Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 74 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 ... LastLast
Results 41 to 60 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Stai sa inteleg: ti-ai cumparat un TV nou, Sony din cate vad, iar idiotii ti-au bagat surubelnita in ecran?????? Cum dracu? L-ai trimis inapoi sau ce-ai facut?
    Da, mi-am vandut plasma... a venit HX955-ul... si mi s-a parut bizar faptul ca tipii de la livrare se grabeau sa plece. Le-am zis ca la cat costa jucaria, ar trebui sa-si faca timp macar 2 minute sa astepte sa-l testez. N-au vrut (si mai bizar). Le-am zis bine, eu semnez de primire, dar sunt baiat destept si scriu pe foaie ca produsul nu a fost testat. Dupa 10 de minute de chin (sa despachetezi si sa pui pe picior singur un 55" nu e usor), am trecut la ceea ce fac cu orice produs cumparat: fotografiat. Si cand am vazut lovitura, m-a apucat damblaua. Am sunat imediat la ei (domo) si le-am explicat problema, trimis poza ca sa vada ce si cum. Probabil ca acolo se stia deja de problema (poate a fost expus la ei?) pentru ca au zis OK, sa vedem ce alternative sunt. Am asteptat o luna W905A-ul... le-am testat side by side... nu m-a multumit (da, o sa radeti, modelul 2013 mi s-a parut mai slab decat modelul 2012 la image quality, cu tot cu Triluminos-ul lui... si in mare parte datorita faptului ca modelul vechi avea si LED-uri in spate, pe cand modelul nou are doar pe laterale). Dupa care a venit si F8000-ul (nebunie la mine in casa... pt. ca am reusit sa-i conving sa le tin pe toate 3 pentru compare). Sa stai cu 3 55-uri unul langa altul, e crima si pedeapsa. Concluzia a fost clara si am ramas cu F8000-ul (si atentie, nu sunt fan Samsung... doar ca a batut la toate testele).

  2. #42 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Care era diferenta de pret intre cele 3 modele?

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Care era diferenta de pret intre cele 3 modele?
    Nu prea era... cu tot cu discount, ajungeau la acelasi pret. Poate HX955-ul sa fi fost cu 500 RON mai ieftin (pt. ca era model de anul trecut). Asta daca luai in calcul faptul ca la Sony primeai un Xperia Z1 cadou iar la Samsung un Galaxy S4 cadou....

  4. #44 SP
    Member Imperatore's Avatar
    Mony F8000 adica UE40F8000SLXXH nu?

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu cine este Mony... dar voi raspunde eu in locul lui
    Nu, este UE55F8000SL in cazul meu. In cazul tau presupun ca este vorba de UE40F8000SL.

  6. #46 SP
    Member Snake's Avatar
    Da, UE40F8000SL esti si la mine modelul corect.

  7. #47 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    MonkY, ti-ai luat Samsung LED over Panasonic plasma... tell me your secrets! Samsung above all else !!
    Acum serios... chiar sunt curios. Enthusiast curiosity. For science.
    Attached Images Attached Images oh-glorious-tags-tell-me-your-secrets_ab519b_3566728.jpg

  8. #48 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Am pus si eu ochii pe modelul LED Samsung 40F6400: Televizor Smart 3D LED Samsung 40F6400, 101 cm, Full HD - eMAG.ro
    Pare destul de bun pt nevoile mele (gaming ), insa mi se pare cam scump deocamdata, sper ca pana la anu prin primavara sa se mai ieftineasca, sau sa coboare la pretul asta modelul de 46'

  9. #49 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    ^ce va trebuie smart pt gaming?

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    MonkY, ti-ai luat Samsung LED over Panasonic plasma... tell me your secrets! Samsung above all else !!
    Acum serios... chiar sunt curios. Enthusiast curiosity. For science.
    Unul din motive a fost acesta: http://www.consolegames.ro/forum/f11...asonic-plasma/.
    Al doilea motiv a fost defectul de burnin pe care service-ul Panasonic l-a catalogat ca fiind "ceva normal".
    Al treilea, consumul (de 4 ori mai mare decat la LED)... si cum merg pe green stuff lately...
    Mai sunt motive... dar e tarziu si nu vreau sa conving pe nimeni. Bye Bye Panasonic Plasma!

  11. #51 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Quote Originally Posted by MENTATAL0R View Post
    ^ce va trebuie smart pt gaming?
    Mie nu-mi trebuie nici smart nici 3D, dar am observat ca mai toate tv-urile astea de diagonale mai mari au incorporate si functiile astea. Eu l-am ales ala pt ca are "Clear Motion rate 200" adica 120Hz refresh rate (daca am inteles eu bine, nu ma prea pricep la astea ca nu stau cu stau sa le studiez toata ziua), iar pt gaming e mai bun, input lag mai mic. Daca voi stiti de un alt model cu acelasi refresh rate si fara 3d si smart sunt open to suggestions.

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu v-as recomanda pentru cei care vreti TV-uri, sa mai aveti un pic de rabdare pentru ca vine Black Friday peste o luna si un pic

  13. #53 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Mie nu-mi trebuie nici smart nici 3D
    De smart m-as lipsi in orice clipa, singura aplicatie care ma gandeam ca nu exista sa nu gasesc si as fi folsito ar fi fost un PDF reader dar spre mirarea mea un tv smart aparent nu stie sa deschida un astfel de fisier, rusine.

    De cand mi-am schimbat televizorul a inceput insa sa-mi placa 3D-ul, sunt filme si animatii care daca sunt facute bine te lasa impresionat.
    La jocuri 3D-ul este superb dar foarte obositor, nu prea am jucat in modul asta dar din cand in cand mai joc cate 1 ora in 3D, am incercat The Pupeteer si Batman Arkham City, la cel din urma orasul ia viata si altfel e senzatia de imersiune.

    Eu mi-am luat un samsung F6500, a fost la reducere 25% si l-am prins bine parerea mea, doar pe site-urile fantoma am gasit mai ieftin cu cca 100RON in timpul ala dar citind pe net review-uri la acele site-uri multi spun ca daca ai probleme cu produsele si ajungi sa apelezi la "garantie" esti cam ars ca nu te mai baga nimeni in seama iar la OPC nu poti merge fiindca sediul acestor firme este in strainatate si OPC nu au cu ce te ajuta asa ca nu cred ca ai chef sa te iei cu tv-ul la sub brat si sa mergi prin Polonia, Cypru .... etc sa-ti rezolvia problemele de garantie.
    Deci grija mare de unde il iei cand te decizi.

    @Monky, folosesti game mode-ul pe F8000? Daca nu, nu-mi zici te rog cam ce setari ti-ai facut la imagine pe sursa de HDMI de la consola? Eu pe toate sursele folosesc standard si totul e schimbat dupa gustul meu dar pentru consola inca as mai incerca sa "invart un buton" asa ca daca te-ai bagat prin white balance sau prin alte setari dane si noua userilor de samsung cateva ponturi, thanks.

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Srachi: daca vrei eu iti impartasesc cu draga inima setarile de la TV-ul meu, dar ma tem ca nu te vor ajuta prea mult. In primul rand pentru ca sunt modele diferite... In al doilea rand ca si daca ar fi acelasi model, nu sunt 2 TV-uri identice... si in al treilea rand ca eu folosesc un Spyder 4 Elite + TV HD Upgrade pentru calibrare.

    Nu, eu nu folosesc Game Mode... dar recunosc ca nu joc chestii extrem de rapide (gen FPS) si nu simt nevoia de mai mult. Cred ca este mai mare lantenta data de controllerul pe Bluetooth (gamepad) decat latenta de afisare... prin urmare pentru mine e OK.

  15. #55 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Gata am dat comanda: Samsung 55F6500 (sau UE55F6500). Deja eram ametit dupa cat am citit si documentat. Sper sa fie un televizor bun

  16. #56 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Srachi: daca vrei eu iti impartasesc cu draga inima setarile de la TV-ul meu, dar ma tem ca nu te vor ajuta prea mult. In primul rand pentru ca sunt modele diferite... In al doilea rand ca si daca ar fi acelasi model, nu sunt 2 TV-uri identice... si in al treilea rand ca eu folosesc un Spyder 4 Elite + TV HD Upgrade pentru calibrare.

    Nu, eu nu folosesc Game Mode... dar recunosc ca nu joc chestii extrem de rapide (gen FPS) si nu simt nevoia de mai mult. Cred ca este mai mare lantenta data de controllerul pe Bluetooth (gamepad) decat latenta de afisare... prin urmare pentru mine e OK.
    Ai dreptate, poate ar fi doar pierdere de timp sa iti incerc setarile. La chestile hardware de calibrare imi prind urechile, nu am folosit never, de fapt nici nu am vazu la cineva dar am sa ma documentez mai mult despre ele. In mare parte sunt multumit de cum mi-am reglat tv doar ca ma dernajeaza in anumite jocuri black levelurile care parca ascund din detalii uneori in locuri intuecoase dar asta poate fi doar in capul meu ne find obisnuit inca cu televizorul.

    Nici eu nu am tv pe game mode si nu observ lag, de jucata joc si FPS-uri dar nu sunt un multiplayer junkie sa observ ca ar avea timp de raspuns mic.

    @bubli precis vei fi multumit de achizitie, e un tv reusit dupa parerea mea.

  17. #57 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Filip vezi poate ai ceva optiune d-aia ascunsa pe undeva gen "black corrector". S-ar putea sa foloseasca, poate stie Monky.

  18. #58 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Srachi, hai ca incerc sa te ajut sa scapi de problema cu detaliile pierdute in negru. In primul rand mergi aici si descarca fisierele: http://www.consolegames.ro/forum/f32...i-proiectoare/. Luam ca exemplu: http://www.consolegames.ro/forum/att...3_contrast.jpg. (ai grija pe ce input setezi... pt. ca Samsung pastreaza setari diferite pentru USB daca nu ma insel - de aceea iti recomand sa dai view de pe consola sau HTPC).

    2. Setezi Picture Mode pe Cinema (aici se descurca cel mai bine cu shadows and stuff).

    3. Picture Options - HDMI Black Level seteaza-l pe Normal.

    4. Advanced Settings - Dynamic Contrast pune pe Off (sau maxim Low - incearca intai pe Off).

    5. Advanced Settings - Black Tone pune pe Off (sau maxim Dark - incearca intai pe Off).

    6. Backlight - la mine 14 e OK.

    7. Brightness - 32 (dar joaca-te sa vezi unde e limita in care vezi si artefactele de compresie). Dupa ce ai setat cele de mai sus cum ti-am zis, Brightness-ul conteaza enorm.

    In acest moment ar trebui sa ai distingi in imaginea respectiva toate nuantele de negru. In caz ca inca ai probleme, mergi in consola (daca ai PS3) si seteaza Limited Colours in loc de Full.

    Let me know if it helps

  19. #59 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    La noapte cand ajung acasa am sa-ti urmezi sfaturile Monky, acum e pus picture mode standard dar am setarile destul de apropiate de ce mi-ai scris tu.

    Deci HDMI black pe normal, din fabrica a venit low si m-am speriat cand am vazut cum se vede consola(PS3-ul era si el pus pe full range), am lasat totusi consola pe full dar in tv am schimbat pe normal black level-urile pt porturile HDMI.

    Dinamic contrast este pe low, black tone e pe minimum(dark), backlight 16, contrast 80, brighntess il am pus pe 50 fiindca daca il dau mai jos deja e mult prea inchisa imaginea dar am sa vad daca il pot da mai jos cand il pun pe Cinema/Movie mode. Pe acest mode cred ca e setat white balance-ul din fabrica altfel decat e deafult pe standard.

    Oricum la noapte am sa incerc d ela A la Z tot ce mi-ai scris si am sa revin cu o parere, multumesc mult!!

  20. #60 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Monky da tu mai vezi ceva cu brightness pe 32? Stiu ca difera mult de la un model la altul, eu la Sony-ul pentru gaming am 48 brightness si daca merg mai jos nu sunt rezultate prea frumoase.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 74 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts