Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Proiect Home Cinema Setup.

  1. #1 SP
    Senior Member Florin85's Avatar

    Proiect Home Cinema Setup.

    Salut , de ceva timp am tot avut in cap sa imi fac un home cinema in beci. Asta ca sa nu mai deranjez pe cei din casa sau vecinii.O sa ma apuc de lucru in martie .Pivnita e de 30 mp . Astept orice sfat cu privire pe partea acustica , adica ce fel de materiale sa folosesc.Peretii din beci si podeaua sunt deja finisati.

  2. #2 SP
    Member Drag05azs's Avatar


    ceva in genul asta , podeaua fara gresie eventual poti pune parchet sau covor . Daca folosesti parchet ,pune spike-uri la boxe , pt covor eu am incercat o izolatie din pasla (aprox 5-7 mm) peste sapa. In cazul covorului , personal nu vad rostul la spike-uri. Boxe de calitate , amplituner cap serie (1980-2010) , evita noile receivere (cel putin cele low/midle class)

    LE Mobila ajuta foarte mult , mai ales biblioteci sau soldatei pe colturi .

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  3. #3 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Nu voi pune mobila in beci , voi face niste rafturi pentru scule.Pe mine ma intereseaza cum se numesc materialele aste pentru acustica.

  4. #4 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    eu am folosit burete cofrat , gasesti panouri 200x100 de 5-6 cm grosime si panza neagra.In beci e ceva mai complicat , banuiesc ca nu ai la ce pune perdele(ajuta f.mult). De fapt si de drept eu nu am auzit diferenta dintre camera tratata fonic si cea mobilata normal. Daca folosesti camera doar pt muzica/filme eu as lipi acele panouri direct pe pereti si in colturi (pe toata inaltimea acestora nu doar sus ca in imagine)

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  5. #5 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    O voi folosi special pentru filme.Am deja receiveru , ecranu de proiectie si proiectoru.Pe partea de scule mai am nevoie doar de boxe surround.Perdele nu mai la ce pune , am astupat ferestrele , aveam doua ferestre mici .

  6. #6 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    incearca buretele cofrat , e 70-80 ron (200x100)

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu de aici am luat, gasesti multe alte variante pe amazon:

    http://www.amazon.co.uk/Pro-coustix-...tic+foam&psc=1

    Eu le folosesc in mare pentru a nu deranja vecinii, iar pana acum banuiesc ca si-au facut treaba din moment ce nu m-am trezit cu nimeni la usa. Intr-o incapera mai goala vor ajuta mult, daca ai deja mobila-rafturi diferenta va fi mai mica, cu ele sau fara nu vei resimti mare lucru.

  8. #8 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    E foarte bun pretu ...Ma asteptam sa fie mai scump.Pe partea de boxe surround ce ati recomanda am deja https://www.avstore.ro/receivere/yamaha-rx-v479/.Nu as vrea sa depaseasca 2000lei.

  9. #9 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    din ce am avut , Yamaha face pereche buna cu Wharfedale(boxe englezesti ). Cauta 9.2 pe surround si 9/10.3/4 pe fata , centru din seria 9

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  10. #10 SP
    Senior Member Florin85's Avatar

  11. #11 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    http://www.sono.ro/boxe-de-podea/408...a-pereche.html

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

    ---------- Post added 25-12-2015 at 16:18 ----------

    Ar fi bine sa poti asculta diferite configuratii pe amplitunerul tau , sunt magazine care permit. Taga nu am ascultat , din specificatii sunt ok (nu stiu daca sunt reale) , daca lipseste sub-ul , cauta boxele front cu frecvente sub 40hz (real)

    http://www.sono.ro/boxe-de-raft/4084...t-pereche.html
    pt surround

    Pe scurt , ce mi-a placut la un pret rezonabil ...boxe Heco Victa 3xx,5xx,7xx(materiale de calitate , conectori de calitate , biwire , bass f.bun pe boxele mici) , Wharfedale seria Diamond (evita Vardus) 9.3 (bijuterii la pretul cerut , constructie super , calitate sunet aproape de boxe de 1000£ , biwire) 9.2 ( sound incredibil la marimea lor , idem 9.3)10.5(nebunie curata, idem 9.3, putere , necesita amplificator puternic). Evita boxele Sony, Yamaha , Pioneer and Co. Daca mi-as construi acum un 5.1 as merge pe Wharfedale 9.3(atentie!!...pe front..-necesita stand-uri) , 9.2 (surround). Daca ai posibilitatea si gasesti ceva sh ,incearca-le !
    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PS3>TV>Home Cinema By duallcore in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5 Last Post: 31-01-2010, 15:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts