Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 74 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 54 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #61 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Srachi: una din problemele cu "black crush" se datoreaza acelui HDMI black pe low. Cel putin la modelul asta e crima si pedeapsa. Da, e totul mai inchis, dar cred ca pierd 25% din detalii.

    Rasko: nu se poate compara de la un model la altul (de aceea am si specificat ca sunt sanse sa nu-l ajute prea mult). De fapt, nu se poate compara intre HDMI Black pe low si normal. De exp. pe low trebuie un brightness de 45, pe cand pe normal e chiar prea mult 32 (30 e optim, 28 e ok). Aici chiar ma enerveaza ca am o marja atat de mica de reglaj. Diferenta dintre 28 si 32 e de la cer la pamant (la Panasonic ar fi fost echivalentul 50-80).

    P.S. Nu uita sa faci si update la firmware! Cel putin la mine in ultimele 2 versiuni au fost schimbari majore (una atat de majora incat mi-au resetat toate cele).

  2. #62 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Oameni buni sunt dus cu pluta. Ma rog treaba sta că am de ales intre Panasonic TX-P55ST60 și un LG la660s. Samsung - ul din păcate a picat. Help...? :-)

  3. #63 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Panasonic!

  4. #64 SP
    Member MSlv's Avatar
    eu am inteles ca ST60 are foarte mult lag pentru jocuri...

  5. #65 SP
    Member Snake's Avatar
    Intre LG si Panasonic raspuns clar Panasonic. De curiozitate, de ce a picat Samsung?

  6. #66 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    De unde trebuia să-l cumpăr la un preț decent nu mai este pe stoc.

    Eu știam că plasmele nu au probleme cu lagul. Nu am avut timp ieri dar o să încerc să citesc astăzi niște teste.

  7. #67 SP
    Member MSlv's Avatar
    lag-ul tine de procesare, nu are treaba ca ecranul e lcd sau plasma.

    Din ce am citit pe net, din seria 60 de la panasonic, S60 ar avea in jur de 30ms input lag, GT60 si VT60 in jur de 40ms iar ST60 vreo 75ms. Se gasesc pe net informatii despre treaba asta la discretie.

  8. #68 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    Panasonic TX-P42ST60B Test Results | AVForums.com - UK Online

    Nu recomand plasma daca ai de gand sa-l folosesti in mare pt gaming (peste 60-70% din timp) din cauza retentiei iar 76ms cu tot cu game mode activat este enorm. Eu zic sa te mai gandesti la F6500, diferenta de pret intre el si ST60 nu e asa mare.

  9. #69 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Ok mulțumesc frumos. O să mă forțez un pic financiar atunci

  10. #70 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    Nu ca vreau sa fac reclama, dar recomand avstore pt achizitii de tv-uri (si nu numai, electronice in general), au printre cele mai mici preturi si poti sta linistit in privinta garantiei. F6500 este 5800 ron fata de 7000 cat este la emag

  11. #71 SP
    Member piratu360's Avatar
    Televizor LED Smart Samsung 46F5300, 116 cm, Full HD - eMAG.ro

    De asta ce ziceti? Poate il prind de Black Friday la un pret mai bun...

  12. #72 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    ce inseamna "Rata refresh" ?!
    e ok 100 ?!

    ce inseamna "Full Array LED" ?!

    merci , anticipat.

  13. #73 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Va multumesc frumos pentru sfaturi. La ora 17 ma duc sa ridic televizorul. Sunt falit dar macar am cumparat ce trebuia

  14. #74 SP
    Junior Member Str3S's Avatar
    eu am acest tv Televizor LED LG, 81 cm, Full HD, 32LS5600 - eMAG.ro
    sper ca e cat de cat sa ma pot juca cu ps4 pe el?
    sau sa mi i au altul?

  15. #75 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar

  16. #76 SP
    Member MSlv's Avatar
    referitor la plasma si gaming... eu personal m-am jucat ore in sir gta5 si fifa atat pe un samsung de 50" HD-Ready de prin 2009 cat si pe un LG 1080p de 60" model de acum 2 ani si nu a fost absolut nicio problema cu burn-in, iar daca aparea ceva retentie de la "viata" sau alte elemente statice totul disparea dupa cateva minute de rulat modul "screen wipe" sau cum se numeste la fiecare producator. Plus ca amandoua aveau activata functia "Orbiter" care muta imaginea cu vreo 5 pixeli stanga-dreapta-sus-jos la un anumit interval de timp.

    Eu personal recomand plasmele 1080p cu timp de raspuns sub 45-50ms pentru gaming (inseamna practic sub 3 frame-uri intarziere), mai ales pentru jocurile care ruleaza la 60fps. O sa va minunati cand, de exemplu, miscati camera si puteti distinge orice detaliu in timpul miscarii. Sau cand traverseaza vreun obiect/personaj ecranul si puteti observa toate trasaturile fara pic de blur.

    intr-adevar, plasmele adecvate gamingului sunt scumpe, sensibile (daca uiti o imagine statica niste multe ore e posibil sa ai probleme), consuma mai mult curent, unele pot avea un tiuit destul de tare in special cand sunt afisate imagini foarte luminoase sau cu mult alb, mai toate au ABL (e redusa luminozitatea cu cat imaginea e mai deschisa), reflecta destul de mult lumina ambientala, din cauza ecranului de sticla sunt destul de grele (dificil de montat si transportat) dar calitatea imaginii totusi nu poate fi depasita de LCD-uri.

  17. #77 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by bubli-789AD View Post
    Va multumesc frumos pentru sfaturi. La ora 17 ma duc sa ridic televizorul. Sunt falit dar macar am cumparat ce trebuia

    Cum e Bubli? Pareri?

  18. #78 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Daca la LCD-uri sau Plasme treaba e destul de simpla, LED-urile se impart in ceva mai multe categorii. In functie de numarul si modul de amplasare a ledurilor, avem:

    - Edge lit LED fara local dimming: LED-urile sunt dispune pe marginea televizorului si lumineaza toate la fel tot timpul (cea mai slaba varianta de LED, similara in performante cu LCD-ul)

    - Edge lit LED cu local dimming: LED-uri tot pe margine dar pot fi controlate pe zone in functie de imaginea afisata

    - Full Array LED fara local dimming: LED-urile acopera intreaga suprafata a televizorului dar lumineaza toate la aceeasi intensitate

    - Full Array LED cu local dimming: LED-urile dispuse uniform pe intreaga suprafata si cu posibilitatea de a controla intensitatea luminii pe zone (pana nu demult cea mai buna varianta de LED)

    - LG Nano Full LED: o varianta imbunatatita a Full Array LED cu local dimming in care peste leduri a fost introdus un film cu nano orificii proiectate in asa fel incat fiecare LED sa lumineze perfect perpendicular si astfel se creaza o uniformizare si o eficientizare a luminozitatii, un contrast superior si un negru mai uniform.

  19. #79 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by Rasko View Post
    Cum e Bubli? Pareri?
    Nici macar nu am avut timp sa-l scot din cutie Sunt in proces de mutare intr-un apartament mai mare. Sambata o sa reusesc sa-i dau drumu. Dar cutia arata bine . O sa postez in WE.

  20. #80 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Daca la LCD-uri sau Plasme treaba e destul de simpla, LED-urile se impart in ceva mai multe categorii. In functie de numarul si modul de amplasare a ledurilor, avem:

    - Edge lit LED fara local dimming: LED-urile sunt dispune pe marginea televizorului si lumineaza toate la fel tot timpul (cea mai slaba varianta de LED, similara in performante cu LCD-ul)

    - Edge lit LED cu local dimming: LED-uri tot pe margine dar pot fi controlate pe zone in functie de imaginea afisata

    - Full Array LED fara local dimming: LED-urile acopera intreaga suprafata a televizorului dar lumineaza toate la aceeasi intensitate

    - Full Array LED cu local dimming: LED-urile dispuse uniform pe intreaga suprafata si cu posibilitatea de a controla intensitatea luminii pe zone (pana nu demult cea mai buna varianta de LED)

    - LG Nano Full LED: o varianta imbunatatita a Full Array LED cu local dimming in care peste leduri a fost introdus un film cu nano orificii proiectate in asa fel incat fiecare LED sa lumineze perfect perpendicular si astfel se creaza o uniformizare si o eficientizare a luminozitatii, un contrast superior si un negru mai uniform.
    super informatiile !

    deci mai repede fullarray sa inteleg, samsungul ala are full array cu sau fara local dimming ?!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 74 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 54 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts