Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Pareri boxe stereo floor stand

  1. #1 SP
    Senior Member Rasko's Avatar

    Pareri boxe stereo floor stand

    Mentionez ca nu sunt foarte cunoscator intr-ale HI-FI-ului si as avea nevoie de niste sfaturi. Doresc sa cumpar 2 boxe stereo de calitate si care sa nu coste o caruta de bani pentru uz normal acasa. Le folosesc pentru TV, muzica in limite normale, radio etc.
    Am gasit asa ceva:
    Pereche Boxe Pioneer CS-3070, Negru - eMAG.ro
    Avand in vedere ca sunt Pioneer pretul mi se pare excelent. Credeti ca as face o investitie proasta?

  2. #2 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Daca ai deja amplificator merita, boxele nu sunt foarte mari insa pentru uz casnic sunt arhisuficiente, insa daca vrei sa iti cumperi si amplificator mai bine optezi pentru un sistem 5.1.

  3. #3 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am amplificator, sistem surround etc pentru gaming area. Astea ar fi pentru uz casnic - muzica etc. intr-o alta camera.

  4. #4 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Nu inteleg o chestie.
    Sistemul respectiv este conectat la amplificator sau e sistem activ?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bizzare: scrie clar "Amplificare: pasiv". Deci sunt boxe pasive, iti trebuie amp/receiver pt. ele.

    Rasko: nu ai spus, ce receiver sau amplificator ai si la cati ohm (impedanta)? Ca altfel iei boxele si te uiti la ele...

  6. #6 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Stiu ca boxele pe care vrea rasko sa le achizitioneze sunt pasive si au nevoie de amplificator, insa omu' a spus ca are amplificator si sistem surround, insa nu a spus daca sistemul pe care il are deja este pasiv sau activ.
    Eu vroiam sa stiu daca amplificatorul lui este conectat deja la sistemul surround pe care il foloseste.
    Pentru ca daca are un singur amplificator, ce face se plimba cu el dintr-o camera in alta?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    "Amplificator" si "pasiv" sunt antonime. Daca are amplificator, automat este de tip activ. Nu exista amplificator pasiv (sau, ca o gluma, ii poti spune unui patefon ca este pasiv si totusi amplifica sunetul).

    Vorba lunga, saracia omului... Trebuie sa posteze ce model are in casa... sau sa dea date tehnice. Ca daca are amp de 8 ohm si pune boxe de 4 ohm, nu se stie ce iese (fum sau poc). Sau, daca are un receiver de 2 x 50W si ia boxe de 2 x 200W... ar fi pacat de ele. Dar poate merge pe ideea ca le vrea "future proof". Si mai rau, sa aiba receiver de 2 x 200W si sa ia boxe de 2 x 50W... poate se supara intr-o zi si le da peste cat pot ele (aceeasi varianta - fum sau poc).

    Ideea e ca pt. un sunet bun... nu orice receiver/amp se pupa cu orice tip de boxa... Dar daca e buget redus (apropos, cam ce suma?) atunci nu prea poti sa faci mofturi... si mergi pe cele mai bune in banii aceia.

  8. #8 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am un Sony STR-DG 710 si mai primesc unul similar, poate chiar acelasi model(inca nu stiu deoarece e cadou). Bugetul nu e stabilit si nici nu vreau sa fac un moft din chestia asta, va fi un sistem intr-o camera din casa care va fi folosit rar pentru muzica sau TV.
    Am vazut aceste boxe pe emag si m-am gandit ca pretul e unul bun avand in vedere producatorul - Pioneer. Deci, avand in vedere amplificatorul, recomandati sau nu?
    Multumesc pentru raspunsuri.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci ai un receiver 6 x 100W, la 8ohm. Presupun ca nu vrei standfloors ci boxe de raft... Hmm, ia sa vedem. Sincer, as mai face un mic efort si as merge pe Boxe Pioneer CS-5070. Sunt mai ok pentru joase (40Hz vs 45Hz) si sunt un pic mai "solid" facute. Chiar daca nu vei ajunge la 140W, e mai bine sa stea "relaxate".

  10. #10 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Astea apar la standfloors dar cred ca au gresit, fiind prea mici. Si mie mi se par de raft.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Rasko View Post
    Astea apar la standfloors dar cred ca au gresit, fiind prea mici. Si mie mi se par de raft.
    Sunt de raft, clar. Standfloor-urile au ca regula sa ajunga cel putin inaltele la nivelul urechilor (de aceea majoritatea au 1m intaltime or so). O alta diferenta la standfloors e ca au picioruse sau pini de ancorare (pt. lemn, mocheta, etc.).

    Dar nu te opreste nimeni ca si pentru cele de raft sa achizitionezi suporturi sau sa le pui picioruse (recomand distantiere de cauciuc pentru atenuarea vibratiilor). Pe scurt, niste shelf speakers le poti monta ca standfloors, dar niste standfloors nu le poti monta ca shelf speakers

  12. #12 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Multam de informatii.
    Cred ca m-am hotarit la astea:

    Boxe Magnat Monitor Supreme 2000 la AVstore.ro

    Pareri?

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe, ai plecat de la boxe de raft pentru "uz normal acasa... TV, muzica in limite normale, radio etc." de 120W si ai ajuns la standfloors de 220W. Nu stiu cat de bine se pupa Sony cu Magnat (never tried it)... dar daca vorbesti cu cei de la AVstore cred ca poti sa faci o auditie la ei.

    Stiu ca Magnat-urile astea mai ieftine au diverse "problemute". De exp. ciudatenia la ei este plaja de 4-8ohm. Pai, ori sunt de 4, ori sunt de 8? Multi merg ori pe 4, ori pe 8, ori pe 6-8... Sper sa se pupe cu receiverul tau. Cel mai bine vorbeste la AVStore... sa nu le iei degeaba.

  14. #14 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Rasko , am avut un receiver Sony DG710 , nu cred ca poate conduce astfel de boxe , neaparat sa le incerci inainte pe amp-ul tau. Eu am 2 boxe Bookshelf Wharfedale Diamond 9.3 si nu a scos mare lucru din ele ..exemplu concret ..amplificatorul din linia Denon F07(midi) face o treaba mult mai buna. Recomand boxe ceva mai potolite. Eventual Heco Victa 701

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu poate conduce in sensul ca nu vor functiona corect sau deloc? Scuze dar chiar nu ma pricep foarte bine in domeniu.

  16. #16 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    In sensul ca , boxele Magnat sunt prea puternice pt amplitunerul tau, se aud destul de bine ,dar o sa ai ceva carente pe partea de joase/bas. Magnat-urile sunt devoratoare de curent , necesita amplificatoare puternice.Cel mai bine ia receiverul la tine si incearca diferite modele de boxe.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 24-06-2010, 21:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts