Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 27 of 27

Thread: Ghid de optimizare, calibrare si testare monitoare, televizoare si proiectoare

  1. #21 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Nu stiu daca postez unde trebuie, dar am o intrebare. Exista vreo modalitate de a conecta castile la TV daca acesta nu are mufa Jack 3.5 mm?

  2. #22 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Da, cu conditia ca TV-ul sa aiba orice tip de iesire analogica, RCA sau Euroscart, folosind un adaptor ca cel de aici (e doar un exemplu, se pot gasi si adaptoare scart-to-rca).

  3. #23 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Hello! Am o intrebare: ii posibil ca un tv sa nu redea 60 fps? in 1080p? Am impresia ca tv-ul meu ii blocat la 30 fps Asta-i tv-ul, il am de vreo...4 ani LG 32 inch CINEMA 3D Smart TV LA620S.

    Se poate testa asta undeva?

    Am reluat titanfall 2 (dupa ce l-am jucat pe PC) si am impresia ca ruleaza la 30fps... desi ii 60fps.


  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pune-l la un PC/laptop. Daca cu acelasi cablu si pe aceasi mufa HDMI din TV iti arata in PC ca poti alege 1080p @60Hz, stie 60fps.

    Uite in NVIDIA Control Panel:
    Attached Images Attached Images hz.jpg

  5. #25 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Dada merci, pai oricum il folosesc ca al 2-lea monitor (cand ma uit la filme and stuff - din pat).

    Arata 60...deci e oki

    Sa frece menta GAME MODE-ul oare? Daca dau alte mod-uri intr-adevar se vede mai bine (si se misca mai bine - ii mai placut la ochi) dar am input lag :/
    Attached Images Attached Images 8b37dee9ae0f89ffae0fa273741cebb9.png

  6. #26 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Reinvii putin subiectul acesta cu o poveste si apoi cu o intrebare. Mi-am achizitionat de curand un televizor din gama de mijloc spre performant LG 55SJ850V la care am instalarea si calibrare gratuita (la nivel mic, presupun, de catre cei de la LG, va voi informa cat a dura si in ce a constat acest proces). Doresc sa stiu daca merita sa chem un calibrator profesionist care detina aparatura necesara, respectiv colorimetru, spectrofotometru, etc?

    Am inteles ca ar costa undeva la 400 ron, iar in Romania exista parca doar un singur calibrator aprobat Imaging Science Foundation(https://www.imagingscience.com/), punctez faptul ca nu vreau sa fac reclama, este doar ce am citit pe internet si as avea nevoie de parerile voastre.


    AlexB

  7. #27 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Baieti, nu stiu cati mai sunteti interesati de acest topic, totusi sper sa fiu de ajutor celor interesati.

    Urma sa primesc o calibrare gratuita la televizorul LG 55SJ850V, dar se pare ca doar instalarea / montarea era inclusa, iar eu nu am inteles corect, drept urmare am apelat la un calibrator profesionist, dupa 5 ore de incercare de calibrare, rezultatul nu a fost cel dorit, persoana nu m-a taxat, se pare ca televizoarele LG model 2016-2017 nu se pot calibra corect, nu stiu sa va dau mai multe detalii, calibrare a inceput din modul ECO, facand din curba o linie dreapta in cele 21 de puncte, cu toate acestea culoarile nu erau tocmai cele corecte, l-a sfarsit am incercat si modurile ISF calibration Bright Room / Dark Room si se pare ca acesta erau cu acele 21 de puncte aproape drepte, deci nu recomand sa incercati calibrarea la LCD / LED LG, calibrarea facandu-se bine la un OLED.

    Din ce am observat calibrarea se face in mare la proiectoare sau televizoare de top ca de exemplu Panasonic EZ1000.


    AlexB

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Televizoare cu preturi bune By MonkY in forum HiFi
    Replies: 72 Last Post: 09-10-2022, 13:08
  2. Replies: 5 Last Post: 06-10-2013, 17:23
  3. Proiectoare 4K: cu ce se mananca? By Enthroll in forum HiFi
    Replies: 6 Last Post: 01-10-2013, 12:48
  4. Optimizare Avatar 128x128 si marimea 200kb. By Cristy in forum Help Desk
    Replies: 5 Last Post: 10-02-2013, 02:03
  5. Televizoare CRT HD? By SAY in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 06-01-2009, 19:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts