Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 62

Thread: Google Chrome

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Google Chrome

    Un nou browser lansat de Google.L-am instalat, arata foarte bine. E la inceput asa ca la partea tehnica are probleme, dar in orice caz, se descurca Google.

    Google Chrome - Descărcaţi un nou browser

  2. #2 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Mie nu imi place deloc cum arata Dar ii dau acolo 2-3 zile sanse sa stea instalat si sa il folosesc, cine stie.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Imi pare rau sa o spun, dar sper ca e beta or something. Este... varza. Hai ca la afisare imi place ca se apropie de IE engine (si stie sa lucreze cu CSS-urile corect), insa la memorie, cpu usage... wow. E pe ultimul loc. Comparatie:

    Maxthon: 66MB
    Opera: 76MB
    Firefox: 93MB
    Google Chrome: 114MB

    Mai rau e ca la Chrome am vazut niste CPU usage sarind bizar. Dar, macar a vazut flash, java scripts, fara sa mai fie nevoie sa incarce plugins & co... Cred ca mai trebuie sa-i dam ceva timp (e versiunea 0.2.xxx totusi).

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Altele nici la 1.0 nu merg cu trebuie . E Google. Or scoate ei pana la urma ceva frumos.

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    E nasol ca :
    11.1......'By submitting, posting or displaying the content you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content which you submit, post or display on or through, the Services.'......

    Nu le e de ajuns ca au indexat tot netul.

    Puteti citi si pe aici cate ceva mai pe larg despre asta:
    http://tapthehive.com/discuss/This_P...e_s_EULA_Sucks

    Speed test intre browsere:
    http://news.cnet.com/8301-1001_3-10030888-92.html

  6. #6 SP
    Member N3O2005's Avatar
    e preety fast ... i gotta give it that

  7. #7 SP
    Member I-Ray's Avatar
    tot mozilla firefox ramane cel mai bun browser, urmat de opera.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kiddRasta: din pacate eu am o alta opinie. Firefox fata de IE are avantajul (ca si Safari) ca a fost folosit de putini useri, therefore pe "hackerii seriosi" nu prea i-a interesat sa caute bug holes. Ia uite ce se intampla de la o vreme, de cand Firefox a devenit mai popular... cum apar versiuni noi la fiecare 2 saptamani or so doar pentru a repara security bugs. Cam aceeasi situatie si cu OS-ul de la Apple. Unde daca pana acum cuvinte precum "virus, trojan" aproape nu existau... ia uite dupa "explozia Apple" cum au aparut tone de antivirusi, antispyware, etc... pt. Apple.

    In plus, desi Firefox respecta standardele mai ok, pe mine ma deranjeaza ca nu e capabil sa afiseze CSS-ul asa cum o face engine-ul IE. Nu zic ca de fapt IE o face aiurea, insa sa fim seriosi, 90% din webdeveloperi optimizeaza/testeaza paginile pe IE engine. Ca dovada, incarcati consolegames.ro in Maxthon si faceti acelasi lucru cu Firefox. Si veti vedea niste dude urate in Firefox (gen borders pe homepage la Arcade, afisate ca naiba), niste extra spatii, and so on.

    Eu unul am tot testat n browsere, de la GreenBrowser, Avant Browser, Maxthon, Firefox, Opera, etc... si m-am stabilit la Maxthon 1.x. Seria 2.x desi vine cu niste features exceptionale, inca ma stresseaza suficient pentru a nu face upgrade. So, pe Windows merg pe Maxthon, pe Linux merg pe Firefox, iar pe mobile, pda, merg pe Opera

  9. #9 SP
    Member alalalt's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In plus, desi Firefox respecta standardele mai ok, pe mine ma deranjeaza ca nu e capabil sa afiseze CSS-ul asa cum o face engine-ul IE. Nu zic ca de fapt IE o face aiurea, insa sa fim seriosi, 90% din webdeveloperi optimizeaza/testeaza paginile pe IE engine.
    Da, numai ca standardele nu sunt date de IE (care le-a facut praf dupa parerea mea), ci de W3. Firefox si Opera le respecta, IE le rade in fata. Cat timp am lucrat ca web developer (cca. 2 ani), mereu am avut probleme cu browserul celor de la MS. Eu scriam fiecare site de la 0, fara frameworkuri sau templateuri, si in felul asta am ajuns sa vad problemele explorerului, de la afisarea incorecta a CSS, pana la probleme de javascript, AJAX, pana si in trimiterea datelor prin POST. Eu mai intai scriam ce mi se parea logic, si era interpretat fara probleme de firefox si opera. Apoi treceam la "repararea" paginii, pentru a fi afisata corect in exp.

    Concluzia este ca.. daca 90% din oameni se dau cu capul de zid, ma dau si eu? Nu, raspunde mozilla, il dam pe nenea gates.

    Cat despre Chrome, la prima vedere pare destul de interesant, incarca paginile ok, dar foloseste mult prea multe resurse. Nu il vad sa detroneze firefox-ul, decat daca Google ii va face advertising pe prima pagina (ceea ce nu cred ca se va intampla.. desi.. cine stie..).

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    alalalt: pentru programatori sau developeri care-si scriu site-ul in notepad, ai dreptate. Lucreaza dupa standarde si Firefox le respecta mai bine. Insa nu uita ca marea majoritate lucreaza cu editoare WYSIWYG (what you see is what you get). Iar Firefox cu tot respectul lui pentru standarde, afiseaza complet aiurea fata de ceea ce vezi in editor. Si aici nu ma refer la Frontpage sau produse MS... After all, IE pica cu brio testele acid, dar nu face nimeni browsing in pagini de teste, ci pe site-uri reale

    Anyway, e bine ca e concurenta...

  11. #11 SP
    Member alalalt's Avatar
    Da, aici ai dreptate, majoritatea programelor de constructie vizuala se axeaza pe explorer. Testele acid fac IE-ul de rusine

  12. #12 SP
    Manager paul's Avatar
    Vai vai, lasati Internet Explorerul, habar n-am ce vad unii la el.
    Pana si Chrome care acuma a iesit e mai bun ca IE.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Paul, engine-ul de IE7 cu ceva tweakuri e chiar foarte ok. Internet Explorer n-o sa fie niciodata browserul number one, pentru ca nah, e inclus in OS, trebuie sa nu fie prea incarcat. Ba mai mult, dupa regulile UE, nici nu trebuie sa fie prea bun. Altfel pateste ce-a patit si Media Player. Adica va fi scos din OS pentru ca "loveste concurenta".

    Oricat as vrea sa spun ca ma da pe spate Firefox-ul de pe linux, sau Opera... din pacate mananca bataie de la Maxthon cu engine de IE la orice. Ergonomie, functionalitate, features, plugins, etc... Si vorbesc de daily usage, nu de niste teste facute pe net cu sponsorizare de la X sau Y.

    Si repet, give it time lui Firefox, sa vedeti ce belele or sa apara (si se vede dupa cat de repede se updateaza lately ca a inceput show-ul). Cu cat vor folosi mai multi, in mod exponential vor creste si numarul trojanilor, backdoors, security holes si toate cele pt. Firefox.

    Revin in 2 minute ca sa fac un mic test, cu aceleasi pagini incarcate in Maxthon si Firefox... sa vedeti o "mica" diferenta.

  14. #14 SP
    Member N3O2005's Avatar
    /me likes safari

  15. #15 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    ce am observat din prima la Chrome/Safari e ca vine preinstalat cu plug-inurile de utilitate ridicata cum ar fi Adobe Flash. Nu trebuie sa-mi mai bat capu sa-l instalez.

    Firefox 3.0 in schimb mi s-a parut decadent fata de 2. In special prin faptul ca majoritatea add-onurilor nu sunt compatibile cu noua versiune.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am revenit, cu un mic test:

    Sistem de test:
    E8500 la 4Ghz, 4GB RAM la 1066Mhz
    Maxthon v1.6.3 (build 80 Unicode) filled with addons
    Firefox v3.0.1 este clean install.

    Startup mem usage:
    ---------------------------------
    Firefox: 32.720KB used
    Maxthon: 6.976KB used

    Starting 22 Favourites at the same time
    ---------------------------------
    Firefox: 46 sec
    Maxthon: 22 sec

    Fully loaded 22 pages mem usage:
    ---------------------------------
    Firefox: 281.660KB used
    Maxthon: 119.148KB used

    Pe Linux nu pot rula Maxthon, asa ca nu am cum sa fac o comparatie... Concluziile le trageti singuri. Mentionez ca toate paginile arata super ok in Maxthon, in Firefox 2 dintre ele, plus ConsoleGames.ro au afisate table-urile oribil. Sorry, dar eu unul nu pot sa ma iau dupa toti cei care cred in orice "revolutie". Firefox is good, but not for me.

    P.S. Imi cer scuze ca nu am facut test si cu Google Chrome, insa ieri am decis sa-l dezinstalez, dupa ce mi-a nenorocit firewall-ul. Deci programul ala trimite mai multe date la Google & Co. decat pot eu sa stau sa verific. Sorry, dar nu-mi plac browserele care una doua doresc sa "comunice" de pe calculatorul proprietate personala. N-am stat sa verific ce trimitea exact... insa dupa 2-3 ori de incercari cu el... am zis ca nu merita. Sa mai lucreze la el, si mai vorbim
    Attached Images Attached Images 2008-09-06_140635.png

  17. #17 SP
    Manager paul's Avatar
    La Google Update ii poti da disable. Run - "msconfig" - mergi la Startup si la GoogleUpdate debifezi.
    Deja am instalate Firefox, Opera, Safari, Chrome, merita si Maxthon o incercare.

  18. #18 SP
    Member alalalt's Avatar
    Ai reusit sa ma faci curios MonkY si am instalat si eu maxthon. Din ce am vazut pana acum mi se pare destul de interesant si practic. Un lucru care ma deranjeaza extraordinar de tare este faptul ca searchboxul din partea dreapta sus trimite cuvintele cautate catre siteul lor care le trimite la motoarele de cautare. Asta ca tot era vorba de intimitate..

    O sa fac niste teste maine, sa vad cum se comporta.. dar tinand cont ca este construit pe engine-ul IE, presupun ca o sa fiu dezamagit..

  19. #19 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Un mic bump cu niste infos utile pt. cine e interesat :

    eu personal folosesc 3 pc-uri in fiecare zi ( acasa + munca ) si mi-era aproape imposibil sa imi sincronizez bookmarks + parole, insa cu optiunea de sync bookmarks din chrome acum oriunde as deschide browserul am aceleasi bookmarks, in plus de asta am instalat extensia lastpass ( in chrome beta functioneaza si extensii acum https://chrome.google.com/extensions ) si practic pe orice calculator m-as duce ma loghez cu contul de google in chrome pt. bookmarks si apoi instalez lastpass , introduc o parola si am acces la toate siteurile cu parolele aferente de pe calculatoarele de "bastina".

    Cu ocazia asta am renuntat si la firefox care deja devenise enervant cu consumul de ram, trebuie sa folosesc inca ie la munca pe anumite siteuri de intranet si cam atat

  20. #20 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    am renuntat si la firefox care deja devenise enervant cu consumul de ram
    Dacă-ți zic că mie-mi măn�ncă ~ 522.176K ce zici? (acuma m-am uitat �n task manager) - așa ceva...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Google Play Store By MonkY in forum Android
    Replies: 6 Last Post: 16-03-2021, 21:26
  2. Google lanseaza Chrome Remote Desktop pe mobile By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 2 Last Post: 17-04-2014, 09:38
  3. Replies: 7 Last Post: 11-01-2013, 19:51
  4. Chrome Engine 4 Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 09-07-2009, 02:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts