Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Smart Tv sau Diagonala mai mare

  1. #1 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar

    Smart Tv sau Diagonala mai mare

    Doresc sa fac un upgrade la Tv-ul meu de 81 la ceva mai mare insa ma intrebam daca sa achizitionez un smart tv de 106 sau in aceasi bani as putea opta pentru ceva mai mare de 116 119 insa fara functia smart.Voi ce parere aveti?

  2. #2 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Parerea mea e ca un TV Smart nu e altceva decat o consola fara functia de jocuri... asadar daca ai deja o consola nu o sa prea folosesti functiile SmartTV. Mai bine optezi pentru o diagonala mai mare/calitate mai buna.

  3. #3 SP
    Member Mariush's Avatar
    salutare. cred ca cel mai important este cat spatiu ai, care-i distanta din punctul in care privesti, pana la tv.

    totodata depinde la ce vrei sa folosesti aparatul. Daca il vei folosi doar ca si tv ori pt gaming, probabil smartul e inutil.
    Personal eu as merge pe smart, pt ca folosesc intens functia all share, iar diagonala 100-106 e arhisuficient pentru marimea sufrageriei mele.

  4. #4 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Atâta timp cânt nu sacrifici claritatea imaginii în detrimentul dimensiunii mergi pe o diagonala cât mai mare.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cu 30€ sunt zeci de stick-uri cu Android care fac TV-ul destept. Uita-te si la Google Chromecast si multe altele.

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cu 30€ sunt zeci de stick-uri cu Android care fac TV-ul destept. Uita-te si la Google Chromecast si multe altele.
    Fix asta vroiam sa zic si eu. Avantajul unui smart TV e ca poti controla "calculatorul" din TV direct de la telecomanda TV-ului (sau chiar cu mana, in stilul Kinect, daca TV-ul are si camera video). Insa un stick separat s-ar putea sa fie mai "inteligent".

    Sincer eu as merge pe o diagoanala mare si apoi (cand as simti nevoia) i-as lega un Raspberry Pi.

  7. #7 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Ce anume trebuie sa iau in calcul in vederea achizitionarii unui tv special pentru jocuri?!Cateva recomandari pentru un buget de maxim 2000 lei.Momentan detin asa ceva LG 32LH3000 Television - 32" HD Ready 1080p LCD TV - LG Electronics UK.

  8. #8 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    daca nu te joci, smartv.
    daca-l vrei pt console, go for the big one, o sa-ti placa.
    eu mi-am luat unul de 102, si dupa 2 saptamani mi se parea mic.
    mai am unul de 106...still small.

  9. #9 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Ce anume trebuie sa iau in calcul in vederea achizitionarii unui tv special pentru jocuri?!Cateva recomandari pentru un buget de maxim 2000 lei.Momentan detin asa ceva LG 32LH3000 Television - 32" HD Ready 1080p LCD TV - LG Electronics UK.

    Dincolo de faptul ca sunt de acord cu cei care au spus ca este preferabila o diagonala mai mare si/ sau o calitate mai buna a imaginii in detrimentul acelor functii smart, cel din link-ul tau este HD Ready (adica 1280 x 720, sau 720p). Daca-l folosesti pentru console ar putea fi suficient, insa daca ai un PS3 si ai ocazia sa pui un bluray disc, ai putea sa-ti doresti unul Full Hd.

    Al doilea sfat este sa eviti pe cat posibil LG. Toate televizoarele cu tehnologie LED pot avea hibe, indiferent de marca sau pret, insa LG par a fi campioni.

    Am inteles ca bugetul este de 2000 lei, la o cautare simpla pe emag (in link este deja aplicat filtru pentru diagonala si rezolutie) am gasit o sumedenie de tv-uri full hd cu pret pana in 2100 lei, diagonala 100 cm, care sunt si smart, insa nu spune nimeni sa iei neaparat de la ei. Cea mai buna idee ar fi sa-ti alegi un model (ideal ar fi sa faci si-o vizita printr-un magazin sa-l vezi cu ochii tai) si apoi sa cauti pretul cel mai mic. Bafta!

  10. #10 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Spune-mi te rog un model/tehnologie TV fara hibe?!

    Diagonala o alegi in functie de marimea camerei , distanta TV-privitor. Pt jocuri cred ca orice full-hd e bun. Eu am jucat in prima faza pe un LCD Sony KDL3000P de 26" , de cativa ani am trecut la un LED LG de 32. Ca si diferenta notabila(in afara de rezolutie si imagine) in jocuri ar fi "Clear motion rate"de 100Hz . Asa ca eu as merge pe un LED/Plasma cu 200-400 Hz. Firma ..Sony/Samsung/Lg/Phillips/Panasonic/Sharp. Din cate am inteles multe din cele enumerate au panouri de la Sharp.

  11. #11 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Eu cu LG-ul in 5 ani nu am avut nici o problema decat cea cu HDMI-urile care s-au ars din 3 am mai ramas cu 1 insa din cate am inteles nu e vina televizorului ci a cablurilor hdmi care ard output-urile.

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Alea sunt povesti. Eu am dus LG-ul meu inapoi pentru ca un HDMI nu mai mergea si avea backlight bleeding groaznic. Am sperat ca nu mai au modelul meu in stoc si imi primesc banii inapoi, dar in 2 zile mi-au adus altul nou care are aceleasi probleme. Deci e de la televizor. Si acum sunt blocat cu el. Nu ma obosesc sa iau altul si nici pe asta n-as lua nimic.

    Pe fiecare thread de televizoare am zis, nu luati LG.

  13. #13 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Eu am 2 TV LG in casa full HD (LED), unul de 32 inch si unul de 42 inch, si am mai avut un LG HD Ready (LCD) pe care l-am dat unei rude. Toate cele 3 TV-uri nu au si n-au avut absolut nicio problema.

    Cele 2 LG-uri full HD fiind 3D.

    ---------- Post added 06-08-2013 at 15:48 ----------

    Daca vrei TV-ul pentru jocuri iti recomand unul 3D si Dual Play, in caz ca joci cu cineva jocuri in 2 in split-screen la aceeasi consola.

    ---------- Post added 06-08-2013 at 15:55 ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Si acum sunt blocat cu el. Nu ma obosesc sa iau altul si nici pe asta n-as lua nimic.
    Dar sa-ti iei banii inapoi pe TV nu poti?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SWTFU: Daca ma chemi pe la tine, iti arat la orice TV LG cel putin 5 defecte. In maxim 3 minute.

  15. #15 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Si eu as zice tot diagonala mai mare>smart TV, din pacate cam toate astea mari au si functia de smart TV integrata, bine macar ca sunt fara 3D ca de ala chiar nu as avea nevoie. Eu unul recomand modelul asta: Televizor LED Samsung, 116 cm, Full HD, 46ES5500 UE46ES5500WXXH - eMAG.ro e fain,e slim, e Samsung, e LED, e de 46'...ce sa vrei mai mult, da are si smart TV,dar pe mine asta nu ma deranjeaza asa tare.
    Eu modelul de mai sus vreau sa mi-l cumpar dupa ce voi cumpara PS4, acum am un LG de 32' HD ready care si-a facut treaba pt generatia actuala care oricum nu a avut prea multe jocuri HD, insa pt next generation trebuie sa-l inlocuiesc clar.

  16. #16 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Omu are buget de maxim 2000 lei.

  17. #17 SP
    Junior Member zazarSm's Avatar
    Eu in locul tau as alege acest televizor de la samsung Televizor Plasma Samsung 43F4500, 109 cm, HD PS43F4500AWXBT - eMAG.ro

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by SWTFU View Post
    Dar sa-ti iei banii inapoi pe TV nu poti?
    Aproape imposibil, l-am luat in octombrie 2012 si l-am schimbat prin aprilie. L-as mai schimba odata pe garantie, dar e chinul prea mare sa-l duc la masina si sa il bag si scot si tot asta. E de 50 de inch.

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Aproape imposibil, l-am luat in octombrie 2012 si l-am schimbat prin aprilie. L-as mai schimba odata pe garantie, dar e chinul prea mare sa-l duc la masina si sa il bag si scot si tot asta. E de 50 de inch.
    In Romania sau in alta tara? Intreb pt. ca in Romania atata timp cat e in garantie, trebuie sa vina sa ti-l ia. Bine, intai vine un nene de la service sa-i faca o evaluare, si daca se manifesta defectul, programeaza o ridicare de la tine. Free of charge! Cel putin pe Sony si Panasonic am testat asta

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E in Olanda toata treaba. Chestie este ca atunci cand l-am cumparat, nu am luat si transport pentru ca am zis ca il duc singur acasa. Daca luam transport atunci, mi-l luau si aduceau ei de 1000 de ori. Dar asa trebuie eu sa ma chinui. Nu stiam de treaba asta. Nu am ce face, m-am resemnat cu el. Mi-a sugerat un amic ca atunci cand ma enervez si iau altul pe asta sa-l agat in baie pe undeva. LG

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Guinness premiaza cel mai mare ecran HD ! By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 30-09-2009, 07:34
  2. Sony: Un PSN mai mare, mai bun in primavara 2010 By erik95 in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 29-06-2009, 12:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts