Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Dubiu, need help!

  1. #1 SP
    Senior Member LucKos's Avatar

    Question Dubiu, need help!

    Ca tot vine Craciunul, vreau sa-mi fac cadou un LCD.

    In principiu il voi folosi cam 50-60% din timp PS3, 30% TV-analog SD si 10-15% HDuri.

    Pendulez intre 37LG6000 sau 42LG6100 sau un Samsung LE37A656 (bugetul este de maxim 3500 RON)

    As dori sa stiu daca cele doua tehnologii de 100Hz si 24p ar face schimbari majore in vizionarea programelor TV prin cablu de satelit de la RDS, analogic, sau daca imaginea jocurilor de PS3 ar fi vizibil mai buna. Din cate stiu eu 24p nu ajuta mult...avantajul ar fi la filmele care au ca sursa nativa 24p.

    Intre 37LG6000 si 42LG6100, ultimul ar avea in plus si 100Hz si 24p pe langa diagonala de 42'' mai generoasa si slimness, dar daca nu se merita sa investesc 650 RON in plus pt. cele 2 features raman la 37LG6000.
    Cel de 37'' l-am gasit la 2800 RON aici si 42'' la 3450 RON aici.

    Pe de alta parte Samsungul LE37A656 are 100 Hz dar contrastul este de 15000:1 fata de ambele modele de la LG care au contrastul dinamic de 50000:1. N-am vazut insa timpul de raspuns la nici unul din ele. Samsungul l-am gasit la 2900 RON aici. Si asta este un aspect de care sunt curios, cat de mult conteaza 15000:1 fata de 50000:1.

    Le-am vazut in paralel pe 37LG6000 si Samsungul 37A656 la Media Galaxy la Unirii, si LGul mi se parea ca are culorile mai vi si mai naturale cat si negrul era mai negru. La un moment dat era un calup alb-negru si pe Samsung avea un efect de "sepia" ca la camerele foto in tenta de crem-galbui, insa LGul isi pastrase alb-negrul natural.

    Sunt deschis si la alte sugestii, cu mentiunea sa raman in buget. Sincer daca nu ar conta foarte mult 100 Hz si 24p as merge pe LGul de 37'', dar daca ai solutii mai bune pot merge si pe o plasma.

    Distanta de la ochii mei pana la TV ar fi de 2,5 - 3 m...cam asa. TVul il iau pt. casa si cat sunt eu la serviciu sau in Bucuresti cred ca se va mai uita si maica-mea la el pe cablu si vreau ca imaginea sa fie cat de cat decenta (stiu ca depinde si de "transmisie" pana la urma).

    Stiu ca sunt multe discutii pe seama LGului. Dar am un GoldStar din 92-93 si un LG din 97-98 (ambele pe "tub") care merg si acum...nu am avut nici o problema cu ele de cand le-am luat! Deci sincer, respect brandul LG.

    Astept raspunsurile/sugestiile voastre.

    O seara placuta,

    Lucian

  2. #2 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Eu pot sa iti recomand acesta este 3000 de ron si iti mai ramane inca vreo 500 de ron pentru jocuri , are o diagonala buna pentru distanata ce o ai tu 2,5 -3 m.

    Daca doresti un LCD care sa se incadreze in pretul tau il gasesti pe acesta

    Sper sa iti fie de ajutor ce ti-am scris eu mai sus si numai bine sa faci alegearea cea mai buna bafta .

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Pendulez intre 37LG6000 sau 42LG6100 sau un Samsung LE37A656 (bugetul este de maxim 3500 RON)
    No LG for me ! Mult prea multe probleme, service grav...
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    As dori sa stiu daca cele doua tehnologii de 100Hz si 24p ar face schimbari majore in vizionarea programelor TV prin cablu de satelit de la RDS, analogic, sau daca imaginea jocurilor de PS3 ar fi vizibil mai buna. Din cate stiu eu 24p nu ajuta mult...avantajul ar fi la filmele care au ca sursa nativa 24p.
    24p nu te ajuta decat la redarea filmelor... si acolo e cu dus si intors. In principiu, rezolva problemele de sacadare a imaginii (in special la panoramic) insa pot introduce si artefacte, cel mai "bun" exemplu fiind IFC-ul de la Panny, care mai mult rau face. 100Hz va rezulta de obicei intr-o imagine mai stabila (50Hz pentru unii inseamna un flicker deranjant).
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Pe de alta parte Samsungul LE37A656 are 100 Hz dar contrastul este de 15000:1 fata de ambele modele de la LG care au contrastul dinamic de 50000:1. N-am vazut insa timpul de raspuns la nici unul din ele. Samsungul l-am gasit la 2900 RON aici. Si asta este un aspect de care sunt curios, cat de mult conteaza 15000:1 fata de 50000:1.
    Ignora caracteristicile acestea tehnice "din burta" si mergi in Media Galaxy undeva, si roaga-i sa-ti puna TV-urile side by side, conectata la aceeasi sursa... In felul acesta poti face o comparatie "ca la carte". De multe ori dinamicul acela 50.000:1 de-abia daca se traduce intr-un amarat de 1500:1 real.
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Sunt deschis si la alte sugestii, cu mentiunea sa raman in buget. Sincer daca nu ar conta foarte mult 100 Hz si 24p as merge pe LGul de 37'', dar daca ai solutii mai bune pot merge si pe o plasma.

    Distanta de la ochii mei pana la TV ar fi de 2,5 - 3 m...cam asa. TVul il iau pt. casa si cat sunt eu la serviciu sau in Bucuresti cred ca se va mai uita si maica-mea la el pe cablu si vreau ca imaginea sa fie cat de cat decenta (stiu ca depinde si de "transmisie" pana la urma).
    Pai, daca tot ai sarit la acel 42" la 3450 RON, eu zic ca te-ai putea orienta spre un 42PY8 care e vre-o 3200 RON: Panasonic TH-42PY8 Lista de preturi - cel mai mic pret Bafta la cumparaturi !

  4. #4 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Multumesc de sugestii!

    Imi cam da contoarul peste cap plasma aia...si consumul e un aspect avand in vedere sesiunile lungi de PS3, etc.

    Azi am fost la Carrefour si erau puse un Samsung 37A656 langa 42LG6100 pe canal 3 frantuzesc si pe LG imaginea era execrabila. Nu-mi venea sa cred...cred ca nu era setat corect LGul. Cred ca o sa merg pe Samsung, mai ales ca au si reducere 15% daca aduc orice rabla electronica (si un radio e de ajuns ).

    Multumesc de sfaturi inca o data!

  5. #5 SP
    Junior Member Miezu's Avatar
    Sper ca nu e nicio problema daca scriu si eu aici.
    As vrea sa-mi cumpar un TV LCD pana in 2000RON si m-am uitat pana acum la cele de 82 de cm. TV-ul il voi folosi cam 60% PS3 20% HD-uri si 20% in rest. Am vazut multe modele si as avea cateva intrebari:
    1. Cat de adevarate sunt valorile date pe diferite site-uri pentru contrast?
    2. Care firma e mai recomandata, sau daca stiti ceva probleme cu anumite modele.
    3. Cam cat e recomandat timpul de raspuns pentru jocurile de PS3.
    4. Am vazut la un TV Digital Remastering 1080p, el fiind HD Ready. Ce inseamna asta?
    Si in cele din urma daca imi puteti recomanda un model anume care se poate incadra in buget.
    Sper ca nu sunt prea multe intrebari

    Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri/sugestii.

  6. #6 SP
    Member cloud's Avatar
    LG-urile sunt varza, nu este vorba de setare. Cel putin cel care l-am avut eu pe mana a fost varza. Imi apareau pt timp f.f.f. scurt zone colorate anapoda. Atunci cand se schimba imaginea imi ramanea pt 1 sec un reziduu pe ecran in culori ciudate.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    1. Valorile dinamice n-au nici-un Dzeu... Poti sa vezi un 50.000:1 care de-abia daca are 700:1 real. Samsung a "brevetat" tampenia asta... imi pare rau ca s-au luat si ceilalti dupa ei.

    2. Well, daca vrei LCD, Samsung, Panny ar fi ok daca pui in balanta raportul calitate/pret. Dupa care Sony care "exceleaza" doar la modelele prea expensive.

    3. Timp de raspuns cat mai mic. Daca se poate sub 1ms. Sa fiu sincer, cred ca sub 6ms nu se mai distinge lag-ul decat daca eventual il pui langa un alt TV CRT, sau plasma.

    4. Inseamna ca exista un decodor de imagine FullHD (adica 1080p) desi afisarea se face HDReady. De obicei daca un panou este HDReady, atunci si decodorul este tot HDReady, pierzandu-se ceva detalii la procesare.

    Modele... sunt multe... mai greu e acum cu criza financiara si stocul disponibil. Din experienta iti spun ca de obicei modelele cu cel mai bun raport pret/performanta nu prea le gasesti pe stoc in perioade de sarbatori. Made in Romania !

  8. #8 SP
    Junior Member Miezu's Avatar
    Dupa ce am cautat mai multe modele se pare ca daca elimin cele de la LG si inca cateva mai ramand cu astea 2 : Samsung si Sony. Cred ca cel mai bine este sa ma duc in magazin si sa le vad pe viu.
    Mersi mult de raspunsuri MonkY.

  9. #9 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    De ce te-ai orientat catre Domo. Incearca la Carrefour - au reducere 15% la orice Samsung daca depui un aparat electric vechi la ei. Poate fi si un radio sau orice (m-am interesat eu). Sau pe emag.ro si ei au reduceri.

    Aici e o chestiune de gusturi pana la urma, atat pretul cat si specificatiile sunt la fel. E o diferenta de 80W totusi la consum. Samsungul are 180W in timp ce Sony-ul are 101W. Incearca la Carrefour cu reducerea de 15% (nu stiu daca au modelul ala de Samsung dar ii poti intreba).

    Eu mi-am luat Samsung-ul LE37A656. L-am gasit la 2900 cu 2 ani garantie. Daca nu l-as fi luat de unde l-am gasit il luam de la Carrefour (pretul era de 3500 RON cu reducerea de 15% daca as fi adus un radio, monitor sau tv antic se ducea la 2950). Sunt sigur ca nu am facut o alegere gresita si va multumesc pentru sfaturi!

    Mai cauta pe forum-uri Miezule sa vezi ce zic. Iti recomand avforums sau da-i pe google direct.

    Spor!

  10. #10 SP
    Junior Member Miezu's Avatar
    Domo fiindca am vazut ca au preturi bunicele. Din pacate nu este Carrefour in Timisoara. M-am mai uitat si la TV plasma si mi se pare mai bun un Panasonic TH37PX8 decat alea 2 TV-uri LCD si costa 2200 RON. Din pacate nu il gasesc niciunde cu reducere de 15%. Iar la Domo aveau reducere la cel Sony doar ca nu era pe stoc in niciun magazin. Sper sa gasesc in magazin inainte de sarbatori. Daca nu e bun si dupa
    Oricum multumesc mult pentru sugestii m-au ajutat foarte mult

  11. #11 SP
    Junior Member gabi nechita's Avatar
    Pt alegerea unui lcd pt dormitor:

    -in limita de 2000 ron , e un lcd philips mai bun decat Philips 32PFL5403 ? (+15% reducere la Media galaxy-Altex)
    -in limita de 2000 ron , e un lcd sony mai bun decat Sony 32S4000 ? (+10% reducere la Domo)
    -in limita de 2000 ron , e un lcd samsung mai bun decat Samsung 32A450-454 alb ? (+15% reducere la Flanco )

    Si daca ele sant cele mai bune modele la fiecare marca in limita de 2000ron,numiti 2 dintre ele care merita cel mai mult pt a fi cumparat(pt a fi folosit in dormitor 50% tv sd , 50% ps3-mkv) si spuneti si de ce credeti asta(sa se descurce cat mai bine sd-hd).

    Daca unul e chiar peste toate ,numiti-l !ma intereseaza mai ales ,parerea celor care chiar se pricep,sant atenti la ce discuta mai ales pe forumurile straine cunoscute si pe urma a celor ce detin unul din modele numite dar au probat mai multe modele(ce i-a facut sa aleaga in final acel model in defavoarea altuia)

    - sau mai bine un Toshiba 37AV500-AV5005 ? (diagonala mai mare -pret mai mic,probabil mai slab,dar nu cu mult ! )
    - sau un Samsung 32 m86 ? (100hz-model 2007-nu prea se mai gaseste !)
    - sau un Panasonic 32lx70p ? (100hz-model 2007-nu prea se mai gaseste !)


    Eu as tinde catre un Philips 32PFL5403 sau Sony 32S4000 ,gresessc? sa iau mai bine unul din modelele 2007 cu 100hz ?

    multumesc

  12. #12 SP
    Junior Member Miezu's Avatar
    @gabi: Din cate am vazut cand am fost la Media Galaxy cel Sony se vede mai bine decat cel Samsung(imo) iar cel Philips nu era pe stoc. Cel Sony e 1800RON la Domo insa nu mai era pe stoc.

    As mai cateva intrebari:
    1. Merita 200Ron in plus pentru o plasma Panasonic TH37PX8 in loc de unul dintre LCD-uri?
    2. Daca rezolutia plasmei e 1024x720 e vreo problema?
    Si in cazul in care ar trebui sa aleg plasma daca aveti niste sfaturi sunt binevenite.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    1. Sincer, la 2000 RON, eu consider ca 200 RON e o suma infima daca diferenta de calitate/diagonala e mare.

    2. Da, este o problema. 1024 x 720/768 este din pacate HDReady. Cu alte cuvinte, nu vei avea avantajele unui panou FullHD. Mai exact, in special la plasma unde ai diagonale foarte mari (de la 42" in sus), e prea mica rezolutia pentru un ecran asa mare. Asta daca nu cumva te uiti de la mai mult de 3-4m la TV, caz in care un FullHD de 42" chiar nu mai are rost)

    3. Sfaturi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f32...ormare-plasma/

    Bafta !

  14. #14 SP
    Junior Member Miezu's Avatar
    Pai modelul e cum am zis mai sus TH37PX8 deci e de 37''. O sa merg azi sau maine sa il iau
    Mersi mult de raspunsuri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 13 Last Post: 06-06-2014, 17:02
  2. Replies: 0 Last Post: 29-06-2011, 20:11
  3. Need some help,please! By Mask in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 26-11-2010, 22:20
  4. Donely need help By Bogdan1 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 9 Last Post: 08-02-2009, 01:54
  5. Need help !! By psx in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 15 Last Post: 30-08-2008, 01:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts