Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 12 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 227

Thread: Samsung Galaxy S

  1. #1 SP
    Senior Member ffocus's Avatar

    Samsung Galaxy S

    Recent am trecut de la 2G la Samsung Galaxy S si pot spune ca sunt incantat. Ecranul AMOLED este pur si simplu din alta lume. Interfata este extrem de rapida, touch impecabil, iar calitatea convorbirilor este exceptionala. Abia astept Andriod 2.2 in Septembrie, cand va beneficia si de Flash 10. Pare ca exagerez cu laudele, dar stiti cum e...you have to see it, to believe it.

    Network
    HSUPA 900/1900/2100
    EDGE/GPRS 850/ 900/1800/1900

    Dimension
    64.2 X 122.4 X 9.9 mm (119g)

    Display
    4.0� WVGA(480x800) 16M SUPER AMOLED
    mDNIe(Mobile Digital Natural Image engine)

    Android Samsung UI
    Multiple Homescreens
    Hybrid Widgets

    Processor
    1GHz CPU Speed

    Battery (Standard) Li-pol, 1,500mAh
    Talk time : 2G/ 769 minutes, 3G/ 391 minutes
    Standby : 2G/ 750 hours, 3G/ 625 hours

    Camera
    5.0 Megapixel AF camera
    Self Shot, Action Shot, Add me, Cartoon Shot, Smile Shot

    Video
    HD Video Player & Recorder (1280 x 720) @ 30fps
    codec: DivX, XviD, MPEG4, H.263, H.264, WMV, VC-1
    format: 3gp(mp4), AVI(divx), MKV, FLV, H.263Sorenson

    Music
    Music Player with SoundAlive
    3.5mm Ear Jack
    MP3/AAC/AAC+/eAAC+/OGG/WMA/AMR-NB/AMR-WB/WAV/
    MID/AC3/IMY/FLAC/XMF

    Memory
    16GB/8GB+ MicroSD(Up to 32GB)

    Android Browser
    Flash Lite3.1, RSS reader

    Multi-touch zoom

    Light sensor
    Accelerometer sensor, Proximity Sensor, Digital Compass

    Additional Features
    Layar Reality Browser powered by Tele Atlas
    Swype, Write & Go
    ThinkFree
    Aldiko e-book



    Attached Images Attached Images samsung-galaxy-s.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Slater's Avatar
    L-am cumparat si eu de aproximativ o saptamana. E o bijuterie de telefon, chiar daca haterii spun ca e doar o copie dupa Iphone
    Display-ul face toti banii, browserul e super rapid si sunt o gramada de aplicatii in Market.

  3. #3 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Sa le stapaniti sanatosi! Le-ati luat la liber sau sunt branduite Vodafone/Orange? Intreb pentru ca altfel e mai greu cu 2.2 luat de pe canale oficiale. De asemenea, aveti idee ce sanse are modelul sa primeasca 3.0? Am citit despre Samsung ca sunt cam nesimtiti pe partea software support odata ce-si lanseaza telefoanele.

  4. #4 SP

  5. #5 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    De la Orange este cumparat, cu prelungire de contract pe inca 2 ani. Sincer, n-am prea inteles cum este cu Android 2.2 asta, cu Android in general...daca depinde de Samsung, de Google sau de carrier, adica Orange. Este posibil sa nu pot face update in Septembrie? Sper sa pot pune si 3.0 in 2011, totusi telefonul abia s-a lansat acum in vara.

    update: din ce am butonat pana azi...galaxy siphone

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    update: din ce am butonat pana azi...galaxy siphone
    Din ce ai butonat pana azi, galaxy S bate iphone 2G.

    Si diferenta dintre un Samsung sau un HTC si un iPhone 2G este destul de mare, cu cateva exceptii (gen jocurile 3D). Tine cont ca iPhone 2G a aparut in 2007 si tu-l compari cu un telefon din 2010. (exact cum compara lumea care nu are ce face, Mafia II cu GTA IV la grafica...)


    Sa fim seriosi. Diferenta dintre Galaxy S si iPhone 4 este "de la cer la pamant" in favoarea iPhone 4.
    De la calitate display, la camera, calitatea pozelor si filmelor, a felului in care se misca totul pe el, marimea si materialele folosite. toate sunt mult sub iPhone 4. Si zic asta dupa ce am "butonat" chiar azi ambele telfoane si dupa zecile de filmulete comparative vazute pe internet.

  7. #7 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Tocmai de aceea nu am specificat ce model de iPhone, dar pesemne ca am fost prea subtil. Stai linistit ca am testat iPhone 4 inca de acum doua saptamani. Este intradevar un salt imens de la 3GS, dar EU l-am simtit...the same?, mai rapid, mai frumos, dar la fel. Ca sa fiu si mai clar, pentru mine, Galaxy S este un alt fel de iPhone. Mai bun.

    ps: mi-au trebuit 3 ani ca sa devin din iphone lover, iphone hater

  8. #8 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    De la Orange este cumparat, cu prelungire de contract pe inca 2 ani. Sincer, n-am prea inteles cum este cu Android 2.2 asta, cu Android in general...daca depinde de Samsung, de Google sau de carrier, adica Orange. Este posibil sa nu pot face update in Septembrie? Sper sa pot pune si 3.0 in 2011, totusi telefonul abia s-a lansat acum in vara.

    update: din ce am butonat pana azi...galaxy siphone
    Eu am inteles cam asa: Google cloceste soft-ul nou si cand iese din coaja il da celor de la Samsung care: 1. il tweak-uiesc (de ex. adauga touchwiz si nu mai stiu ce) si il lanseaza apoi pentru telefoanele neverlocked, fara contract, etc., ca o varianta carrier free; sau 2. il tweak-uiesc si il dau mai departe diferitilor carrier-i care apoi il brand-uiesc si il lanseaza prin reteaua proprie utilizatorilor.

    De Froyo am inteles foarte clar ca va beneficia Galaxy S, dar de 3.0 nu se stie, desi atinge chiar recommended hardware specs pentru a-l rula. Totul va depinde de Samsung si de felul cum isi sustin terminalele lansate anterior, ca din cate stiu sunt cateva modele de tel. care au ramas chiar fara 2.0 din cauza ca Samsung a preferat sa lanseze noi aparate.

    Pentru mine deocamdata Galaxy S e pe acelasi plan cu iPhone 4 si are potentialul de a-i lua-o lejer inainte daca cei care l-au creat au mintea sa-l sustina in continuare si sa nu-l abandoneze in favoarea unui model mai nou. Daca vor profit rapid, atunci se va alege praful de Galaxy S.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De-asta nu mi-au placut niciodata telefoanele Samsung/LG prea mult. Cand ti-e lumea mai draga, te trezesti ca telefonul tau are suport zero, pentru ca ei sustin alte 40 de modele scoase intre timp. A nu se intelege gresit, si eu am recomandat Galaxy S catorva amici care au vrut "ecran mare si features cat mai apropiate de iPhone 4 si Nexus"... si imi doresc sa creasca Androidul intr-un an cum a crescut Apple in 3. Din pacate, Marketul e... varza. De exp. trebuie sa descarci 15 clienti de Facebook ca sa testezi care crasheaza si care nu. Chestie care la Apple nu exista

  10. #10 SP
    Junior Member Slater's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De-asta nu mi-au placut niciodata telefoanele Samsung/LG prea mult. Cand ti-e lumea mai draga, te trezesti ca telefonul tau are suport zero, pentru ca ei sustin alte 40 de modele scoase intre timp. A nu se intelege gresit, si eu am recomandat Galaxy S catorva amici care au vrut "ecran mare si features cat mai apropiate de iPhone 4 si Nexus"... si imi doresc sa creasca Androidul intr-un an cum a crescut Apple in 3. Din pacate, Marketul e... varza. De exp. trebuie sa descarci 15 clienti de Facebook ca sa testezi care crasheaza si care nu. Chestie care la Apple nu exista
    Cu Market-ul nu am avut pana acum absolut nici o problema. Am descarcat doar aplicatiile cu rating mare si pana acum toate au functionat impecabil. Comparatia SGS cu iphone doig e hilara. Pe 3gs il bate la cur, de iphone 4 nu ma pronunt.

  11. #11 SP
    Senior Member Mr.KaKa's Avatar


    Korean's gone wild.
    Urmarind acest clip nu mai am chiar nici o grija cu eventualele zgarieturi pe display.

  12. #12 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Am folosit Iphone (2g, 3G, 3GS) in ultimii 3 ani de zile si personal nu am ce sa ii reprosez (poate sincronizarea cu Itunes care e groaznica daca folosesti mai multe calculatoare cu Iphone-ul).

    Insa simtind nevoia de o schimbare si profitand de oferta Vodafone am trecut la HTC Desire care ruleaza Android Froyo. Poate e cam devreme sa ma pronunt (am telefonul de 2 saptamani) insa pana in momentul de fata nu imi este dor chiar deloc de Iphone, ba chiar mai mult consider HTC Desire mult peste 3GS. Deasemenea toate aplicatiile care le foloseam frecvent pe iphone le-am gasit fara probleme si pe Android si sunt la fel de bune.
    Un foarte mare plus pentru HTC Desire ar fi gradul de customizare pe care il permite (daca va uitati un pic pe net veti vedea niste customizari incredibile pentru modelele mai noi de telefoane Android).

    Inca nu mi-am vandut 3GS-ul, am zis sa il mai pastrez inca vreo luna (deh..sentimentele astea) insa sincer sa fiu imi place Desire-ul mult mult mai mult decat Iphone.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar

  14. #14 SP
    Senior Member Mr.KaKa's Avatar
    Nu stiu de ce dar eu sunt multumit de baterie.

    In orice caz........


  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am "butonat" azi un Galaxy S si l-am comparat cu 3Gs-ul meu. Mi se pare ca are un oarecare delay cam in orice, mai ales in "pinch to zoom in or out" la o poza sau un site. Mi se pare super patetic faptul ca cei de la google nu sunt in stare sa faca niste animatii "infecte" pentru cand intorci telefonul, pentru orice este pe ecran, nu sa apara brusc invers.

    Camera este ok, nu mi s-a parut nimic deosebit, telefonul pare huuuuge in mana si buzunar pe langa 3Gs. Ca design...e o alta copie "infecta" a iPhone. Daca nu avea cele 2 butoane sensibile la atingere din parti, de jos si ramanea doar home butone-ul, era copie clara. Sa nu mai zic de camera, ca se pare ca au inteles si ei, in sfarsit, ca e muuult mai comod si mai folositoare camera in coltul din dreapta al telefonului.

    Imi place cand cineva copiaza ceva, in sensul de "are o tehnologie misto, ia sa o folosesc si eu si sa o imbunatatesc", dar cand cineva copiaza cu asa mare nesimtire, mi se pare patetic.

  16. #16 SP
    Senior Member Mr.KaKa's Avatar
    Am Galaxy S si 3GS nu vin de la experienta de a "butona" aceste 2 terminale.

    1. Nu are nici un fel de lag la pinch to zoom, nu stiu unde l-ai "butonat" (lol nu are butoane DOH) dar daca ai facut asta la vreun orange store atunci sa fii sanatos. :/

    2. Pe langa 3GS este mult mai pocket friendly, mai usor si mai subtire , de multe ori uit ca il am in buzunar in timp de 3GS-ul "atarna" nene


    Imi place la nebunie cand vine un iPhone fanboy butt hurt si arunca tot felul de argumente puerile.
    Ce reiese din postul tau:
    "Am aifon 3GS si are animatii cool cand il intorci mancati-as, ahahaha ce copie infecta aveti voi pe threadul asta"

    Este un thread de discutii privind Galaxy S nu bashing and flame.

    Oricum respectele mele, quality trolling over here.

  17. #17 SP
    Member Theodor01's Avatar
    Cum sa fie copie de iPhone cand are Android pe el si e de 485493850 mai bun?

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chill guys, ambele sunt telefoane super. Desi personal as compara Galaxy S cu iPhone 4, nu cu 3GS (care are totusi acelasi design cu 3G-ul de acum 2 ani). M-am jucat si eu cu ambele... si din punctul meu de vedere am o singura recomandare atunci cand sunt intrebat "Ce smartphone sa-mi iau ?". Mai exact, raspund asa: "Daca vrei ceva mai ieftin si bun, ia-ti un Samsung Galaxy S. Daca vrei ceva bun si n-ai ce face cu banii, ia-ti un iPhone 4".

    Btw, Samsung deja vad ca a scos Galaxy U, care e cam acelasi lucru, doar ca e cu diagonala de 3.7". Funny, cat de repede scoate Samsung altceva... asta am urat intotdeauna la ei. 10.000 de modele pe an, de ajungi sa nu mai gasesti un case, un adaptor, un incarcator dupa 6 luni... pt. ca "e obsolete".

    alecs: din pacate, aceeasi experienta am avut-o si eu. Mai are lag cateodata, inclusiv in browser... nu zic ca e super annoying, dar nu ma asteptam la asa ceva la un procesor de 1Ghz. Si dap, am oprit totul din task manager sa ma asigur. Cat despre pocket friendly... repet, compara cu iPhone 4, nu cu 3GS-ul aparut acum un an (dar sa tinem cont ca totusi Galaxy S are 4"):

    iPhone 4: 115.2 x 58.6 x 9.3 mm
    Galaxy S: 122.4 x 64.2 x 9.9 mm

    Mai departe, tu decizi care e mai "pocketable"...

  19. #19 SP
    Senior Member Mr.KaKa's Avatar
    @ Monky : raman la Galaxy S.

    Comparam cu 3GS pt ca a fost adus ca "rival" de razvanrazy.
    Recunosc punctele forte ale iPhone-ului de ex eu apreciez cel mai mult la el calitatea audio in casti (desi Galaxy nu e departe decat prin putere) si desigur prin suportul software si hardware.
    Nu imi place la el in schimb faptul ca sunt legat de iTunes si signal drop-urile dubioase. :/

    Galaxy U din cate stiu este CDMA.

    Incarcatoarele o sa devina standard din cate stiu in urma unei directive UE care va obliga constructori sa foloseasca standard-ul micro-USB.

    Lag intalnesc si eu dar nu ceva care strica user experience-ul.
    Ocazionalele stalls cand incarca mult poze postate in lista de twitter de ex. , sau in unele aplicatii "internet intensive" care nu sunt excelent optimizate.

    Totul sta pana la urma in OS-ul telefoanelor. (IMO)
    Iei un iPhone 4 si "out of the box" (don't forget iTunes ) ai un device rapid, user friendly si cu o multime de aplicatii care de care mai interesante. ( mai ai doar de luat decizia > jailbreak sau nu? ).
    In schimb la Galaxy S ai un OS ceva mai complicat unde iti ia ceva timp sa te obisnuiesti iar daca nu esti satisfacut cu viteza terminalului sunt o multime de moduri in care te poti "baga" in OS si schimba cu totul experienta pe care o ai.
    More of a geek's choice I guess.

    Materialele din care este construit iPhone 4 sunt de acord wow.
    Dar pt mine nu este ok, nu prefer sa am 140g in buzunar peste tot cu mine.
    Plus ca sticla aceea nu stiu cum se comporta la o cazatura fara sa crape.

    Daca doriti un grad de protectie sporit pt mobil puteti incerca > ASTA. T959 este same stuff chiar si cu mica diferenta de 0.3 mm la latime se potriveste de minune.

    BTW si eu am aceeasi recomandare cand sunt intrebat.

    sper ca n-am aberat mult...late and sleepy

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    alecs, ca o parere personala, nu te mai ataca atat. nu ti-am atacat telefonul "minune" in nici un fel. nu sunt "cocalar" si nu vorbesc asa. vorbesc pur si simplu din punctul de vedere al unui om care are iphone de 2 ani si care este deschis spre altceva nou (desi tanjesc dupa un iPhone 4), dar nu dupa copii de 2 bani.

    Nu m-am jucat pe el la un Orange Shop ci la un stand Samsung in Mall Baneasa. Nu stiu daca ai observat, dar cand am spus ca l-am butonat am pus ghilimele.

    Referitor la restu, sunt de parere ca este parerea mea si oricine are dreptul la o parere.

    Sunt deacord cu "iTunes sucks" da nu in asa fel in care suck "Android Market". Sa fim seriosi. prefer sa fiu "blocat" cu iTunes, sa intru in AppStore si sa am de unde alege (din cele peste 200.000 de aplicatii) decat sa am un "super telefon" in mana, sa intru in Android Market si sa vad doar chestii free, doar chestii facute in scarba si graba, chestii pe care apple le refuza din start.

    Si da, poate, cu timpul, am devenit fanboy Apple si iPhone, dar asta s-a intamplat din cauza ca iPhone este tot ce-mi pot dori eu la un telefon multimedia si am tot dreptul sa critic ce nu-mi place la alte modele care se lauda ca sunt mai bune ca iPhone.

    Impresia care mi-a creat-o mie Galaxy S, este ca este asemanator cu 3Gs ca viteza (iPhone 4 este departe de el), design si "functionalitate".

    DAR, este pur si simplu unu din cele "10.000" de modele scoase de Samsung anul acesta. Pana la sfarsitul anului, lumea nu va mai stii de Galaxy S, poate nici de Galaxy X, Y sau Z, desi diferentele dintre ele vor fi minore si vor tinde sa aiba ecranul mai mare (in loc sa faca densitatea de pixeli mai mare, like apple did)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 12 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  2. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  3. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  4. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts