Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 66

Thread: Recomandare Boxe / Sistem

  1. #41 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Intrebare Subwooferul tau are amplificare separata sau nu?

  2. #42 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Nu cred ca are, e doar un difuzor mare intr-o cutie. Cum se vede si din poze Boxe 5.1 AKAI SS006A-305C | ALTEX. Pe pagina producatorului arata ca acel receiver Yamaha are 8 ohmi impedanta ceeace nu e ok pentru boxele Akai. In cel mai rau caz accept prouneri pentru un receiver si sistem de boxe 5.1 (mai mari) dar tot de pe Altex, daca se poate.
    Ce am gasit eu acceptabil cu 6 ohmi:
    Sistem boxe 5.0 SONY SS-CS310CR | ALTEX

  3. #43 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by eNHajeL View Post
    Nu cred ca are, e doar un difuzor mare intr-o cutie. Cum se vede si din poze Boxe 5.1 AKAI SS006A-305C | ALTEX. Pe pagina producatorului arata ca acel receiver Yamaha are 8 ohmi impedanta ceeace nu e ok pentru boxele Akai. In cel mai rau caz accept prouneri pentru un receiver si sistem de boxe 5.1 (mai mari) dar tot de pe Altex, daca se poate.
    Ce am gasit eu acceptabil cu 6 ohmi:
    Sistem boxe 5.0 SONY SS-CS310CR | ALTEX
    Sau asa Set receiver 5.1 + boxe 5.0 + subwoofer PIONEER HTP-073 | ALTEX

    Sau daca ti-ar da banii inapoi ai putea merge si pe asta https://www.avstore.ro/home-cinema/yamaha-yht-196/

  4. #44 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Da... m-am uitat la astea dar sunt destul de mici. As dori un pic mai mult boom decat ce pot oferi boxele acelea (am vazut demonstratii pe youtube).
    Eventual o combinatie de asa ceva? :
    Boxe PIONEER S-ES3-TB, 5 boxe, 390W, negru | ALTEX
    +
    Subwoofer PIONEER S-21W | ALTEX
    cu
    Receiver 3D YAMAHA HTR-2866 | ALTEX

    Ar fi o investitie serioasa dar daca ar suna bine si fiecare sunt de calitate. Poate merita?

  5. #45 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by eNHajeL View Post
    Da... m-am uitat la astea dar sunt destul de mici. As dori un pic mai mult boom decat ce pot oferi boxele acelea (am vazut demonstratii pe youtube).
    Eventual o combinatie de asa ceva? :
    Boxe PIONEER S-ES3-TB, 5 boxe, 390W, negru | ALTEX
    +
    Subwoofer PIONEER S-21W | ALTEX
    cu
    Receiver 3D YAMAHA HTR-2866 | ALTEX

    Ar fi o investitie serioasa dar daca ar suna bine si fiecare sunt de calitate. Poate merita?
    Ar fi si Pure Acoustics pe 8 ohmi Boxe 5.0 PURE ACOUSTICS Spark 5 | ALTEX[COLOR="Silver"]

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avand in vedere ca Pioneer pe partea de audio nu va mai exista decat ca nume (au vandut Divizia A/V celor de la Onkyo, asa cum au vandut Kuro celor de la Panasonic)... ti-as recomanda sa incerci altceva. Ca receiver Yamaha sunt foarte OK, trebuie doar sa gasesti ceva boxe sa se "pupe" (si la care iti recomand sa faci auditie). Acum depinde si de buget.

    Uite un exemplu de pachet care s-ar putea sa-ti faca cu ochiul (e la promotie - 22% reducere): https://www.avstore.ro/pachete-promo...amaha-rx-v377/, dar nu are subwoofer.

  7. #47 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Mersi MonkY de raspuns. Intr-adevar recomandarea ta imi place foarte mult insa am o problema "tehnica" cu Altex. Am comandat de la ei amplificator si receiver in valoare de 1400 lei si acum vreau sa le returnez. Sunt constient ca nu o sa-mi vad banii asa ca mi-as comanda tot de la ei ceva mai scump si platesc diferenta iar acel amplificator si acele boxe mi s-au parut potrivite pentru un buget de 2000-2500 lei max. Intrebarea mea este daca receiverul Yamaha ales de mine va functiona fara probleme cu sistemul de boxe Pioneer sau este un alt sistem (la fel ca si aspect/gabarit cu care le-as putea inlocui (neaparat de pe site-ul lor)?

  8. #48 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Ca sa nu fac un topic nou scriu si eu aici: am un amic care doreste sa isi ia un home-theater gen Sistem Home Cinema 5.1 cu Blu-ray 3D Sony BDVE2100 - eMAG.ro Alte variante mai bune gasim in 1.000 - 1.200 de lei?

    Multam fain!

  9. #49 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Soundbar Philips HTL2183B/12 cu Bluetooth, Negru sau
    Soundbar Philips HTL3110B/12, 2.1, subwoofer wireless, 120W, bluetooth, nfc, Negru


    Primul e 3.1 la 150 w fara NFC si cu subwoofer wired, al doilea 2.1, 120 w cu NFC si subwoofer wireless.
    O mana de ajutor? Sunt axat pe cel 3.1 momentan, dar nu stiu ce implicatie are NFC si daca merita sau nu wooferul sa fie wireless.

  10. #50 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Detin un Samsung J450 cu suboofer wireless, sunt multumit de cum se aude. Via Bluetooth sunet excellent, canalele TV sunt stereo oricum, doar HD se aude altfel cred .

  11. #51 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    M-am gadit sa ridic miza, si sa iau ori Samsung J550 cu 1143 lei, ori un alt Philips de 200w cu 999 lei. Nu stiu ce sa fac, sa ma duc pe philips ca si TV ul la care urmeaza sa il leg, care nu e smart, sau sa ma duc pe soundbarul de la samsung, care ma gandesc ca e net superior philipsului.

  12. #52 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Philips sunt foarte ok pentru sunet de buget, Samsung cam la fel. Doar Sony mi se par dezastru la audio. Încearcă-le in magazin înainte.

  13. #53 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Le incerc azi in magazin ambele si pe ce ma axez iau din showroom de la emag ca vad ca este pe stoc.

  14. #54 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    De preferat sa-l legi prin Bluetooth daca televizorul stie.

  15. #55 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Nu stie. HDMI sau Optic. TV stie Tudy 55PUH4900/12. Prefer pe optic, ca pe cele 3 hdmi sa fie xone, ps4 si chromecast2.

    ---------- Post added 18-07-2016 at 23:26 ----------

    Am ales Philips sa fie ca si tv-ul si ca era 3.1, si parerea mea ca e suficient 200W intr-o camera de aproximativ 18-20 mp. Clar ca nu am avut ocazia sa il aud in vreun magazin, ca plange copilul, nu are rabdare, la la. Maine ajunge pe curier.
    Soundbar Philips HTL3160B/12, 3.1, subwoofer wireless, 200W, bluetooth, nfc, Negru

    ---------- Post added 19-07-2016 at 09:19 ----------

    Ieri era 955 azi e 755. Retur si rebuy.

  16. #56 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Am vb la Emag, mi-au anulat comanda de azi si mi-au repus-o cu noul pret. Maine ajunge curierul, abia astept sa vad si sa aud bara.

  17. #57 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Guys, o sa vreau sa-mi iau un pickup luna viitoare si desigur ca o sa-mi trebuiasca si niste boxe ca lumea. Now, boxele as vrea sa le folosesc si la laptop la filme sau muzica, nu doar la pickup, deci o sa le folosesc zilnic. Am pus ochii pe asa ceva:
    https://www.avstore.ro/boxe/audioengine-a2/#negru

    Review-urile sunt bune si din cate stiu eu, baietii de la audioengine nu sunt niste neica nimeni. Dar poate mai aveti si alte recomandari sau sugestii, as vrea sa le aud

  18. #58 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cred că pe astea daca nu ma înșel le are sau le-a avut tudy?

  19. #59 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am astea de bambus: https://www.avstore.ro/boxe/audioengine-a5/#bambus

    Am incercat si eu acele A2 si sincer nu mi s-a parut justificat pretul. Sunetul e slabut pentru suma aia si m-as reorienta. Conteaza mult ce fel de muzica asculti si cum iti place sa auzi acea muzica. In ultimii ani toata lumea vrea bass si cam atat, iar daca esti cumva in cautare de asa ceva, eu nu ti le recomand.

    Daca asta ti-e bugetul, eu zic ca poti merge cu incredere pe ceva de la KRK Rokit sau Pioneer SDJ-50, mie mi-au placut, desi sunt putin cam bass heavy. Ce am mai ascultat si mi-a placut a fost Presonus E5 si Avantone Cube. Daca ai buget mai mare poti merge pe Yamaha HS5 care mi se par extrem de reusite, sau chiar A5+ cum am eu, desi recunosc ca HS5 se aud mai bine.

  20. #60 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    A5-urile sunt un pic prea scumpe pentru mine (plus ca nu mi-ar incapea pe birou ), dar da, din ce am citit stau putin cam slab la basi A2-urile, si cum ascult si muzica "heavy on the big drum" ma pune pe ganduri. Acum, problema cu boxele recomandate e ca sunt cam prea mari, nu vreau niste rachete care sa se auda pana-n vecini pentru ca nu stau niciodata la mai mult de 1.5m de ele, as vrea ceva mic si zvelt, de-aia imi placeau A2+ asa mult. Problema e ca nu prea gasesc boxe ca lumea de marimea asta

    ---------- Post added 17-10-2016 at 19:16 ----------

    Le-am mai gasit pe astea, par cam cele mai mici din gama lor si vad ca au review-uri foarte bune (si cateva premii sub centura chiar):
    Boxe de raft Q Acoustics 3020, maro - eMAG.ro

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Recomandare sistem 2.0 By pooaul in forum HiFi
    Replies: 8 Last Post: 31-10-2015, 18:50
  2. Recomandare sistem 2.1 By tudomih in forum HiFi
    Replies: 15 Last Post: 08-10-2013, 21:42
  3. Sistem de boxe Logitech Z906 By Florix09 in forum HiFi
    Replies: 0 Last Post: 07-06-2013, 17:12
  4. Replies: 7 Last Post: 11-01-2013, 21:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts