Intentionez sa-mi cumpar un tv (55-65") si tinant cont de faptul ca nu o sa-l mai inlocuiesc pentru 4-5 ani, vreau sa-mi cumpar gama high-end de la Sony sau Panasonic. Singurele motive pentru care am retineri fata de VT30 sunt retention-ul (sau posibil burn-in) si consumul mai ridicat de energie. 3D-ul il privesc ca pe un bonus gratuit intrucat nu am inca un receiver 3d si tinand cont de numarul redus de filme 3D bune nici nu am intentii sa-l inlocuiesc in viitorul apropiat.
Ca si pret cel mai avantajos ar fi Panasonic-ul de 65" (la media galaxy), Sony-ul de 65 inca nu a aparut, dar presupun ca va fi mai scump cu vreo 3-4000ron.
Camera in care o sa-l pun e destul de intunecata in timpul zilei, deci faptul ca plasma nu are luminozitatea la fel de buna ca led-ul nu prea are relevanta pentru mine.

Ca si obiceiuri de utilizare a tv-ului ar fi:
- La tv-cablu nu ma uit deloc (nici n-am cablul coaxial legat in camera)
- 80% filme BD/DVD 16:9 (implicit apar acele bare negre, posibila problema pentru plasma)
- 20% jocuri
- de multe ori las un joc sau film pe pauza si uit de el (ramane pe pe ecran aceeasi imagine mai mult de 3-4ore)

Consumul tv-ului nu trebuie sa depaseasca 400w, in caz contrat trebuie sa-mi schimb si ups-ul (care e un eaton cu dubla conversie si implicit destul de scump). Precizez ca n-am avut pana acum plasma, dar se pare ca toti o recomanda pentru calitatea imaginii si nuantele de negru. De asemenea n-am vazut in nici un magazin expuse modelele VT30 alaturi de alte plasme sau lcd-uri ca sa pot face o comparatie.

Si ca sa scurtez povestea, daca sunt posesori de VT20/25/30 sau HX920 va rog sa-mi spuneti daca sunteti multumiti de calitatea imaginii (ma obsedeaza in special negru), daca e uniform iluminat ecranul, daca sunt probleme de fabricatie comune, cat de tare se incalzeste tv-ul, cat de tare s-au atenuat culorile dupa cateva luni de utilizare, etc.
Momentan favorizez plasma bazat exclusiv pe ceea ce-am citit pe diverse forumuri, dar ar fi de neacceptat sa nu ma pot uita la filme sau sa ma pot juca mai mult de un anumit numar de ore de frica retention-ului.