Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Probleme conectare PS3 la Onkyo HT S-3405

  1. #1 SP
    Member kukenstein's Avatar

    Probleme conectare PS3 la Onkyo HT S-3405

    Va salut!

    De curand am achizitionat un sistem compus din receiver + boxe + subwoofer Onkyo HT S-3405. Am reusit sa-l montez si sa-l pun la treaba dupa cum urmeaza:

    via HDMI am conectat la rec. un laptop si mai departe am reusit sa trimit atat sunet cat si imagine catre un TV LCD LG LH3000. Totul ok pana aici;

    am incercat acelasi lucru cu PS3ul dar nu mi-a reusit pe niciun port HDMI.

    Inainte de a achizitiona receiverul foloseam PS3 direct pe TV LCD tot prin HDMI. Porturile (cele 4 din receiver) functioneaza toate pentru ca am mutat laptopul de pe unul pe altul si am constat ca functioneaza. Setarile din PS3 sunt toate pe HDMI (repet, pana astazi il foloseam conectat direct la TV), consola functioneaza fara probleme.

    Cunostintele mele in domeniu sunt relativ limitate, in afara de schimba niste cabluri intre ele pentru a vedea daca porturile HDMI sunt ok, altceva nu prea mai stiu ce sa-i fac. E clar ca e vorba de o setare sau ceva, undeva gresesc, dar nu stiu unde. Astept un sfat de la voi!

    Multumesc!

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Presupun ca ai introdus PS3-ul in alt port decat cel folosit de laptop, da? Caz in care, atunci cand vrei sa dai pe inputul PS3, faci switch-ul intre inputuri? Pentru ca el autodetect ma indoiesc ca are... sau daca are Auto, dezactiveaza si asigneaza-ti tu singur intrarile.

  3. #3 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Intrarile sunt definite in meniul receiverului. Portul "game" are asignata intrarea HDMI 4.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca zici ca ai incercat si pe alte porturi... si toate au functionat cu laptopul dar cu PS3-ul nu... Nu mai stiu ce sa-ti zic decat sa incerci un reset la setarile PS3-ului.

    In ultima instanta daca nu vrea nici asa, iesi cu HDMI in TV doar pt. video, si cu optic din PS3 in receiver pt. audio.

    P.S. Eventual incearca alt cablu, pt. ca Onkyo asta e un model cu HDMI 1.4... N-ar trebuie sa existe probleme daca-l conectezi pe 1.3, dar... cine stie?

  5. #5 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Reset la setarile PS3ului inseamna ca-mi pierd eventuale salvari pe care le am pe hdd?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma refeream la reset pt. Video la PS3... nu sa te apuci sa stergi totul si sa dai format

    "Hold the power button (on the console) for 5 seconds or until it beeps twice."

    Asigura-te ca esti pe inputul corect in timp ce faci asta... ca sa detecteze ca este pe HDMI...

  7. #7 SP
    Member kukenstein's Avatar
    ok, incerc, multumesc.

    ---------- Post added 06-04-2011 at 02:51 PM ----------

    UP.

    Nu functioneaza din pacate. Nu stiu ce sa-i mai fac. Ar fi pacat sa nu-mi recunoasca PS3ul desi nu cred ca e cazul. Am cautat pe net probleme legate de acest aspect si nu s-a mai plans nimeni.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda... cred ca ar trebui sa iei legatura cu cei de la service-ul Onkyo... sau de unde l-ai achizitionat.
    Nu cunosc exact modelul acesta... dar ai putea verifica in setari ca nu cumva sa incerce sa faca upscale... si cum nu poate sa faca upscale la 720p si 1080p sa nu afiseze nimic... Seteaza eventual pe TV PS3-ul sa afiseze in rezolutia minima pe HDMI (480p daca nu ma insel) si mai incearca si asa... Bafta!

  9. #9 SP
    Member kukenstein's Avatar
    S-ar putea sa ai dreptate!!! Din pacate acum sunt la birou, dar cand ajung acasa voi verifica in setarile PS3ului pentru ca PARCA imi aduc aminte ca era bifata optiunea asta cu upscale in meniu.

    Am luat legatura cu cei de la care am achizitionat produsul, este vorba despre cei de la dvdplanet.ro (decizia de a achizitiona acest tip de sistem am luat-o dupa ce am vazut discutia dintre tine si un alt coleg de forum) dar mare lucru nu au stiut sa-mi spuna. M-au pus sa incerc pe rand porturile si sa schimb cablurile intre ele ceea ce oricum facusem deja.

    Sper ca asta sa fie problema, te tin la curent

    ---------- Post added 06-04-2011 at 06:46 PM ----------

    UP. Am verificat setarea legata de UPSCALE. Era "OFF". Problema persista. Clar e din PS3 ceva pentru ca porturile receiverului functioneaza toate. Nu stiu ce naiba sa-i mai fac...

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer n-am mai intalnit problema asta... si m-am jucat cu ceva sute de receivere... Fa pana la urma cum ti-am recomandat mai sus. Treci video prin HDMI (conectat direct la TV) si audio prin receiver (prin optic). Sau vorbeste la dvdplanet... ori iti rezolva problema, ori il dai inapoi

  11. #11 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Da... e suspect rau!

    Daca din intamplare cunosti un coleg care locuieste in Iasi si se pricepe la astfel de scule sunt mai mult decat onorat sa-i asigur transportul si plata pentru servicii de depanare. Poate este cineva care imi citeste topicul si vrea sa-mi dea o mana de ajutor la fata locului.

    ---------- Post added 06-04-2011 at 09:44 PM ----------

    UP!

    Da, tocmai mi-a adus un amic un cablu optic si am incercat varianta ta. Consola direct in TV prin HDMI si sunet prin optic in receiver. MERGE. Recunosc, sunt un tip total atehnic, in afara de cateva chestii elementare nu cunosc mare lucru asa ca e posibil sa ma invart ca prostu in jurul solutiei.

    Rugamintea / propunerea mea ramane valabila. Daca cineva din Iasi citeste mesajul sa nu ezite sa ma contacteze, ii asigur transport de oriunde de pe raza orasului Iasi + plata numai sa vina sa-mi deschida ochii, sa nu mor prost.

  12. #12 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    kukenstein - merge pe oricare dintre cele 2 intrari optice? (ai 2?). Ce canal selectezi din receiver pentru output sunet cand bagi pe cele 2 de optic?

  13. #13 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Da, merge pe amandoua. Are doua intrari optice. As putea sa traiesc cu PS3 legat direct la TV cu HDMi si cu sunet prin optic la receiver, dar nu mi se pare normal ce se intampla. Am cautat pe net modelul de receiver si nu am gasit plangeri legate de conexiunea la PS3.

  14. #14 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Ok, si pe cele 2 intrari optice - ce canale folosesti ca sa auzi sunetul ? Adica ai mai multe optiuni- TV, BD/DVD, Aux, etc. Pe care 2 le folosesti?

  15. #15 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Da, intr-un final s-a hotarat sa functioneze. Nu am facut nimic special.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Probleme conectare S4 la tv prin mhl By kkkotto07 in forum GSM
    Replies: 0 Last Post: 19-05-2015, 14:21
  2. Pioneer vinde divizia home-theater catre Onkyo By djleo666 in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 07-10-2014, 15:43
  3. Xbox Probleme conectare net rds By Gabriel4 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 0 Last Post: 17-08-2010, 00:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts