Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Cutremure

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Cutremure

    Cum numarul de cutremure a fost destul de ridicat in ultimele luni, am zis sa avem un topic despre asta. In ultimele luni au fost doua care s-au simtit, unul de 5.6 si unul de 5.4 grade pe scara Richter. Pentru cine nu stie, o crestere de la 5.4 la 5.5 pe scara Richter inseamna o dublare a puterii. Pentru mai multe informatii: https://en.wikipedia.org/wiki/Richter_magnitude_scale

    Va recomand un site unde puteti verifica cutremurele din ultima vreme, de regula daca a fost cutremur, apare cu 2-3 minute intarziere: Cutremur.net

    Also, exista o aplicatie pentru telefoane, se numeste qQuake:

    Eu am urmarit in ultima vreme cu ea cutremurele din Turcia, chiar acum cateva zile fusesera vreo 50 de cutremure de 3-3.5 grade in doar 48 de h.

    Anyway, astazi a mai fost unul de 5.1 grade, sunt curios daca l-ati resimtit in vreun fel pe acesta sau pe cele din ultima perioada. Sau daca aveti ceva experiente, intamplari, cunostinte despre subiect, etc. La Galati imi spunea cineva ca se misca mobila/biroul in timpul cutremurului de astazi.
    Attached Images Attached Images earthquake-logo.jpg

  2. #2 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    E Iohannis, a inceput sa dea cutremure daca cu incendii a vazut ca nu merge.
    Lasand gluma la o parte, eu eram afara si nu am simtit absolut nimic, desi am auzit de la altii prin birou ca li se miscau mesele

  3. #3 SP
    Member Melo's Avatar
    Utilizatorii aplicatiei Biziday a lui Moise Guran, alertati de o falsa avertizare de cutremur de 10 grade Richter in Vrancea / Guran afirma ca e posibil ca serverul sa fi fost spart - Esential - HotNews.ro

    Vad ca dupa ce a devenit pseudo-economist, acum a mai dobandit o indeletnicire, e si pseudo-seismolog. Informatiile "cutremuratoare" sunt la fel de penibile ca cele economice. Nu el e de vina, ci aia care continua sa-l creada. Unii si-au luat copiii si au fugit pe scari, tipand la vecini, pt. ca i-a alertat "Biziday" ca o sa fie cutremur de 10 grade in 30 de secunde. Si cand te gandesti ca persoanele astea inca reusesc sa fiinteze pe Pamant...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts