Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: Folding @ Home

  1. #1 SP
    Member Iulian's Avatar

    Thumbs up Folding @ Home

    Văd că din ce �n ce mai puțini rom�ni ajută �n acest proiect, așa că m-am g�ndit să �ncep un mic thread aici, explic�nd �n ce constă acesta. Dacă doar doi useri se apucă de Folding @ Home după citirea acestui post, tot este bine, fiecare persoană contează!

    Ce este Folding @ Home?
    • F@H reprezintă un proiect deschis in anul 2000, dezvoltat de universitatea Stanford, ce are ca scop studierea proteinelor si problemelor rezultate din plierea greșită a acestora, rezult�nd boli precum Alzheimer, Parkinson's, precum și a unor forme de cancer.
    • Această inițiativă are la bază un sistem de calcul distribuit, mai exact, un sistem format dintr-un număr "n" de calculatoare autonome ce comunică printr-o rețea. Acest sistem ajută la rezolvarea unor simulări/calcule extrem de intensive, fiind imposibile pe un computer normal/supercomputer.
    • De ce nu utilizează atunci pur si simplu un supercomputer modern? citat de pe pagina de FAQ a f@h "[...]totuși, aplicația noastră are nevoie nu doar de sutele de procesoare din supercomputerele moderne (acestea fiind doar un cluster de calculatoare legate printr-o rețea de mare viteză) ci de sute de mii de procesoare."

    Cum pot participa in acest proiect?
    • Aplicația software necesară poate fi descarcată de pe pagina dedicata proiectului, secțiunea "download", am pus linkul mai jos.
    • Utilizatorii de mac, windows, linux au acces la această aplicație.
    • Pentru posesorii de consola Playstation 3, acest proiect poate fi accesat din XMB -> NETWORK -> LIFE WITH PLAYSTATION.
    Folding@Home Application DOWNLOAD

    C�t de intensivă este aplicația respectivă?
    • Prin intermediul opțiunilor puteți alege procentul de putere distribuit de calculatorul dumneavoastră pentru acest proiect, astfel poate rula frumos in idle, fără să vă �ncurce, dacă aveți treabă pe respectivul PC.
    • Pentru posesorii de Playstation 3, unele funcții sunt limitate in timpul utilizării aplicației. Personal, las consola c�nd mă culc să facă un work unit, setată să se inchidă automat c�nd termină.

    C�t durează finisarea unei Work Unit?
    • Depinde de WU repartizat calculatorului dumneavoastră, pot fi c�teva minute sau c�teva ore.
    • Pentru WU distribuite pe PS3, fiecare durează aproximativ 5-6h.
    • WU pot fi reluate dupa �nchiderea/redeschiderea aplicației.

    Există o echipă destinată rom�nilor?
    • Sunt mai multe. Eu fac parte din 75559 (Team Romania).
    • Oricum această parte nu contează, puteți să va inscrieți �n ce echipă doriți. Ideea principală este să existe c�t mai multe persoane ce pot ajuta �n acest proiect.

    Faimoasa �ntrebare a rom�nilor. Ce c�știg din toată treaba asta?
    • Fizic nimic. Moral da, ajut�nd �ntr-un proiect de medicină folositor �ntregii omeniri. Eu m-am �nscris deoarece am avut �n familie un caz descris �n prima parte a postului.
    • Chiar dacă ajutați acest proiect doar cu 0.00000000000000001% �n rezolvarea unei probleme, g�ndiți-vă că, �n același timp, participă un număr enorm de persoane, potrivit acestei pagini.
    Attached Images Attached Images c36703bd6aba498f42b8f94c0b683e93.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Playstation Home By istrategie in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 376 Last Post: 22-03-2014, 22:06
  2. Playstation home By Cesar Wayne in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 26-07-2011, 15:03
  3. The War at home By FuriaAlba in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 4 Last Post: 22-05-2011, 07:18
  4. Home Videos By istrategie in forum Videos
    Replies: 4 Last Post: 26-02-2009, 20:30
  5. Folding@home PS3 By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5 Last Post: 15-01-2009, 18:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts