Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 74 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 71 ... LastLast
Results 401 to 420 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #401 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Asusul acela MX259H si fratele lui mai mic de 23 imi fac cu ochiul dar nu sunt inca hotarat. Inca ma gandesc si la acel Eizo. Din ce am auzit de la diverse persoane si ce am mai citit pe net, marca asta nu este totusi de lepadat, chiar daca poate nu ofera asa multe functii/tehnlogii(care sunt mai mult sa ia ochii in opinia mea - ca si cifrele de contrast fabuloase ce nu exista de fapt).
    A incercat cineva pe aici vreun monitor din cele de mai sus? Sunt deschis si la alte sugestii.
    Din punct de vedere al designului exterior n-am ft mari pretentii - calitatea imaginii si timpul de raspuns(max 5ms)/input lag sunt criteriile de baza.

  2. #402 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am 279h si am incercat LG-ul de 27" si Samsungul mentionat. Dintre toate am preferat Asus-ul, dar Samsung a fost aproape la fel de placut la culori si luminozitate. La Eizo eu tot nu m-as uita.

  3. #403 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Dai un ban si ia Dell U2414H ala, e the best sh!t ever

  4. #404 SP
    Member marv's Avatar
    preturile care se vehiculeaza pe aici sunt cam mari pentru buzunarul meu. Eu as vrea sa achizitionez un TV Full HD cu diagonala de minim 100 cm care sa nu depaseasca pretul de 1600 RON. Il vreau pentru PS4. Aveti vreo recomandare?

  5. #405 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @GeOKeR
    Nu stiu ce sa-ti spun dar e alta viata pe un TV cu ditamai diagonala luand loc frumos pe canapea sau in fotoliu, decat la birou pe un scaun in fata unui monitor.
    Daca nu esti innebunit (la modul competitiv / multiplayer) nu cred ca are rost sa arunci cu banii. Tine un monitor cu timp de raspuns mic si multi herzi pentru PC gaming.
    Altfel mergi pe un TV cu un input lag decent (ca tot erai curios). Important e sa se vada bine ... si poate nu in ultimul rand, diagonala mare, in fucntie de distanta la care vei sta fata de display.
    Seria JU de la Samsung de anul acesta este una destul de reusita si cred ca vei fi multumit (daca nu, il returnezi).
    Tocmai ce-am raspuns pe un post similar aici. Arunca un ochi sa-ti faci o idee.

    @Hazer
    Acela este banding, o chestie specifica acestor paneluri (chiar daca dai mai multi bani pe un TV, acesta este stadiul tehnologiei in acest moment).
    PSihologic sau nu, o sa trebuiasca sa te obisnuiesti pentru ca este imposibil sa gasesti un panou perfct (crede-ma am trecut si eu prin asta).
    Toata faza este sa gasesti un panel cat mai bun (sa ai noroc in principiu, asta nu se mai aplica la tine acum, dar trebuia sa testezi vreo 2 in magazin inainte de achizitie).
    Totodata trebuie sa te intrebi de cate ori o sa te uiti la un ecran alb ? Si eu am ceva banding pe al meu dar sa dea naiba daca l-am observat vreodata cand ma uitam la vreun film sau cand ma jucam.
    Nu te stresa.

  6. #406 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Encman: Hazer si-a rezolvat problema aici (ba chiar si facut upgrade): http://www.consolegames.ro/forum/f32...tical-banding/.

    marv: din pacate e cam mic bugetul pt. ceva serios de gaming... dar incearca sa arunci o privire la Televizor LED Samsung, 101 cm, 40J5100, Full HD si Televizor LED Sony Bravia, 102 cm, 40R450C, Full HD.

  7. #407 SP
    Member marv's Avatar
    mersi de sugestie, chiar la Sony-ul ala ma uitam si eu de dimineata.

  8. #408 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Mersi @Monky, ma bucur pentru el, a iesit bine pana la urma.

  9. #409 SP
    Junior Member mhn3a's Avatar
    Se merita Smart tv chiar daca o sa imi atasez consola la televizor?

  10. #410 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    In ceea ce priveste achizitia -- nu are legatura faptul ca vrei sa te joci pe consola folosind un Smart TV.
    Cauta un TV cu un raport calitate / pret in favoarea ta.

  11. #411 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Stie cineva daca sunt diferente notabile intre un monitor de 60hz si unul de 120hz atunci cand e conectat la ps4? Stiu ca nu se pot scoate decat 60fps-uri din consola, ceea ce ar insemna ca 60hz sunt de ajuns. Insa din ce am inteles, imaginea pe un monitor de 120hz pare a fi ceva mai smooth chiar si la fps mai mic. Are cineva idee daca e adevarat?

  12. #412 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Pareri ? Monitor Gaming LED IPS LG 34", UltraWide 21:9, DisplayPort, DVI, HDMI, FreeSync, Boxe, Negru, 34UM67-P - eMAG.ro

    In mod normal e 29 mil +/- dar pot sa il cumpar de la un prieten cu un pret foarte bun.

    Pentru cel de mai sus : Nu , nu vezi simtii nicio diferenta intre un monitor de 60 sau 120 sau 144 , imaginea va fi lafel de fluida la 60 fps ca la un monitor de 60 hz. Poate doar un efect placebo

  13. #413 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nici eu nu cred ca e vreo diferenta, de aia am si intrebat
    Legat de LG-ul ala - nu stiu daca e prea ok pentru console formatul ala. S-ar putea sa faca prea mult strech orizontal la imagine. Pentru pc e altceva.

    Eu pana la urma mi-am comandat un Asus MX259H zilele trecute de la emag. Astept sa vina sa vedem ce e de capul lui.
    Pe site nu mai apare, deci aparent a fost printre ultimele bucati din stoc. Sper sa nu am surprize neplacute cu el.

  14. #414 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vrea să joace The Order fără bare

  15. #415 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @GeOKeR
    Sa-l folosesti sanatos si sa revii cu impresii.

  16. #416 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Mersi Encman!
    A sosit ieri monitorul si am apucat sa il testez putin.
    Prima impresie dupa ce l-am scos din cutie a fost ca arata mai bine in realitate decat in pozele de prezentare. Desi nu asta asta a fost principiul dupa care l-am luat, nu puteam trece cu vederea acest aspect. Materialele de constructie par destul de ok. Baza e facuta dintr-un metal care ii da ceva greutate, iar impreuna cu piciorul monitorului reuseste sa formeze un ansamblu destul de stabil. Rama frontala de jos, unde se afla logoul, pare a fi realizata din inox si ii confera un stil aparte. Ca design, per total, e placut.
    Revinind la ceea ce ma interesa in special, si anume calitatea imaginii, pot spune ca sta destul de ok, dar imi lasa impresia ca are nevoie de o calibrarea mai amanuntita. La aspecte negative as vrea sa mentionez urmatoarele:

    1. Glow-ul
    Din pacate glow-ul specific panourilor ips se simte si isi face prezenta la schimbari de unghi. Este primul lucru care sare in ochi cand deschizi monitorul. Daca la vechiul monitor Samsung 2232 cu panel TN aveam culori spalacite in unghiuri mari, aici avem "blur" de la acel glow effect al panoului. Este chiar suparator atunci cand privesti monitorul stand in picioare sau in diverse unghiuri. Cand il privesti frontal nu se observa asa de mult.

    2. Negrul
    Nici la capitolul acesta nu pot spune ca sta foarte bine. Pe unele moduri reuseste sa redea un negru destul de bun dar bineinteles ca strica restul culorilor. E acceptabil totusi.

    3. Pixel cluster
    Alta problema care am observat-o in timp ce ma jucam cu setarile este ca uneori reusesc sa vad grupulete de pixeli ce formeaza imaginea, avand un fel de grain/noise/referesh dinamic. Asta am observat ca se intampla chiar si pe unele modele presetate si e chiar foarte observabil pe negru si gri(chiar aici pe site am observat). Chiar si dupa ce l-am setat mai bine nitel, parca tot observ acele grupuri de pixeli ce formeaza imaginea. Grupurile se vad putin mai deschis si par a fi divizate de nuante mai inchise. Poate fi deranjant cand ai conectat monitorul la pc si stai mai aproape de el. E primul monitor la care vad problema asta si imi pare destul de dubios. Un rol important in problema asta pare sa o joace culoarea verde, care in functie de cum e setata face acel efect sa fie mai mult sau mai putin vizibil. Probabil ca sunt si alte setari ce afecteaza chestia asta. Pe modul standard am reusit sa il echilibrez cel mai bine si am elimintat aproape complet problema.
    Alte probleme ar mai fi si trecerile observabile la culori pe gradientii, care evident ca exista si la acest monitor. Cu setari amanunite se pot obtine insa rezultate mai decente.
    Bleeding nu prea am observat asa mult, cred ca e acceptabil.

    Cam astea ar fi punctele negative dupa prima "intalnire"
    Daca stie cineva un soft bun si free pentru calibrat, please let me know.
    @tudy - tu cum il tii setat pe al tau? l-ai calibrat?

  17. #417 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    LE: Am reusit sa rezolv problema de la punctul 3- era de la driverele de pe pc

  18. #418 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ma bucur ca esti multumit per ansamblu.
    Asa este, toate "problemele" sunt specifice acestui tip de panel.
    Unul din motivele pentru care al meu TV is panel VA iar monitorul este inca un TN.
    Oricum, una peste alta cu minusuri si cu plusuri, este un display bun (nu exista panel perfect) merita banii, sa-l folosesti cu placere !

    PS: in ceea ce priveste calibrarea, rabdare, si iar rabdare ... setare, testare, iar rabdare, si tot asa. Este aiurea dar nu ai incotro (atat macar ca nu trebuie sa o faci des). De asta imi este cel mai urat atunci cand imi cumpar un display.

  19. #419 SP
    Junior Member AndyB78's Avatar
    Salutari tuturor,

    Mi-am cumparat si eu de curand (~10 zile) un PS4 si acum ma confrunt cu o problema pe care ar fi trebuit sa o prevad: un display adecvat. Momentan mai reusesc sa joc pe un TV Panasonic TX-47AS650E dar nu prea pot sa-l folosesc prea mult. Singurul lucru pe care pot sa-l fac (din motive de spatiu in camera) este sa mai iau un display cu o latime de max ~980mm care sa inlocuiasca actualul Acer V243HQ (TN, 5ms gtg, 23.5") si care va trebui sa fie utilizat ca (dupa ponderea de timp alocat):
    1. Monitor Windows.
    2. Display pentru filme (de regula HD sau FHD).
    3. Display de gaming pe PS4 si PC.

    Teoretic pentru filme si jocuri mai lente si mai frumoase as prefera un IPS cat mai mare (in limita spatiului disponibil). Dar eu joc mai curand FPS-uri deci ar trebui mai curand un TN? Dar vreau sa arate si bine imaginea ori TN-urile cred ca nu sunt prea bune la culori si unghiuri (la 23" unghiurile nu sunt importante cand stai in fata lui la nici 1m dar pe masura ce urcam in diagonala cred ca devine important).

    Iar pentru Windows (folosit mult si important), un TV mare este nepotrivit. Din ce am citit are toate sansele sa-mi strice ochii de tot. Si oricum se vede ciudat Windows pe diagonale de 100cm+. M-am gandit si la monitoare TV (exista un Samsung de 80cm cu panel VA la vreo 1300 de RON: SAMSUNG LT32E310EW/EN) dar din ce citesc sunt proaste pentru cam orice scop). Si mai era si un monitor curbat de la Samsung de 31.5" dar din ce citesc si acesta e prost pentru gaming (SAMSUNG LS32E590CS/EN).

    Important: il voi folosi de la o distanta de circa 1 metru (poate si mai putin)!
    Buget: preferabil cam 2000 de RON, se poate urca spre 3000 pentru ceva bun.

    Asteptari: imagine frumoasa, rapid, cat de mare se poate pentru Windows folosit aproape zi lumina.

    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sugestii: ce sa caut? Monitor (diagonala, panel, rezolutie), TV, monitor TV (probabil nu)...si poate si sugestii concrete...

    Multumesc anticipat!

  20. #420 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    @tudy - tu cum il tii setat pe al tau? l-ai calibrat?
    Scuze ca raspund abia acum, doar acum am observat postul tau. Eu l-am calibrat manual cu niste imagini stock pana am ajuns la culori cat mai aproape de ce trebuie, cel putin pentru mine. Din fabrica nu mi s-a parut ca era calibrat cum trebuie, sau cel putin nu indeajuns de ok pentru standardele mele.

    @AndyB78: Citeste cu o pagina in urma, Geoker a trecut printr-o situatie similara.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 74 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 71 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts