Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 16 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast
Results 81 to 100 of 307

Thread: Recomandare TV 4K HDR 10, Dolby Vision

  1. #81 SP
    Member vladthegamer's Avatar
    Quote Originally Posted by Baracuda View Post
    Mai eu am acel samsung 65KS7002 si Xbox one S, problema este ca Xbox-u imi spune ca nu poate rula HDR10 nici pe filme si nici pe jocuri. Nu inteleg de ce imi spune asta, din moment ce televizorul are standardul disponibil.

    Conexiunea se face prin Samsung one connect, nu direct in TV. TV-ul vine cu un singur port HDMI. Eu nu am testat pe direct dar ar fi foarte stupid ca limitarea sa vina tocmai din acel samsung one connect ! Adica practic sa am o singura mufa de HDR ?
    .

    Nu mai știu sigur, activează ceva cu HDMI UHD.

  2. #82 SP
    Member Baracuda's Avatar
    Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca m-ai facut sa mai incerc odata treaba cu HDMI UHD si mi-am dat seama unde era buba !

    In aroganta mea am zis ce sa folosesc eu cablul cu care vine Xbox one S, ca doar e un cablu generic HDMI. In schimb am folosit cablul HDMI pe care-l aveam in fostul Xbox, cablu care este HDMI High Speed si Ethernet. Eh, cu acest cablul cand selectam HDMI UHD, primeam semnal 0.

    Cu cablul HDMI cu care vine Xbox One S, evident ca merge perfect cu HDMI UHD ON, iar acum afiseaza corect la TV Info.

    Am atasat o poza si cu fostul cablu, in caz ca-l aveti sa stiti ca nu este bun.

    Inchei cu inca o intrebare : La color depth sa las la 8 sau sa pun 10/12 bit ? Momentan l-am pus la 10.
    Attached Images Attached Images img_3580-copy.jpg img_3579-copy.jpg

  3. #83 SP
    Member vladthegamer's Avatar
    Quote Originally Posted by Baracuda View Post
    Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca m-ai facut sa mai incerc odata treaba cu HDMI UHD si mi-am dat seama unde era buba !

    In aroganta mea am zis ce sa folosesc eu cablul cu care vine Xbox one S, ca doar e un cablu generic HDMI. In schimb am folosit cablul HDMI pe care-l aveam in fostul Xbox, cablu care este HDMI High Speed si Ethernet. Eh, cu acest cablul cand selectam HDMI UHD, primeam semnal 0.

    Cu cablul HDMI cu care vine Xbox One S, evident ca merge perfect cu HDMI UHD ON, iar acum afiseaza corect la TV Info.

    Am atasat o poza si cu fostul cablu, in caz ca-l aveti sa stiti ca nu este bun.

    Inchei cu inca o intrebare : La color depth sa las la 8 sau sa pun 10/12 bit ? Momentan l-am pus la 10.
    Asta nu mai știu. 😂

  4. #84 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Baracuda View Post
    Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca m-ai facut sa mai incerc odata treaba cu HDMI UHD si mi-am dat seama unde era buba !

    In aroganta mea am zis ce sa folosesc eu cablul cu care vine Xbox one S, ca doar e un cablu generic HDMI. In schimb am folosit cablul HDMI pe care-l aveam in fostul Xbox, cablu care este HDMI High Speed si Ethernet. Eh, cu acest cablul cand selectam HDMI UHD, primeam semnal 0.

    Cu cablul HDMI cu care vine Xbox One S, evident ca merge perfect cu HDMI UHD ON, iar acum afiseaza corect la TV Info.

    Am atasat o poza si cu fostul cablu, in caz ca-l aveti sa stiti ca nu este bun.

    Inchei cu inca o intrebare : La color depth sa las la 8 sau sa pun 10/12 bit ? Momentan l-am pus la 10.
    Daca TV-ul tau e 10 bit (asa cum declara Samsung) lasa-l asa. La LG seria UH7700 in sus panoul e 12 bit (Dolby Vision).

  5. #85 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Rasko, Babulu, cum e până la urmă, câteva rânduri vă rog, cum arată jocurile de PS4 Pro?

  6. #86 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Nu prea am avut timp in perioada asta. Scuze.
    Televizorul este un upgrade semnificativ fata de modelul meu din 2013. Imaginea pe SDR este mult,mult mai buna. Se observa si in filme si jocuri.

    Demo-urile de HDR sunt incredibile dar nu ma astept sa vad asemenea content pentru inca 5 ani. Un film cu HDR de pe Netflix nu are nici o legatura cu un demo facut de Samsung. Dar muschii exista

    Pe partea de consola. 4k impreuna cu HDR-ul formeaza o combinatie placuta pentru ochi. Dar upgrade-ul nu este chiar atat de mare. Poate se va observa mai mult in jocurile care urmeaza sa apara. Da, are Uncharted niste momente in care lumina si culorile sunt la superlativ dar sunt rare. Momentan daca esti multumit cu ce ai un upgrade acum nu este ceva obligatoriu.

    Pentru mine upgrade-ul de rezolutie este mai important decat HDR-ul. Poate si din cauza faptului ca este un televizor mare. Repet, poate la anul se schimba situatia.

    Una peste alta sunt multumit dar puteam sa fac upgrade-ul asta si la anul

  7. #87 SP
    Member dtancu's Avatar
    Eh, e o discutie complexa asta cu HDR - ul....
    In primul rând depinde ce fel de HDR e, HDR10 sau Dolby Vision; diferența destul de mare între ele, chiar și pe Netflix.
    Apoi, începem sa discutam de 4K și HDR abia cu un UHD player gen Oppo sau aPanasonic.
    Apoi, e diferența mare între implementarea HDR pe LCD-uri și cea de pe OLED. Prima se bazează preponderent pe peak brightness, a doua pe contrast și nivel de negru.
    Când eram in aceeași cautare și am înnebunit testând, in final am mers pe OLED. Lag in games puțin mai mare, însă restul....damn



    Sent from my iPad using Tapatalk

  8. #88 SP
    Senior Member mark's Avatar
    OLED is the way to go, No questions asked.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #89 SP
    Member PayPerView's Avatar
    Mi am comandat acest tv Televizor LED Sony Smart TV Android KD-55XD8577 Seria XD8577 139cm gri 4K UHD HDR - PC Garage , si vreau sa stiu daca are HDR ul care trebuie pentru ps4 pro, sa stiu daca anulez comanda sau nu.

  10. #90 SP
    Member flightcrank's Avatar
    La asta ma uitam și eu,dar tot asa nu am gasit nimic referitor la hdr

    Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk

  11. #91 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by PayPerView View Post
    Mi am comandat acest tv Televizor LED Sony Smart TV Android KD-55XD8577 Seria XD8577 139cm gri 4K UHD HDR - PC Garage , si vreau sa stiu daca are HDR ul care trebuie pentru ps4 pro, sa stiu daca anulez comanda sau nu.
    Teoretic (si practic, insa vorbim de teste si specificatii deoarece nu am acest TV) este ceea de trebuie deoarece seria 850 de la Sony are panoul pe 10biti necesar, precum si peak briteness
    Sony X850D Review (XBR55X850D, XBR65X850D, XBR75X850D, XBR85X850D)

  12. #92 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Un sfat:
    Între
    LG OLED Smart TV, 139 cm, OLED55B6J, 4K Ultra HD
    LG OLED Smart TV, 139 cm, OLED55B6J, 4K Ultra HD - eMAG.ro Și
    Televizor SUHD Smart Samsung, 138 cm, 55KS7002, 4K Ultra HD
    Televizor SUHD Smart Samsung, 138 cm, 55KS7002, 4K Ultra HD - eMAG.ro

    Voi ce ați alege?

    - pentru filme și ps4pro

  13. #93 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by DrMengele View Post
    Un sfat:
    Între
    LG OLED Smart TV, 139 cm, OLED55B6J, 4K Ultra HD
    LG OLED Smart TV, 139 cm, OLED55B6J, 4K Ultra HD - eMAG.ro Și
    Televizor SUHD Smart Samsung, 138 cm, 55KS7002, 4K Ultra HD
    Televizor SUHD Smart Samsung, 138 cm, 55KS7002, 4K Ultra HD - eMAG.ro

    Voi ce ați alege?

    - pentru filme și ps4pro
    Este aproape 2.000 de lei diferenta intre ele, ambele suporta HDR10, ambele au panel pe 10 biti, OLEDul are negrul cel mai negru iar UHDul Samsung are luminozitatea cea mai mare. Daca esti din Bucuresti mergi in showroom la Emag in Crangasi si le poti vedea pe amandoua, te hotarasti singur care, ce si cum...

  14. #94 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Fara discutie, OLED!

  15. #95 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Știu de diferența de bani. Nu sunt din București, dar le-am văzut în Carrefour la Iași. Ca o prima impresie, mi s-a părut oled ul mai bun, dar, având în vedere faptul ca era o zona foarte luminata, nu iti poți face o părere precisa. De aceea și voiam părerea voastră.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  16. #96 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Oled fara discutii. Daca ai bani mergi pe Oled !

  17. #97 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Este aproape 2.000 de lei diferenta intre ele, ambele suporta HDR10, ambele au panel pe 10 biti, OLEDul are negrul cel mai negru iar UHDul Samsung are luminozitatea cea mai mare. Daca esti din Bucuresti mergi in showroom la Emag in Crangasi si le poti vedea pe amandoua, te hotarasti singur care, ce si cum...
    Vezi ca varianta de la Samsung de 152 cm are un preț și mai bun....5.999 lei.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #98 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Oled am luat. Thx..


    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  19. #99 SP
    Member cipvas's Avatar
    De asta ce ziceti? Omu' de la Sony zice ca are panel pe 10 biti...

    Televizor LED Smart Ultra HD 4K, 140cm, Android, Sony BRAVIA KD-55XD8577S

  20. #100 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Quote Originally Posted by cipvas View Post
    De asta ce ziceti? Omu' de la Sony zice ca are panel pe 10 biti...

    Televizor LED Smart Ultra HD 4K, 140cm, Android, Sony BRAVIA KD-55XD8577S
    La Bani aia iti cumperi Samsung Televizor LED Smart Ultra HD, 152cm, SAMSUNG UE60KS7002
    panel pe 10 bit sigur, Luminozitate mult mai mare, Hdr mai bun plus ca diagonala este mai mare.aa si timp de raspuns mai mic.
    ps. Asta il am si eu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 16 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 31-01-2015, 00:11
  2. Sony HDR 10 si PS3 By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-02-2009, 19:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts