Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 22 of 33 FirstFirst ... 12 20 21 22 23 24 32 ... LastLast
Results 421 to 440 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #421 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Atunci cand faci update de firmware de la 3-4 versiuni in sus, e recomandat fie sa dai un reset to factory defaults (grija mare ca pierzi setarile), fie sa folosesti aplicatia de la Asus (cea cu firmware restoration). Unele servicii mai noi sunt incompatibile la setari cu cele anterioare.

    Mai exista posibilitatea ca in aceasta versiune sa fie pur si simplu troznit daemon-ul care se ocupa de USB (se mai intampla)... Caz in care poti sa pui o versiune anterioara, scrii la Asus (daca ai un Asus, desigur), etc... Dar toate astea nu inainte de a incerca reset la defaults. Bafta!

    P.S. Pentru cei care aveti unul din modelele de mai jos, va recomand sa incercati Asuswrt Merlin: Features | Asuswrt-Merlin.
    • RT-N66U
    • RT-AC66U
    • RT-AC56U
    • RT-AC68U
    • RT-AC68P
    • RT-AC87
    • RT-AC3200
    • RT-AC88U

  2. #422 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Bun, deci am dat factory reset. Aceeasi buba.
    Pot direct sa pun un firmware mai vechi din router, ca si cum as pune unul nou? Pot sa folosesc firmware restoration si daca nu e brickuit rouerul?
    Attached Images Attached Images capture.png

  3. #423 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poti sa pui firmware mai vechi... de preferat cu firmware restoration. Dar eu totusi as incerca sa pun ca de obicei firmware-ul (din interfata web), cu un Factory default Restore inainte si dupa update. Just to be sure!

  4. #424 SP
    Senior Member kragod's Avatar

  5. #425 SP
    Member Bogditza's Avatar
    Salutare, cine ma ajuta la setarea unui Tp-link Ac 750.
    Am tot incercat sa fac setarile si nu merge. Am net de la Rds


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 24-11-2015 at 23:41 ----------

    La PPP username trebuie sa trec username ul de la rds? Ca am trecut username ul de pe spatele routarului si imi spune ca incorect username or password


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #426 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kragod: as merge pe D-Link.

    Bogditza: tot ce tine de PPPoE (user si parola) sunt trecute pe contractul tau cu RDS, nu pe router. Poti suna la ei sa iti schimbe user/pass in caz ca nu le mai stii sau nu mai merg.

  7. #427 SP
    Member Bogditza's Avatar
    Multumesc frumos, la asta m-am gandit si eu dupa 10 incercari si o reinstalare la windows


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #428 SP
    Member Hitman's Avatar
    Salut! Am si eu nevoie de un sfat pentru un router gigabit fara wireless. O sa ma mut in apartament nou in curand si am nevoie de un router care doar sa stie de pppoe si sa imi dea semnal mai departe in camere(cablu), respectiv routerul pe care il am (o sa il folosesc ca si AP). M-am uitat la Ubiquiti Edge X, dar am inteles ca nu stie de PPPOE NAT si nu ar tine Fiberlink 500 si 1000 de la RDS. O varianta care se pare ca merge este Lite 3. Nu ma deranjeaza nici un Microtik, desi am inteles ca sunt oarecum aceleasi probleme.
    Bugetul alocat ar fi undeva la un 300-350 RON.

  9. #429 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Foloseste un router "normal" si opreste-i wifi-ul. De exemplu Asus N56U are gigabit cu NAT hardware (pe PADAVAN) si merge perfect pe RDS 1000

  10. #430 SP
    Member Hitman's Avatar
    Am omis un lucru. Trebuie sa fie relativ de mici dimensiuni pentru a intra in cutia cu cabluri...

  11. #431 SP
    Member Bogditza's Avatar
    Am si eu un router tp-link AC 750 dual band si imi pica mereu semnalul pe telefon pe cand pe laptop este oke. Eu am un iphone 5s.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #432 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Salutare,

    Am un Asus RT-N18U. Cand merg sa vad daca exista update de firmware, imi spune ca nu exista, desi, pe asus.com, exista un fw mai nou. Am downloadat acest fw, am dezarhivat, il instalez manual, dar in setarile router-ului imi spune ca versiunea de fw e tot cea veche, desi instalarea celui nou s-a facut cu succes (100%, installation complete). Aveti idee ce ar putea avea ?

  13. #433 SP
    Member cr0c0's Avatar
    hard reset. Si pune tomato totusi.

  14. #434 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Hard reset ? Tomato ? Router-ul functioneaza excelent, parca nu as face ce mi-ai recomandat tu ...

  15. #435 SP
    Member Hitman's Avatar
    Si eu iti recomand Tomato. Cam orice alta fw facut de Tomanda, DD-wrt, etc or sa iti imbunatateasca modul de functionare. Poti sa oricand sa te reintorci la fw original daca nu iti convine ceva.

  16. #436 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Tomato pentru N18-U nu exista. In schimb poti incerca cu hggomes. Eu il am si este chiar ok.

    Incearca un factory reset apoi instaleaza iar.

    ---------- Post added 22-12-2015 at 23:33 ----------

    My bad. Dupa un search am gasit si Tomato pentru N18-U. Totusi eu tot hggomes as zice sa pui daca vrei, intrucat e exact ca fw asus stock la interfata, numai ca are mult mai multe optiuni.

  17. #437 SP
    Junior Member Shiva's Avatar
    Tot un Asus RT-N18U am si eu si i-am facut update din interfata lui grafica.
    Daca ii faci update manual, asigura-te ca versiunea de firmware e pt. revizia care o ai tu.

    Ultima versiune e mult mai complexa si pentru folosirea zilnica nu e necesar un 3rd party firmware ca tomato si hggomes. Astea le poti instala daca routerul face figuri.

  18. #438 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Si cum pot sa-i aflu revizia si daca exista versiune updatata pentru ea ?

  19. #439 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Any help, please ?

  20. #440 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Uite aici tudor http://www.snbforums.com/threads/asu...lection.17793/


    Sent from my iPad using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 22 of 33 FirstFirst ... 12 20 21 22 23 24 32 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts