Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Exista procesor procesor dual-core x2 2x5000Mhz+ ???

  1. #1 SP
    Junior Member Fratzica's Avatar

    Exista procesor procesor dual-core x2 2x5000Mhz+ ???

    Salut,
    Am gasit un pc cu un procesor dual-core x2 2x5000Mhz+ ,exista asa ceva ?

  2. #2 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Exista procesor AMD Athlon 64 x2 5000+ la frecventa de 2,6 Ghz pentru fiecare dintre cele 2 core-uri. Mai mult ca sigur cel care a pus respectivul anunt habar n-are cu ce se mananca titulatura 5000+ din denumirea respectivului procesor.

  3. #3 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Oricum foarte slab procesorul

  4. #4 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Depinde la ce folosesti respectivul procesor. Uite sa-ti dau un exemplu : pana in vara lui 2011 am detinut un sistem format din AMD Athlon 64 X2 4800+ (frecventa oscila intre 2,4-2,5 Ghz), 4 Gb DDR2 800 MHz si placa video Nvidia 460 GTX. Sistemul rula foarte bine jocurile aparute pana in 2011, se descurca foarte bine in Windows 7, in special pe partea de multi-tasking, pe partea de procesare video era ceva mai modest.
    Acum, in 2015, mi-am achizitionat un Laptop Lenovo G50-70, varianta cu procesor Intel i7 4500U, 8 Gb ram ddr3 si video dedicat AMD Radeon R5 cu 2 Gb memorie video. Laptopul ruleaza decent majoritatea jocurilor nou aparute (inclusiv GTA V, The Witcher 3) la rezolutie ce-i drept de 1366x768 (atat duce monitorul laptopului, dar cu setari in jocuri de mediu spre high. Pe partea de encodare video se misca asa si asa, simt o diferenta de encodare de maxim o ora mai putin decat stateam cu Athlonul 64 X2 4800+ la encoduri de 720p (atunci imi lua 5-6 ore un encode de 2 ore video, acum imi ia intre 4-5 ore acelasi encode), dar nu asta vroiam sa scot in evidenta ci faptul ca la partea de multi-tasking i7 din laptop este PRAF. ii dau o sarcina, o executa, dar daca vreau sa intru pe net ori sa deschid un fisier bmp, ori un pdf, ori alt document, sageata mouse-ului se transforma intr-un cerc ce se invarte la infinit, semn ca procesorul se chinuie. Cu vechiul Athlon nu pateam asa ceva.
    In mod clar, pentru jocuri si procesare video, Athlon 64 X2 5000+ este un procesor depasit. Daca insa este folosit exclusiv pentru navigare net, multimedia (vizionarea de blu-ray-uri ori a altor fisiere 1080p), si activitati gen Office, procesorul duce suficient de mult incat sa va satisfaca dorintele, in special pe partea de multi-tasking.

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Acum sincer...i7-le ala chris diaz ar trebui conectat la un SSD Obligatoriu. Altfel tu ii dai o comanda, el proceseaza repede, dupa care acea comanda se ingatuie la intrarea intr-un hdd extrem de lent de laptop (5.400 rpm vs 7.200 cel de desktop). Si care daca mai e si din seria Green uita sa mai trimita comanda cand trebuie...
    Si in plus acel i7 mult laudat este varianta de laptop ULV(ultra low voltage) care nu are lagatura cu i7-le de desktop (dual core cu HT versus quad-core cu HT si frecvente mult mai mari). Comparatia aici: http://ark.intel.com/compare/77656,75460

  6. #6 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Depinde , are aproape 10 ani procesorul daca rulezi un blue-ray iti garantez eu ca nu ai sa te poti uita la film, in fine eu l-as lua sa fac oua pe el (in caz ca nu-ti merg gazelle) , pentru I7'le tau iti propun sa schimbi Hdd/SSHD cu un SSD si o sa vezi ce poate face al tau processor.
    Trust me i'm an engineer
    P.S apropos I7 4500U e un processor "starter" fata de alte versiuni de I7 (M,HQ..)


    ahhh tocmai ti-a raspuns si djleo666 ...

  7. #7 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @DIDE, nu contesc ca ai fi sau nu inginer, dar iti aduc la cunostinta asta :
    - procesorul era AMD Athlon 64 X2 4800+, modelul Brisbane, cu TDP 65 W. Vara se incingea undeva intre 55-68 grade Celsius.
    - puteam vedea Blu-Ray-uri folosindu-ma de playerul ArcSoft Total Media Theatre 5. Le vedeam fara sacadare. La fel vedeam si filme encodate in 1080p, fara sacadare, folosind K-Lite Codecs si CoreCodec AVC.
    - pentru un procesor lansat la sfarsitul lui 2006, eu zic ca si-a facut treaba cu brio pana prin 2011.
    - consider ca si in ziua de azi, pentru multimedia, navigare pe net si activitate Ofiice este suficient. Ca exista solutii mult mai bune si mai scumpe, nu neg.
    - legat de SSD, nu comentez, dar sa renunt la HDD-ul meu de 1 Tb ca sa-mi iau un SSD de 240 Gb, sa investesc si intr-o solutie externa de stocare, clar nu face parte dintre prioritatile mele actuale.
    - chiar daca procesorul i7 4500 U are frecventa stoc de doar 1,8 Ghz, prin comutarea laptopului pe High Performance Mode, frecventa creste undeva la 2,96 Ghz. Eu il tin pe aceasta setare, intrucat laptopul il am mai tot timpul acasa, deci poate fi tinut in priza, pentru a nu fi problema cu bateria.

  8. #8 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    @chris diaz, Accesoriu notebook Orico Caddy Tray L127SS - PC Garage , nu cred ca mai reprezinta un dezavantaj ca nu ai Dvd-rom,
    Oricum ar fi, ideea mea era ca nu merita cumparat acel CPU, din prima postare. (interpretand ca ar vrea sa achizitioneze )

  9. #9 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Asa este, ai dreptate, dar laptopul este nou si parca n-as vrea inca sa merg cu el la reprezentanta pentru modificari. iar ca sa renunt la unitatea optica, iarasi nu sunt dispus, deoarece sunt legat de anumite prezentari ce trebuiesc obligatoriu facute pe mediu optic si nu pe stick usb. Cel mai probabil, voi cumpara o unitate optica externa bluray, ca sa pot face modificarea in cauza dar nu acum. Multumesc oricum pentru discutie !

  10. #10 SP
    Junior Member Fratzica's Avatar
    Deci,imi puteti recomanda un procesor de gaming cat de cat bun(nu i3,i5,i7) ?
    cat de GTA V

  11. #11 SP
    Member chris diaz's Avatar
    ... Ia-ti un PS4...

  12. #12 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    O mica paranteza, poti pune un ssd si hdd-ul din laptop il poti folosi pe post de hdd extern iti iei un rack portabil usb si gata.

  13. #13 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Mayhem > Da, prietene, asta inseamna 400 lei un ssd de 120 gb, 150 lei minim un rack usb solid ( am o experienta cam proasta cu rack-urile slabe si cabluri de proasta calitate) si cam 100-150 lei manopera la sucursula Lenovo, intrucat laptopul are doar cateva luni si este in garantie. Toate astea pentru un delay de 8-10 secunde cand ii dau sa execute o a doua sarcina in multitasking ? Merci, dar inca stau potolit, prioritatea mea este un bluray writer extern de calitate.
    In cazul in care m-am facut gresit inteles, laptopul se misca foarte rapid in jocuri, chiar si la encodare video este bunicel, pe partea de multimedia este mai mult decat suficient (il am atasat prin HDMI la un monitor Samsung de 27 inches), doar cand ii dau o a doua sarcina in multi-tasking, sta cateva secunde si "rumega", in rest se comporta foarte bine.

    @Fratzica > Sper ca nu te-a speriat recomandarea de a-ti lua un PS4, dar judecand prin prisma faptelor ca nu ti-ai permite nici macar un i3 (care nu stiu cat o sa mai duca in jocuri), nu ai mentionat de ce buget dispui (fiindca procesorul recomandat mai necesita si o placa de baza potrivita, memorii, hdd, placa video, carcasa si sursa, plus o unitate optica), nu ai mentionat daca vrei sa faci un upgrade la un sistem deja existent, intelege ca ii este greu unui om sa iti faca o recomandare. Asa ti-am recomandat PS4, desi ma gandesc ca daca nu iti permiti un i3 (cat 2 jocuri noi de PS4), posibil sa nu-ti permiti nici PS4-ul. Revino cu detalii despre ce vrei sa faci: un upgrade la un sistem deja existent, un sistem nou si un buget maxim pe care vrei sa-l cheltui. Doar asa ti se poate da un sfat.

  14. #14 SP
    Junior Member Fratzica's Avatar
    Salut,
    Vreau sa achizitionez un sistem de gaming,cat de cat decent,maxim 2000 de lei,doar unitatea si componentele sale,fara monitor si alte periferice.

  15. #15 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Procesor AMD FX-8300 3.3GHz box : 635,86 RON
    Placa de baza ASRock 980DE3/U3S3 : 239,99 RON
    Memorie HyperX Savage 8GB DDR3 1600MHz CL9 : 292,54 RON
    Hard disk Toshiba DT01ACAxxx 1TB SATA-III 7200 RPM 32MB : 293,17 RON
    Placa video Sapphire Radeon R7 260X 2GB DDR5 128-bit : 596,26 RON
    Sursa Zalman ZM600-LX 600W : 247,69 RON
    Carcasa Spire Lugen 1603 : 79,99 RON

    Discounturi:
    Discount Procesor FX-8300 3.3GHz box: 8,00% -50,87 RON
    Discount Memorie Savage 8GB DDR3 1600MHz CL9: 6,00% -17,55 RON
    Discount Hard disk DT01ACAxxx 1TB SATA-III 7200 RPM 32MB: 12,00% -35,18 RON

    Total comanda cu TVA : 2.281,90 RON

    Preturile sunt luate de pe PCGarage, am facut un wishlist dar inca nu a fost aprobat de moderatorii de acolo, fiindca iti trimiteam un link.

  16. #16 SP
    Junior Member Fratzica's Avatar
    Super tare configurtia.Mersi,am sa ma ghidez dupa asta.

  17. #17 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Configuratia aia nu face fata nici cat un PS4/XOne. In banii aia nu gasesti nimic care sa faca fata cat un PS4/XOne.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Depinde ce vrea sa faca... la urma urmei poate omul are nevoie de un PC si pt. munca, nu doar jocuri.

    Oricum vad ca la configuratii chris diaz merge pe chestii pe care eu le ocolesc in ultima vreme. Eu as recomanda switch-uri intre:

    CPU AMD FX - CPU Intel i5
    MB ASrock - MB Asus
    MEM Kingston - MEM Corsair
    HDD Toshiba - HDD Seagate/WD
    GPU Sapphire - GPU Asus/Gigabyte nVidia

    Diferentele nu sunt atat de mari... si nu stai sa plangi dupa temperaturi, drivere slabe, incompatibilitati sau alte alea.

  19. #19 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Monky > Si eu i-as fi recomandat ceva mult mai bun, dar i5-ul este mult mai scump, iar omul a vrut ceva sa nu depaseasca 2000 de lei. Ce i-am oferit eu a sarit deja peste cei 2000 de lei, iar daca alegem un i5, pretul mai creste cu vreo 250 lei numai pentru procesor (cel mai ieftin i5 la PCGarage este vreo 918 lei), mai creste cu 50-60 lei pentru placa de baza corespunzatoare, la memorie daca era dupa mine, alegeam Crucial Ballistix, legat de HDD-uri, eu am oroare de Seagate la greu, iar la placa video, in bugetul de maxim 600 lei luam ceva mai slab de la Nvidia decat varianta AMD Radeon R7 260X cu 2 GB DDR5. Crede-ma ca am verificat la greu alternative de pret/performanta in limita targetului de 600-700 lei pentru o placa video. Iar Sapphire este un producator foarte bun de placi video cu chipset AMD Radeon.

    @EspiritusSanctus, sper ca glumesti, nu-i asa ?
    Eu pe laptopul meu, am un procesor i7 4500U dual-core, o placa video AMD Radeon R5, si 8 gb ddr3 joc si joc fluid GTA V si The Witcher 3, ce-i drept in 1366 x 768, iar pe configuratia propusa de mine, cu un procesor FX-8300 cu 8 core-uri, o placa video R7 260x si 8 Gb ram DDR3, tu aberezi ca acel sistem nu duce jocuri pe care le poate duce PS4 si/sau Xbox One ? Oare chiar ai uitat ca Xbox One se chinuie sa redea jocuri in 1080p cu 30 fps?

    Uite aici exemple cu sisteme ce utilizeaza placa video recomandata de mine, 8 gb ram si procesor inferior celui recomandat de mine (doar FX-6300) :







    Problema cu jocurile de PC este alta, aceastea nu sunt suficient de bine optimizate, precum cele de consola, dar se uita a se specifica ca la un joc de consola se taie la greu din detalii, efecte, din aceasta cauza jocurile de consola ruleaza fluent, dar cu efecte si rezolutii blocate pe consola.

  20. #20 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Fratzica > Sistemul asta il gasesti la A.L.T.E.X. cu vreo 1800 lei :
    - procesor AMD FX - 6300 (6 core-uri, fiecare tactat la 3, 5 Ghz).
    - placa de baza ASRock 960, socket AM3+.
    - Memorie 4 Gb DDR 3 (1600 Mhz).
    - Placa video Asus AMD Radeon R7 260 cu 1 GB DDR5.
    - HDD Seagate 1 Tb, SATA 3.
    - sursa Zalman de 500 watts.


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts