Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 33 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 29 ... LastLast
Results 361 to 380 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #361 SP
    Member sweetohmygod's Avatar
    Din ce am vazut eu (nu am facut teste experte and such) totul merge bine pe el. Fire Stick TV era conectat la reteaua de 5Ghz si ma uitam la un serial 720p, xbox 360 downloada pe 2.4 Ghz mafia 2, laptopul facea update la ceva din Battle.net app tot la 2.4Ghz. Eu sunt multumit pana acum de el. E super nice ca, din cate am vazut, poti atasa hardul extern la el si sa stream ce filme ai pe el.

    Cel putin in bugetul meu, cu o dorinta arzatoare de AC (desi am laptop vechi), am decis sa iau asta, si cu ajutorul lui Monky!

    Cu Smart Beam ala nu stiu daca e marketing bull****, dar pana acum sunt multumit. Au si un app fain pe mobil, vezi cine si ce e conectat pe reteaua ta wireless.

    De Gigabit nu stiu exact ce sa spun. eu am fiber speed 200 de la UPC, dar sunt multumit pana acum.

    ---------- Post added 25-08-2015 at 16:18 ----------

    PS: Chiar astept opinii de la voi dupa ce il primiti si testati la randul vostru! Always remember, puteti returna in 15 zile ^_^V

  2. #362 SP
    Member luciteck's Avatar
    Am apucat ieri sa il testez putin, insa nu am reusit sa ii gasesc inca setarile perfecte. Pe 2.4 Ghz, merge perfect, ping f bun pe console si pc in jocuri, merge f bine cu multiple dispozitive conectate simultan (gen dlna pe tv de pe comp, 3 mobile si o tableta conectate pe wifi, download pe ps4 concomitent).

    Ce nu mi-a placut este viteza de transfer pe wifi local de pe un laptop pe desktop (adevarat, laptopul nu stie decat 2.4ghz, 100mbps, insa nu era constant deloc, statea intre 355 de kb si 2Mb, ceea ce e f putin comparativ cu tp-linkul anterior care ducea 10Mb constant, inca nu am inteles de ce face faza asta). Iar pe 5 Ghz, desi viteza e buna, dupa cateva ore se deconecteaza, am observat ca unul din telefoane care era conectat pe AC, l-am gasit deconectat dupa cateva ore si a trebuit un restart la router sa vada din nou conexiunea). Cred ca va trebui sa merg pe setari manuale, channel / IEE 802.11 n only, etc. Ca si semnal e cam la fel cu routerul vechi, cu mentiunea ca pe 5 Ghz e ceva mai afectat de pereti/distanta decat pe 2.4. Toate astea cu ultimul firmware (din aprilie 2015).

  3. #363 SP
    Member sweetohmygod's Avatar
    Da, chiar curios. Mie mi-a picat curentul si fara sa fac scot din priza atat modemu si sa reconectez, apoi sa pun router nu o lua. Daca ai setari mai bube decat cele standard, do share! Ca sunt mai in ceata.

    Pribtre wltelw,vineri vin baietii de la upc aa puna modemul hitron ( dual bandu lor) pe conexiunea de 500. Ideea e ca am cerut optimizare si mi-au dat varianta de net cu doar 4 lei in plus pe luna.

    Sa vad cum merge ca daca are performantw similare il dau retur

  4. #364 SP
    Member luciteck's Avatar
    Am dezactivat HT 20/40 Co-existence asa cum recomanda si cei de la d-link pe forumuri si vad ca reteaua de 5Ghz s-a stabilizat, nu au mai fost deconectari.

  5. #365 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    So...e bun routerul asta pt PS4 si wireless la laptop, celulare etc? Router wireless D-LINK Cloud AC1200 DIR-860L, Dual-Band 300 + 867, WAN, LAN, USB 3.0, negru | ALTEX. Vad ca se tot vorbeste despre el mai sus si vreau sa-l cumpar si eu, pls confirm, nu ma pricep asa tare la routere. Pt retea Gigabit de la RDS vreau sa-l iau, multumesc.
    Am luat si eu pana la urma D-Linkul mentionat mai sus, l-am instalat destul de usor, a trebuit insa sa sun la RDS sa-mi reseteze parola ca nu ma lasa sa ma loghez de pe routerul asta nou. Merge binisor pana acum, insa na eu oricum nu ma prea pricep. Am facut un speed test si mi-a dat undeva la 700Mb download si 200Mb upload. Nu stiu daca e de la laptopul meu ca e mai slab (I3-procesor si HD-normal nu SSD) sau mai tb sa-i setez ceva pe la router sa mai creasca vitezele, i-am instalat si ultimul firmware ce era disponibil
    Oricum, eu is multumit de el, sper sa tina cativa ani, ca a costat ceva

  6. #366 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Pentru 1 Gbps de la Rds este suficient I3 si Hdd normal cat sa iti afiseze maximum de banda, avand in vedere ca nu esti tu singurul care foloseste internetul in bloc e normal sa-ti afiseze 700-800-900 , pentru ca nu-ti garanteaza 1 Gbps sau un upload asa mare, posibil daca faci testul dimineata sa ajungi undeva la 90... si un upload variabil de la 1 kbps la maximum oferit de ei (vezi in contract, nu stiu cat este minimum garantat la upload) , dar putin conteaza.

  7. #367 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    MEDIA GALAXY | Router wireless D-LINK AC750 GO-RT-AC750, Dual-Band, 300 + 450Mbps, WAN, LAN, alb



    asta merge ca sa rezolv problema cu psn-ul la ps4? nu ma intereseaza viteza la wifi pentru ca o sa fie prin cablu oricum

    ---------- Post added 29-08-2015 at 21:07 ----------

    Quote Originally Posted by LeicaBogdan View Post
    MEDIA GALAXY | Router wireless D-LINK AC750 GO-RT-AC750, Dual-Band, 300 + 450Mbps, WAN, LAN, alb



    asta merge ca sa rezolv problema cu psn-ul la ps4? nu ma intereseaza viteza la wifi pentru ca o sa fie prin cablu oricum
    si ca sa imi raspund singur la intrebare da...merge, am fost mai devreme de l-am cumparat si gata numai am nici un fel de problema cu psn-ul, slava domnului. deci ca sa mearga psn fara probleme, routerul trebuie sa fie dualband mai nou, dupa ultimul update al psn-ului.

  8. #368 SP
    Member luciteck's Avatar
    dual-band era si tp-linkul care il aveam inainte, cred ca e vb de altceva totusi. Bine ca am rezolvat problema (pe banii nostri)...

  9. #369 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    da cine stie. al meu cel dinainte nu era dual band.

  10. #370 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Sony blocheaza la un moment dat anumite ip-uri din varii motive. De acolo nu se mai poate scapa fara schimbare router. E extraordinar de urat din partea Sony dar asta e.

  11. #371 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    pai si ce treaba are schimbarea de ip cu routerul? ca ip-ul a ramas acelasi

  12. #372 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Fara schimbare de router nu ai scapare? Please, tell me more

  13. #373 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Adica asa de rau e?
    Attached Images Attached Images 34742192.jpg

  14. #374 SP
    Member luciteck's Avatar
    Nu stiu daca baneaza IP-uri, cat adrese mac, ca deh, IP-urile le mai poti schimba. Dovada ca mergea prin orice metoda de conectare care ocolea routerul. Sau poate au schimbat ceva protocoale care nu mai sunt compatibile cu anumite routere. Cert e ca daca mai patesc o data chestia asta ii dau foc la PS4 si o pun pe youtube. Macar asa recuperez din banii investiti prin vizualizari

  15. #375 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Mac, corect. In cazul de fata am incurcat ip cu mac. E urat dar se pare ca Sony practica. La xbox n-am auzit de asa ceva.

  16. #376 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mark: in ziua de azi cam orice router mai decent are optiune de schimbare de MAC... De fapt, eu n-am mai folosit MAC-ul original al routerelor de vreo 10-15 ani (vorbim de home use). Aproape din instinct dau Clone MAC la PC (asta a ramas de pe vremea cand providerul iti bloca netul daca vedea alt MAC, sau nu iti mai oferea suport pt. ca vedea alt MAC decat cel setat de ei). Prin urmare, daca te blocheaza, schimbi MAC-ul de pe router si la revedere. Desi sa fiu sincer nu prea am vazut asa cazuri la noi, sa blocheze Sony MAC-ul routerului... Ar fi posibil in cazul PS3-urilor cu piraterii, ca la PS4 n-am auzit de asa ceva.

  17. #377 SP
    Member luciteck's Avatar
    Well, eu am incercat si clonarea mac-ului si tot nu am rezolvat nimic. Si daca as fi fost singurul care am patit chestia asta, as fi zis ca sunt eu prea noob in ale retelisticii si nu stiu sa configurez un banal router. Problema e insa reala (vezi discutiile de pe forumurile oficiale de support). Din ce motiv nu pot sa iti spun, rezultatul e ca te alegi cu un device ce nu mai comunica cu PSN-ul (si aici vb de PS4, unde nu discutam de piraterie)

    Sunt f multi afectati si ei inca nu si-au dat seama de ce.

    "Today I set up my old router, with the same exact settings... It let me sign in to PSN seconds later.

    Why did PSN suddenly stop working with my superior equipment (which worked fine for months) and works without any problems with a barely functioning router? Using the same exact setup mind you. Only difference is the MAC and external IP I would imagine."

    Cannot Connect to PSN - PlayStation Forum

  18. #378 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, daca ai schimbat MAC-ul la router si consola e inca blocata, atunci nu are nicio legatura cu routerul, ci cu consola. Ori aici discutam de routere...

    P.S. Clone MAC la ce ai dat? Sa nu fi dat clone la MAC-ul consolei... Also, ai restartat routerul dupa schimbarea MAC-ului? Ai verificat ca intr-adevar l-a schimbat?

  19. #379 SP
    Member luciteck's Avatar
    Pai si de ce merge atunci perfect cu orice alt router? Problema nu e nici routerul nici consola ci PSN-ul. CIteste putin linkul care ti l-am dat.

  20. #380 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai de unde sa stiu ce-ai facut tu acolo? Nu exista niciun alt identificator pe care poti fi blocat in afara de MAC si IP... Daca pe acelea le-ai schimbat si tot esti blocat... trage si tu singur concluzia.
    Quote Originally Posted by luciteck View Post
    Problema nu e nici routerul nici consola ci PSN-ul. CIteste putin linkul care ti l-am dat.
    Mbon, atunci daca stii exact care e problema (PSN-ul), atunci ce mai discutam aici?!?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 33 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 29 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts