Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Canon Powershot S3 IS

  1. #1 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

    Exclamation Canon Powershot S3 IS

    Hello,

    Am, de aproape 2 ani, un Canon Powershot S3 IS (cel din poze). Sunt foarte mulțumit de el doar că...are o problemă - măn�ncă multă energie (termină bateriile de nu-i adevărat).

    Eu nu sunt super, mega, hyper, uber, expert �n aparate foto...l-am văzut...mi-a plăcut...l-am cumpărat. Sunt conștient că există o mulțume de aparate foto mai performante (cu o tonă de setări și opțiuni)...dar pentru ce am eu nevoie...e excelent

    ...să revin la problema mea: măn�ncă multă energie (termină bateriile de nu-i adevărat).

    Așa e modelul ăsta, pofticios? Sau așa e normal...

    A mai avut cineva? Am �ncercat cu toate tipurile de baterii chiar și cu acumulatori, dar �n c�teva zile sunt puf

    Se descarcă �n aparat, el fiind oprit?...Wtf?!

    De exemplu: acum c�teva minute am vrut să fac niște poze, din balcon, la c�teva mașini parcate aiurea �n fața blocului. Eu conștient de faptul că bateriile erau noi...am făcut o singură poză și gata...puf.

    �mi poate explica cineva care-i treaba? Nu l-am uzat, nu l-am tr�ntit...nu nimic.

    Sincer să fiu...n-am căutat răspuns pe forumuri de specialitate că n-am prea acordat atenție problemei...dar acum chiar m-am enervat. Am zis să postez aici...

    E cam aiurea și st�njenitor (ce cuv�nt funny - st�njenitor lol ) ca atunci c�nd mergi undeva...să cari după tine 4-5 seturi de baterii noi...că poate...se termină cele din aparat.

    Merci anticipat

    *later edit*

    Ah, am uitat. Are nevoie de patru baterii normale.
    Attached Images Attached Images powershot-s3-is_1794.jpg allroundview.jpg

  2. #2 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Solutia e foarte simpla, ia-ti acumulatori reincarcabili. E normal sa haleasca imediat bateriile normale.

  3. #3 SP
    Member cloud's Avatar
    si acumulatorii ii haleste, dar te tin mai mult decat baterii normale, ai beneficiu ca ii poti reincarca. incearca ceva peste 2000 mA. ce versiune e 2,3? 3 mananca mai mult decat 2.

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...am o pereche de acumulatori de 2700mAh ce-i folosesc și la controller. O să cumpăr special o pereche noi să vedem

    ce versiune e 2,3?
    3.

  5. #5 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Pai iti iei un set de 4 care stau in aparat si inca 4 care stau de rezerva, ca sa nu fii prins pe picior gresit.

  6. #6 SP
    Member cloud's Avatar
    doar ca opinie. daca renunti la lcd si incerci sa folosesti doar vizorul, bateriile tin mai mult. ca test, mie imi dadea battery low si se inchidea in conditiile in care voiam sa fac poze cu blitz si cu lcd-ul deschis. am inchis lcd-ul si am putut sa mai fac 6 poze cu blitz. ma refeream la revizie de firmware (1.01, 1.02).

  7. #7 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    am avut si eu aparatul acesta.
    NU e normal sa ti se descarce atat de repede.
    pe mine ma tineau 400-500 de poze(20% cu blitz) acumulatori de 2000mh.
    cu baterii energizer tinea cel putin dublu.
    categoric exista o problema la aparatul tau, daca incerci cu acumulatori si tot asa putin merge.

  8. #8 SP
    Member cloud's Avatar
    bateriile cu care a venit in cutie m-au tinut 10 poze, plus jucatul la setari, care n-ar trebui sa consume mai mult decat o poza. pe bune, tot cu acumulatori de 2000 mAh nu trec de 50-60 de poze cu blitz si lcd deschis. si da, daca-l las cu bateriile in el o perioada mai lunga trebuie sa reincarc bateriile, pentru ca-s consumate.

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Battery Life
    The image stabilization has several modes: Off, Continuous, Shoot Only, Panning. The camera comes with mode set to Continuous by default, which is a batter hog.
    I haven't used the continuous image stabilization as it reduces battery life and, more importantly, produces slightly more motion blur in images in comparison to the image stabilization during the shutter release only. I got good pictures, but still not so good battery life.
    I was able to take more than 200 pictures without seeing the low-battery warning.
    ...asta era.

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...are cineva idee cum pot salva/imprima data pe o poză? (�n caz că se poate?).

    Tot primesc poze de la prieteni...sau văd pe net...și marea majoritate au data imprimată pe el undeva jos.

    Mulțumesc.

    *p.s.

    Am luat fiecare meniu la purecat...și n-am găsit nimic - refuz să cred că n-are așa ceva...doar am văzut aparate super penale care aveau...

    ---------- Post added 21-10-2010 at 11:06 PM ----------

    Q

    Does the S3IS have the date stamp function? I' can't seem to find that function if any in the manual.
    A

    To be put on the image? No. You have to do it in software after/while downloading to pc.
    ...me sad

  11. #11 SP
    Member mariuck's Avatar
    )))))) asta e tare )))

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Eh, np - �l fac eu să aibă după ce revin de la Nijicon

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts