Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Iarna nu-i ca vara!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Iarna nu-i ca vara!

    Pe principiul acesta vestit, m-am gandit sa deschid un mic thread... unde sa ne sfatuim (in special cei care stau la casa) pe chestii de iarna. E binevenit orice sfat sau idee legata de ce fel de utilaje folosim pt. deszapezire, cum stam cu caldura si ce solutii ieftine si bune am gasit, ce alternative si backup avem la sublimul nostru furnizor Enel sau la internet, etc...

    Pt. mine anul acesta este primul "la tara", la casa... si trebuie sa recunosc ca dupa ce am trecut prin lopeti de diverse forme si dimensiuni (ba chiar am ajuns la monstrul asta cu o cupa mai mare de juma' de metru) m-am cam plictisit (ca sa nu zic ca am obosit). Nu am bani acum sa investesc in cine stie ce masina de deszapezire (am vazut ca o chestie serioasa e de la 1000-2000 RON in sus), asa ca m-am decis sa iau macar ceva sa ajute, si am mers pe chestia asta: Freza de zapada electrica Texas ST1500. La 350 RON sunt sigur ca e o plasticaraie, dar m-a tentat fata de altele (chiar si mai scumpe) pentru ca totusi e facuta in Danemarca (cel putin asa stiam despre Texas, doh), are motor de 1.5kW (mai toate astea micute au 1.1 - 1.3KW) si e destul de usoara pentru a o manevra si pe la nameti mai mari (una e sa ridici 6Kg sa "feliezi", si alta e sa incerci asta cu 15-20Kg). Ar trebui sa vina azi sau maine asa ca inca nu ma pronunt. O sa scriu aici un review despre "jucarie". Alternativa (mai ieftina) ar fi fost Freza zapada Stiga ST 1131 E 1100 W, dar din pacate aceasta nu arunca zapada decat in fata (ceea ce mi se pare foarte aiurea).

    A doua chestiune (in special pt. cei care au animalute pe-afara): sunt curios voi cum le ajutati cu incalzirea (in special cand sunt -20 grade celsius afara)? Eu de exp. n-am gaini sau alte alea... dar ma gandeam ca pt. casuta cateilor sa ma orientez fie spre asa ceva: Sistem electric plasa interioara 90x150cm 1,35mp, dar e al naibii de scump sistemul, si ar trebui sa scot podeaua si sa instalez pe dedesubt (plus ca nu stiu cat de OK este la apa). Fie spre incalzirea aceea cu lampi IR, care am inteles ca se foloseste la gaini. Aici un bec este vreo 15-20 RON, mai trebuie sa iau o lampa si un termostat, si cred ca ar fi suficient. Problema e ca totusi e cam maricel ca putere (si n-am vazut sub 150W), si ma gandesc ca totusi e stressant pt. animale sa aiba o lumina rosie/galbuie toata noaptea. Dar, mai bine asa decat sa inghete de frig, nu? Voi cum ati rezolvat? Si sa nu-mi spuneti "lasa bai, ca ai mei catei rezista si la -30 si n-au nici pe naiba".... Please!

    Mai am... sunt multe pe teava, dar din pacate trebuie sa mai ies afara sa mai dau o mana (sau 2-300) de zapada! Nu stiu cum a reusit, dar s-a depus doar azi noapte aproape 1m. Va astept cu sfaturi, idei, trucuri!
    Attached Images Attached Images iarna_nu-i_ca_vara.jpg

  2. #2 SP
    Member sahara's Avatar
    Îi ți în casă, am văzut că nu ai mulți


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu daca ai postat la misto sau ai vorbit serios... Nu, nu e necesar sa-i tin in casa, pentru ca le-am facut propria lor casuta. Imi trebuie doar o sursa de caldura mica, pentru ca de restul se ocupa ei...
    Attached Images Attached Images monky_doghouse.jpg

  4. #4 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Din cate stiu eu, sistemul acela cu plasa se pune fie inainte sa torni sapa, fie inainte de podea. Diferenta este in timpul de incalzire: daca ai sistemul cu sapa, se incalzeste mai greu dar temperatura ridicata rezista mai mult datorita sapei. Daca il ai pus sub podea direct (sistem uscat), timpul de incalzire este mai scurt, dar si racirea ambientului este mai rapida deoarece nu mai ai nimic intre sistem si camera care sa tina temperatura ridicata. Din pacate, un asemenea sistem consuma destul de mult. Eu am in toata casa sistem de incalzire in pardoseala, dar este IPAT (tevi cu apa), ingropat in sapa. Ai putea sa faci asa ceva, dar investitia este destul de mare (canal tras pana la casuta cateilor, sistem de distributoare, etc etc).

    Am vazut ca exista asa ceva afara: Heated Dog Beds | Winter Dog Beds | CozyWinters dar nu stiu daca gasesti la noi. (LE: consumul vad ca este intre 20W si 60W, in functie de marime).

  5. #5 SP
    Member sahara's Avatar
    Îți dai seama că am glumit. Nu știu cât de mare e, eu îmi pun încălzire pardoseală doar în baie pe curent. E la hornbach vreo 450 de lei pentru 3m2 din câte țin minte cu tot cu termostat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stiu Mihail. Eu l-am dat pe acela ca exemplu de tip (plasa prin care trec rezistente incalzite electric), dar au mai multe... de exp. Dedeman Sistem electric multistrat . Se poate face si cu incalzire prin fire (asa cum am la acvariu de exp.) cu asa ceva: Elektra cabluri. Personal insa nu vroiam sa ma complic (ar insemna sa tai podeaua, sa refac izolatia, etc.) si speram la o solutie "externa" si care sa nu coste mult!

    Merci mult pt. link-ul cu Heated Dog Beds! Practic este fix acelasi principiu cu plasele electrice, diferenta este ca plasa lor vine gata integrata intr-o "saltea".

    Pe de alta parte, legat de problema cu curentul... pana ajung la generator (am inteles ca unul bunicel cu automatizare ar fi de la 5-6000 RON in sus), caut un Power Bank imens. Gen Anker Powerhouse (400Wh) - dar care din pacate nu se vinde decat in US. Am mai gasit ceva asemanator pe Amazon (de 288Wh), dar la fel, nu livreaza in Romania. Pe la noi cel mai mare gasit ar fi chestia asta denumita Doca Baterie Portabila 70000mAh, dar pare o chinezarie (care nici ieftina nu e). UPS-urile sunt prea scumpe (si am deja vreo 5 prin casa), asa ca... orice alternativa e binevenita (chiar ma batea gandul sa-mi fac singur dintr-o baterie de masina, cu redresor si un adaptor)...


  7. #7 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Salut, banuiesc ca threadul nu este doar pentru case.

    Un bun "tip" pentru masina: iei un flacon de glicerina boraxata de la farmacie (6lei) si dai pe chedere, nu vor mai ingheta si nici nu vor mai scartaii.

  8. #8 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Te inteleg perfect, si eu stau la curte si am dat la zapada de am innebunit, insa pentru ultima oara.
    Nu stau la strada principala (unde primaria chiar isi face treaba) si am vreo 50m de drum de servitude pe care utilajele mari nu pot intra, bobcat ftw!
    Am cautat firme de constructii aproape de zona unde locuiesc si am vorbit cu niste domni de acolo sa imi trimita un tractoras cand mai ninge, contra-cost bineinteles.

    Problem solved! (hopefully)

    Pentru catei, am inchis terasa casei cu rulouri de genul si i-am mutat acolo pe timp de iarna. Surprinzator izoleaza destul de bine, nu e nevoie sa mai iau vreo lampa de incalzire.

    Link-ul e mai mult orientativ, nu stiu exact de care am (nu m-am ocupat eu), insa seamana cu cele din poze.

    Rulouri transparente necasetate | sisteme inchidere terasa

  9. #9 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Cat te-a costat tractorasul? Sunt in aceeasi situatie. Stau intr-un "fund de sac"

  10. #10 SP
    Member blondutzu's Avatar
    pai nu a mai nins, nici nu am discutat acest aspect (de intrebat am intrebat dar a ramas "Lasa dom'le ca discutam noi cand o fi nevoie"), insa cat de scump poate fi din moment ce e munca de 15-20 min cu un bobcat.
    Plus ca nu faci vreun contract sau ceva, eu zic ca daca ii ofer 50 ron unui consatean (pe langa motorina sau ce or consuma alea), accepta fara sa clipeasca.

  11. #11 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Eu vreau sa fac asta pt cainele meu. @MonkY, crezi ca 450 e mult sau ok?

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  12. #12 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    img-20170119-wa0000.jpg

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by ilie11 View Post
    Eu vreau sa fac asta pt cainele meu. @MonkY, crezi ca 450 e mult sau ok?
    450 LEI? Nope... daca are si izolatie, nu e mult deloc!

  14. #14 SP
    Banned Templier's Avatar
    450 lei ai tu bugetul pentru asa ceva sau ai pe cineva care le face la 450?

  15. #15 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Cineva care il poate face la pretul asta.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon, si in disperare de cauza, vazand ca tot vin zapezi, si iar vin... am luat o freza de zapada Texas ST1500. Am luat-o constient fiind ca nu se va compara cu una pe benzina/motorina, cu x cai putere, cu freza metalica. Si sincer sa fiu, la cele cateva ore cat m-am chinuit cu ea, nu cred ca merita banii. Am zis sa va impartasesc si voua... Ori luati ceva serios pt. zapada, ori ramaneti la lopata. E chin cu firul (mai ales cand te stressezi sa descurci 30m de cablu), nici nu arunca prea tare (daca adie un pic vantul iti pui toata zapada in cap), capul de plastic a facut de vreo 2-3 ori "trosc" cum a luat niste pietricele mici (nu-i cred ca va avea viata prea lunga - si mi s-a spus ca nu face obiectul garantiei daca o spargi)... So, i say NO!

    Apropos de sfanta lopata, va recomand ceva ce mie mi se pare super OK (si am testat deja vreo 5 modele). E foarte lata (55cm) si nu stai sa te chinui de 10 ori in acelasi loc. E foarte usoara, si foarte solida. Cred ca peste ea nu ar mai fi decat cea de la Fiskars, dar care costa de 2-3 ori mai mult. Aici o gasiti la 65 LEI.
    Attached Images Attached Images texas_st1500.jpg lopata_zapada_serioasa.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Jante si Anvelope de iarna By Trefla in forum Auto & Moto
    Replies: 7 Last Post: 20-10-2015, 19:51
  2. Anvelope de iarna By Wargasm in forum Auto & Moto
    Replies: 84 Last Post: 26-10-2011, 10:36
  3. Vanquish vine in iarna By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 03-03-2010, 23:51
  4. Max Payne 3 in aceasta iarna By eXist in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 31-03-2009, 22:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts