Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Plasma acum sau OLED in viitorul relativ indepartat

  1. #1 SP
    Member maniac360's Avatar

    Plasma acum sau OLED in viitorul relativ indepartat

    Acum ca Panasonic a renuntat la plasma si probabil Samsung va face la fel anul viitor, ma intreb daca nu e mai bine sa cumpar un panasonic zt/vt60 pana se mai gasesc in magazine.
    La mine durata de viata a unui tv este de 4-5 ani si ma gandesc serios ca nu o sa am cu ce sa-mi inlocuiesc plasma actuala, dat fiind faptul ca un oled de minim 55'' costa cat o masina si in plus vor trece cateva generatii pana tehnologia va fi matura (vezi burn-in la oled).
    Oricat m-am chinuit sa-mi placa ultimele modele de led de la sony/samsung pur si simplu nu se pot compara cu vt50-ul care-l am acum. Da, are persistent retention, consuma peste 400w, are defectele lui, insa calitatea imaginii e fantastica.
    Daca mai sunt obsedati pe forum cu calitatea imaginii unui tv, va rog sa-mi dati un sfat.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avand in vedere ca iti place plasma si vrei sa mai tina cativa ani, poti sa-ti iei linistit acum ultima generatie de plasma de la Panasonic (ZT60 is king - dar daca nu ai buget si nu te deranjeaza asa mult reflectia merge si VT60).

    Urmatorul pas va fi clar OLED 4K (si eu de-abia astept sa vad exact ce se intampla, mai ales ca am vazut ca exista deja issues de tip retentie si reducerea brightness-ului in timp). Din pacate, vestile legate de renuntarea colaborarii dintre Sony si Panasonic pe OLED sunt dezamagitoare. Probabil anul acesta vom vedea ca si anul trecut doar LG si Samsung batandu-se pe "suprematie", iar preturile or sa scada foarte mult.

    Sper sa intre anul acesta in scena Toshiba, Sharp si Philips, altfel e grav. Vom afla exact peste 2 zile ce ne asteapta, intrucat atunci incepe CES 2014 (intre 7 si 10 Ianuarie)...

  3. #3 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Mna, eu iti recomand VT60-ul de la Panasonic, din punctul meu de vedere e superb si nu are rost sa astepti 4 ani pana apar OLED-urile bune Presupun ca ZT60-ul e si mai bun, dar la mine in camera tot timpul e noapte deci no problem la eventuale imagini care se reflecta si nu a avut rost sa dau pretul imens aditional.
    Si cand vor aparea OLED-urile respective presupun ca vor costa +20000RON, ca TV-urile 4K acum

  4. #4 SP
    Member dtancu's Avatar
    Panasonic VT60 clar. E la un pret bun si te va tine cel putin pana apar OLED-urile pe scara larga.

  5. #5 SP
    Member maniac360's Avatar
    Multumesc tuturor de raspunsuri, spre vt60 tindeam si eu si vad ca pretul a scazut considerabil.
    Din pacate cu exceptia oled-ului nu vad alternative la plasma si nici un producator, cu exceptia lui vizio, nu a anuntat led full array. Cred ca viitorul este 4k sau chiar 8k insa va fi un compromis major daca toate televizoarele vor fi edge lit sau oled-uri curbate la preturi colosale. Nu stiu de ce toti vor sa faca televizoare ultra-slim cand asta e categoric cel mai neinsemnat aspect la un televizor.

  6. #6 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Parerea mea este sa ramai cu VT50, nu se justifica investitia chiar daca in momentul de fata au cazut preturile. Eu am un V20 de 50 de inchi si as vrea sa-l schimb pentru 3D si tot stau in cumpana.

  7. #7 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Fi baiat istet si ia-ti varianta ST de la Panasonic. Mega TV ! Numai daca esti foarte exigent vei observa diferente la calitatea imagini intre ele. Diferenta de bani o pui la tescherea pt viitorul 4K sau oled. Bafta !

    Se comercializeaza ZT in Romania ?!

  8. #8 SP
    Member dtancu's Avatar

    Plasma acum sau OLED in viitorul relativ indepartat

    Cristache, nu merita doar pt 3D, man. După o săptămana nu-l mai folosești, crede-ma.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Fi baiat istet si ia-ti varianta ST de la Panasonic. Mega TV ! Numai daca esti foarte exigent vei observa diferente la calitatea imagini intre ele. Diferenta de bani o pui la tescherea pt viitorul 4K sau oled. Bafta !
    Cu sfatul de a pune bani deoparte pentru OLED sunt de acord. Cu afirmatia ca nu vei observa diferente intre ele (VT vs ST) nu sunt deloc de acord. Sunt 2 produse complet diferite. Difera tot (de la procesare pana la panoul si filtrul folosit). Numai faptul ca nu ai isf pe un ST si trebuie sa-ti dea de gandit (daca vine calibrat prost, se va vedea prost si nu vei putea face absolut nimic).
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Se comercializeaza ZT in Romania ?!
    Panasonic TX-P60ZT60E Lista de preturi - cel mai mic pret desc

  10. #10 SP
    Member maniac360's Avatar
    Pana acum doar LG-ul a anuntat oled-uri. Samsung/Sony/Panasonic nu au nici un model nou, sau cel putin nu am vazut inca nimic

  11. #11 SP
    Member dtancu's Avatar
    Oled anul asta in nici un caz. 4K si curved screen sunt nebunia pe 1014.
    Curved screen ma cam lasa indiferent, mai bine bagau banii in R&D pt OLED. Înțeleg sa renunțe la dezvoltat plasma pt o tehnologie de viitor dar....really, curved screening??

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 03-01-2013, 14:02
  2. Replies: 0 Last Post: 01-12-2008, 15:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts