Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 80

Thread: Razy's Gaming Room - Action Figure and Games unboxing and presentation

  1. #1 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Razy's Gaming Room - Action Figure and Games unboxing and presentation

    Salutare.

    Multi ma stiti ca pasionat de jocuri si Action Figures (si mai ales obsedat de detalii in jocuri )

    De cele mai multe ori, inaintea achizitiei unei statuete sau a unei editii de colectie de la un joc, pierd putin timp sa caut pe youtube ceva cat mai detaliat, de unde sa reiasa calitatea sculpt-ului si a painting-ului...dar am observat ca nu prea exista.

    Marea majoritate a clipurilor de genul sunt fie cu o persoana care ocupa cadrul mai mult decat produsul in sine, fie cu o persoana care vorbeste prea mult si prost fie cu oameni care se focuseaza mai mult pe alte lucruri si mai putin pe ce trebuie cu adevarat.

    Asa ca daca tot am si continui sa-mi maresc colectia, m-am decis sa vin in ajutorul celor ca mine.

    Si ca sa nu va dau sa cititi prea mult, o sa pun 3 filmulete facute in aceasta perioada urmand sa postez si aici pe masura ce le urc.

    Apreciez orice parere constructiva (aici sau direct la video pe youtube) si like sau subscribe la canalul de youtube iar daca timpul imi va permite, voi urca cate un video (cu produse noi sau mai vechi) saptamanal (+ probabil si niste streams/playthroughs).







    Stiu ca mai am multe de invatat, dar sper sa mentin acest proiect in viata macar atat de mult incat sa ma perfectionez.

  2. #2 SP
    Member VictusG's Avatar
    In primul video, la 3:47 parca sunt puse pe perete, ceva nu e bine cu pozitia camerei de filmat, e prea in "fata", nu e important, doar imi zic si eu parerea cu ce mi-a sarit la ochi, este pe youtube TheRelaxingEnd, asa ca idee.bafta

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Video nou



    Multumesc colegului AlanPoe pentru increderea de a-mi imprumuta statueta cateva ore pentru acest video.

    Un video la care am lucrat mai mult decat mi-am propus la partea de editare, cu care am invatat sa folosesc un nou program de editare video (Final Cut Pro, trecere de la iMovie) si care m-a facut sa-mi schimb viziunea pe care o aveam asupra filmului final, de cateva ori.
    Ceea ce din pacate nu este un lucru tocmai bun, avand in vedere faptul ca nu mai aveam statueta pentru a reface anumite cadre care nu se incadrau in viziunea initiala, asa ca am improvizat mult si am incercat noi tehnici de editare pentru compensare.

    Stiu ca mai am mult de lucru si foarte multe de invatat. Stiu ca nu am nici cele mai sharp obiective sau ca statueta se misca la rotire (din cauza unui platou rotativ improvizat), dar pana acum am reusit sa invat cate ceva la fiecare video terminat si sunt multumit

    Am reusit sa ma lovesc si de multe situatii neplacute la export, atat cu iMovie cat si cu Final Cut Pro (poze care apareau doar verzi sau cadre adaugate aiurea si m-au facut sa export video de app 20 de ori si sa renunt la unele efecte/tranzitii) dar cel mai important, faptul ca m-am lovit de limitarea hardware a Mac-ului meu super invechit ce se vrea schimbat.

    @VictusG, stiu ce zici si din pacate, momentan nu-mi permit sa-mi iau o macara pentru a filma fix de sus, asa ca voi continua sa incerc diverse metode/unghiuri de filmare compatibile cu echipamentul pe care-l am deja.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New video



    Stiu ca este diferit de ce am facut pana acum, dar incerc sa acopar mai multe categorii si sa-mi fac oarecum o baza de videos cu ce am deja, asa ca voi continua sa postez si lucruri de genul acesta, de la jocuri mai vechi, dar pe care voi incerca sa le prezint intr-o maniera cat mai "curata" si corecta.

    Desi pare o filmare usoara, am avut un foarte mare challenge cu paginile super glosy si cu gasirea unui loc in casa unde sa pot filma fara sa am reflexii aiurea de lumina.
    Voi incerca pe viitor, sa tin acest gen de filme cat mai scurte (ideal ar fi un max 2-3 minute) dar pot fi si exceptii pentru artbook-uri de genu acesta ca marime, sau viitoarele Mafia III sau chiar ceva si mai mare unde nu voi putea respecta 2-3 minute din cauza numarului prea mare de pagini.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intr-adevar, e dificil la print-urile glossy... sa ai si lumina buna, dar si 0 reflexii. Plus ca la cum iti folosesti mainile, probabil camera era pe trepied in fata ochilor... ceva deloc placut.

    Dar chief, trebuie sa faci ceva cu soundtrack-ul... loop-ul acela pt. 6 minute e wow... eu n-am mai rezistat si dupa aproximativ 2 minute am dat mute.

    Keep up the good work!

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Loop-u asta a fost facut de Laura pentru un filmulet de max 2 minute, cum voiam initial, dar cum a inceput sa lucreze la viitoarele melodii, n-am mai stresat-o sa o modificam si am lasat-o asa.

    O sa incerc oricum ca la filmuletele cu statuete sa am melodii mai complexe iar la artbook-uri sa am ceva mai putin complex dar nu chiar atat de simplu

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Video nou



    Filmarea o aveam de cateva saptamani dar efectiv nu am reusit sa gasesc timp de editare asa ca am facut o mica pauza pana acum.

    Am incercat un unghi nou de filmare pentru a putea beneficia mai mult de lumina naturala si am adaugat o a doua lumina in camera. Pe langa asta, am renuntat la filmarea cu obiectivul de macro (70-300) si m-am apropiat teribil de mult de subiect cu obiectivul standard (18-55) pentru cadrele de apropiere.

    Totodata am incercat si o filmare handheld dar neavand obiectiv cu stabilizare optica, se vede imediat cand trec pe aceasta filmare. Am folosit partea de stabilizare video din Final Cut Pro X, dar nu face o super treaba. In viitor voi incerca sa filmez aceste cadre cu iPhone 8 pentru a beneficia de acel OIS, sperand ca nu voi vedea diferente prea mari dpdv al calitatii imaginii.

    Din pacate inca nu am reusit sa elimin noise-ul, dar voi incerca sa gasesc solutii pentru iluminare mai buna pentru a putea scadea ISO-ul.

    Despre statueta, ca sa spun cateva cuvinte, am luat-o de la comic con cu o mica reducere (110 lei) si...isi cam face banii. Imediat ce am scos-o din cutie am ramas cu un picior in mana, articulatia de la acel picior fiind putin mai "larga". Nu este o problema cand il tin in stand/raft, dar daca vrei sa o iei in mana se cam descompune.
    Pe langa asta, arma a intrat destul de greu in mana dreapta, fiind nevoit sa o fortez putin, motiv pentru care cand am prezentat arma am scos-o cu tot cu mana, pentru a evita ruperea degetelor.

    Inafara de asta, paint-ul arata destul de bine si overall este o statueta reusita.

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New artbook video


  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New video



    Am schimbat putin tehnica de filmare si am mai adaugat o lumina astfel incat nu mai am parti intunecate unde sa nu poti intelege textura de pe haine.

    Am incercat filmarea handheld cu iPhone 8 si din pacate se vede diferenta destul de mare de calitate astfel incat am eliminat-o si am lasat filmarea cu DSLR-ul. Voi continua sa incerc lucruri noi aici pentru stabilizare.

    Trebuie sa fac ceva cu platoul rotativ de la ikea, pentru ca se invarte foarte putin la fiecare rotire manuala si din cauza asta se vede accelerare si decelerarea cam la fiecare 3-4 secunde din fiecare rotire, chiar daca eu tai si incerc sa fac rotirea cat mai naturala la editare. Mi-ar trebui ceva care sa se invarte cat de cat mecanic sau manual, dar macar o rotire complete mai smooth.

    Voi continua sa experimentez

  10. #10 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    initiativa nu-i rea , la Witcher pare cel mai ok pana acum, mi-a placut si la GOW

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New artbook video si astept sa-mi vina luminile pentru a putea filma urmatorul video


  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Video nou, de data aceasta un unboxing pentru un PS4 Pro editia limitata:



    Si pentru ca nu am apucat sa postez aici clipul anterior, am facut unboxing si la Marvel's Spider-Man PS4 Special Edition:


  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un video nou cu o statueta pe care mi-am dorit-o foarte mult pana am reusit sa o achizitionez
    Am adaugat si o mica tentativa de logo.


  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Video nou cu statueta din editia de colectie de la Marvel's Spider-Man, cu multumiri colegului AlanPoe pentru imprumut


  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New videos




  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New video - Halloween Special


  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New video in asteptarea Fallout 76


  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New video cu o parte din cadoul de craciun



    Va urma si un video mai detaliat
    Am ales sa fac 2 videos diferite pentru a nu avea o lungime prea mare a acestui video dar si cu gandul ca nu toata lumea vrea sa vada unboxing sau overview detaliat.

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si partea a doua, un mic overview


    Filmat cu lentila de macro pentru extra detalii. E prima data cand filmez cu lentila asta. De obicei faceam doar pozele cu ea.
    Totodata este primul video de gen, in care nu am pus nici macar o poza si asta nu pentru ca nu am facut ci pentru ca mi s-a parut redundant sa rup fluiditatea filmuletului cu imagini statice, ce ar arata acelasi lucru, fiind vorba de figurine atat de mici, care intra mereu complet in cadru si totusi unde se vad si toate detaliile.

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    New video pentru o statueta mai speciala cu Link din Legend of Zelda Skyward Sword.



    Va urma si al doilea video de overview, cand termin editarea

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. YouTube Gaming and YT Profiles By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 14 Last Post: 30-08-2015, 01:55
  2. Replies: 0 Last Post: 26-07-2013, 08:32
  3. Replies: 0 Last Post: 23-06-2011, 22:38
  4. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 23:16
  5. Replies: 0 Last Post: 20-06-2011, 05:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts