Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Am o problema

  1. #1 SP
    Junior Member Danny14's Avatar

    Am o problema

    Am si eu o problema. Ieri ma jucam Star Wars si dintr-o data mi s-a resetat calculatorul, si cand se deschide din nou, acolo unde scrie cati rami ai si procesor si iti zice sa apesi f2 pt meniu si f11 pt boot era cu albastru in loc de negru, dupa aceea imi apare ecranu negru cu ceva linii albe, si dupa aceea apare sigla de la windows ca se incarca, iar dupa aceea mi se inchide monitoru si intra in sleep mode si nu pot sa folosesc calculatorul decat in safe mode. Ajutatima si spunetimi ce sa fac va rog mult. Mersi anticipat!

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    ori ai o problema cu ram-ul, ori ti s-a ars placa video

  3. #3 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Incearca o resetare CMOS.

  4. #4 SP
    Junior Member Danny14's Avatar
    si cum fac acea resetare?:-s

  5. #5 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Scoti bateria de pe placa de baza, si o lasi 3 minute, dupa care o pui la loc. De altfel, fa un test peste noapte cu memtest86+.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E posibil sa fie si de la HDD, odata ce trece de bootare... dar, incearca intai un reset de CMOS si configurarea BIOS-ului.

    Vezi cand scoti bateria, sa nu fie deloc conectat la priza, altfel nu faci nimic...
    P.S. Este o baterie din aceea plata, clasica... CR2032 or something like this: CR2032 - Google Search

  7. #7 SP
    Junior Member Danny14's Avatar
    Am facut acea resetare, dar tot nu merge...ce altceva sa fac?

  8. #8 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Testeaza RAM-ul cu memtest86+ (cauta pe Google). De altfel, monitorizeaza temperaturile precesorului cu CoreTemp si ale placii video cu GPU-Z.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Danny14 de-acum incepe distractia. Daca nu ai un service la care sa apelezi, cea mai buna metoda de a afla ce este in neregula este sa le testezi pe rand (sursa, memoria, hdd, gpu, motherboard)... iar cea mai simpla metoda de testare e prin a inlocui cu altceva, sau a le testa pe un alt calculator.

    Cat despre Memtest, eu nu i-as acorda 100% reliability. Am avut memorii la care nu dadea nicio eroare decat dupa mai bine de 6-7 ore de test (probabil cand se incalzeau mai mult). La altele, dadea random erori... Insa, e tot cel mai bun program de test.

    Totodata, iti recomand sa incepi cu ceea ce in Romania este in 90% din cazuri cauza problemelor: sursa ! Daca nu ai un tester de sursa, nu prea poti face nimic in afara de a vizualiza in BIOS valorile pe fiecare linie (din pacate cu o placa de baza nu prea buna nu vei sti niciodata din BIOS cat poate duce cu adevarat). Dupa aceea, hdd-ul... pe care il poti testa cu softul dedicat al fiecarei firme producatoare... si neaparat un test de bad-uri. Bafta !

  10. #10 SP
    Junior Member Danny14's Avatar
    Multumesc tuturor pentru ajutor.L-am dus la un service si se pare ca placa video a fost de vina. Acum merge din nou.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema PC By Sha. in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 13-07-2013, 19:31
  2. PS+ - Problema By heLLboy :x in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 8 Last Post: 20-01-2013, 02:13
  3. Problema By clEpsiDdR in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 06-08-2011, 20:18
  4. Problema By daredevil in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 03-12-2010, 21:50
  5. Problema PC By Mariusik in forum Hardware
    Replies: 11 Last Post: 12-07-2010, 15:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts