Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: HTC touch2

  1. #1 SP
    Member mariuck's Avatar

    HTC touch2

    Ieri mi-am facut un abonament si mi-am luat un HTC touch2 la oferta care este acuma. A costat 100EUR la abonament de 12EUR mi s-a parut super ieftin telefonul.. eu initial am vrut iPhone 3G, si sincer m-a incantat mai mult windows mobile.

    Acum sa va zic ce imi place si ce nu la el

    Bad stuff:

    1.Este un fel de PS3 slim.. la unele chestii este low budget dar in interior e destul de bun ma refer la CPU si RAM.

    2.Ecranul este.. dezamagitor din punct de vedere al rezolutiei 240 x 320 pixels. Ideea e ca daca il tii aproape de ochi ii vezi pixelii. Si pe langa asta nu are touch direct pe ecran trebuie sa apesi putin ca sa faca plasticul ala contact cu ecranul (cu toate ca e destul de sensibil, eu unul m-am obisnuit cu el)

    3.Cei de la orange ca deobicei isi baga ei coada si pun "marele" lor meniu. Ideea ca singura chestie unde au umblat este la functia de browser, au sters aplicatia de youtube si cea de Copilot care trebuia sa fie free trial 14 sau 15 zile..(De ce?... nu am cum sa raspund) si au bagat chestiile alea foarte "accesate" jocuri, muzica, etc.

    4.Marketplace de la windows.. e un fel de embrion pe langa batranul AppleStore. Rar gasesti ceva util cu adevarat.

    Good stuff:

    1.E un telefon destul de bun la componente:
    CPU: Qualcomm MSM7225 528 MHz
    Ram: 256 MB RAM
    ROM: 512 MB ROM
    MicroSD: pana la 32GB
    (daca va uitati e putin mai puternic ca 3G )

    2.E windows mobile..... Poti pune orice, de toate, oricand..(daca ai de unde) Momentan eu mi-am luat doar cateva aplicatii (MSN, Googlemaps, Bing)

    3.Se misca destul de bine, cu toate ca la unele chestii are putin "lag" daca ii pot spune asa dar chestii minore..

    4. E interesant ca poti sa faci ce vrei prin telefon, gen foldere sa instalezi sa dezinstalezi chestii sa le muti unde vrei tu sa intrii prin windows pe scurt se numeste File Explorer

    5.Active Sync, sincronizezi HTC-ul cu PC foarte rapid si e destul de util



    Momentan cam atat pot sa va spun o sa mai completez pe parcurs asta e prima impresie.
    Astept niste raspunsuri de la cei care si-au cumparat HTC Touch2

  2. #2 SP
    Member octav's Avatar
    am vrut sa mi-l cumpar,insa am ales sa mai dau 100 euro si sa imi iau 3G pe care l-am primit azi....nu regret deloc decizia.

  3. #3 SP
    Member mariuck's Avatar
    Quote Originally Posted by octav View Post
    am vrut sa mi-l cumpar,insa am ales sa mai dau 100 euro si sa imi iau 3G pe care l-am primit azi....nu regret deloc decizia.
    Pai eu l-am lasat prima data pe un prieten de al meu sa isi ia 3G si dupa ce l-am butonat cateva zile, m-am dus si mi-am luat HTC-ul si sincer.. inafara de foarte multe aplicatii nu prea e cu nimik peste HTC.. daca era 3Gs.. cu toata inima imi luam iPhone-ul

  4. #4 SP
    Member octav's Avatar
    sincer...e fantastic...depinde ce l-ai pus sa faca...diferenta prea mare nu e intre 3G si 3GS, in afara de viteza,insa nu poti sa spui ca 3G-ul e incet. cel mai mare dezavantaj al htc-ului e ecranul rezistiv.sincer, am pus mana pe multe telefoane cu ecran rezistiv si nu se compara cu ecranul capacitiv.pe langa asta,miile de aplicatii de pe iPhone m-au facut sa il aleg.i-am facut jailbreak-ul si i-am bagat vreo 30 de aplicatii

  5. #5 SP
    Member Wargasm's Avatar
    GPS-ul cum se prezinta? Ma refer la drumuri lungi si prin coclauri.

  6. #6 SP
    Member mariuck's Avatar
    Uite chiar zilele trecute am plecat dintr-un club cu un taxi, si asa zisul taximetrist nu stia sa ajunga de pe undeva de la victoriei la universitate (nici eu nu stiam exact a cata strada la dreapta ) (asta in bucuresti ) si i-am zis sa traga pe dreapta si am deschis IGO8 si ne-a dus acasa exemplar de bine a fost interesant

  7. #7 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by mariuck View Post
    Ieri mi-am facut un abonament si mi-am luat un HTC touch2 la oferta care este acuma. A costat 100EUR la abonament de 12EUR mi s-a parut super ieftin telefonul.. eu initial am vrut iPhone 3G, si sincer m-a incantat mai mult windows mobile.

    Acum sa va zic ce imi place si ce nu la el

    Bad stuff:

    1.Este un fel de PS3 slim.. la unele chestii este low budget dar in interior e destul de bun ma refer la CPU si RAM.

    2.Ecranul este.. dezamagitor din punct de vedere al rezolutiei 240 x 320 pixels. Ideea e ca daca il tii aproape de ochi ii vezi pixelii. Si pe langa asta nu are touch direct pe ecran trebuie sa apesi putin ca sa faca plasticul ala contact cu ecranul (cu toate ca e destul de sensibil, eu unul m-am obisnuit cu el)

    3.Cei de la orange ca deobicei isi baga ei coada si pun "marele" lor meniu. Ideea ca singura chestie unde au umblat este la functia de browser, au sters aplicatia de youtube si cea de Copilot care trebuia sa fie free trial 14 sau 15 zile..(De ce?... nu am cum sa raspund) si au bagat chestiile alea foarte "accesate" jocuri, muzica, etc.

    4.Marketplace de la windows.. e un fel de embrion pe langa batranul AppleStore. Rar gasesti ceva util cu adevarat.

    Good stuff:

    1.E un telefon destul de bun la componente:
    CPU: Qualcomm MSM7225 528 MHz
    Ram: 256 MB RAM
    ROM: 512 MB ROM
    MicroSD: pana la 32GB
    (daca va uitati e putin mai puternic ca 3G )

    2.E windows mobile..... Poti pune orice, de toate, oricand..(daca ai de unde) Momentan eu mi-am luat doar cateva aplicatii (MSN, Googlemaps, Bing)

    3.Se misca destul de bine, cu toate ca la unele chestii are putin "lag" daca ii pot spune asa dar chestii minore..

    4. E interesant ca poti sa faci ce vrei prin telefon, gen foldere sa instalezi sa dezinstalezi chestii sa le muti unde vrei tu sa intrii prin windows pe scurt se numeste File Explorer

    5.Active Sync, sincronizezi HTC-ul cu PC foarte rapid si e destul de util



    Momentan cam atat pot sa va spun o sa mai completez pe parcurs asta e prima impresie.
    Astept niste raspunsuri de la cei care si-au cumparat HTC Touch2
    Mare greseala ai facut...In locul tau alegeam 3G. Tu chiar crezi ca e important faptul ca HTC-ul e mai puternic decat Iphone? "(MSN, Bing)"....le consideri aplicatii ? Pe Iphone poti sa ii pui de la IGO8 (mai sunt Navigon, TomTom etc), aplicatii cu nivela, ruleta, convertoare bancare si de toate natiile etc. pana la mii de jocuri (FIFA10, Nfs Underground/Shift, Red Alert, Settlers, Resident Evil etc). Eu am avut HTC Touch Dual cu super procesor si memorie dar nu ma ajutau la nimic pentru ca touchscreenul era varza (trebuia sa apas de 2 3 ori pe ceva ca sa accesez).

  8. #8 SP
    Member mariuck's Avatar
    dupa cum am spus Marketplace e o mare varza... e ca si cum nu ar fi... dar ideea e ca eu nici nu sunt genul care sa ma joc pe telefon sau sa folosesc telefonul mai mult decat sa sun, sa dau mesaje, sa imi verific mailurile, mai intru pe facebook, din cand in cand si mai fac putin browsing cand chiar nu am ce face.. si uneori youtube.. Si pana acum nu pot sa ma plang ca nu m-a satisfacut si imi place ca e MIC

    Nu e model de TOP de la HTC de asta nu prea poti sa compari cu iPhone am zis ca e mai puternic ca 3G ca asta mi-a sarit in ochi cautand reviews despre el inainte sa il cumpar

    Si daca as alege din nou tot nu as lua iPhone.. mi-as lua HTC Magic ca e mic... si daca mi-as alege un telefon mai mare clar mi-as lua HTC HD2 sau HERO sau Nexus

  9. #9 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Merci de raspuns.
    Eu nu folosesc telefonul decat pentru apeluri, sms(rar), un what to do si cam atat. As avea nevoie si de un gps, iar tocmai de aia ma gandeam sa-mi iau direct un telefon cu asa ceva. Net? WTF? Chiar e ultima chestie, sa ma holbez cand sunt la bere la un site, sau sa ma joc pe ecranelul ala la misto.

  10. #10 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Eu zic ca merita un telefon din`asta
    recomand

  11. #11 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pai baga si argumente.

  12. #12 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Pai baga si argumente.
    Numai pentru GPS l-as lua...din pacate am GPS

  13. #13 SP
    Member mariuck's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Pai baga si argumente.
    Daca esti pe criteriu un telefon mic si destept care sa nu aibe 6523453234 de jocuri si aplicatii, decat cele de baza gen Google maps, IGO8,wi-fi, e-mail sau alte chestii de genul asta, chiar merita

  14. #14 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pai chiar nu ma intereseaza aplicatii gen "cand imi vine ciclu" sau "convertor valuta"
    Doar telefon si gps. Eventual un organizator decent.

  15. #15 SP
    Member mariuck's Avatar
    htc touch 2 mai e numit si Mega.. uite aici un forum unde se posteaza mai totul despre el

    Mega - xda-developers

  16. #16 SP
    Member octav's Avatar
    sincer mariuck...nu stiu de ce esti contra iPhone.dupa parerea mea cele mai bune telefoane la ora actuala sunt 3GS si 3G.daca te interseaza doar sa dai telefon , gps si sms-uri mai bine iti iei un gps si un nokia 1100.

  17. #17 SP
    Member mariuck's Avatar
    Nu sunt contra iPhone, colegul meu de apartament are iPhone si uneori mai cant la pian la el(o aplicatie interesanta ) dar eu nu am vrut ceea ce iPhone imi ofera.. si am spus mai sus la ce folosesc, si voiam sa folosesc telefonul si Touch2 face ce vreu eu foarte bine.
    Si sa imi iau GPs si nokia 1100... sa fim seriosi

  18. #18 SP
    Member octav's Avatar
    pai sincer...toata lumea stie ca niciun telefon nu se compara cu un gps...mai bine faceai asa...

  19. #19 SP
    Member mariuck's Avatar
    Quote Originally Posted by octav View Post
    pai sincer...toata lumea stie ca niciun telefon nu se compara cu un gps...mai bine faceai asa...
    Normal ca nu se compara cum nici un telefon nu se compara cu un aparat foto cum nici un telefon nu se compara cu o consola portabila cum nici un telefon nu se compara cu un notebook la browsing, dar mai conteaza si marimea... cei care butoneaza gadgets-urile foarte mult timp o sa isi cumpere iPhone asta as fi facut si eu.. dar astia ca mine care il lasa in buzunar pana suna sau trebuie sa sune... nu vor sa aibe un telefon atat de mare care sa stea in buzunar

  20. #20 SP
    Member octav's Avatar
    nu pot sa spun ca stau cu el in mana,insa sincer,merita fiecare banut in plus.are absolut de toate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. HTC One (M8) By tudyniuz in forum Android
    Replies: 34 Last Post: 02-03-2015, 17:49
  2. HTC Sync By Se7en Fury in forum GSM
    Replies: 3 Last Post: 02-07-2014, 15:29
  3. HTC HD2 By crotzo in forum GSM
    Replies: 1 Last Post: 30-12-2009, 15:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts