Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 74 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 ... LastLast
Results 581 to 600 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #581 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Si eu recomand un OLED daca dispui de bani, la 7500 cat e un LG acum are cele mai frumoase culori de pe piata.

  2. #582 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by GoroMare View Post
    App. Sony cumpara panelul OLED de la LG.
    nu doar panoul este toata treaba, la tv-urile sony de exemplu smecheria pe langa panou sta in procesorul de imagine in plus oledul ala pe langa ca este super "shic", stie toate tipurile de HDR.

    asa si display-urile de la iphone sunt facute de LG, asta nu inseamna ca un telefon LG este piesa

    ---------- Post added 08-03-2017 at 11:12 ----------

    Quote Originally Posted by Clau23 View Post
    Salut. Am si eu un Ps 4 PRo si e luat de la cineva de pe olx.(a fost cumparat sigilat /adus din italia parca) Si observ ca cablul de alimentare nu intra cat ar fi normal sau nu sta fixat bine inauntru. Las si eu 2 poze sa imi spuneti daca asa arata si la voi cablul si mufa si daca la voi sta fixat bine.
    inseamna ca nu doar mie mi se pare ca acel cablu sta cam "la misto" acolo

  3. #583 SP
    Member Mechatronick's Avatar
    Ce e mai ok pentru un ps4 pro, un TV 4K diagonala mica (108-123 cm) de 2500 maxim 2700-2800 sau un tv fullhd mai ieftin (1500-2000) si sa fac upgrade in viitor la 4k (probabil cand o sa apara generatia 2017 de tv-uri). O sa stau la aproximativ un metru si jumatate de tv.

    Mai concret exista vreun 4K la vreo 26-27 de milioane care sa merite pentru PS4 Pro? Banuiesc ca de hdr nici nu se pune problema in banii astia

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  4. #584 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Daca stai asa aproape de TV trebuie 4K fara doar si poate. O sa vezi toate detaliile ft usor. E net superior, mai ales la distanta aia.

  5. #585 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Da, clar, la 1.5m distanta trebuie 4k (pentru densitate de pixeli) și un max 42" diagonală (altfel faci febra musculara la gat).

    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

  6. #586 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu cred ca glumești, maxim 42"? Eu la 2m si 55" vreau TV mai mare. Cum sa te doara gatul?

  7. #587 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Poate ca m-am exprimat un pic prea extrem cu "maxim", poate ca ar fi trebuit sa folosesc "ideal" ca termen ... e vorba de 1.5M totusi ...
    Eu am TV-ul principal 60" si stau la 2.5m distanta si e super pentru filme si jocuri dar in sesiuni prelungite de gaming poate fi obositor. La 1.5M consider idealul pe la 40"-42" pentru o experienta care sa nu te aduca in primul rand la cinema.
    Bine, asta e opinia mea, acum daca unora le place in primul rand, e treaba lor.

    In plus, la jocuri, mai ales la FPS-uri si alte genuri care implica perceptie ridicata, ai nevoie sa vezi detaliile de pe toata suprafata afisata, nu e ca la RPG-uri sau la filme unde ideea e sa fie cat mai imersiv ... ma rog ... e un compromis.

  8. #588 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Daca stai asa aproape de TV, clar un 4K/UHD, si gasesti fara probleme ~2500 lei.
    Nu are rost sa iei FHD ~ 2500 lei, este risipa de bani si iti arzi si retina

    PS: mi se pare amuzant acum, ca de cand cu Pro si 4K/UHD/upscaled/checkerboard/whatever, simt nevoia sa stau mai aproape de TV.
    De exemplu am luat "The Division" la o tura dupa update-ul pentru Pro, frumos, dar apoi am zis sa ma joc "Metro" -- simt nevoia sa ma duc cumva.. de pe hol sa ma joc vreau distanta mai mare. N-as fi zis ca o sa am astfel de probleme. Altfel nu-mi pare rau ca incet, incet, 4K/UHD devine norma.

  9. #589 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by apbaciu View Post
    Da eu am LG B6. Eu zic sa nu iti faci griji in aceasta privinta, in game mode este insesizabil si in niciun caz nu va afecta experienta pe jocurile multiplayer. In cazul in care joci un joc singleplayer este bine de stiut ca B6 inca nu are patch pentru HDR Game Mode, asa ca vei juca in HDR mode simplu unde vei avea ceva input lag mai mare dar trebuie sa fii foarte atent ca sa il poti simti.

    Ce iti recomand eu este sa numai stai pe ganduri si sa il cumperi, am schimbat 4 TVuri in ultimul an si am vazut cam tot ce se poate, nimic nu se compara cu OLEDul celor de la LG, pur si simplu calitatea imaginii este peste orice poti cumpara acum.
    Quote Originally Posted by DrMengele View Post
    Și eu îl am, nici pentru mine nu e sesizabil input lag în jocuri cu hdr activat. Din ce am citit, va apărea un patch luna asta care îl va reduce sub cel al Samsung ks. Despre imagine, nu cred ca mai e ceva de adăugat.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
    Mi-am luat si eu pana la urma B6 de 65". Oscilam intre asta si KS8002/KS7002 de la Samsung, dar am ajuns la concluzia ca nu mertia upgrade-ul de la un 4K LED LCD la altul doar pentru HDR, dar de la 4K LED LCD la 4K OLED da. Acum am doua TV-uri de 65" in casa, asa ca daca cineva e interesat de achizitionarea unui LG 65UF850v la un pret decent, va stau la dispozitie.

    Legat de B6, astept Mass Effectul, sa vad capacitatile HDR-ului in jocuri. Am testat putin FFXV, U4 si Infamous, sa imi fac o impresie despre HDR, dar nu prea aveam chef de ele, asa ca am renuntat repede. Fifa 17 mi se pare foarte eye candy pe OLED. Probabil o sa fiu impresionat cel mai mult de Horizon. Concluzia la care am ajuns dupa cateva zile este ca OLED-ul este foarte scump, dar si ca nu se compara cu un LED LCD, mai ales in jocuri.

    Singurul lucru de care sunt trist este ca nu mai am 3D, care imi placea destul de mult, iar un OLED cu capabilitatea asta ar fi fost mult prea scump.

    Daca aveti recomandari de setari video pentru televizor, vor fi binevenite, mai ales setari pentru modurile de HDR.

  10. #590 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Eu le folosesc pe astea:
    Mai găsești și altele pe YouTube, le alegi tu pe alea care îți plac mai mult.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  11. #591 SP
    Member dorin_star's Avatar
    DOLBY VISION vine prestabilit s-au ai bagat tu setarile si le-ai denumit asa ?

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  12. #592 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Nu am inteles întrebarea. Dolby se activează în funcție de conținutul rulat, la fel ca la HDR. Deci nu le-am denumit eu, nici nu știu dacă se poate, sunt făcute după ce rulează un film/clip cu dolby vision activat (pana acum doar pe Netflix s-a activat opțiunea asta).

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  13. #593 SP
    Member Hazer's Avatar
    Detin un Sony 55X8005C de vreun an jumate. TV-ul se vede bine (este 4K), dar ii lipseste HDR-ul. Intrebarea mea ar fi daca ar merita sa-l inlocuiesc cu un KS7002 tot pe 55" (mai mult nu-mi permite camera).

    Ar fi o diferenta atat de wow incat sa merite achizitia sau sa mai astept putin sa vad daca mai scad preturile? Am vazut ca acum e in jur de 6000 lei.

  14. #594 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Parerea mea e ca nu mertia sa faci upgrade pt HDR daca ai deja un 4k.
    Daca reusesti sa iei B6-le de 55, atunci da. Ca nu mai faci upgrade pt HDR ci schimbi tehnologia cu totul.

    KS7002 este printre cele mai bune LED-uri de anul trecut, chiar mai bun decat versiunea din 2017 in multe aspecte, dar evident sub OLED.

    Pana la urma conteaza cat esti dispus sa platesti pentru capriciile astea.
    Quote Originally Posted by DrMengele View Post
    Eu le folosesc pe astea:
    Mai găsești și altele pe YouTube, le alegi tu pe alea care îți plac mai mult.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
    Mie nu prea mi-au placut setarile de la publicatiile astea online de specialitate. Parca arata imaginea prea inchisa si in niciun caz nu imi place sa folosesc culoare calda. Eu am pus culorile pe Cold. Warm-ul mi se pare ca prea ingalbeneste albul si da senzatia aia de Cinema mode mai vechi.

  15. #595 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Eu nu prea le-am încercat, cred ca m-am obișnuit asa. Singurul defect pe l-am găsit e doar faptul ca în cazul filmelor cu dolby de pe Netflix, e obositoare subtitrarea în cazul scenelor întunecate. Iar subtitrarea în romana e singura a cărei culoare nu poate fi schimbata, cred ca e vreun bug ceva.
    Subscriu și eu la ideea ta, nu cred ca merita sa schimbi tv ul dacă ai deja 4k, doar pentru HDr.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  16. #596 SP
    Member legokid220's Avatar
    Ba baieti .. mi-am luat TV-u asta acum 2 zile.
    Televizor curbat LED Smart Ultra HD, Android, 127cm, Sony BRAVIA KD-50SD8005B
    Gen .. am tot intrebat pe colo si colo de ceva recomandari ... cum nu prea am primit asa multe informatii despre HDR si de ce specificatiile pe unele situri sunt diferite de alte situri .. si mai ales ca nu sunt toate specificatiile acolo. In fine ..
    Ce parere aveti de Televizor? credeti ca gaseam altceva la banii aia? Am 30 de zile sa ma razgandesc.

  17. #597 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    KS7002 era 3600 de ron ieri la avstore. Azi vad ca nu mai au versiunea de 49". Sony asta intra la mid range, ala la high, f bun pt imagine si input lag.

  18. #598 SP
    Member Hazer's Avatar
    Quote Originally Posted by keanustar View Post
    Parerea mea e ca nu mertia sa faci upgrade pt HDR daca ai deja un 4k.
    Daca reusesti sa iei B6-le de 55, atunci da. Ca nu mai faci upgrade pt HDR ci schimbi tehnologia cu totul.

    KS7002 este printre cele mai bune LED-uri de anul trecut, chiar mai bun decat versiunea din 2017 in multe aspecte, dar evident sub OLED.

    Pana la urma conteaza cat esti dispus sa platesti pentru capriciile astea.
    Stiu, si asa voi si face.. sigur o sa se mai ieftineasca B6-le anul asta si o sa pun mana pe el. Cam ce e peste 6500 lei mi se pare cam exagerat pentru un TV. Daca il prind undeva la pretul asta o sa fac schimbarea..

  19. #599 SP
    Member solaru's Avatar
    Are cineva Panasonic TX-58DX750E? Ca sunt extrem de nehotarat intre asta si Samsung UE55KS7002. Inclin catre Samsung... dar daca tot dai o basculanta de bani, macar sa sti o treaba!

  20. #600 SP
    Member florent's Avatar
    Vad ca v-ati luat ultimele noutati , vinde cineva TV-ul vechi ? Ma intereseaza fullHD + PIP , nu obligatoriu Smart si 3D
    Rog PM

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 74 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts