Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 74

Thread: Drone

  1. #1 SP
    Senior Member cashonly's Avatar

    Drone

    Topicul se adreseaza proprietarilor si pasionatilor de drone.



    Prima mea drona este un Parrot AR 2.

    Are 2 camere, cea frontala filmand HD. Se controleaza din smarthpone sau tableta (iOS, Android si Windows 8) si afiseaza live pe ecran ceea ce vede camera. Poti salva in memoria telefonului sau intr-un stick ce se infige in portul USB al dronei (pe acelasi port poti echipa cu receiver GPS). Autonomia este de 10-15 minute cu bateria de 1000mah dar se gasesc baterii aftermarket de 2500mah. Distanta este limitata de wifi-ul telefonului dar exista tot felul de tutoriale cum sa transformi un router in repeater, ii legi un acumulator si il faci portabil extinzand range-uldronei chiar si la cateva sute de metri.
    Ca specificati tehnice, drona are la dispozitie procesor 1GHz 32 bit ARM Cortex A8, ram 1GB DDR2, ruleaza Linux 2.6.32, Wi-Fi b/g/n, 3 axis gyroscope, 3 axis accelerometer, 3 axis magnetometer, senzor presiune atmosferica, senzor cu ultrasunete pentru masurarea altitudinii, camera cu 60 FPS QVGA pentru masurarea vitezei.

    De cum am luat-o i-am facut picioare din bride pentru a fi mai inalta si pentru a amortiza socurile la aterizare.
    Attached Images Attached Images unknown.jpg 4c41fc7b-5dcc-4323-9eb3-3552fe05afee.jpg e0d1802d-985f-48e8-aa72-c0b4f66dc78d.jpg 7d3c34d2-75bf-459b-9dc1-8412ea9bf2f0.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am avut pe mana un Parrot Drone Bebop 2, dar m-a dezamagit crunt. Controlul cu telefonul mi se pare dezastru, iar toate dronele Parrot se controleaza in felul asta. Nu e foarte ok, chit ca ai mai mult de carat dupa tine daca ai si o telecomanda separata (cum e la Phantom), dar ai un range mai mare si un control mai bun.

    Vad ca ai pus niste poze din Romania, daca nu ma insel legea parca te impiedica sa o folosesti in spatii publice, sau mai insel? Intreb pentru ca acum 2 ani dronele au fost catalogate aiurea alaturi de elicoptere, pentru ca stimabilii care au dat legea nici nu stiu ce e aia o drona, si cum n-au inteles au dat o lege de doi bani.

    Anyway, sunt aproape de a lua un DJI Phantom 3, in varianta standard, care acum e pe la 500eur, cea ce e mega accesibil, dar vreau inainte sa inchiriez una pentru cateva zile ca sa vad daca merita pentru calitatea pe care o ofera. Bateriile sunt extra necesare la toate dronele, iar cele de la DJI sunt de regula extrem de scumpe, iar autonomia e pe la 30min.

    Pune si tu o flimare ca sunt curios cum se vede comparativ cu Parrot Drone Bebop 2, care mi s-a parut sub un GoPro 1, ala de acum vreo 4 ani.

  3. #3 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Phantom 3 e deja din alta liga, are stabilizare "mecanica" a camerei prin gimbal. Bebop 2 am inteles ca dispune de ceva stabilizare soft dar nu se compara cu gimbal-ul.

    Cat despre control, nu esti conditionat sa folosesti doar telefonul. Cea mai simpla varianta este sa folosesti "out of the box" controller de PS3 legat prin fir sau bluetooth la tableta/telefon cu Android, pe iPhone merge doar cu jailbreak. Daca nu vrei sa faci jailbreak, iarasi, poti folosi controller certificat MFI si aplicatia Parrot il suporta.
    De asemenea consola portabila Nvidia Shield poate fi folosita drept controller fara nici o modificare.
    Pentru range, cum spuneam si mai sus, te poti folosi de un router, il treci in modul "bridge repeater", atasezi un acumulator (pentru comoditate chiar de Parrot AR, acesta avand 12 volti) poti ajunge la distante chiar de 500m. Chestia e ca o data ce iti faci un mic setup il poti folosi pentru orice viitoare drona wi-fi.

    Calitatea imaginii nu te da pe spate la AR 2.0 dar, pentru ce stie sa faca isi merita banii. Am sa pun un filmulet cand ajung acasa.
    Attached Images Attached Images htb1biedhfxxxxx1apxxq6xxfxxxm.jpg hqdefault.jpg 20jpe8x.jpg

  4. #4 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Si filmuletul facut cu drona, din pacate Youtube a taiat mult din calitate.


  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Whoaaa... cu ocazia asta mi-am adus aminte ca am si eu prin o cutie (cred ca este cea cu numarul 142) un Parrot AR.Drone 2.0 Power Edition. Acum ca mi-ai deschis pofta, o caut si eu sa vad daca mai poate
    Attached Images Attached Images 71ejkfhddfl._sl1500_.jpg 81agotlmwxl._sl1500_.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Calumea versiunea ta, vine echipata cu acumulator mai mare de 1500mah, nu?
    Interesant ca se gasesc pentru acest model tot felul de piese pentru upgrade-uri, rulmenti pentru inlocuitul bucsilor cu care a venit de la producator, elici din fibra de carbon, angrenaje mai tari si mai usoare, etc.
    Attached Images Attached Images elici.jpg

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, tot cu acumulator de 1500mAh a venit. Diferenta fata de alte pachete e ca erau inclusi 2 acumulatori (m-am cam pacalit cand am citit "provide 36 minutes of flying time" - dupa aceea mi-am dat seama ca e 36 cu ambii, nu cu fiecare) si 3 extra set-uri de elice in diverse culori.

    Da, gasesti tone de chestii pt. Parrot, dar daca iei asa ceva pentru filmari (asa cum am facut eu), recomand un DJI Phantom 3 (or above). Nu se compara mai nimic la stabilitate, distanta, etc... Din pacate pretul e super-prohibitiv...

    tudy: ai grija sa nu te trezesti ca la 500 eur iti da doar drona... si te mai costa accesoriile inca pe atat

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La ce accesorii te referi? Are remote control, o baterie, un set de elice, camera de 2.7k e inclusa, etc.

  9. #9 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Hai ca am mancat niste virgule, ma refeream ca la versiunea mea vine cu acumulator de 1000mah, si la tine vine cu 1500mah (nu mai mare de 1500)
    Interesant si receptorul GPS, doar ca la ce pret pierat are, cam greu de luat unul. Iti permite sa-i dai dronei un traseu si se duce singura, de asemenea daca isi pierde semnalul, se intoarce singura de unde a plecat.
    Attached Images Attached Images hd_pf070055aa_03_flight-recorder.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    La ce accesorii te referi? Are remote control, o baterie, un set de elice, camera de 2.7k e inclusa, etc.
    Pai la acelea ma refer. Am vazut la vanzare doar drona... probabil un fel de piesa de schimb, in caz ca o busesti sa nu mai cumperi cu toate cele. Daca la 500 euro ai tot inclus... not bad! Acum depinde si daca-ti scoti banii cu ea...

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai e noua in magazin man, cum sa nu fie kit complet? De scos banii din ea, nu cred. E mai mult un toy cu care sa mai experimentez una-alta, nimic mai mult.

    Problematice mi se par bateriile, e 100eur una separata, cea ce e exagerat. Apoi, Phantom 4 a introdus un nou tip de baterie, incat daca pe viitor as face upgrade as ramane de prost cu baterii care nu se potrivesc la modelele noi.

    E tentant un Phantom 3 Standard, iar din ce am vazut in teste se descurca bine iar imaginea e foarte ok, un fel de GoPro 4 Silver, cea ce nu e foarte rau. Are nevoie de extrem de multa lumina ca sa arate imaginea foarte clar, daca e putin innorat deja se schimba complet calitatea, iar asta e valabil si la noul lansat Phantom 4. Inca nu s-a ajuns foarte departe la capitolul asta, si GoPro sunt destul de varza in low-light, e cam aceasi treaba.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dar nu te impedica nimeni sa iti pui DSLR-ul pe un Phantom. Doar sa-i faci asigurare inainte!

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am vazut pe YT DJI Phantom 1 cu un a6000 si cica merge fara probleme. As incerca si eu, poate, cu B-cam ca sa nu risc (a5000). Habar n-am, am gasit de inchiriat, dar la 70EUR pe zi mi se pare cam mult, speram sa gasesc pana in 50EUR. O sa mai caut, dar nu as vrea sa cumpar pana nu reusesc sa testez singur calitatea ca sa ma conving personal ca e decent ce poate sa faca.

  14. #14 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    La cate emotii am avut cu drona (si inca am) te sfatuiesc sa nu cumperi cea mai scumpa drona care ti-o poti permite. Parerea mea este ca una de genul AR 2.0, Bebop sau chiar un Phantom 1 SH, te-ar acomoda cu controlul si potentialul. Poate te plictisesti de drone si in plus daca dai cu ea de pamant nu face gaura in buzunar.

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu iau Bebop pentru ca mi s-a parut mult prea slaba. Nu iau nici ceva vechi gen Phantom 1, calitatea e foarte slaba. Ma gandeam initial la Phantom 4, care are multe sisteme destepte de evitare a obiectelor, te poate urmari, filmeaza in 4K si alte nebunii. Dar cum ai spus si tu, nu merita mai mult la inceput cand nu am experienta si nu stiu daca e ceva ce vreau cu adevarat, motiv pentru care am si zis Phantom 3 care e un compromis bun la ~500€

  16. #16 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Monky, am gasit template de "custom hull" pentru dronele noastre, se face din hartie mai groasa. (ma gandesc ca-l mai poti intarii umpland spatiul gol cu un spray cu spuma poliuretanica)

    Parrot AR 2.0 Drone: US Coast Guard Whispercraft
    Parrot AR 2.0 Drone: NASA
    Attached Images Attached Images ar-drone-content_1.jpg drone_2_content_4.jpg

  17. #17 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Monky, ce ai mai facut cu drona?
    tudyniuz, ti-ai cumparat?

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu, weekendul ce vine am rezervat un Phantom 4 pentru o zi intreaga, sa vad ce iese

  19. #19 SP
    Member Baracuda's Avatar
    Eu am un P3 Advanced din august, ca si prima drona va pot spune ca este foarte, foarte usor de pilotat. Nu am avut nici un fel de probleme cu ea. O folosesc destul de rar, ce-i drept, as vrea sa am mai mult timp sa plec sa explorez. Sa o folosesti prin oras, prin parcuri etc nu este nici foarte indicat si nici nu prea ai ce vedea. Ca si antrenament este ok, doar sa nu fie o zona populata. Atrage atentia si nu neaparat in mod pozitiv

    In cutia de langa P3 este un Zeiss VR One pe care-l folosesc pentru FPV flying cu aplicatia Cloudlight FPV
    CloudlightFPV
    Attached Images Attached Images img_9031_resize.jpg img_9112_resize.jpg

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cashonly View Post
    Monky, ce ai mai facut cu drona?
    N-am facut nimic pentru ca in ultimele 3-4 zile a tot plouat... si nu risc (chiar, o fi water proof?)...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts