Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 55 of 74 FirstFirst ... 5 45 53 54 55 56 57 65 ... LastLast
Results 1,081 to 1,100 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #1081 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Teoretic nu, insa toate postarile pe care le-am citit pe diverse forumuri spun ca LG le-au inlocuit televizoarele pentru burn in. Cei cu Sony/Panasonic/Philips sunt mai putin norocosi.

  2. #1082 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Got it. Nu e panică atunci, eu oricum voi lua și garanție extinsă să fiu acoperit. Acum să văd când îl mai prind la 4k RON...

  3. #1083 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    La 4000 ron prea curând nu cred ca il vei găsii! Cu ceva noroc poate la anul prin vara la ceva deal!

  4. #1084 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  5. #1085 SP
    Member eidos's Avatar
    De la SONY generatia 2020 ... mi-as lua, ala de 65'' il gasesti sub 5000 ... demential

    are HDMI 2.1 da


  6. #1086 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    X900H e un televizor foarte reusit intr-adevar, l-am si recomandat pe aici la un moment dat, dar la fel ca toate LCD-urile se foloseste de niste gimmicks ca sa compenseze pentru problemele panoului: software enhancement. In clipa in care ai activat game mode, si cand te joci trebuie sa il pui in game mode, toata procesarea de imagine e dezactivata si se transforma dintr-un televizor bun intr-unul nu tocmai bun. Baiatul care face clipul ala ori nu are nicio treaba cu televizoarele (nu am idee daca se ocupa de televizoare sau tech in general, nu i-am urmarit canalul), ori e platit de Sony sa le faca reclama. Se vede de la o posta ca si-a ales selectia de clipuri astfel incat sa para ca televizoarele arata cam la fel, dar chiar un joc cu masini care are 5 culori pe tot ecranul si un Vortex de 1000 de lei poate sa afiseze corect. Putea pune orice scena din Death Stranding in care apar BTs pentru a testa cum se comporta game mode si concluzia ar fi fost alta.

    Cand vine vorba de calitatea imaginii intr-o camera intunecata nu ai cum sa compari un LCD cu un OLED, orice ar vrea unii sa spuna. Ambele tehnologii au avantaje si dezavantaje, iar calitatea imaginii e unul dintre avantajele general acceptate ale OLED-urilor, in timp ce un LCD e mai luminos si nu sufera de burn in.

  7. #1087 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cu panel VA cu local dimming te poti apropia de OLED. D-aia am optat si eu pentru TV de la ei (am un XE90). E cam OLED-ul de buget, ca sa zic asa. Umatorul pas pentru mine, daca vreau upgrade, este doar OLED, orice altceva ar fi downgrade.

    Si da, nu se poate compara cu OLED, pentru ca OLED e peste orice momentan, dar este peste orice alt LCD fara local dimming.
    Negru e negru in functie de cum foloseste lumina din spate pe acele local dimming zones si in functie de dimensiunea panelului, ai mai multe sau mai putine zone de local dimming.

  8. #1088 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Luminozitatea oledului și contrastul voi la cat le țineți ?

  9. #1089 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu doar la OLED light am umblat la un LG CX. Am setat de la 100, la 85.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #1090 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eu la B7 am OLED light la 50, chiar 40, depinde. Doar pe HDR e la 100, acolo asa trebuie, la maxim. Dar sa o țin la 85 pe SDR mi se pare mult prea luminos si obositor dupa un timp. Plus nici nu cred ca e ok pt ecran.

    La B7 am modurile Expert ISF, acolo am reglat putin dupa ochii mei sa fie cat mai natural. Mie nu-mi place cum am văzut la unii mega colorat. La ei iarba si frunzele arata de parca sunt fosforescente, te dor ochii.

  11. #1091 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Luminozitate in HDR pe 100, in SDR depinde de cata lumina am in camera. 0 cand e intuneric, pana la 85 daca e o zi de vara.

  12. #1092 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu nu pot sa tin in HDR pe 100, ma omoara de ochi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #1093 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Da, da cam trebuie pt HDR ca sa beneficiezi de acel plus de realism, de exemplu cand e un bec, soarele etc alea trebuie sa fie cat mai luminoase. Nu tot ecranul stă la 100, doar acele highlights si scăzând OLED light cred ca limitezi acel efect. Poate greșesc.

  14. #1094 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Tind sa cred ca ai dreptate dar imi prioritizez ochii


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #1095 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Poti pune o banda led pe spatele TV-ului pt lumina ambientala. E mai ok pt ochi. Eu asa am cand ma joc, dar la filme beznă totală.

  16. #1096 SP
    Member Hazer's Avatar
    6750 lei LG BX de 65” la eMag pentru cine e interesat.

  17. #1097 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Pret extrem de bun valabil doar astazi cu voucherul emag19ani.

    Televizorul are 4k@120Hz iar intr-un update viitoar va avea si VRR, ALLM si eARC.
    Attached Images Attached Images emaggg.jpg

  18. #1098 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Pret extrem de bun valabil doar astazi cu voucherul emag19ani.

    Televizorul are 4k@120Hz iar intr-un update viitoar va avea si VRR, ALLM si eARC.
    Are cumva HDMI 2.1? Să fie și future proof. Nu găsesc în specificații. E cumva același cu x900h de pe rtings?

  19. #1099 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, ala e. rtings au denumirea de US, iar pe eMag e aia de EU

  20. #1100 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Eram gata să îl iau, cu el în cos până să văd că nu are slot CI+. No go for me... Si credeam că scap de vânătoarea BXului la un preț apropiat de cât s-a dat de BF.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 55 of 74 FirstFirst ... 5 45 53 54 55 56 57 65 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts