Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Recomandare aparat foto digital (compact)

  1. #1 SP
    Member Devergo's Avatar

    Recomandare aparat foto digital (compact)

    Intentionez sa fac un cadou de "iepuras" cuiva si ma intereseaza un aparat de maxim 300 de lei. Deocamdata ma uit la asa ceva dar cum nu sunt expert in domeniu astept si alte propuneri

  2. #2 SP
    Member Cata96's Avatar

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Devergo, iti recomand sa mai pui 49 RON si sa mergi pe asa ceva: Aparat foto digital Canon PowerShot A2200, 14.1MP, Black AJ4943B002AA - eMAG.ro. Avantajul la A2200 fata de A1200 este ca ai 14 Megapixeli in loc de 12 Megapixeli, greutatea de 135g fata de 185g si bateria mai puternica (faci 280 poze - conform CIPA - fata de doar 200 poze). Eu zic ca pentru 50 RON diferenta, merita! Bafta!

  4. #4 SP
    Member Devergo's Avatar
    Buba mare la aparetele astea e ca nu au stabilizator de imagine (cele canon) si sunt facute dintr-un plastic foarte cheap. Asta din cate vad e mai bun la majoritatea capitolelor, dar e Samsung...nu stiu cat de buni sunt in lumea camerelor foto.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry Devergo, dar la 300 RON nu le poti avea pe toate in o compacta. Body metalic, calitate la procesarea imaginilor, stabilizare optica de imagine, multi megapixeli, wide cat mai mic, tele mare, sa fie si F1.8 eventual...

    Uite ca exemplu, in 2011 Canon A800 scotea printre cele mai bune imagini la pretul acela (imbatabil - sub 250 RON). Si nu avea nici stabilizator, nici cine stie ce super functii. A dovedit ca la Canon se poate si cu putin. Acum depinde ce doresti sa faci cadou. O jucarie care sa arate profi, sa aiba jde mii de functii dar la ale carei poze sa-ti bagi degetele in ochi ca sa intelegi ceva... sau ceva care sa faca poze cat de cat ok la buget mic? Iar in exemplul dat de mine, poti compara Canon A800 cu un Nikon L24 care desi era un pic mai scump, avea mai multi megapixeli, stabilizare de imagine... avea un zgomot de imagine infernal si calitatea imaginii mult mai slaba. Uite, daca nu ma crezi pe mine: Canon PowerShot A800 review: verdict, Canon A800 vs A1200 vs Nikon L24 | Cameralabs 18/20 la calitatea imaginii iar Nikon COOLPIX L24 review: verdict, Nikon L24 vs Canon A800 vs Canon A1200 | Cameralabs doar 15/20.

    Presupun ca iti dai seama ca la 300 RON stabilizarea de imagine oricum nu este optica, ci digitala...

    Anyway, ti-as recomanda sa faci o vizita la f64, sa te joci cu aparatele... sa faci cateva poze cu 2-3 modele alese de tine... sa mergi acasa sa le studiezi, si alegi ce ti-a placut cel mai mult. Asta daca vrei sa te complici. Daca nu, mergi pe ce-ti face cu ochiul, ca la urma urmei, faci un cadou, nu studiu de caz

  6. #6 SP
    Member Devergo's Avatar
    Am luat un A2200 de la f64 pana la urma. Nu m-am putut decide si m-am gandit ca cei de la f64 stiu ce fac si ma pot ajuta (fata de cei de la emag). Mi l-au recomandat si l-am luat in secunda urmatoare . Multumesc pentru sfaturi guys!

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Devergo View Post
    Am luat un A2200 de la f64 pana la urma. Nu m-am putut decide si m-am gandit ca cei de la f64 stiu ce fac si ma pot ajuta (fata de cei de la emag). Mi l-au recomandat si l-am luat in secunda urmatoare . Multumesc pentru sfaturi guys!
    Deci sa inteleg ca la banutii acestia si cei de la F64 tot A2200 au recomandat? E bine de stiut
    Sa-l stapanesti sanatos! Sau... sa se bucure de cadou!

  8. #8 SP
    Member Devergo's Avatar
    A costat putin mai mult decat 1200 dar baietii au fost super de treaba si mi-au explicat ca pentru necunoscatori ce si cum. Am primit si o husa cadou f misto. In other news, cadoul se pare ca a fost best ever conform persoanei care l-a primit :d so it's aaaallll good.

    Sent from my HTC Sensation XL using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare aparat foto compact By FishyBon3 in forum Foto & Video
    Replies: 3 Last Post: 26-07-2012, 13:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts