Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 107

Thread: Recomandari TV

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Recomandari TV

    please don't hate me ca mai deschis un thread despre televizoare dar as vrea si eu o recomandare va rog frumos ca sunt total pe langa subiect si am vazut ca unii dintre voi chiar stiu ce vorbesc cand e vorba despre un tv si au o experienta mult mai bogata ca mine. ma intereseaza un TV smart si cu functia de 3d, pentru filme si televiziune in general, si sa aibe diagonala de 46 inch. buget ar fi maxim de 4000 de ron eu m-am gandit la un samsung f6400 ca am vazut ca se recomanda pe forum dar daca aveti alte recomandari va rog sa postati aici .

    de asemenea am o intrebare despre 3d, pot sa folosesc laptopul ca un player si sa-l leg prin hdmi la tv si sa vad filmul in 3d sau imi trebuie un player separat cum ar fi un ps3 ?
    Attached Images Attached Images internet_tv.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Me, me, me first (asta pana nu ne prinde MonkY si ne ciufuleste pe amandoi )!
    S-o luam cu inceputul: cat de pretentios esti? Ai sau ai mai avut un tv cu retroiluminare cu LED?

    Explic: eu am doua tv-uri, unul cu "neoane", lcd clasic cu CCFL, altul care este un 46f8000, LED. Ambele cu 3D.
    Primul, cel clasic, are o uniformitate incredibila, insa 3d-ul este destul de crappy, destul de mult crosstalk, adica imagini destinate doar ochiului stang care ajung sa fie vizibile si pentru ochiul drept, efectul este ca percepi contururi usor dublate sau cu un soi de "umbra" fantomatica. Unghiurile de vizibilitate insa sunt comparabile cu cele ale unei plasme, adica foarte largi (cel putin pe orizontala).

    La cel LED, 3d-ul este incredibil de bun, crosstalk aproape deloc, insa o usoara lipsa de uniformitate (torchlight corners, niste zone ceva mai luminoase in partea de jos asemanatoare unor fascicule de lanterne) face sacaitoare vizionarea materialelor letterboxed (cu benzi negre sus si jos). Unghiurile de vizibilitate sunt ingrozitor de stranse, daca misti capul la stanga sau la dreapta fata de perpendiculara la suprafata negrul devine albastrui. In 2d in schimb uniformitatea este foarte buna, contrastul si culorile sunt foarte echilibrate. Atentie insa, pana la seria 7000 din cate inteleg, clouding-ul (zone difuze ca niste "norisori" - hence the nickname ) era o problema frecventa. Daca se intampla sa ai o astfel de problema si esti pretentios, o vei observa si in scenele luminoase, nu doar in cele intunecate (cum ar fi exemplul "tortelor" mele).

    Din pacate insa, concurenta pare si mai prost pregatita. Panasonic n-a facut niciodata LCD-uri foarte bune, Sony au aparent displayuri mai bine calibrate out of the box insa sunt mult mai scumpe, au probleme de uniformitate/ clouding cel putin la fel de importante ca cele ale tv-urilor Samsung si un 3d chiar mai slab. Despre LG nici nu vreau sa discut (rosul e siclam, verdele este fosforescent. Punct).

    Mai mult decat sa te invit la mine la un pahar de vin si sa-ti arat despre ce vorbesc n-am ce sa-ti fac altceva .

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    oau multumesc mult pentru post @AlanPoe sincer am citit de cateva ori ca sa inteleg, dupa cum ziceam ma depaseste putin, dar am inteles pana la urma . sa zicem ca 3D nu este chiar atat de important, poate sa-l incerci de cateva ori la un film si nu este vorba nici despre gaming in cazul de fata (tv nu e pentru consola din pacate), este foarte importanta calitatea in 2d si unghiul de vizionare si culorile . iau orice model orice tehnologie (totusi nu as prefera o plasma), nu am vreo preferinta, doar sa se incadreze in 4000 ron. din postul lui @AlanPoe, unul foarte descriptiv de altfel si in stilul caracteristic, am inteles ca si un LCD ar fi bun pentru ce am nevoie ? poti sa-mi recomanzi si un model te rog, seria 8000 este putin peste buget

  4. #4 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Daca tot ce-am spus suna confuz, sper doar ca suna asa pentru ca alegerea este grea in prezent, nu pentru ca m-am exprimat eu incoerent.

    Ideea e cam asa: ia-ti cu tine un ps3/ bluray player cu filmul preferat (neaparat ceva cu scene intunecate, cu multe tonuri intermediare si griuri) si/ sau un material similar pe un stick usb/ hdd extern si ruleaza-l in magazin.

    1. As incepe prin a ma hotara daca e important 46' sau m-as multumi cu 40'. Spun asta pentru ca este greu sa gasesti ceva suficient de nou si multumitor cu bugetul de 4000 lei;

    2. Din pacate (sau din fericire, pentru ca parametrii alegerii tale se restrang putin) nu vei putea alge altceva decat LED. Modelul de LCD pe care-l am eu, lansat in 2010, nu se mai gaseste demult pe niciunde si nici nu cred ca vei mai gasi un LCD demn pe undeva.

    3. Apoi as limita alegerea la Sony si Samsung (LG au prea multe probleme, mi-e teama sa ti-i recomand, despre Sharp n-am nici cea mai vaga idee despre tv-urile lor, Philips au un mod cel putin interesant de a scala semnalul cu rezolutii diferite fata de cel nativ prin hdmi and so on and so forth...). Odata stabilit asta, incearca tot ce poti de la Samsung din seria 6000. Sony de 47' ar fi KDL-47W805A si 807A, insa ambele modele depasesc binisor 4000 lei.

    Hope it helps...

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    man postul a fost foarte dealiat si foarte bine exprimat, dar e mai greu cu mine mai ales ca eu stiam ca led-ul ar fi mai bun si acum mi-ai spus ca LCD se vede mai bine la 2d . oricum multumesc mult pentru ajutor si ca mi-ai oferit cateva modele de tv, cred ca o sa fac cum ai zis tu acum trebuie sa le mai gasesc in magazine o sa folosesc ghidul postat de MonkY

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ti-as recomanda si eu un tv, cel pe care il am eu, desi nu cred ca mai gasesti, dar cu siguranţă gasesti modele mai noi, LG 47LW5500, 3D pasiv, care nu este chiar asa rau cum spun unii, e cam acelasi lucru cu 3D-ul din cinema. Bafta

    PS rosu nu e siclam, verdele nu e fosforescent. Si mai stiu ca MonkY nu e de acord cu mine

  7. #7 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Ti-as recomanda si eu un tv, cel pe care il am eu, desi nu cred ca mai gasesti, dar cu siguranţă gasesti modele mai noi, LG 47LW5500, 3D pasiv, care nu este chiar asa rau cum spun unii, e cam acelasi lucru cu 3D-ul din cinema. Bafta

    PS rosu nu e siclam, verdele nu e fosforescent. Si mai stiu ca MonkY nu e de acord cu mine
    Sa stii ca nu te contrazic, se prea poate ca modelul sau chiar aparatul tau sa fie in regula. In general, din pacate, LG-urile sunt reglate pe oriunde mai putin pe unde trebuie nu. Chiar daca sunt si exceptii, din pacate sunt exact acelea care confirma regula. Vorbind despre culori, stiu ca-i o chestiune subiectiva si, odata ce ai un aparat in casa, mai ales daca se intampla sa fie singurul, vei ajunge sa te obisnuiesti cu el daca nu are defecte majore, evidente. Atunci cand vine vorba de a compara si a alege cel mai mic rau, insa, mi-e greu sa recomand LG, pentru ca din pacate mult prea frecvent se intampla sa aiba probleme de tot felul (unele chiar penibile pentru zilele noastre, de genul mufelor defecte).

    In general, alegerea unui TV in prezent este o loterie si, din pacate, de cele mai multe ori preturile ridicate ale modelelor de top sunt nejustificate, sunt primul care s-o admit. Doar ca in cazul LG simt ca am mai putine sanse decat in genul celorlalti fabricanti.

    In ceea ce priveste 3D-ul pasiv, e mult mai odihnitor decat cel activ propus de Samsung, insa rezolutia injumatatita se traduce prin a percepe o imagine cu contururi usor zimtate (este vorba despre acele linii intercalate de fapt), fapt compensat intrucatva de un algoritm de interpunere. Ok, insa cel mai tare m-a deranjat momentul in care au pretins ca ei randeaza 1080p in 3D-ul pasiv. Poti crede despre tine insuti ca esti cat de destept vrei tu, insa de ce trebuie sa consideri ca eu sunt prost?! In fine, si Samsung si ceilalti recurg la tot felul de astfel de artificii de marketing, insa LG reusesc, in opinia mea, s-o dea de gard cel mai rau.

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu stiu ce sa zic, inainte sa-l cumpar, am testat un samsung activ si acest lg, mi-a placut mai mult lg-ul, mai ales ca nu e asa obositor. Plus ca in perioada aceea(acum 2 ani), ochelarii activi erau foarte scumpi, iar eu voiam cel putin 3 perechi.

    Dual play


    PS sa citesti si acest articol
    http://gcn.com/Articles/2013/03/06/D...spx?m=1&Page=1

  9. #9 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    pana la urma persoana care dorea sa-si cumpere tv despre care discutam mai sus si-a luat Televizor LED Samsung Smart TV UE46F6670 Seria F6670 116cm gri Full HD 3D + 2 perechi de ochelari 3D - PC Garage si e super multumit de el si va multumesc pentru ajutor .

    acum a venit randul sa-mi iau si eu un tv ca a aparut o oportunitate si vreau sa profit de ea cat mai pot. pot sa-mi inlocuiesc si eu tv din camera, care e un lcd HD ready samsung de prin 2006, foarte vechi, asa ca orice mi-as lua ar fi un upgrade. bugetul din pacate este maxim 1500, cam putin stiu. dilema mea este urmatoarea, eu am acum tv de 32 de inch si cand ma uit la filme din canapea (care e la aproxiamtiv 2m de TV) nu sunt asa multumit de diagonala, dar cand ma joc stau pe un scaun la o distanta de 1.2 m de tv si este mai ok, dar eu as vrea sa-mi iau un TV de 40 de inch, ar fi perfect, insa din pacate in bugetul meu nu am gasit decat un philips si LG si unele no-name, cel mai ieftin samsung era la 2000, si nu as vrea totusi sa-mi iau orice tv, ca cine stiu cand mai fac un upgrade.

    de asemenea daca imi iau un tv de 32' as putea sa-mi iau un samsung 5500 din cate am vazut care e destul de bun sau un sony. intrebarea e urmatoarea, merita sa-mi iau un tv mai "ieftin" pentru o diagonala mai mare sau sa-mi iau un TV de 32' dar sa fie mai superior . va dau catvea exemple. mentionez ca nu ma intereseaza smart tv sau 3d
    1. philips de 40': Televizor LED Philips, 102 cm, Full HD, 40PFL3008 - eMAG.ro
    2. samsung 40' (dar prea scump din pacate): Televizor LED Smart Samsung 40EH5450, 101 cm, Full HD - eMAG.ro
    3. sony 32': Televizor LED Sony, 80cm, HD, 32R420 - eMAG.ro
    4. sony 32': Televizor Smart LED Sony, 80cm, Full HD, 32W650 - eMAG.ro
    5. samsung 40': Televizor Smart LED Samsung 32F5500, 80 cm, Full HD - eMAG.ro
    o sa urmaresc si promotile dar as vrea niste sfaturi din partea oamenilor mai profesionisti decat mine . va multumesc si ma scuzati de textul mult

  10. #10 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Daca nu te intereseaza smart bla bla etcetera te poti indrepta catre diagonala mai mare. La mine cea mai importanta problema a ajuns sa fie uniformitatea. Cu un set de culori prost calibrat (imagine albastruie/ rosiatica etc) te obisnuiesti destul de repede, nu exista o persistenta a perceptiei, daca te uiti suficient de mult timp la un punct alb acesta iti va aparea a fi ori violet, ori rosu ori albastru (you get the point, and if you don't my posts are useless to you ). Insa cu niste norisori albi pe fond negru sau cu niste colturi iluminate ca si cum ai avea spoturi puse acolo nu te vei obisnui, ba dimpotriva, iti vor distrage atentia atunci cand te uiti la un film cu bare negre orizontale. Cam asta ar fi prioritatea mea.

    Vis-a-vis de latenta, ai putea sa te interesezi care dintre tv-uri are un game mode, insa majoritatea celor produse dupa 2010 au asa ceva. As evita Philips pentru ca multe modele au o problema curioasa in a mapa corect o imagine 720p pe un ecran 1080p, insa este greu de stiut pana nu verifici, eventual mergand intr-un magazin cu un ps3 dupa tine. Succes!

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp: sfatul meu seamana al naibii de mult precum cel al lui AlanPoe. In primul rand, ia cea mai mare diagonala pe care ti-o poti permite, si pentru care ai spatiu. Ti se poate parea mare initial, insa in timp imi vei multumi.

    In al doilea rand sa nu mergi cu idei preconcepute, cum ca vei gasi TV-ul perfect, pentru ca in momentul de fata asa ceva NU EXISTA. Capetele de linie de la toti producatorii (Sony, Philips, Samsung, LG) au TOATE defecte, mai mici sau mai mari. Pana nu vom vedea pe piata replacementul pentru plasma (aka OLED), nu vom scapa de problema data de iluminarea din spate (sau de sus/lateral). Singurul mod in care poti obtine o imagine perfect neagra este prin inchiderea totala a unui pixel, iar asta nu o poate face decat plasma si OLED-ul.

    In al treilea rand, daca latenta e un factor important, atunci iti recomand sa te orientezi spre un Sony, care la ultimele serii a reusit sa scoata timpi de raspuns mult mai OK chiar si decat Samsung si LG in Game Mode.

    Daca TV-ul pe care-l vrei va fi pus intr-un loc in care trebuie sa fie OK pentru 10 persoane in camera (adica din n unghiuri), iti recomand sa fugi de cele cu panouri PVA, MVA si alte minunatii... si sa alegi unul cu IPS. La IPS vei avea timp de raspuns mai mare, negru mai slab, insa unghiuri de vizualizare aproape perfecte. Asa cum a zis si AlanPoe, ca exemplul, capul de linie Samsung (seria F8000), daca te misti 20cm deja vezi altceva.

    Probabil dintre cele listate de tine as merge pe acel Televizor Smart LED Sony, 80cm, Full HD, 32W650, dar parca as mai strange niste bani pentru un macar 40-42". Oricum sfatul meu e sa mergi sa le testezi... sa-ti rezervi o zi-doua in care sa nu faci altceva decat sa te plimbi cu un USB stick dupa tine (cu pozele de aici) si cu un PS3/PS4 sau Xbox 360/Xbox One pentru game testing. Bafta!

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Va multumesc mult pentru raspuns dar mai exact sa inteleg ca merita sa iau acel philips de 40' fata de un samsung sau sony de 32'? Ideea e ca eu nu observ orice defect, nu am ochiul format si nu vad orice pixel nu sunt maniac, singurele defecte care ma deranjeaza sunt acele imagini negre luminoase sau cand apare o imagine mai intunecata se innegreste tot ecranul si nu mai vad nimic, asta mi se intampla la un lcd lg si nu am cum sa ma joc pe el . Acel sony pe care mi l-ai recomandat MonkY de 40' trecece cu mult bugetul meu din pacate care e limitat.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp daca nu te deranjeaza prea multe... atunci mergi pe Philipsul acela. Are cea mai mare diagonala si un pret foarte bun (acum ca tot are 200 RON discount).

  14. #14 SP
    Member OxygeN's Avatar
    Ca tot venii vorba de plasme, eu unul am apucat sa testez asa ceva si sincer ramai stupefiat la cat de clar se vede.
    http://www.amazon.co.uk/gp/product/B...s=home-theater

  15. #15 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    am fost astazi la altex, ca de acolo vreau sa-mi cumpar tv si am vazut cateva modele si am ramas la 3:

    1) http://www.altex.ro/televizor-smart-...onic-tx-l42e6e (mentiunea ca cel pe care il vreau e de 39') si e 1800
    2) http://www.altex.ro/televizor-led-sm...ung-ue40eh5300
    3) http://www.altex.ro/televizor-smart-...cm-lg-42ln575s asta e mai scump cu 200 ron fata de celalalte 2

    mentionez: NU vreau 3d si nici smart neaparat, pentru mine e doar un bonus, ma interesaza claritatea imaginii si timpul de raspuns, dar nu l-am gasit printre specificatii din pacate

  16. #16 SP
    Member Buyk's Avatar
    Am vazut la oferta un Carrefour Galati ( banuiesc ca oferta este la toate magazinele Carrefour), un Philips de la 2500 ron la 1999 ron de 47 inchi, nu era 3d, are smart dar nu este cine stie ce, important este dimensiunea generoasa si din cate stiu eu Philips are timpul de raspuns destul de mic fata de alte televizoare. Sfatul meu este sa iei cu dimensiunea cat mai mare posibil atat timp cat nu doresti 3d si alte chestii, la 39" o sa te obisnuiesti asa repede cu el incat o sa iti spui " parca totusi mergea si mai mare", oricum TV nu iti cumperi in fiecare zi si banuiesc ca este o investitie pe termen lung.

    Modelul asta l-am vazut, il au si cei de la Emag dar pretul este cu 100 ron in plus Televizor LED Smart TV Philips, 117 cm, Full HD, 46PFL4208 - eMAG.ro

    Lg-ul ( 42ln575s ) pus de tine este la fel de ok, dar reducerea aia de 100 ron este asa ca sa fie, mai au ei un model alb care este la acelasi pret fara reducere, este 42LN577S.
    Daca ar fi sa am de ales as face asa : daca modelul Philips de 47 inchi il gasesc la 1999 ron l-as cumpara, insa daca ar fi mai scump de 1999 ron as merge pe Lg, sau as mai strange 500 ron si as lua varianta LG 47ln575s, cu cat mai mare cu atat mai bine, noroc si spor la cumparat.

  17. #17 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    am fost astazi in altex si sincer am fost dezamagit de seria 4000 de la philips dpdv al calitatii imaginii, am vazut ca de la 6000 in sus arata cat de cat bine. insa am fost impresionat de Panasonic, Samsung si LG si o sa merg si maine sa vad mai indetaliat, dar as vrea si niste sfaturi de la cunoscatori . iti multumesc pentru propunere Buyk si da diagonala e importanta, dar cred ca 100 e suficent si conteaza in aceiasi masura si calitatea imaginii

  18. #18 SP
    Member Sherwood's Avatar
    Salut
    La Altex gasesti la aprox 1500-1600ron urmatoarele:
    1- plasme 42" Panasonic si Lg entry level (hd ready)... avantaje ar fi un negru bun ,specific plasmelor si diagonala...dezavantaje ar fi rezolutia,porturi spartane(doar 2 hdmi...).
    2-"leduri" (lcd-uri cfl nu se mai fabrica)entry level de 42" Philips (recomandat mai sus) si Lg(ln5400).
    Recomand Lg-ul pt ca are ecran ips(culori calde/naturale ..dar un contrast/negru slabut,unghi vizual f bun/mare...atentie ca are timp de raspuns mare..naspa pt console...mai rezolvi cu game mode integrat)...Philipsul are probleme de fiabilitate...ambele au porturi spartane(doar 2 hdmi...)...iar mediaplayerul usb stie doar dd(ac3).
    3-"leduri" ceva mai rasarite...dar doar de 32"...recomand Samsung(ce gasesti mai rasarit in banii tai...atentie la loteria ecranelor samsung vs.restul fabricantilor) sau Lg(recomand ln575/s577s...asta e direct led,deci nu ai problemele specifice edge led=clouding) pt ca pe langa smart inclus(+dlna,widi,miracast,youtube) sunt singurele branduri tv cu usb mediapayer ce stie dts.

    Eu as merge pe Lg 575s(577s e cu rama alba...iar 570s nu are wifi inclus si are doar 2 porturi usb),e direct led(no clouding)are ecran ips(culori naturale,unghi vizualizare bun/mare,contrast/negru slab),smart(widi,miracast,dlna,aplicatii youtube......),3 porturi usb,wifi incorporat,mediaplayer cu dts(la Lg,spre deosebire de Samsung,doar modelele cu smart au si licenta dts).
    Daca i-ti permiti modelul de 42"(2000ron la Altex sau mai ieftin in alta parte=Price.ro)cu atat mai bine.
    Din ce am citit pe net, minusurile mai importante ar fi asa(mai ales modelele entry level):
    -Lg=contrast/negru slab, timp de raspuns destul de mare(mai redus cu game mode),calitate si fiabilitate medie.
    -Philips=sta prost la fiabilitate(brand cumparat de chinezi de ceva timp....de evitat modelele ieftine),nu stie dts.,smart de 2 lei.
    -Samsung=culori exagerate..ca din tub(arse...rosu nu e rosu....),loteria ecranelor(mai ales la modelele ieftine)
    -Toshiba/Sharp=nu stiu dts,smart slabut.



    Bafta.

  19. #19 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Dar acel panasonic ca la acela ma gandeam ?

  20. #20 SP
    Member Sherwood's Avatar
    E panasonic(japonez=fiabilitate mult peste alte branduri coreene/chineze),e plasma(ai ceva calitate vizuala,timp de raspuns ok pt jocuri),e suficient de mare(42"),e ieftin( dar orice tv mare in zona asta de pret are niste minusuri...design uratel,doar 2 hdmi/fara vga,fara smart/wifi/lan,mp usb stie doar sunet cu ac3/exceptie samsung,) si rezolutie hdready(720p) care poate fi suficienta pt ps3/x360/tv sd-hd/filme hd redate cu mp.....dar pt un viitor ps4/xone..ma tem ca nu(tu decizi...eu as lua ln575s/577s).
    Bafta

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Recomandari jocuri By erik95 in forum Console Club
    Replies: 53 Last Post: 01-12-2020, 10:26
  2. Recomandari By kiwi2012 in forum Jocuri PC
    Replies: 2 Last Post: 08-10-2012, 09:34
  3. Lcd lg recomandari By Alexinho1337 in forum HiFi
    Replies: 2 Last Post: 13-02-2011, 13:55
  4. Recomandari External HD! By fratila in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 26-02-2010, 17:46
  5. Recomandari Telefoane By Bobby in forum GSM
    Replies: 37 Last Post: 24-04-2009, 23:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts