Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Recomandare scurtare cablu

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Recomandare scurtare cablu

    Am primit de curand o pereche de casti Sony destul de frumusele. Castile sunt headphones, nu in-ear. Sunetul e foarte bun, toate bune si frumoase pana la cablu. Are 3 metri si jumatate. E enorm de lung. Am dat o tura prin magazine si am observat ca majoritatea castilor de tipul asta au cablu de minim 2 metri si jumatate. Si doi metri jumate e mult. Vreau sa scurtez acest cablu cumva. Ma enerveaza la culme si ocupa loc cablul, desi e strans, si creste si greutatea totala a castilor. M-ar nteresa sa tai cablul si sa pun inapoi jack-ul de 3.5 . Nu am idee unde se poate face asa ceva asa ca va intreb pe voi ca poate stiti. Sau poate stiti vreo alternativa la problema mea. Poza cu castile mai jos, si linkul produsului, in caz ca ajuta:

    MDR-XD100 (MDRXD100, MDRXD100.CE7) : Specifica
    Attached Images Attached Images sony_mdr_xd100.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Sincer nu-ti recomand sa-l tai, o sa arate urat, indiferent cat te-ai chinui sa faci operatia sa arate "profesionist". Cel mai bine ar fi sa "strangi" impreuna cateva portiuni din cablu si sa-l legi cu coliere. In plus nu stii niciodata cand o sa ai nevoie sa legi castile la o sursa mai indepartata si atunci o sa-ti para rau ca ai taiat cablul.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sincer sa fiu in afara de telefon sau iPod, la altceva nu le-as folosi, iar pentru astea chiar nu am nevoie da cablu lung.

    Si nu m-as baga eu sa fac treaba asta. M-as duce la un service ceva, ca sa iasa treaba bine, dar nu am idee unde se poate face asa ceva.

  4. #4 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    Nu-i mare inginerie, iti poate scurta cablul orice electronist. Trebuie doar sa-ti cumperi un jack stereo de 3.5 solid si de calitate, pentru ca de obicei acolo se intampla bube.

  5. #5 SP
    Banned Venom's Avatar
    Tai firul cat vrei si iti montezi una de'asta.
    Attached Images Attached Images sennheiser-stereo-3-5mm-screw-lock-locking-jack-plug_270750148958.jpg

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Tai firul cat vrei si iti montezi una de'asta.
    Si o chestie dinasta cum se cheama si unde anume pot gasi?

  7. #7 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    La orice magazin de piese electronice, sau: Mufe,adaptoare Jack 3.5,RCA

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    M-am uitat la cateva tutoriale pe net la treburi de genu si sincer nu ma vad facand asta singur. As prefera sa gasesc pe cineva sa imi faca treaba asta cum trebuie, contra cost, evident.

  9. #9 SP
    Banned Venom's Avatar
    Iti trebuie un pistol de lipit, putin sacaz, si un strop de fludor. Poti apela la un prieten (sau mai degraba la tatii lor, cand hobbyul preferat al anilor 70-80 era electronica). E vorba de trei lipituri banale, nu are rost sa te gandesti la costuri.

  10. #10 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    Daca erai mai aproape ti-l faceam eu. Oricum, dupa cum am zis nu-i nicio inginerie. Cine are un pistol/ciocan de lipit, un pic de fludor si nu-i tremura prea tare mana ti-l face in 5 minute. Incearca pe elforum ca sigur o sa gasesti pe cineva amabil care sta prin zona. Sau la orice centru de reparatii tv.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In teorie o fi usor, dar nu ma bag. Stiu un magazin de reparatii TV si o sa intreb acolo. Problema e ca nici nu prea mai gasest "mesteri" ca pe vremuri, au disparut. Merci mult de sfaturi, daca stiti pe cineva capabil sa faca treaba asta cum trebuie, platesc sa rezolv treaba.

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am intrebat astazi prin cateva ateliere de calculatoare insa peste tot mi-au spus ca ei nu scurteaza cabluri audio. Am niste nervi acum. Sincer sa fiu, mi se parea o treaba banala, dar vad ca nu gasesc pe nimeni sa o faca.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts