Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 51 of 51

Thread: Sistem sunet 5.1 pentru console si PC in acelasi timp (average user)

  1. #41 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    MonkY - multumesc. Da, cablul este ok pentru ca bagat in Optical 2 merge. Am incercat din Winamp si nu merge pe optical 1, merge doar cand bag cablul in optical 2.

  2. #42 SP
    Junior Member metadethrax's Avatar
    Ma iertati ca ma bag si eu in acest topic, insa am un sistem oarecum similar: PS3 Slim si Onkyo HT-S5350B. Toate bune si frumoase, cu setarea bitstream blu ray-urile se aud cu DTS-HD Master pe display, insa am o intrebare: atunci cand rulez jocuri, ce ar trebui sa afiseze display-ul receiverului?
    Multumesc anticipat pentru ajutor!

  3. #43 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Nu stiu daca am inteles bine intrebarea, dar trebuie sa fie in modul Game receiverul respectiv cand te joci pe PS3.

  4. #44 SP
    Junior Member metadethrax's Avatar
    M-am lamurit pana la urma: jocurile ar trebui rulate in LPCM, respectiv sunet necomprimat. Trebuia sa bifez in setarile de sunet ale consolei toate optiunile, pana la cele 7.1. Multumesc, oricum, RvsS!

  5. #45 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Pentru ca placa de sunet integrata nu a putut fi reparata (are o mufa care s-a dus) si nu am reusit sa trec sunetul pe alta mufa complet (se auzea doar intr-o parte), am luat o placa din aceasta - Placa de sunet Creative Sound Blaster Audigy SE, 7.1 surround, bulk 30SB057000000-AUDIGY-SE-7.1 .

    Intrebarea este una simpla acum:

    Pot sa scot pe mufa verde (line-out 1) sunet pe casti si apoi pe alta mufa (line-out 2 sau 3) sunetul in receiver? Practic vreau sa am si castile si firul care conecteaza la receiver bagate in acelasi timp in placa de sunet si sa aleg din drivere pe ce sa iasa sunetul? Sau se poate sa iasa sunetul pe ambele in acelasi timp ?

    Nu doresc sa ma bag printre fire in spatele calculatorului ca sa scot castile si sa bag firul de receiver de fiecare data.
    Attached Images Attached Images creativeaudigy7_1.jpg

  6. #46 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Mda, nu am reusit. Mufele celelalte nu scot tot sunetul. Adica daca nu este bagat in mufa verde se aud doar anumite boxe (asa cum e normal de fapt). Dar speram sa fie din soft un comutator astfel incat sa pot trece de pe casti pe boxe doar din soft, nu prin a inlocui firele in spatele calculatorului. Daca stiti vreo solutie pentru aceste placi Creative va rog nu ezitati

  7. #47 SP
    Junior Member sufarSTARcmc's Avatar
    Salut,
    Eu m-am gandit la urmatorul sistem pentru ps3:
    Sonycenter.ro - Sony Aplituner STR-DH510
    Sonycenter.ro - Sony Sistem de 5 boxe SS-FCR4000
    E alegerea mea si am facut-o pentru boxe, mi se par geniale, nu ma pricep prea bine dar au o plaja de frecventa de pana la 50kHz, ceea ce e o raritate + 3 cai (joase, medii si inalte) ceea ce inseamna ca basul este stereo, nu se compara cu un sistem cu 5.1. Ati vazut la vre-un concert vre-o cutie mare din care sa iasa numai joase? NU! Parerea mea este ca e cea mai profesionala alegere (daca tot iti iei amplituner). Astept si parerile voastre cat mai repede pentru ca saptamana viitoare o sa merg la magazin sa mi-l cumpar.

  8. #48 SP
    Junior Member cinnneva's Avatar
    buna seara,
    ma bag si eu in seama pentru ca nu prea am habar si am nevoie de ajutor.
    citind cele spuse de monkey mai sus mi-am achizionat si eu o jucarie ONKYO - HT-S3305 - Receiver A/V 5.1 + Set Boxe Surround 5.1. in ideea de a conecta pc-ul, ps3-ul si tv-ul la sistem.
    practic ps3-ul l-am legat la tv prin hdmi si la receiver prin cablu optic;
    pc-ul prin rca pentru ca placa mea de sunet nu prea suporta altceva
    la tv am eu problema. Am un smsung le32r82b care are un out minitoslink. am cumparat un cablu minitoslink -toslink (cel normal ) dar nu se intampla nimic.
    in tv nu vad nici o optiune la sunet si.. poate-mi dati vreo idee de conectare si a lui la receiver sau setarile necesare.
    Ca si un feedback pentru onkyo, neavand termeni comparatie pot spune ca e altceva fata de creativele pe care le aveam dar e ca si cum ai compara caruta cu masina..
    astept un semn si seara frumoasa





  9. #49 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Quote Originally Posted by sufarSTARcmc View Post
    Salut,
    Eu m-am gandit la urmatorul sistem pentru ps3:
    Sonycenter.ro - Sony Aplituner STR-DH510
    Sonycenter.ro - Sony Sistem de 5 boxe SS-FCR4000
    E alegerea mea si am facut-o pentru boxe, mi se par geniale, nu ma pricep prea bine dar au o plaja de frecventa de pana la 50kHz, ceea ce e o raritate + 3 cai (joase, medii si inalte) ceea ce inseamna ca basul este stereo, nu se compara cu un sistem cu 5.1. Ati vazut la vre-un concert vre-o cutie mare din care sa iasa numai joase? NU! Parerea mea este ca e cea mai profesionala alegere (daca tot iti iei amplituner). Astept si parerile voastre cat mai repede pentru ca saptamana viitoare o sa merg la magazin sa mi-l cumpar.
    Receiver STR-DH510 detin eu, dar pe 7 boxe Quadral.
    Sa ai grija ca se incinge foarte tare, daca asculti mai mult timp la volum 70% din puterea totala. Nu este proiectat pentru chefuri de 10 ore.
    In schimb ai o multitudine de mufe, poti lega mai multe surse pe hdmi, rca sau optic.
    Ai posibilitatea sa legi 2 perechi de boxe pe front, eu asa am ales.
    In ceea ce priveste bassul, poti seta la maxim din reglaje, tot vei simti nevoia de un subwoofer activ, mai ales la filme.
    Mai mergi pe la concerte, o sa aflii ca se folosesc si acolo woofere, nu doar boxe pe 2/3/4 cai.
    Cel mai bine, inainte sa dai banii, testeaza in magazin receiverul pe boxele care le cumperi, s-ar putea sa ai surpriza sa nu iti placa cum suna.
    Bafta la cumparaturi.

  10. #50 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Salut cum pot sa conectez un sistem 5.1 traditional cu intrari de 3,5 mm jack-uri la un LCD LG, 81cm, FullHD, 32LH3000 cu vreun adaptor ceva,as putea am cautat si am vazut ca are intrare optica dar nu detin la sistemul meu,acum nu stiu ce sa fac,bani de un sistem nou cu iesire optica nu am.
    Sau de exemplu sunetul care imi iese din televizor cand ma joc pe ps3 il pot scoate in sistem?

  11. #51 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    32LH3000 TV TV/Audio/Video

    Asta e lcd ce il ai?
    Ps3 pui cablul hdmi in tv si cablul rca in receiver, setezi din ps3 prin ce sa scoata sunetul si ai rezolvat.
    Sunetul, daca nu ai iesire de casti la lcd, il scoti doar pe optical, asta e, nu ai specificat nici ce model de 5.1 ai.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 13-12-2013, 13:15
  2. Replies: 2 Last Post: 29-09-2013, 16:15
  3. Problema sunet sistem 2.1 By angloma in forum HiFi
    Replies: 4 Last Post: 16-09-2013, 11:39
  4. De cat timp te joci pe console ? By MonkY in forum Polls
    Replies: 57 Last Post: 23-05-2010, 00:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts