Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 54

Thread: Plasma vs LCD

  1. #21 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Salut!

    din cate stiu si am tot citit pe mai multe forumuri, plasma nu e recomandata pentru jocuri. plus ca un LCD are o viata mai mare decat o plasma.
    da, plasma e f buna pt full HD in filme, dar cand vine vorba de jocuri, se poate intampla image tearing si eventual burn.. which is not good for the gamer
    just my opinion, s-ar putea ca unii sa nu fiti de acord, poate tehnologia s-a mai imbunatatit.

    Cheers!

  2. #22 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    MonkY pls poti sa imi spui de ce acea plasma este mai buna?
    vad ca la lcd mi-ai dat un contrast de la 2.000.000:1 care pare o suma uriasa fata de 30.000:1 la plasma, care este mai buna lcd-ul? , sorry daca sunt noob dar chiar incerc sa nu dau o caruta de bani pe un produs ''nasol'', nu ma deranjeaza sa platesc mai mult atat timp cat tehnologia este mai buna, vad ca la plasma sunt niste pb cum spune si Enthroll.. este adevarat?.Multumesc ca ma scoti la lumina :d

  3. #23 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ofofofof....ce va place sa bagati fitile. Enthroll, tu te-ai jucat pe plasme din ultimele generatii ca sa iti dai cu parerea? ai citit manualul ca sa vezi ca abia dupa 100.000 de ore li se injumatateste contrastul? va rog, nu mai postati din auzite pentru ca induceti lumea in eroare si propagati niste chestii care nu mai sunt de mult valabile. voi stiti ca negrul plasmei Pioneer PDP-LX5090 este folosit de hdtvtest.co.uk ca referinta pentru testarea oricarui alt display? va rog, cind vine vorba de plasme ar fi bine sa va documentati inainte sa postati ceva.

    RobertDinu, si eu iti recomand plasma indicata de MonkY. este cea mai noua generatie de la Panasonic (asta daca nu ai chef sa astepti pina in primavara cind apare urmatoarea). un mic rezumat este pe site-ul mentionat mai sus. cit despre avantaje, nu am chef sa ma repet si sa scriu toata pololloghia, insa culorile, unghiurile si nu in ultimul rind pretul unei plasme FullHD fac din ea o alegere mult mai buna pentru gaming decit orice LCD care ar avea pretentia ca se ridica spre nivelul calitativ produs de o plasma. da, veti gasi si LCDuri mai ieftine, este perfect adevarat, insa si calitatea imaginii este pe masura. cit despre burn, puteti sa uitati de el. e istorie.

    ai aici citeva impresii in legatura cu plasma respectiva, iar intreg articolul il gasesti pentru modelul de 50 in linkul pus de ei in capu paginii. si pe mine ma batea gindul sa trec pe FullHD insa ma mut in casa noua in decembrie si o sa am o groaza de alte cheltuieli, iar apoi, daca tot am stat pina acum, mai pot sa stau si pina in primavara cind apare generatia urmatoare.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Enthroll: serios ? De-asta ma joc eu numai pe plasme de ani buni de zile (desi am si LCD-uri) ? Exista un mith al plasmei, aruncat pe piata de diversi necunoscatori (sau rauvoitori). Sau poate de cei care stiau plasmele de acum 10 ani or so. Atat plasmele cat si LCD-urile de ultima generatie au durata de viata estimata la 60.000 de ore (mai nou 100.000). Mai mult, se stie ca dupa primele 10.000 de ore la o plasma chiar creste un pic contrastul si se aseaza culorile pe cand la un LCD scade luminozitatea (deh, lampa).

    Pe de alta parte, la orice ora doresti, putem sa punem un LCD si o plasma side by side si sa vedem cum LCD pierde la contrast (cu toate aberatiile lor de 1.000.000.000.000:1 dynamic contrast, care in realitate nu sare de 8.000:1), naturalete a culorilor, viteza de raspuns (poti sa compari 0,001 ms la plasma cu 4-8 ms si alea doar de la alb la negru, majoritatea LCD-urilor avand 16ms), unghiuri de vedere (incomparabil mai slabe la LCD fata de plasma unde sunt maxime), pretul la aceeasi diagonala, negrul in valuri de la LCD care nu o sa se compare niciodata cu negrul de la Pioneer Kuro sau Panny... and so on. Din pacate sunt pe fuga acum, am tinut doar sa raspund pentru ca sunt satul de afirmatii nefondate, sau invechite...

    Robert: ar fi bine sa citesti si posturile din urma (ca acesta: http://www.consolegames.ro/forum/f32...lcd/#post18020 ) si sa mergi cu niste diskuri de test intr-un shop serios sa faci niste teste side-by-side. Dupa care sa alegi ce-ti place. Referitor la 1.000.000:1 (nu 2) acela este contrast dinamic (adica o chestie de marketing, scoasa din burta de Samsung pentru a lua ochii - asa cum au facut si cu timpul de raspuns G2G ce nu are legatura cu timpul de raspuns real). Din pacate, si Panasonic a trebuit sa se ia dupa ei (desi mai bine de cativa ani au incercat impreuna cu Pioneer sa se refere strict la contrastul real). Prin urmare si acea plasma are 1.000.000:1 dynamic, insa in pagina aceea e specificat doar contrastul real (30.000:1).

  5. #25 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    h0stile, ok, se prare ca nu sunt la curent cu new-generation plasma si ca problemele de tearing si burn s-au rezolvat. by bad. oricum mi se pare un pic cam mult testele de 2 saptamani inainte sa-i folosesti puterea.
    RobertDinu, cum iti sugereaza si h0stile fa un mic reasearch si alege singur solutia care ti se potriveste. if you want plasma by all means buy it, nu incerc sa-ti zic ca plasma e naspa si ca LCD e dumnezeu. am vazut jocuri pe ambele si personal imi place mai mult pe LCD. preferinta personala.
    cheers!

  6. #26 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Enthroll, intr-adevar, e ca la echipamentul audio. daca ceva tie iti suna dumnezeieste, poate mie imi suna naspa si invers. conteaza ceea ce auzi/vezi tu pentru ca tu vei fi proprietarul echipamentelor si tu te vei bucura de ele in fiecare zi, nu altcineva. ma rog, conteaza si educatia sau experienta in domeniu. o persoana care a vazut/auzit/testat multe modele (ma refer la echipament video/audio) are alt prag minim si maxim decit majoritatea oamenilor.

  7. #27 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Mama, ce bataie pe aici.

    Baieti, am si eu nevoie de niste sfaturi. Mi-am luat si eu un LCD Samsung LE-37S62, insa se vede cam urat la TV. Se vede asa... puricos. Trebuie sa iau cumva alt tip de mufa pentru cablu sau ce sa fac ? Si aveti cumva niste sugestii pentru setari de imagine ? Pentru ca setarile din TV arata ba prea rosu, ba prea alb, si mi-ar prinde bine niste setari manuale de la cineva care deja si le-a setat cum ar trebui.

  8. #28 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    gata, nu vreau sa creez o polemica pe LCD vs Plasma... se pare ca voi siti mai bine, ma mai actualizez si eu
    Lugi, ce receiver ai? are mufa component (Y/Pb/Pr) out? sau HDMI mai bine?

  9. #29 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    gata, nu vreau sa creez o polemica pe LCD vs Plasma...
    Pai thread-ul e PLASMA vs LCD! Deci vrei nu vrei, polemica exista!

    ON: Pentru joace si small/medium budget, LCD all the way! In orice alta situatie, go 4 plasma!

  10. #30 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Enthroll, nu am spus asta vizand pe cineva de aici. ma refeream la cei de pe siteuri gen hdtvtest si altele de profil care au testat fff multe modele si care au o parere avizata in legatura cu calitatea imaginii unui display, iar daca ei aleg o plasma Pioneer ca referinta, atunci am incredere in producatorul/modelul respectiv (culmea e ca anul trecut displayul de referinta a fost tot o plasma KURO, insa Pioneer e recunoscut drept pionier in domeniul asta). atita tot.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    Enthroll, nu am spus asta vizand pe cineva de aici. ma refeream la cei de pe siteuri gen hdtvtest si altele de profil care au testat fff multe modele si care au o parere avizata in legatura cu calitatea imaginii unui display, iar daca ei aleg o plasma Pioneer ca referinta, atunci am incredere in producatorul/modelul respectiv (culmea e ca anul trecut displayul de referinta a fost tot o plasma KURO, insa Pioneer e recunoscut drept pionier in domeniul asta). atita tot.
    ...iar Pioneer folosind pentru ultima serie panel-uri facute de Panasonic... putem trage singuri concluzia

  12. #32 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, dar presupun ca in afara de panel restul electronicii e made by pioneer (ceva gen samsung - sony). ce bine ar fi ca noua generatie Panasonic din primavara 2009 sa aiba aceleasi paneluri precum Pioneerurile din toamna asta....m-as alege cu un discounted KURO sau oricum pe aproape.

  13. #33 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Robert, ....: Panasonic TH-42PZ81B 42" 100Hz Plasma TV with Freesat Technology - Cheap Panasonic LCD TVs, Plasma TVs, HD Ready TVs Practic o plasma cu 30.000:1 contrast, 42", FullHD, are si tuner digital... si mai ramai si cu bani (e 899 Lire).

    Man multumesc mult pt sfat , tie si lui h0stile care m-a convins printr-un PM detaliat,multam si celorlalti care mi-ai raspuns , am sa merg maine la magazin sa mi se faca o prezentare la acest model si poate il iau chiar maine sa vad cum ma ''surprind'' , mai verific maine inca o data forumul inainte sa plec daca poti sa imi mai lasi ex un model peste acesta dat sau un model care ar merita vazut sau testat.. , poate il aleg pe urmatorul sau poate nu il au pe acesta de mai sus , sa stiu pe ce as putea sa mai merg, in principiu daca nu il au pot vedea la ce magazin il au si il comand de acolo , dar daca mai ai alt model de specificat ... cu mare placere , s-ar putea sa fie ultima suta .Bafta

  14. #34 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ar fi o idee sa iei modelul de 46 sau cel de 50 daca nu e mare diferenta de pret (si daca nu depaseste dimensiunile in care trebuie sa te incadrezi). modelul este 46PZ81B, respectiv 50PZ81B.

  15. #35 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Mi-am luat LCD dupa cum a-ti vazut in threadul 'Ce mi-am cumparat azi'. Numai ca am o nelamurire Pe LCD-ul din sufragerie, daca ii dadeam la 1080p revenea la loc ca nu suporta, normal, doar nu-i full hd. Iar la asta, am dat la caterinca pe 1080p si a mers
    Current Setting
    1080p
    Widescreen
    Am si jucat un joc, deci cum se explica? Il las asa sau la 720p?

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Baieti, am si eu nevoie de niste sfaturi. Mi-am luat si eu un LCD Samsung LE-37S62, insa se vede cam urat la TV. Se vede asa... puricos. Trebuie sa iau cumva alt tip de mufa pentru cablu sau ce sa fac ? Si aveti cumva niste sugestii pentru setari de imagine ? Pentru ca setarile din TV arata ba prea rosu, ba prea alb, si mi-ar prinde bine niste setari manuale de la cineva care deja si le-a setat cum ar trebui.
    Din pacate, e un risc asumat, stiindu-se foarte bine de problemele cu macroblock-uri si "purici" pentru tot ce inseamna SD pe un LCD. Nu ai ce sa faci decat sa mai activezi din filtre MPEG, dar vei vedea ceva mai in ceatza. Sau poti astepta DTV, HDTV... Ce pot sa-ti spun e ca plasma face minuni pe SD. Cat despre setarile de culori, incearca sa ajungi in meniul de service (trebuie sa-ti procuri manualul, si nu e usor de gasit). Insa grija mare, ca de-acolo il poti strica ireversibil daca nu stii ce faci.
    Quote Originally Posted by SpitFire View Post
    Mi-am luat LCD dupa cum a-ti vazut in threadul 'Ce mi-am cumparat azi'. Numai ca am o nelamurire Pe LCD-ul din sufragerie, daca ii dadeam la 1080p revenea la loc ca nu suporta, normal, doar nu-i full hd. Iar la asta, am dat la caterinca pe 1080p si a mers
    Current Setting
    1080p
    Widescreen
    Am si jucat un joc, deci cum se explica? Il las asa sau la 720p?
    Daca nu ne spui ce model ai luat... de unde sa stim ? Daca iti arata 1080p sunt 2 posibilitati. 1 - daca ai HDReady, inseamna ca ai procesor de imagine 1080p, si el iti arata rezolutia la care face procesarea, nu ceea ce afiseaza. 2 - daca e FullHD, inseamna ca afiseaza fix ceea ce poate

  17. #37 SP
    Member SpitFire's Avatar
    FLANCO:Electronice / TV / Video / Tv LCD / SAMSUNG - TV LCD 26 SAMSUNG LE-26A330

    In fine, eu l-am prins la oferta, 16 mil Nu e Full HD, ca mi se parea normal sa afiseze la 1080p atunci. Deci cum e mai bine MonkY, il las asa sau il pun pe 720p?

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SpitFire: daca e 720p nativ, atunci asa seteaza-l. Nu se compara nici-un procesor video cu 1:1.

    P.S. Acum, tine si de gusturi. S-ar putea ca upscale-ul intern sa te mai scape de un pic de jaggies, dar sa faca un pic mai spalacita imaginea.

  19. #39 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Oki, multumesc Il las la 720p.

  20. #40 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    gata, nu vreau sa creez o polemica pe LCD vs Plasma... se pare ca voi siti mai bine, ma mai actualizez si eu
    Lugi, ce receiver ai? are mufa component (Y/Pb/Pr) out? sau HDMI mai bine?
    Sincer, nu am nici o idee. Stiu doar ca este banana de televizor. Nu este HDMI, asta stiu sigur. Cum trebuie sa fac sa nu se mai vada puricos, si sa vad canalele in HD ( ProTV de exemplu, si ala se vede cam nasol ).

    Daca zic vreo prostie, va rog scuzati-ma. Dar sunt newb rau in ale TV-ului.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  2. Media Library - LCD vs Plasma By Nestea in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 06-12-2011, 12:58
  3. Plasma/lcd ? Hd ready/full hd ? By ReLLicK in forum HiFi
    Replies: 16 Last Post: 29-01-2010, 12:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts