Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: Samsung Galaxy Z Flip

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Samsung Galaxy Z Flip

    Quote Originally Posted by Samsung
    Introducing our new foldable #GalaxyZFlip ─ Change the shape of the future.
    Featuring an iconic form factor that's perfectly compact.

    Quote Originally Posted by Samsung
    #GalaxyZFlip. Change the shape of the future.

    Quote Originally Posted by Samsung
    Introducing Galaxy Z Flip. A smartphone that stands out, stands up, and stands alone. Change the shape of the future.

    Quote Originally Posted by Samsung
    A steady pace. A clockwork tap of shoes on pavement. A solitary competition of selves, revealing a story as individual as a fingerprint. It’s the journey of the long distance runner. A journey of art and athleticism. Of pushing onward in an essential way, undistracted by contemporary noise.

    Two brand visionaries creating a dialogue between fashion and technology, the present and the future, and inspiring each other to create a new lifestyle experience.

    Galaxy Z Flip Thom Browne Edition is now launching.

    Quote Originally Posted by Samsung
    Introducing Galaxy Z Flip Thom Browne Edition. Meet the synthesis of Samsung’s pioneering technology and Thom Browne’s sophisticated uniformity. It is not just an iconic smartphone but a unique collaboration.
    #GalaxyZFlip #ThomBrowne

    The Future Changes Shape: Express Yourself with Galaxy Z Flip – Samsung Global Newsroom
    [Infographic] Galaxy Z Flip: A Standout Device for Those Who Live to Stand Out – Samsung Global Newsroom
    Samsung and Iconic Fashion Brand Thom Browne Collaborate on Limited Edition Galaxy Z Flip – Samsung Global Newsroom

    Specs | Samsung Galaxy Z Flip - The Official Samsung Galaxy Site
    Attached Images Attached Images galaxy_z_flip_all_color_combination1.jpg galaxy_z_flip_all_color_combination2.jpg galaxy_z_flip_all_color_open_front2.jpg galaxy_z_flip_mirror_black_closed_front_camera.jpg galaxy_z_flip_mirror_black_front_table_top.jpg galaxy_z_flip_mirror_black_open_back.jpg galaxy_z_flip_mirror_black_open_front.jpg galaxy_z_flip_mirror_black_right_side.jpg galaxy_z_flip_mirror_black_side_open.jpg galaxy_z_flip_mirror_purple_combination1.jpg galaxy_z_flip_mirror_purple_front_table_top.jpg galaxy_z_flip_mirror_purple_left_table_top.jpg galaxy-z-flip_combo-kv_2p_rgb_200106.jpg galaxy-z-flip_main-kv_purple-mirror_2p_rgb_191223.jpg 1.-galaxy-z-flip-thom-browne-edition_lifestyle.jpg 2.-galaxy-z-flip-thom-browne-edition_key-visual.jpg 3.-galaxy-z-flip-thom-browne-edition_package.jpg 4.-galaxy-z-flip-thom-browne-edition_all-products.jpg 5.-galaxy-z-flip-thom-browne-edition.jpg 6.-galaxy-z-flip-thom-browne-edition.jpg

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar


  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu ma asteptam sa zic asta, dar pare mai dragut decat alternativa de la Motorola. Din pacate insa, am incetat de mult sa mai inteleg tampenia asta de design glossy... E fingerprint magnet, nu altceva... Ar trebui ca Samsung sa ia niste lectii de la chinezi.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E foarte interesant ca si concept, mecanismul de balama pare facut mai cu cap decat la Fold, se vede ca au invatat din greseli, iar faptul ca au reusit sa puna un ecran de sticla ffff subtire, in locul celui de plastic folosit in Fold sau in Motorola Razr, care se poate zgaria si cu unghia, este un mare avantaj.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In cazul in care nu ati vazut, ecranul e tot plastic, Samsung efectiv mintind cu nerusinare.
    E clar ca nu exista sticla flexibila si a fost doar un marketing term, ceva mega fishy. E doar un plastic cu ceva adaugiri ca sa "para" ca e de sticla, fie sa arate ca sticla, fie ca sa se simta l amana ca sticla, dar tot plastic "ordinar" este


  6. #6 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Nu stiu cati asteptau sa fie actual glass 100% din moment ce in acest moment, cu tehnlogia actuala, nu poti sa ai un Gorilla Glass 5 sau 6 flexibil intr-atat incat sa permita instalarea pe un fold, oricare ar fi producatorul.

    Nu am urmarit acest telefon (stiri, presa, articole,etc) prea mult. Nu m-a interesat, deci exista posibilitatea sa ma insel, dar parca vazusem undeva ca ei au zis "Ultra Thin and Flexible". Acesti termeni nu se pupa cu hard glass sau rugged, e cam greu sa fie ambele in acelasi timp. Evident, termenii de marketing sunt acolo bine decisi si pot induce putin in eroare, dar pentru cineva care stie ceva tehnlogie si/sau fizica, nu vine ca o surpriza. Ar putea fi o surpriza doar pentru cei ce isi iau seva din review-urile lui Buhnici, sa-mi fie cu iertare.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ideea nu e ca nu are Gorilla Glass 5 sau 6, ci ca il marketeaza asa:

    The full screen phone that folds to fit in your pocket with revolutionary flexible glass, a camera made to stand on its own, and a dual battery that lasts all day.
    Deci glass, orice forma de glass, cand ala este plastic. Ca asta inseamna ca-i 99% plastic sau 99.9% plastic, nu stim, dar tot plastic este. Comparatia lui Jerry este foarte buna. Daca ai noroi si pui bucati de ciocolata si-i zici fursec, e minciuna. E noroi cu ciocolata.

    Aici e plastic cu ceva (cum am zis mai sus, care sa se simta sau sa arate ca sticla) in proportie fff mica, dar tot plastic este si aia e tot reclama mincinoasa.

  8. #8 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Revolutionar poate fi folosit, ca sunt primii. Au avut graba asta sa fie deschizatori de drumuri. Eu cand ma gandesc la flexible glass, primul lucru care imi vine in minte este plexiglas, care fiind pus la un incalzitor, poate fi modelat. Nu ma gandesc la geamul de masina care se indoaie si se face batistuta.

    Nu stiu care e procentajul folosit in acest mix, daca ai un link, poti sa il postezi ca sunt curios care este compozitia. (din surse, nu speculatii, ca asa putem spune ca este 100 % plastic, cand stim ca nu este adevarat).

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e nimic revolutionar aici. Plastic flexibil exista de jde ani. Ecrane flexibile au tot aparaut de-a lungul timpului (din plastic, of course). Dar ideea este ca ei au folosit acel "revolutionar" impreuna cu "flexible glass". Ceea ce este o minciuna... nu este "glass" oricum ai lua-o.

    Totusi, avand in vedere ca ai cerut compozitia (ceea ce e putin cam mult, iti dai seama ca e secret), hai sa presupunem prin absurd ca ar fi sticla. Ca ar avea in compozitie plastic si sticla, sau cine stie ce alt compozit. Mbon, deci avem o "sticla revolutionara", inventata de Samsung, da? OK. Avand acest lucru, eu spun asa: daca se zgarie ca plasticul, se topeste ca plasticul, flexeaza ca plasticul, are duritatea plasticului... atunci am o singura concluzie: E PLASTIC!

  10. #10 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Cand zic revolutionar, ma gandesc fix la revolutionar pe piata telefoanelor, nu la faptul ca a inventat Samsung plasticul flexibil, suntem oameni de buni simt aici. Ei tot la asta s-au referit prin acest mod de a marketa telefonul. Ca este un bold statement sau ca se poate intelege gresit, asta e alta discutie si am fost de acord cu asta. Glass-Glass nu o sa fie in veci, pururi si amin, oricum am da-o, decat daca descopera astia vreun component care supus la un anumit proces sa aiba aceleasi capabilitati ca sticla, sa fie din aceeasi compozitie ca sticla, dar sa se indoaie ca tesatura de bumbac.

    Eu asta cred ca este, un mix de glass cu plastic, ceea ce era si normal sa fie, ca nu o sa sfideze Samsung legea fizicii si capabilitatile componentelor folosite in telefoane care sunt pe pamant de mult timp. Am cerut un link cu ceva informatii legat de afirmatia ca ar fi 99% sau 99.9% plastic. Ca asa, putem spune orice procentaj, nu inseamna ca este si adevarat. Nu sunt habotnic sa nu inteleg, doar ca nu imi place ca se judeca ceva doar pe baza opiniei personale vis-a-vis de brand sau preferinte.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu are man legatura cu brand-ul sau preferintele. Chiar mi-as fi dorit ca Samsung sa vina cu ceva revolutionar (mai ales ca Motorola a cam dat-o in bara). Din pacate, nu doar ca nu e revolutionar, dar e cel mai low quality screen ever. Nu cred ca am mai vazut de ani buni ecrane ce se pot zgaria cu unghia, nici macar la cele mai ieftine chinezarii... Ca o fi cum zici tu nu stiu ce combinatie glass & plastic, ca o fi nu stiu ce super glass inventat de Samsung, ca o fi altceva special, pe mine ma lasa complet rece. Eu o vad ca o tzeapa de 1500$. Sau nah, ca sa nu fiu rautacios 100%, o vad ca pe un produs ce ar fi trebuit prezentat ca si concept. Sa vina sa se laude cu el, sa ne spuna ca mai trebuie imbunatatit, si sa lucreze la el pana merita sa ajunga la consumator. Altfel, repet... e doar o tzeapa. Sorry.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, la fel se intampla la orice folding phone (Galaxy Fold, Motorola Razr, Royole FlexPai, Huawei Mate X). Asa e plasticul "ordinar". Nu ai cum sa indoi sticla, asa ca toti au plastic. Iar plasticul se zgarie foarte usor, cu orice.

    Ideea e ca toti ceilalti (chiar si ei inainte) au fost destul de destepti incat sa spuna ca-i ecran de plastic si sa ai grija cu el. Aici se lauda ca-i ecran revolutionar de sticla, dar tot te anunta sa ai grija de el la fel ca la plastic - si de acolo-ti dai seama ca-i ceva fishy.

  13. #13 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    @Monky

    No need to be sorry, nu o iau personal. Nu am actiuni la Samsung sau Flip in buzunar, I really couldn't care less pentru ca, repet, nu ma intereseaza produsul. Din punct de vedere tehnologic, tot il consider un produs "revolutionar" pentru ca este cel mai bun de pe piata din categoria lui, in acest moment. Evident, nu este perfect si faptul ca se zgarie usor nu il ajuta (desi sunt convins ca baiatul ala a apasat cu varful destul de mult tocmai pentru a face un statement). Cand o sa vina altii si vor reusi ceva mai bun, sa fii convins ca o sa le recunosc meritele, indiferent ca sunt Apple, Xiaomi, Huawei, etc.

    Nu stiu cati oameni care isi vor cumpara Flip vor avea probleme cu zgarieturile, din moment ce majoritatea isi pun folie peste display, deci este un alt layer de protectie si, in plus, el se inchide, deci nu are cum sa zgarie pe ecran stand in geanta sau buzunar. Din nou, asta nu scuza calitatea ecranului. Nu este perntru oricine un astfel de telefon, chiar il consider niche, deocamdata. Cand o sa fie adoptat la o scara mai mare, cred ca si calitatea lui va fi mai buna, sau cel putin asta spune teoria.

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu ai voie sa pui folie pe foldable display. S-a spus de la prima versiune si se spune in continuare.
    La fel cum nu ai voie sa pui folie (de sticla dar nu numai) pe telefoanele care au fingerprint senzor in ecran.

    Dar da, e clar ca ai dreptate cand spui ca e cea mai buna versiune a unui foldable phone to date si e pacat pentru Motorola faptul ca au lansat ei acest device, pentru ca ala doar arata bine (desi dpdv design il consider un mare fail, desi are avantajul unui ecran mai mare pe fata) dar e outdated serios dpdv hardware si in mod clar nu merita banii pe care ei il cer strict pentru design (+ R and D).

  15. #15 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Nu stiam ca pe foldable nu ai voie, sau asa e recomandat, pentru ca vazusem unii care fac folii din mai multe bucati, tocmai pentru a nu face cute la indoitura. Pe telefoanele cu fingerprint in ecran e ok sa pui, atat timp cat iei folie cu gaura fix in zona aia. Exista multe optiuni, deci cred ca si aici se poate proiecta ceva bun. O sa faca chinezii de toate pentru toti

    Aici merge o gluma cu Coronoavirus, dar e prea devreme.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Folie cu gaura fix in zona aia? That's just stupid...

    iar folie din mai multe bucati mi s-ar parea aiurea rau, in conditia in care trebuie sa se termina cu 1-2mm inainte de indoitura, iar o gaura de 3-4mm la mijlocul ecranului trebuie sa fie un adevarat chin cand dai scroll sau swipe down.

    Anywho, e decizia fiecaruia ce face cu device-ul lui. Personal nu mai tin folie pe telefon de vreo 10 ani si da, ok, se zgarie singur in timp (micro scratches) dar nu e nimic deranjant vizual sau tactil.

  17. #17 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, am tot vazut la cunostinte folii de genul, cu un rotund in baza de jos a ecranului. It gets the job done, I guess. Arata un pic ciudatel, dar cred ca te obisnuiesti. Eu nu iau astfel de folii pentru ca nu pun amprenta pe niciun device, fie el telefon, tableta, laptop. Au deja amprenta mea prin alte metode, gen senzorul de pe spate de langa camera, deci nu mai am cum sa ma ascund, dar macar nu le fac viata usoara. Pin code gang here!

    Pe mine m-a salvat folia in unele momente, cand loveam telefonul dintr-un unghi ciudat si era fix pe "edge", oarecum. Oricum, chiar daca il tinem de bibelou, tot trebuie schimbat la un moment dat, dar na, incerc sa am grija de lucruri. Mai ales ca astia cer o mana si un picior pe telefoane.

  18. #18 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Ce vedeti atat de special la el?Inca un telefon menit sa scoata cat mai multi bani, nimic revolutionar.Dual screen exista de cand lumea (PDA *chomp chomp*), sistemul de folding e la fel de prost ca si anul trecut, ecran de plastic (cum s-a mai mentionat), se zgarie repede.....
    Am uitat sa spun ca arata super-cheap?

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai tocmai asta-i faza, ca nu este dual screen, este un singur ecran care se indoaie. Asta este revolutionar. Stai sa repet. Este un ecran care SE INDOAIE!
    Iar sistemul de folding nu e deloc la fel de prost ca anul trecut. Se pare ca acele perii pe care le-au inclus intre rotitele de la sistem, chiar ajuta. Vezi video postat mai sus, in care chinuie telefonul.

    Pe principiu asta, de ce nu ramane lumea la Motorola Razr original si vrea sa-si cumpere asta nou? Ca-i acelasi lucru...

    Desigur, nu este pentru oricine si clar nu va placea (estetic) oricui, dar totusi s-au facut niste pasi mari in directia buna (design, camere, hardware, bateriile, tehnologie ecran, inclusiv partea de OS care-ti permite sa-l lui in forma de L pe masa).

  20. #20 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Nu e dual screen....mda acum inteleg....
    SI TOTUSI CE ESTE REVOLUTIONAR?ANUL TRECIT NU AU LANSAT UN TELEFON CU UN ECRAN CARE SE INDOAIE?
    A, da, acela avea si un ecran secundar......scuze.....da' si eu prost.....

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 10-03-2014, 13:33
  2. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  5. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts