Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: Help - TV LCD Buget 2800 RON

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Help - TV LCD Buget 2800 RON

    Salut , am si eu nevoie de ajutor in alegerea unui LCD . As dori sa fie de 102 sau 107 vreau sa il folosesc ca tv (cablu de la RCS) , Jocuri (PS3,XBOX360 si poate wii) Doresc sa fie FULL HD si sa aibe si Tunner . Pana acum mi-au captat atentia

    LCD TV Toshiba FullHD 42RV635DG la Domo.ro, LCD TV

    LCD TV Panasonic FullHD TX-L42S10 la Domo.ro, LCD TV

    LCD TV Samsung FullHD 40B530 la Domo.ro, LCD TV

    Daca aveti unele recomandari astept un raspuns . Cel mai atragator mi se pare a fi Toshiba avand in vedere si sistemul audio 2x25 fata de celelalte si Tunnerul in plus fata de Panasonic . Nu stiu ce sa spun sunt in dliema . Cat de importanti sunt Hz ? Am vazut ca panasonicul are 100Hz .

    Need HELP !! in 3 saptamani vreau sa achizitionez unul . Daca aveti sugesti le asept cu placere .

    Sistemul audio nu conteaza chiar asa de mult avand in vedere ca pe viitor voi merge pe un reciever + 2 boxe standfloor.

    PS: Camera are 3.60m / 3.60 , am avut un LG de 81 cm se vedea ok dar mi se parea cam mic de aceea vreau sa fac pasul spre 102-107(Preferabil cat mai mare)

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    PumaS: in primul rand, sistemele audio sunt varza la toate TV-urile... sunt ok pt. SD, pentru vazut niste stiri. Si atat. In plus ai zis ca vei lua receiver si boxe serioase... asa ca principiul acela cade.

    In al doilea rand, vad ca spui "mai atragator e Toshiba care are tunerul in plus". No offense, dar ce tuner in plus are fata de Panasonic ? Ambele au Tuner DVB-T si DVB-C (pe langa analog).

    Personal, dintre cele 3 eu as alege Panasonic-ul...

  3. #3 SP
    Member PumaS's Avatar
    In prezentare nu am vazut sa scrie ca are vre-un tunner . Intrebare tunerul la ce este bun ?

    PS: Si eu as merge pe PANASONIC + ca are super pret peste tot sare de 3000 RON iar la domo e la oferta momentan sper sa mai fie . Contrastul nu conteaza ?

    Am gasit detalii despre produs

    http://panasonic.ro/Produse/Lcd-tv/Tx-l42s10/1048.html

    Ai avut dreptate are Tunner

  4. #4 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Ups. Ai pus link la LCD.

    Ma refeream la asta: http://panasonic.ro/Produse/Televizo...2s10/1038.html

    Daca vrei neaparat LCD, ia Panasonic.

  5. #5 SP
    Member PumaS's Avatar
    Nu stiu de ce ma tem de PLASMA !

    Prin toate review-urile (Youtube & Ohters) recomanda pentru jocuri intensiv LCD . Imi e frica de imaginea statica (PLASMA) de reincarea de pierderea calitatii imaginii in ceva timp . Greutate / Zgomot . Bine poate sunt doar mituri . La 2800 RON poti lua o plasma net superioara unui LCD dar poate nu e facuta pt ce vreau eu .

    ---------- Post added 12-06-2010 at 02:51 PM ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    PumaS: in primul rand, sistemele audio sunt varza la toate TV-urile... sunt ok pt. SD, pentru vazut niste stiri. Si atat. In plus ai zis ca vei lua receiver si boxe serioase... asa ca principiul acela cade.

    In al doilea rand, vad ca spui "mai atragator e Toshiba care are tunerul in plus". No offense, dar ce tuner in plus are fata de Panasonic ? Ambele au Tuner DVB-T si DVB-C (pe langa analog).

    Personal, dintre cele 3 eu as alege Panasonic-ul...

    MonkY ok sa spunem Panasonic din cele 3 . Dar daca ar fi sa alegi tu ceva ce ai alege ?

  6. #6 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Am inceput cu un LCD mic, apoi am trecut la o plasma HD-Ready de 107. Am trecut la Full HD pe LCD si dupa un an nu am mai rezistat si de doua saptamani, am revenit la plasma din link-ul pus de mine.

    Monky nu ar alege LCD. Este fanboy plasma.

  7. #7 SP
    Member PumaS's Avatar
    DJ MO de ce as merge pe PLASMA ?

    PRECIZEZ din nou eu vin pe la 19:00 de la servici vreau sa ma joc cam atat poate putin tv si filme BLUE-RAY dar va fi folosita f mult pentru jocuri . Si cum fac sa scap de problema cu imaginea statica ca peste tot am citit , nu te uita la un post care are sigla nu stu cum nu te uita la o emisiune care are benzi negre sus si jos . Stiu ca are MONKY un THREAD in care te invata sa formatezi o plasma 200 de h . Dar nu stiu again nu imi surade ideea de plasma .

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am discutat de atatea ori despre Plasma vs LCD incat nu cred ca inca un post va schimba cu ceva. E simplu: daca iti este "frica" de plasma, atunci nu-ti lua ! Pe principiul asta, tuturor ne este frica de accidente... asta nu inseamna ca ne vom mai cumpara super masini

    Acum... spui ca te deranjeaza "greutatea". Wtf man, tu tii TV-ul in brate ? Locuiesti in copac si ti-e frica sa nu cada cu TV-ul ? E prima oara cand vad factorul de greutate in astfel de comparatii. Nu de alta, dar la 42" iti garantez ca vei gasi si LCD-uri mai grele... e chestie de design, de constructie... Normal ca ceva construit foarte solid va fi mai greu... Sau crezi ca plasma/fosfor-ul are greutate mai mare decat cristalele lichide/lampa ?

    Mai departe, pierderea calitatii in timp. E valabila pentru ORICE TV, indiferent de tehnologie. Insa vorbim de sute de mii de ore de folosire... probabil de la 10 ani in sus. Timp in care ma indoiesc profund ca vei mai tine TV-ul respectiv. Sau crezi cumva ca lampa unui LCD va lumina la fel timp de 500.000 de ore ? Yeah, right...

    Zgomot: ultimele 3 plasme ale mele nu au avut zgomot. Prima a avut asa ceva, insa se distingea doar daca era pe Mute (volum 0) si noaptea, pe o liniste deplina. Sincer, nu ma uit la televizor pe Mute, chiar si noaptea...

    Imagine statica: da, plasmele sunt mai susceptbile la image retention... insa eu n-am reusit pana acum sa imprim health-bar-ul unui joc sau alte nebunii. Iar image retention acela daca-ti apare, la ultimele generatii este temporar, vizibil doar pe imagine complet neagra... imposibil de vazut in filme/jocuri.

    Daca toate astea te deranjeaza mai mult decat lag free gaming-ul, culori superbe, unghi de vizualizare complet, contrast si negru cat mai aproape de maxim... Atunci go for LCD.

    P.S. Oricum la bugetul impus de tine e aproape imposibil sa iei o plasma buna... asa ca nici nu stiu de ce vorbim vorbe...

  9. #9 SP
    Member PumaS's Avatar
    MonkY plasma postata de DJ MO nu face parte din PLASMELE bune ? M-as incadra in buget

    http://panasonic.ro/Produse/Televizo...2s10/1038.html

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    MonkY plasma postata de DJ MO nu face parte din PLASMELE bune ? M-as incadra in buget

    http://panasonic.ro/Produse/Televizo...2s10/1038.html
    E generatie mai veche, dar clar este peste LCD-urile listate de tine mai devreme... un G13 ar fi mai indicat

  11. #11 SP
    Member PumaS's Avatar
    poti sa imi dai te rog un link , multumesc

  12. #12 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Este cea dupa s10

    Panasonic - Romania -> Home Entertainment -> Televizoare -> Televizoare cu Plasma -> TX-P42S20E

    @Monky: Plasma mea nu e veche da? Are un an si un strop, modelul.

  13. #13 SP
    Member PumaS's Avatar
    ok deci spui ca merita asta mai mult decat LCD-urile MONKY ?

    Si cum fac sa il formatez ?

    200H il tin aprins si sa ruleze ce ?

    Televizor plasma Panasonic TX-P42S20E, 42''(106cm)

  14. #14 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Panelurile noi (G12, G13) nu mai necesita formatare.

  15. #15 SP
    Member PumaS's Avatar
    deci nu mai au probleme cu imaginea statica ???????????????????????

  16. #16 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Daca lasi tv-ul vreo 5-6 luni pe aceeasi imagine, poate ca o sa ai probleme cu retentia. Asta daca nu trozneste altceva inainte.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeh, ele teoretic de pe la G8 nu mai aveau nevoie de "formatare". Insa daca intelegi cum functioneaza plasma si vrei sa fie perfect totul, faci si "incalzirea". Hope these helps: Deconstructed: How Plasma TVs Work : Video : Science Channel




    ---------- Post added 12-06-2010 at 03:54 PM ----------

    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Si cum fac sa il formatez ?

    200H il tin aprins si sa ruleze ce ?
    http://www.consolegames.ro/forum/f32...ormare-plasma/
    Si nu, nu il tii 200 de ore aprins in continuu

  18. #18 SP
    Member PumaS's Avatar
    Foarte tare MonkY filmuletul dar ce m-a socat , tipul care le verifica carcasa si functionalitatea VISEAZA la un astfel de tv "WOO" . Foarte tare cred ca voi lua PLASMA . MonKY tu ai PLASMA , nu ? Cam cat il fol pe zi pentru jocuri ? de cand il ai ? si ai avut vre-o problema cu el ?Buba mea de LG d 81 cm nu a avut nici una in 2 ani bine e LCD .

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    MonKY tu ai PLASMA , nu ? Cam cat il fol pe zi pentru jocuri ? de cand il ai ? si ai avut vre-o problema cu el ?Buba mea de LG d 81 cm nu a avut nici una in 2 ani bine e LCD .
    Da, pt. filme si gaming, folosesc plasma. Pentru celelalte, am LCD-uri (mai micute). Sunt la a patra plasma (in 6 ani)... si dupa cum vad la ultimele generatii de TV-uri, cred ca urmatorul TV va fi tot o plasma. Probabil modelul acesta: Panasonic - Romania -> Home Entertainment -> Televizoare -> NeoPDP -> TX-P50VT20E

    De folosit... la mine plasma merge in medie 10-12 ore pe zi... iar de jucat, ma joc oricat de mult pot/am timp. Cea mai lunga sesiune pe plasma cred ca a fost de vreo 3 zile (si 3 nopti) in continuu

  20. #20 SP
    Member PumaS's Avatar
    Scuze ca te intreb dar de ce in 6 ani 4 plasme ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Problema Samsung Lcd.. Pls Help By Knowalex in forum Help Desk
    Replies: 6 Last Post: 06-04-2010, 21:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts