Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Panasonic 42PY8 sau Samsung 40A656?

Voters
16. You may not vote on this poll
  • Panasonic 42PY8

    10 62.50%
  • Samsung 40A656

    6 37.50%
Results 1 to 5 of 5

Thread: Panasonic 42PY8 sau Samsung 40A656?

  1. #1 SP
    Junior Member benny's Avatar

    Panasonic 42PY8 sau Samsung 40A656?

    Salutare, dupa ce am citit atata vreme despre subiect, tot nelamurit sunt. Le-am vazut si-n magazin, din pacate nu unul langa altul, si tot n-am ajuns la vreo concluzie.

    Panasonicul este plasma, Samsungul este LCD, ambele sunt laudate de posesori si review-uri, lucru care-mi face si mai grea decizia. Cel mai mult voi folosi TV-ul pe semnal SD, dar si filme HD si pt PS3 sau Wii. Daca nu era partea cu consolele, mergeam linistit pe plasma, mai ales ca se descurca mai bine cu semnalul SD, precum si cu reproducerea culorilor mai natural si a contrastului mai mare. Totusi, mi-e frica de efectul de burn-in, iar LCD-ul din comparatia asta, chiar daca e putin inferior la culori si contrast, am inteles ca nu este o diferenta asa mare, pt unii chiar invizibila.

    Initial, in loc de Samsung, pusesem in balanta Panasonic-ul cu un Sony 40V5500, dar la acelasi pret am gasit pana la urma A656, care in plus are si 100Hz. In concluzie nu mai am niciun motiv sa merg pe Sony.

    Deci, ce ati alege dintre Panasonic si Samsung?

  2. #2 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Legat de burn-in, eu folosesc un Panasonic 50PV8 si nu am avut probleme de burn-in doar de retentie. de ex daca il las doua ore pe realitatea tv cand schimb pe alt canalal se vede usor conturul siglelor fixe insa dupa ce ma uit 2-3 minute pe alt program acestea dispar asa ca dupa parea mea burn-in ul nu este o problema... deasemenea consumul este mai mare la plasma ca la LCD si daca iti bate soarele in camera in TV este destul de nasol, se reflecta exact ca la TV-urile vechi cu CRT.

    totusi trecand peste acestea eu am ales plasma peste LCD (fratemiu are un samsung de 40 fullHD) din motive pur subiective referitoare la calitatea imaginii (ex: culori mai calde, nu are backlight bleeding)

  3. #3 SP
    Junior Member benny's Avatar
    avand in vedere ca nu ma intereseaza consumul, lumina n-o sa bata in ecran, iar burn-in-ul nu mai exista, nu vad niciun motiv pt care sa nu iau plasma

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    vezi ca au iesit noile plasme de la Panasonic. acum se gasesc si pe la noi insa cel mai ieftin FullHD cred ca e 42G10 si e vreo 48mil.

  5. #5 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    46PY8 FTW!!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 17-10-2013, 23:14
  2. Samsung sau LG !!! By sn0w in forum HiFi
    Replies: 9 Last Post: 21-12-2011, 05:15
  3. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts