Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Recomandare Media Player gen Tvix

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Recomandare Media Player gen Tvix

    Salutare! Caut si eu pentru un prieten un player care sa accepte HDD standard de 3.5". A avut un Tvix (de la Dvico) pe care-l foloseau copiii pentru desene animate... era simplu de folosit (telecomanda)... dar a crapat. Eu am aruncat o privire pe la ce mai e pe piata si vad ca fie sunt majoritatea cu Android (sanse mari sa-l strice copiii), fie nu accepta HDD intern.

    Eu i-am recomandat ca mai repede sa conecteze HDD-ul intr-un rack USB de un TV smart... am observat ca LG-urile citesc aproape orice format/codec... dar in camera copiiilor are ceva non-smart si nu vrea sa investeasca si in acela. Plus ca e riscul mai mare sa dea peste HDD/fir...

    Orice solutie la un pret decent (cu link in Romania va rog) este bine venita!

    Multumesc anticipat!
    Attached Images Attached Images tvix_dvico.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Filmele de pe stick merg si pe un TV non smart, doar sa aibe USB. Si daca-si ia un sticl de 16/32GB nu ai treaba si nici nu e vorba de daramat/fire/samd.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, dar nu citesc de regula HDD-uri cum a mentionat MonkY, fiind prea multe date, acele stick-uri fiind de regula pana in 64GB. Cu 1-2TB gafaie in ultimul hal, iar modelele mai veci nici nu le pot citi.

    Eu mai zic odata, Xbox Clasic + XMBC

  4. #4 SP
    Member memol's Avatar
    Eu zic ca mai bun este un ChromeCast, nu ai nevoie de HDD extern sau mataraie pe langa TV, doar de un router Wi-Fi, si un PC sau Laptop

    Pretul este unul foarte ok Media-player Google ChromeCast 2.0 HDMI Streaming, negru - PC Garage

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca s-a inteles enuntul problemei, asa ca revin:

    1. Se vrea un player care sa nu aiba nevoie nici de un alt PC, nici de un router, Smart TV sau alte alea - va fi legat de un TV clasic FullHD care nu are niciun fel de media player (bine ca are HDMI).
    2. Se vrea ceva simplu de folosit... pe care pana si un copil de 6 ani sa-l inteleaga (neaparat telecomanda).
    3. Trebuie sa accepte HDD-ul de 3.5" (pe care omul are desene animate, filmari de la nunti, botezuri si alte alea). Ce stick-uri de 16/32, cand acolo e un HDD aproape plin de 4TB?!?

    tudyniuz: din pacate Xbox-ul nu tine 1080p, ar fi si cam mare...

    razvanrazy: nu este suficient

    memol: nu stiu cum este Chromecast-ul 2, dar 1 zace la mine in sertar, mi se pare o aberatie (cred ca nici macar 1080i nu poate, asa cum Xbox-ul de acum 15 ani putea). In plus are nevoie de un alt device pt. streaming, ceea ce-l face useless in cazul de fata.

    De astea stie cineva ceva Produse Dune HD - Modele si specificatii tehnice - HDI ?

    Popcorn Hour la noi e mult prea scump... Western Digital-urile vad ca nu mai sunt pe piata... Hmm, pana la urma cred ca ma voi axa pe ceva de genul acesta (ori ii atasez via USB, ori sper sa gasesc o varianta cu HDD intern): WeTek CORE - Media Player Ultra HD 4K (Dual OS - Android / KODI XBMC, Wi-FI, Bluetooth). Cam scump la banii astia, dar macar e cu Kodi (ex-XBMC)...

  6. #6 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Eu am achizitionat saptamana trecuta Himedia Q10 Pro , sunt f f multumit de el .

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  7. #7 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Salve MonkY eu am un HiMedia Q5, are port SATA (si date si alimentare) am tinut un hdd pe el de 3,5' de vreo 200 gb din ala vechi, merge foarte bine, l-am luat cu 450 de lei la reducere de pe emag. Simplu de folosit chiar si de copii, se poate pune restrictionare la ceea ce acceseaza sau vad copii. Plus Kodi instalat, ruleaza toate formatele care i le dai fara sa comenteze, usor de folosit chiar si de copii.
    Pret resigilat 300 de lei http://www.emag.ro/mini-pc-multimedi.../pd/E5QRKBBBM/

    Alternativ ar fi Media player MEDE8ER MED600X3D/WP cu Wi-FI - eMAG.ro

    PS daca vrei cauta sa vezi ce poate HiMedia, eu l-as vinde pe al meu cu 200 de lei tinand cont ca nu l-am folosit decat de cateva ori la 3D Iso. Cu proba, garantie la emag plus retur in caz ca nu-i place!

  8. #8 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu cred ca s-a inteles enuntul problemei, asa ca revin:

    1. Se vrea un player care sa nu aiba nevoie nici de un alt PC, nici de un router, Smart TV sau alte alea - va fi legat de un TV clasic FullHD care nu are niciun fel de media player (bine ca are HDMI).
    2. Se vrea ceva simplu de folosit... pe care pana si un copil de 6 ani sa-l inteleaga (neaparat telecomanda).
    3. Trebuie sa accepte HDD-ul de 3.5" (pe care omul are desene animate, filmari de la nunti, botezuri si alte alea). Ce stick-uri de 16/32, cand acolo e un HDD aproape plin de 4TB?!?

    tudyniuz: din pacate Xbox-ul nu tine 1080p, ar fi si cam mare...

    razvanrazy: nu este suficient

    memol: nu stiu cum este Chromecast-ul 2, dar 1 zace la mine in sertar, mi se pare o aberatie (cred ca nici macar 1080i nu poate, asa cum Xbox-ul de acum 15 ani putea). In plus are nevoie de un alt device pt. streaming, ceea ce-l face useless in cazul de fata.

    De astea stie cineva ceva Produse Dune HD - Modele si specificatii tehnice - HDI ?

    Popcorn Hour la noi e mult prea scump... Western Digital-urile vad ca nu mai sunt pe piata... Hmm, pana la urma cred ca ma voi axa pe ceva de genul acesta (ori ii atasez via USB, ori sper sa gasesc o varianta cu HDD intern): WeTek CORE - Media Player Ultra HD 4K (Dual OS - Android / KODI XBMC, Wi-FI, Bluetooth). Cam scump la banii astia, dar macar e cu Kodi (ex-XBMC)...
    Crede-ma Himedia Q10Pro este exact ceea ce cauti! +suport f din partea producatorilor si altor baieti de la noi.


    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts