Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Cel mai mare shop cu TV-uri din Bucuresti

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cel mai mare shop cu TV-uri din Bucuresti

    Howdy partners! Am si eu nevoie de ajutorul vostru... Vreau sa stiu care este cel mai mare magazin din Bucuresti, care sa aiba cele mai multe TV-uri pe stoc (55"-60"), ready to be tested! Anul trecut parca MediaGalaxy-ul de langa Carefour Orhideea era cel mai mare si mai bine aprovizionat...

    Multumesc anticipat pentru sfaturi!

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Media galaxy-ul respectiv era in plin proces de marire, saptamana trecuta. Fix zona cu electronice + televizoare era subiectul operatiunii.

  3. #3 SP
    Member chesterb's Avatar
    Domo din mallul de la Băneasa. E întins pe tot etajul şi ai cămăruţe separate pentru fiecare brand în parte.

  4. #4 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Daca nu ti-ai achizitionat deja tv-ul iti recomand sa iei legatura cu cei de la AVstore. Sunt profesionisti si pot sa-ti ofere toate detaliile ( avantaje si dezavantaje) de care ai nevoie. Si ca sfat iti recomand gama de plasme Panasonic Viera 2013, modelul GT este cea mai buna alegere calitate/pret. Pentru gaming au cel mai bun raspuns, pt. cinefili sunt jos palaria.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate din modelele de top, AVStore nu avea NIMIC! Asta desi pe site-ul lor scria clar "in stoc". Culmea e ca si la 2 saptamani dupa ce i-am sunat, pe site tot "in stoc" erau, dar in magazin lipsa. Si raspunsul la intrebarea "cabd aduceti" a fost foare neprofesionist: "nu cred ca aducem". Am luat de multe ori de la ei, dar de data asta au fost praf.

    Cat despre plasme, tocmai am renuntat (dupa a 5-a plasma Panasonic). Desi au cele mai multe avantaje, m-am saturat de burn in (aveam nevoie de ceva care sa reziste la imagini statice pt. perioade mai indelungate, lucru la care plasmele kinda "suck"). In plus dupa ce am vazut ca Panasonic a renuntat la plasme, am zis ca e momentul sa "plec" si eu.

  6. #6 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Ce reprezinta acele burn in ?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Ce reprezinta acele burn in ?
    Definitia de pe wikipedia e cea mai ok pentru efectul de "burn in": Screen burn-in - Wikipedia, the free encyclopedia. Pe scurt insa in limba romana e vorba de "remanenta". In special in cazul imaginilor statice, ramane o urma pe ecran. De exp. o sigla a unui canal tv, subtitrarea, life gauge-ul intr-un joc, si tot asa.

    Eu explicat aici cum se poate "diminua" efectul (cel putin la anumite modele): http://www.consolegames.ro/forum/f32...ormare-plasma/. Culmea este ca la Panasonic au fost modele mai vechi unde era aproape imposibil sa vezi defectul respectiv... decat in cazuri in care lasai 10 ore sau mai mult pe acelasi post sau imagine statica. Din pacate insa, datorita cerintelor ECO impuse, au renuntat la anumiti stabilizatori (gen plumb de exp.), si modelele mai noi stau foarte prost la acest capitol.

    Din fericire pe multe modele au aparut functii gen "Pixel Shift" care odata pe minut muta imaginea astfel incat sa nu ramana imaginea identica... dar nu ajuta foarte mult. Alte modele au in meniul de service functii de cleanup (trec pixelii prin toate modurile - aprins, stins, culoare, etc.). Eu la ultimul m-am enervat maxim pe chestia asta. Si era modelul de varf. Mai rau e ca acel burn in nu este rezolvabil prin garantie (e scris chiar si in manual ca asta este tehnologia - asa cum la lcd-uri ti se explica faptul ca la cat de multi pixeli are, e ceva normal sa ai unul sau cativa pixeli care raman aprinsi sau stinsi). Daca primiti un produs in acest fel din start... schimbati-l fara sa stati pe ganduri. Dupa aceea, in garantie... nu se rezolva decat daca schimbati panoul, pe banii vostrii!

  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Pe mine m-ar interesa cel mai mare magazin online de TV-uri.
    MonkY, renunta Panasonic la plasme ?! De cand, din 2014 ?

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Pe mine m-ar interesa cel mai mare magazin online de TV-uri.
    MonkY, renunta Panasonic la plasme ?! De cand, din 2014 ?
    Da, au oprit R&D-ul pentru plasme. Asta nu inseamna ca nu vor mai produce plasme... ci ca evolutia lor a ajuns la maxim cu ZT60. Mai departe nu vor mai investi nici macar un cent. Toti inginerii si echipa de la R&D au trecut la OLED stuff, iar linia de productie de plasme va incepe sa scada incet incet, pana la sfarsitul anului fiscal 2014, cand exista posibilitatea sa nu mai produca deloc (totul tine de cat de bine vor merge cu OLED-urile).

    Desigur ca au aparut si stirile contra... probabil venite chiar de la Panasonic. Chiar daca au oprit R&D-ul, nici ei nu chiar vor sa lase un astfel de "zvon" public, pentru ca nici dracu' n-ar mai cumpara o plasma, stiind ca e "the end".

    Ideea e ca deja nu mai faceau profit cu plasmele... lumea a inceput sa fie ingrijorata de produse cu consum mare de energie (ceea ce o plasma este intr-adevar, comparativ cu un LED sau OLED). In plus, 4K si 8K bat la usa si pentru plasme e aproape imposibil de realizat asa ceva. Prin urmare, e ceva normal sa treaca la o tehnologie capabila sa evolueze si sa se vanda bine. Si in cazul de fata cred ca acesta este OLED-ul.

    Cateva articole pe tema asta:
    Panasonic has developed its 'last plasma panel,' but television sales to continue | The Verge
    Panasonic considers exiting from plasma TVs: Nikkei | Reuters
    No Cookies | thetelegraph.com.au

  10. #10 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Vrei sa-ti schimbi TV-ul in viitorul apropiat ? Sunt curios ce-ti face cu ochiul.
    In vreo 3-4 luni vreau sa iau si eu un TV nou si as fi intereat de niste discutii pe tema asta.
    Nu pot, domne, sa primesc PS4 oricum. Vreau sa-i fac o primire speciala.

    Si treaba cu OLED-ul sau 4K, hm, cam complicata.
    Vreau sa vad si eu un OLED sau 4K de 65' cu vreo 4-5-6000$ si mai vobim te tranzitia la o alta tehnologie.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Pe mine m-ar interesa cel mai mare magazin online de TV-uri.
    La intrebarea asta... e super complicat. Aproape de fiecare data cand am achizitionat pentru mine, pentru un prieten sau pentru un client... a fost ruleta ruseasca. Am invatat ca niciodata sa nu am incredere in preturile afisate... si mai ales in stocul afisat. Ultima oara cand mi-am facut upgrade la TV, am procedat ca de obicei. Am facut o lista cu aproximativ 20 de modele... am inceput sa caut reviews ca sa-mi fac o idee despre ce e de bine si ce e de rau despre ele.

    Dupa care am inceput sa bat magazinele la picior, ca sa le vad in real life. Aici m-am lovit cu niste probleme de neimaginat. Unele magazine nu te lasa sa testezi, de parca ai cumpara un sac cu cartofi. Altele iti spun "e in cutie sigilat... nu-l desfacem decat daca-l achitati inainte". La unii e si mai grav: le au expuse si conectate la cine stie ce splitter de 2 lei, de se vad ingrozitor. Mai complicat e cu modelele pe care vor sa le vanda neaparat (de obicei din seria mai veche) care sunt conectate la cel mai bun BluRay player, eventual calibrate sa-ti ia ochii... ori eu nu-mi iau un TV doar pentru BluRay movies.

    Anyway, ideea este ca la multe magazine am gasit in stoc modele care pe site nici nu apareau. Sau invers, erau magazine care aveau online pe stoc, dar cand sunam mi se spunea "nu avem, nu aducem". Si colac peste pupaza, m-am trezit cu magazine online care aveau un pret afisat, si care cand sunam imi spuneau un alt pret (mai mare), spunandu-mi-se clar ca "e ultima bucata... o vreti?".

    A fost penibil cand am fost la reprezentanta Panasonic (din Unirea), unde mi-a testat un 55" pe "picior". Da, o sa razi... a pus-o pe o tanti sa-l tina ca sa nu cada. Eu le-am zis ca-mi ia cel putin o ora sa fac toate testele... si au raspuns "nu-i bai, ca nu avea altceva de facut oricum". Aiurea rau, mi-era frica mie sa nu cada TV-ul... se misca in functie de cum ii obosea o mana lu' tanti...

    As putea sa continui pana maine (chiar ma gandeam sa fac un ghid de cumparaturi pentru asa ceva)... asa ca ma voi opri cu cateva magazine online de pe la noi pe care le-am luat la rand:

    Cel mai mic pret din Romania | ALTEX
    Flanco - Mereu peste așteptări
    Audio-Video, Electronice, Electrocasnice, It&C | Domo
    MEDIA GALAXY | Cea mai variata gama de produse
    eMAG.ro - cea mai variata gama de produse
    PC Garage | Notebook, calculatoare, sisteme, periferice si componente PC
    AVstore.ro - Magazin Online si ShowRoom pentru pasiunile tale

    Bafta la cumparaturi!

    ---------- Post added 15-08-2013 at 18:24 ----------

    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Vrei sa-ti schimbi TV-ul in viitorul apropiat ? Sunt curios ce-ti face cu ochiul.
    Nu, in viitorul apropiat nu cred. A fost un chin cu upgrade-ul de la 50" plasma la 55" led. Si vazand atat de multe defecte, am ajuns sa ma uit la modelele de top. La un moment dat aveam 3 TV-uri de 55" in casa... de n-aveam loc sa ma misc. Si in afara de chin, sunt foarte dezamagit de ceea ce au inceput sa faca toti. De exp. in generatiile anterioare, multe din flagship-uri (de fapt, sa nu exagerez, cred ca au fost 5-6 modele) incepusera sa treaca la back-led (iluminare din spate, pe matrici). Am crezut ca vor evolua, si anul acesta voi vedea modele cu full back-led (sau matrici mai dense). De unde? Uita-te la toate TV-urile de top, si vei vedea ca toate au iluminare din parti (unii din laterale, altii sus/jos). O aberatie. Sau mai rau, vezi ca un F8000 de la Samsung are iluminare din spate in US, pe cand in UE nu are. Sau mergi pe mana celor de la Sony cu al lor Triluminos pe W905, ca sa te trezesti ca ai un unghi de vizualizare prin care daca te misti 10cm deja vezi altceva. Sau lampi peste tot. De LG nu mai zic, parca vor sa bata recordul la defecte afisate in acelasi timp.

    Anyway, eu nu sunt un sfatuitor bun la asa ceva... pentru ca mie imi sar in ochi defectele. Defecte pe care unii ar fi bucurosi sa nu le stie... pentru ca altfel nu le-ar observa. Daca tii neaparat, arunca un ochi si pe http://www.consolegames.ro/forum/f32...i-proiectoare/.
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    In vreo 3-4 luni vreau sa iau si eu un TV nou si as fi intereat de niste discutii pe tema asta.
    Deschide un thread atunci... si da-mi un PM (deja a crescut forumul atat de mult incat unele chestii chiar imi scapa). Si vedem ce se poate face la vremea respectiva. Desi va fi complicat pentru ca in 3-4 luni deja se vor anunta seriile noi (pt. 2014). Si fie va trebui sa mergi pe o serie veche (cu discount), fie vei astepta sa ajunga si pe meleagurile noastre seriile mai noi.
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Si treaba cu OLED-ul sau 4K, hm, cam complicata.
    Vreau sa vad si eu un OLED sau 4K de 65' cu vreo 4-5-6000$ si mai vobim te tranzitia la o alta tehnologie.
    Arunca un ochi si pe-aici... poate mai apar si altele. Deja sunt cateva cu pret decent (dar 50" or below - nu recomand pt. 4K) http://www.consolegames.ro/forum/f17...906-4k-gaming/.

  12. #12 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Desi va fi complicat pentru ca in 3-4 luni deja se vor anunta seriile noi (pt. 2014)
    Aoleu, pai chestia asta nu se mai termina nici o data. Ele cand se lanseaza au un pret dement si pe cand sa scada la pret urmeaza seriile noi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 38 Last Post: 19-03-2014, 12:34
  2. Replies: 20 Last Post: 31-12-2013, 07:02
  3. Cel mai mare retailer in fotografie inchide portile By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 12-01-2013, 02:20
  4. Guinness premiaza cel mai mare ecran HD ! By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 30-09-2009, 07:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts