi cel de la Merlin).

    Daca vrei solutia cea mai ieftina si mai simpla, iti recomand D-Link-ul. Daca mai pui 99 RON, mergi pe Asus RT-AC56U (pe care eMag il prezinta cam gresit ca fiind AC1200). Din pacate, urmatorul router de la Asus care sa faca toate cele de mai sus si sa fie mai puternic (si cu antene externe) este ASUS RT-AC66U, care totusi sare de 600 RON.

    TP-Link-ul poti sa-l iei daca vrei sa risti. Cauta discutii despre ele... o sa gasesti si horror stories, dar o sa gasesti si oameni super multumiti de ele. Daca esti norocos din fire, poti incerca. Bafta!

  7. #307 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Quote Originally Posted by styng View Post
    iti recomand TP-LINK ARCHER C7, Dual Band, AC 1750Mbps e f buna promotia de la 445 lei la 311.50 lei

    sau modelul acesta de la Asus, daca esti dispus sa mai adaugi 40lei la buget

    Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps High Power Router, Gigabit Ethernet, USB 3.0
    RT-N18U am eu de vreo 2 luni aproape, functioneaza impecabil, scot aprox. 850 Mbps, dar am un HDD de 7200 rpm, probabil cu un SSD s-ar duce mai sus.

  8. #308 SP
    Member styng's Avatar
    si eu il am tot cam de 2 luni si sunt foarte multumit de el. Archer C7 de la TP-link am vandut cam 10 buc. in ultimele 2 saptamani si n-am avut plangeri , probabil o sa-l iau sa-l testez 2 zile sa vad ce si cum. Modelul D-Link DIR-850L AC 867Mbps + N 300Mbps ce l-a recomandat MonkY l-am detinut 3 saptamani, dar i-am facut retur deoarece am avut probleme cu pingul si packet loss in Dota 2.
    Am facut un test cu Asus RT-N18U pe banda de 500 de la RDS.

    Speedtest.net by Ookla - My Results

  9. #309 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Exista routere in halul asta de amarate care sa nu stie de bridge mode? Am gasit un Dlink Dir-600 pierdut printr-un dulap pe care am zis ca il pun in bridge mode langa console ca sa le conectez pe toate prin cablu. Am umblat de mi-au iesit peri albi prin setarile routerului, dar nu am gasit niciunde asa ceva. Nu mai am carti tehnice si alte alea, iar fiind un router vechi in listele de specs nu am gasit mare lucru care sa imi confirme sau infirme ca are bridge mode. Are un CD de instalare dar nu am Cd/DVDRom nici la PC si nici la laptop

  10. #310 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa este, nu toate routerele stiu de bridge mode... De fapt, intr-o perioada, bridge mode nu stiau decat routerele scumpe.

    Incearca sa-i pui ultimul firmware, poate-poate... desi D-Link sta foarte prost la update-uri pentru produsele mai vechi (fata de Asus, de exp.).

  11. #311 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Are ultimul update. Eu credeam ca nu vad eu bine. In cazul asta nu ramane decat sa-l arunc si sa caut ceva ieftin care stie bridge

  12. #312 SP
    Junior Member mdexter95's Avatar
    Salutare. Am pus si eu fibra de 1000 de la RDS si sunt in cautarea unui router; preferabil nu TP Link, ca buget nu as depasi 3-3,5mil., astept pareri. Nu am folosit deloc pana acum unul, e teritoriu nou. Multumesc!

  13. #313 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mdexter95: Bine ai venit pe CG. Ai cu cateva posturi mai sus 3 optiuni care se incadreaza in bugetul tau. Si daca citesti ce s-a mai scris inainte, vezi ca unii au si testat deja si sar de 900Mbps. Bafta!

    http://www.consolegames.ro/forum/f29...ml#post1245810

  14. #314 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Am o problema de estetica si vreau sa imi schimb routerul din cauza asta. Mi-am luat mobila care as vrea sa se apropie cat mai mult de perete, dar din cauza "power supply-ului" mare al D-linkului Dir-600 al meu, sta destul de departe. Asa ca as vrea un router cu "power supply" intergrat, sau sa raman cu routerul meu dar sa gasesc un prelungitor de prize subtire, pentru a le impaca.

    Idei?

    PS: nu vreau SF-uri, Dir 600 al meu de 5 ani isi face treaba pefrect pentru ce am eu nevoie. Un buget nu mai mare de 150 de Ron consider ca e prea mult.

  15. #315 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kragod: din cate am vazut pana acum, routerele (mai ales cele mai decente) au sursa separata. Motivatia e simpla: se incalzesc ele suficient de tare si fara o sursa/transformator extra. In plus, e bine ca langa un router wireless sa ai cat mai putine interferente cu parti electrice. Prin urmare, chiar nu stiu sa-ti spun un router bunicel cu sursa integrata. Sorry...

  16. #316 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Are ultimul update. Eu credeam ca nu vad eu bine. In cazul asta nu ramane decat sa-l arunc si sa caut ceva ieftin care stie bridge
    poti pune DD-Wrt care stie de bridge mode:
    D-Link DIR-600vB / 300vB - DD-WRT Wiki

  17. #317 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Am facut update de firmware la Asus RT-N18U si mi-au resetat username-ul si parola.Cum sa le aflu sau sa schimb?
    AM aflat- e parola de la retea..

  18. #318 SP
    Member freezy's Avatar
    Salut, as dori cateva explicatii in legatura cu router-ul ASUS RT-N53
    Mai exact ma intereseaza cum se imparte viteza de download pe wireless.
    Am abonament la internet de la RCS, fiberlink 100, iar in teste pe tableta/smartphone viteza de download e in jur de 50 Mbps pe banda 5 Ghz. E bine? E rau? Se putea mai bine de atat?

    O alta nelamurire pe care o am...acest router e dual-band, 300 Mbps pe fiecare banda. Daca trec la fiberlink 300 o sa am pe wireless download mai mare decat 50 Mbps, cat am acum cu fiberlink 100?
    Stiu ca pentru fiberlink 300 trebuie router gigabit iar acest router are port de intrare 10/100, deci cum poate sa-mi dea pe wireless 300 Mbps daca el este limitat la intrare cu 100? De ce mai scrie pe el 300 Mbps pe fiecare banda daca in el mai mult de 100 nu intra?!

  19. #319 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut freezy. In primul rand, viteza pe wireless in cazul modelului tau se imparte in 2 benzi, una de 300Mbps pe 2.4Ghz si alta de 300Mbps pe 5Ghz. In functie de distanta, pereti, numarul clientilor, chipset-urile wireless ale clientilor, QoS si alte nebunii... viteza unui client wireless va varia intre 1Mbps si 300Mbps. 300Mbps ar fi o exceptie cu un client extrem de aproape de router, pe un canal liber, cu un chipset si antena serioasa, fara banda folosita de alti clienti.

    Referitor la cei 50Mbps, trebuie sa afli intai daca limitarea este din cauza wifi-ului sau e de la provider (RDS). Daca si pe cablu ai tot 50Mbps, atunci nu e vina wifi-ului. Daca insa pe cablu ai fix 100Mbps, fie incerci repozitionarea routerului... fie elimini din posibilele interferente (tv-uri, monitoare, calculatoare, pereti grosi, etc.), fie treci pe o banda mai libera (daca stai in zona unde ai prea multe retele wifi)... fie iei un router/client cu antene mai puternice si chipset mai bun.

    Daca treci la fiberlink 300, routerul acesta nu iti va da sub nicio forma mai mult de 100Mbps pe internet. Insa poti avea 300Mbps local. Cu alte cuvinte, daca ai 2 calculatoare conectate pe wifi la 300Mbps, vei copia cu maxim 300Mbps intre ele... si maxim 100Mbps de pe portul WAN (internet).

    Poti sa folosesti si router care duce 2334 Mbps (Asus AC87U) pe wireless, dar sa-l conectezi la internet pe doar 10Mbps. Local vei putea copia la viteze maxime (din cate am vazut un chipset AC se duce la maxim 1734 Mbps, dar personal mai mult de 833Mbps n-am avut in mana)... deci nu are legatura una cu alta. Gandeste-te la o firma unde ai 20-50 de calculatoare in retea, conectate pe wifi (o prostie if you ask me)... intre ele au nevoie de viteza maxima, iar pentru net daca vor, pot lua cel mai mic abonament... daca nu e necesar. Sau chiar fara acces la internet. Un router functioneaza si doar local daca asta se doreste.

    Sper ca m-am facut inteles

  20. #320 SP
    Member freezy's Avatar
    Acum am inteles care e treaba cu acei 300Mbps pe fiecare canal, se refera la transfer local.
    Dar daca raman la fiberlink 100 mai pot sa am local 300Mbps?

    Referitor la cealalta problema, pe cablu venit direct de la RDS ajunge in jur de 95Mbps iar cu cablu de la router la pc ajunge in jur de 60Mbps.
    Deci si aici e o problema...de ce e diferenta asa mare?! Sa fie de la hardware-ul router-ului?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 33 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts