Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Recomandari sistem audio (exclusiv pentru muzica)

  1. #1 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

    Recomandari sistem audio (exclusiv pentru muzica)

    Salut. Nu prea m-am mai uitat sa vad ce a mai aparut nou in ultima vreme si m-am gandit sa-mi cumpar acum de Craciun un sistem audio, special pentru muzica. Ma intereseaza sa fie destul de puternic si de calitate in privinta sunetului (sa redea corect toate frecventele), evident ca trebuie sa fie ceva cu subwoofer pentru asta. Astept recomandari, mersi!

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca nu dai un buget in care vrei sa te incadrezi, va fi extrem de dificil. Nu de alta, dar eu consider ca sub 3000 EUR nu gasesti ceva "destul de puternic si de calitate". Poate altcineva considera 20.000 EUR, poate un altul spune ca e suficient un sistem de 1000 RON. Altfel vorbim insa atunci cand ne spui ce suma esti dispus sa investesti.

    Totodata, e bine de stiut daca vrei ceva surround, sau vrei stereo (2.1 in caz ca vrei si subwoofer). Sa fie sistem gen "home cinema" sau vrei dedicat receiver + amp + boxe? Sau doar receiver + boxe? Sau poate doar boxe cu decodor integrat?

    Ai loc de stanfloors (boxe inalte) sau nu poti folosi decat bookshelf (boxe mici, pe care le poti pune "pe raft")?

    P.S. In final, ce gen de muzica asculti? Nu de alta, dar la receivere de obicei e cu "inclinatie". Spre rapide (techno, house), spre calde (muzica clasica), reci (rock) sau neutre... Bine, s-ar putea discuta pe tema asta forever (cum ca unele se descurca mai bine sau mai putin bine cu anumite genuri de muzica), dar... in final conteaza si asta.

  3. #3 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Bugetul e cam limitat, undeva la 2000 de lei, maxim. Ar fi de preferat 2.1, muzica e stereo de obicei. Nu e loc de boxe inalte, am in living si imi e destul.
    Puterea, undeva la 200W ar fi perfect, nu cred ca imi trebuie mai mult.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cu greu... foarte greu te-ai putea incadra la un Receiver Yamaha RX-V373 + 2 x Magnat Monitor Supreme 200. Ele ies pe la 1850 RON... si mai ramane subwoofer-ul. Si dupa cum se vede, cam greu de gasit la pret mic.

    Am vazut ca au si un pachet 5.0 (cum am si eu - nu am nevoie de subwoofer): Magnat Monitor Supreme 800 5.0 Pack + Yamaha RX-V373 care iese pe la 2349 RON. Ai putea sa le dai un call sa-i intrebi daca-ti pot inlocui Supreme 100 cu Supreme 200 si in loc de Supreme 800 sa-ti dea un subwoofer. Oamenii sunt foarte deschisi (de obicei). Give it a try!

  5. #5 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Mersi pentru recomandari. O sa ma mai uit pe acolo ca vad chestii interesante.

  6. #6 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Hello, ma gandesc si eu in viitorul apropiat sa imi fac un sistem Hi-Fi exclusiv pentru muzica si as avea nevoie de niste recomandari bune din partea unei persoane cu experienta, ca daca incerc de unul singur fac numai prostii, ultima achizitie in domeniu e un Logitech Z906 care e OK pentru filme, jocuri, dar pentru muzica... . Genul de muzica pe care prefer sa il ascult este electronica, new age: Jean Michel Jarre, Vangelis, Mike Oldfield, Isao Tomita etc. M-am gandit sa fie inclus si un audio player care sa arate bine cu sistemul, pentru redarea cd-urilor audio, daca ar suporta si .flac ar fi ideal, in rest nu ma pricep deloc la ce ar mai trebui, daca e necesar si subwoofer sau nu... Bugetul nu e fix, dar daca ar fi o suma la care sa ma gandesc, cam 3000-4000 ron pentru inceput. Locuiesc la bloc, deci nu ma intereseaza puterea cat calitatea, cred ca nu e problema daca boxele ar fi de podea, daca sunt mai calitative. Multumesc anticipat .

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AngeReveur, pt. ca tu ai un buget un pic mai mare (desi de obicei la bugetul acela de-abia cumperi un receiver mai serios), cred ca te poti incadra la setul asta: Magnat Monitor Supreme 1000 5.0 pack + Yamaha RX-V473 cu standfloor-uri si un receiver un pic mai puternic (Magnat Monitor Supreme 1000 5.0 pack + Yamaha RX-V473). Si pentru player, depinde ce vrei... Ai putea merge pe asa ceva (playaza [VIDEO]: MKV with H.264, MPEG PS, MPEG TS, MPEG-4, VOB, AVI, ASF, WMV, AVCHD [AUDIO]: MP3, WMA, AAC, WAV, FLAC [PHOTO]: JPEG, GIF, PNG) insa daca vrei si SACD (must have pentru cunoscatori, mai ales la ce muzica mi-ai dat tu acolo), trebuie asa ceva (cam expensive).

  8. #8 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Multumesc mult pentru recomandare, daca nu aparea Wii U probabil ca le luam luna asta, dar asa sper sa reusesc sa vin cu impresii in cateva luni. Legat de Logitech Z906, merita sa il pastrez pentru filme + jocuri sau poate zbura, sistemul recomandat de tine facand o treaba mai buna si in aceste domenii ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sistem audio pentru PS4 By radu.cristian in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 26-08-2014, 12:26
  2. Conectare sistem audio 5.1 la tv By g-player in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 15-05-2013, 13:24
  3. Sistem audio pentru PS3 By nitrouso in forum HiFi
    Replies: 20 Last Post: 12-09-2012, 23:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts