Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Help sunet DTS-HD,Dolby True Hd din pc pe receiver!

  1. #1 SP
    Junior Member kaiac's Avatar

    Help sunet DTS-HD,Dolby True Hd din pc pe receiver!

    Va salut,am si eu o mica mare problema

    Vreau sa scot sunetul din pc asa cum este encodat in filme(dts,dolby digital,dts-hd,dolby true hd) spre receiver(sony str dh 820) fara ca pc-ul sau playeru de filme sa faca alte schimbari,legatura se va face prin hdmi.Eu folosesc bs player iar la optiunile audio nu apare nici unde dts sau dts hd etc sau sa ii fac passthru spre receiver,doar in filtru ac3 apare dts si optiunea de 5.1 dar nu vreau ca playeru sa faca vreo modificare ci vreau sa treaca asa cum este direct in receiver sa scrie pe receiver dts hd.


    Din ps3 merge totul perfect,scrie mare pe ecranul receiverului DTS-HD DOLBY TRUE HD sau cum e encodat filmul sau jocul respectiv,asa vreau sa se intample si de la PC.

    Mentionez ca placa video suporta doar dts si dolby digital dar o sa-mi cumpar alta care suporta toate standartele.
    Ce ar trebui sa fac?Nu e bun bsplayeru? Ce alt program sa folosesc? ma gandesc ca e vorba de o setare ceva pe care o omit sau?

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Foloseste XBMC ca media player. VLC sau Bsplayer nu folosesc DTS-HD,Dolby True Hd (nici macar nu au voie sa foloseasca din cate stiu si atunci folosesc alte formate).

    Uite aici mai detaliat DTS HD MASTER AUDIO AND DOLBY TRUE-HD SOUND ON PC - AVS | Home Theater Discussions And Reviews

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kaiac: XBMC ar fi o solutie... dar daca nu-ti place, iti recomand sa incerci PotPlayer (Daum PotPlayer). It kicks Bsplayer, Kmplayer, MPC & whatever player's ass. Are orice setare posibila si imposibila... are codecuri integrate. Si e 100% free. Setezi practic sa nu decodeze nimic PC-ul (S/PDIF Out), si se va ocupa de toate cele receiver-ul.

  4. #4 SP
    Junior Member kaiac's Avatar
    multumesc pentru raspunsuri,am reusit pana la urama cu cyberlink powerdvd sa trimita semnalu direct prin hdmi asa cum e dar o sa le descarc si pe astea sa vad cum se prezinta poate imi plac mai mult.


    Mai am o nelamurire,vreau sa conectez un subwoofer activ de la un sistem 5.1 dar nu prea reusesc,nu se aude nimic.

    am incercat cu un cablu rca cum se vede si in poza,rosu la center/subwoofer si rosu in receiver la una din iesiri.
    Nu fac eu ceva bine sau trebuie alt cablu?
    Attached Images Attached Images img_20150130_152248.jpg img_20150130_152523.jpg

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stai stai... explica-ne ca nu intelegem. Cum adica ai conectat un subwoofer activ la un sistem 5.1 la receiver? Din cate vad eu in manualul de la Sony, subwooferul trebuie conectat asa cum ai tu in poza a doua, acolo unde scrie Audio Out / Subwoofer.

    Ai refacut setup-ul dupa ce ai conectat subwooferul? 5.1, 2.1 sau ce ai tu, altfel subwooferul nu va fi activ (chiar daca e conectat).

    Also, vezi ca in momentul in care subwooferul e activ si setat ok, trebuie sa se aprinda pe ecran acel SW (SW - Lights up when the audio signal is output from the SUBWOOFER jack).

  6. #6 SP
    Junior Member kaiac's Avatar
    Subwooferu provine de la un sistem 5.1 deasta zic ca e activ,ar trebui sa mearga da nu merge,daca cablu e bun trebuie sa mearga poate omit eu vreo setare din receiver,se aprinde becul de sw pe receiver dar nu se aude.

    ---------- Post added 31-01-2015 at 14:23 ----------

    Am facut auto calibrare dar nu se aude sw la autocalibrare,am incercat sa modific frecventa la crossover dar nu imi apare sw acolo decat front rear si center(pot sa acceses frecventa la crossover numai daca setez toate boxele pe small)
    Nu stiu ce sa ii fac,am incercat toate setarile.

    ---------- Post added 31-01-2015 at 15:25 ----------

    Incercai inca odata si se pare ca se aude in subwoofer la test tone si la autocalibrare dar foarte incet,tinand cont ca volumul din receiver este dat la +10 db adica maxim iar volumul din subwoofer cam 80 la suta,care ar fi treaba,e vorba de frecvente sau?

    ---------- Post added 31-01-2015 at 18:32 ----------

    reusi sa fac ceva pana la urma
    mersi de replay!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cum cumpar din ps store? help please By maty1998 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 07-12-2012, 20:02
  2. Receiver + boxe Help By DRAGOS10 in forum HiFi
    Replies: 10 Last Post: 30-03-2011, 21:28
  3. Playstation 3 si sunetul DTS-HD By paulone in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 40 Last Post: 11-01-2010, 16:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts