Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Amplificator semnal TV

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Amplificator semnal TV

    Buna ziua,

    Ma lovesc de o problema noua . Am cablu de la RCS am 4 TV in casa . La intrarea in apartament am un spliter pe 3 canale care duc in : Sufragerie , bucatarie , Dormitor Mare . Am cumparat un spliter pentru 2 canale si cablu care ajungea in dormitorul mare acum are un spliter care alimenteaza dormitor Mare + dormitor mic . Problema este in felul urmator ambele tv-uri care au semnalul impartit a2a oara se vad destul de prost . Doresc un amplificator semnal care sa ia locul spliter-ului din dormitorul mare . Daca nu am fost destul de clar . O sa explic mai pe scurt cablul este impartit de un al 2 lea spliter si in locul lui vreau amplificator semnal . Credeti ca pot rezolva problema astfel ? Ce amplificator pe 2 cai imi recmandati si ce cablu tv ? ca am inteles este important si cablul si mufele .

    Am gasit urmatorul site :

    Amplificatoare - Mikado Electronic Brasov , dar din pacate nu ma pricep la date tehnice si nu imi pot da seama care este mai bun .

    MULTUMESC

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu iti pot spune cum am facut eu (dupa ce m-am plictisit sa incerc diverse splittere si amplificatoare prin casa). Suni frumos la RCS, ceri sa vina sa-ti instaleze un splitter serios de-al lor (sau doua) si sa le masoare frumos. Platesti, dai si o spaguta... si ai problema rezolvata. Degeaba iti pui tu amplificatoare si alte alea cand totul tine de cum ajunge semnalul la tine. Ei iti pot ridica sau cobori semnalul dupa cum ai nevoie... Mie asa mi-au rezolvat, pus un splitter serios pt. 5 TV-uri... n-are nicio treaba o iesire cu cealalta...

    P.S. Nu stiu daca in Brasov vor proceda la fel, dar cert este ca aici nu au folosit splittere din acelea de 2-3 RON de le gasesti prin comert... Daca vrei cand ajung in locatia cu splitterul, ma uit pe el sa vad daca scrie un model ceva...

  3. #3 SP
    Member PumaS's Avatar
    Mersi MonKY sunt din Bucuresti asta e doar un site cu amplificatoare de semnal . Ok daca nu e deranju prea mare astept sa imi spui te rog numele spliterului . pana atunci asteptam asa ma gandeam si eu sa trag de la spliterul mare un cablu direct dar ma gandeam sa evit "matzaraia". Atunci cand am facut apartamentul am ingropat totul . Si nu as mai fi vrut sa vin pe hol cu un cablu chiar 2

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, m-am uitat pe jucarie... si scrie (pe langa niste numere prea mici ca sa le descifrez): "6 Way Splitter 5 - 1000Mhz". Arata cam ca in poza (vezi ca trebuie sa-ti mufeze ei toate cele, pentru ca sunt niste conectori BNC mai ciudati, pe filet). Important este sa masoare ei cat intra/iese in/din splitter, ca sa coboare/ridice puterea semnalului.
    Attached Images Attached Images 5-1000mhz_6-way_splitter_rse-6613.jpg

  5. #5 SP
    Member PumaS's Avatar
    asta inseamna sa schimb pricipalul , nu ? iese bine semnalul de acolo pe toate 3 tv. Se "rupe" cand intervine al 2lea spliter pe fir .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Pc to tv fara semnal By ovidiu22 in forum Offtopic
    Replies: 3 Last Post: 05-06-2015, 22:39
  2. PS4 nu transmite semnal video By the_fool2k in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 84 Last Post: 23-03-2014, 01:29
  3. Semnal audio prin Bluetooth? By cozmajox in forum HiFi
    Replies: 1 Last Post: 30-06-2011, 14:17
  4. Lipsa semnal HDMI By KodiaK in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 9 Last Post: 09-08-2010, 19:16
  5. Problema semnal modem wireless By SublimingSun in forum HiFi
    Replies: 12 Last Post: 27-04-2010, 13:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts