Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 159

Thread: Experimentul de la Geneva - un fiasco sau sfarsitul lumii ?

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    Experimentul de la Geneva - un fiasco sau sfarsitul lumii ?

    Experimentul Large Hadron Collider HLC, prevăzut a se declanşa miercuri dimineaţa, continuă să tulbure lumea ştiinţifică şi mass-media internaţională. De această dată, au apărut informaţii despre părintele ambiţiosului proiect şi despre cel mai �nverşunat oponent al acestuia. Astfel, tabloidul britanic „Daily Mail” a descoperit că doctorul Lyn „Atomul” Evans adora, �n copilărie, să arunce lucruri �n aer. Atras de chimie, el confecţiona explozibili, deton�nd inclusiv bunurile părinţilor. „C�nd eram t�năr”, declară omul de ştiinţă, „eram interesat mai degrabă de chimie dec�t de fizică.” Miercuri dimineaţă, fostul copil rebel va face prima �ncercare de a circula un fascicul de protoni prin acceleratorul LHC, căruia „Atomul” Evans i-a dedicat nu mai puţin de 14 ani din viaţă. Recreerea primei fracţiuni de secundă după Big Bang ar trebui să ofere răspunsuri �ndelung aşteptate din sfera astrofizicii şi fizicii cuantice. Rossler, „un profesor pensionat nebun”

    Numeroase comentarii circulate �ndeosebi �n spaţiul virtual zilele acestea sugerează că fizicienii de la Geneva sunt nişte iresponsabili care nu �şi asumă riscul unor cataclisme de proporţii cosmice. Ca orice experiment de mare amploare, LHC aţ�ţă �ntreaga comunitate ştiinţifică, aşa că nu trebuie să ne mire că mai mulţi cercetători grupaţi �n jurul teoreticianului german al haosului Otto Rossler au depus o pl�ngere la instanţa Curţii Europene a Drepturilor Omului �n �ncercarea de a pune capăt experimentului, pe motiv că �ncalcă dreptul la viaţă. Curtea a respins �nsă tentativele de am�nare temporară şi este evident că nu va da la timp o decizie definitivă privind stoparea proiectului.

    Ce spun detractorii? Experimentul ar putea duce la formarea unui „devastator quasar �n interiorul Păm�ntului. (...) Timp de cel puţin patru ani nu se va �nt�mpla nimic”, declară profesorul Otto Rossler, de la Universitatea Eberhard Karls din Tubingen, Germania. „Apoi cineva va detecta o rază de lumină care va ieşi din Oceanul Indian �n timpul nopţii şi nimeni nu va fi capabil să explice fenomenul. C�teva săptăm�ni mai t�rziu, vom vedea o explozie similară de particule care va ieşi din solul de pe cealaltă parte a planetei. Atunci vom şti că �n interiorul Păm�ntului se află un mic quasar.” Rossler arată că, pe măsura ce quasarul va devora interiorul planetei, „vremea se va schimba complet, elimin�nd viaţa de pe faţa Păm�ntului, şi foarte repede �ntreaga planetă va fi devorată
    Cele trei rapoarte emise de CERN, respectabilul Centru de Cercetări Nucleare �n cadrul căruia are loc experimentul, asigură ferm că nu există nici un pericol pentru umanitate. �n plus, spun ei, dacă experimentul reuşeşte, progresul ştiinţific ar fi grandios. S-au cheltuit sume uriaşe pentru dotarea CERN cu instalaţii care să poată face cercetările posibile, menite a elucida mari probleme ale fizicii contemporane. Ele pot valida sau invalida mai multe teorii fizice asupra mecanismelor cele mai intime ale materiei.

    Evans merge mai departe şi �l denigrează pe Otto Rossler: „un profesor pensionar nebun”, care �şi menţine acuzaţiile şi după ce „i s-a demonstrat că acestea se sprijină pe erori elementare”. �n fond, la CERN activează cei mai buni specialişti europeni �n domeniu. Este puţin probabil ca vreunul dintre aceştia să �şi asume riscuri incalculabile. "I-am arătat �n ce constau erorile sale elementare, �nsă asemenea oameni par să nu asculte, pur şi simplu!”, declară Evans. De altfel, adevărata lui temere nu este că lumea va fi distrusă, ci că, din cauza camerelor de filmare şi a �ntregului echipament care va fi folosit pentru �nregistrarea �ntregului eveniment, maşina ar putea claca. „Acesta nu este primul accelerator de particule la care am lucrat, dar este primul care se va afla sub ochii �ntregii lumi", a adăugat el. „Noi nu suntem obişnuiţi cu asta. Noi facem lucrurile �n tăcere şi anunţăm abia ulterior modul �n care au decurs”.

    Omenirea este la mai puţin de o zi distanţă de un nou pas �n evoluţie; vocile �mpotrivă nu pot lipsi de la un asemenea eveniment. Conservatorismul, frica, poate chiar şi invidia pot interveni �ntr-un astfel de proces. Cert este că peste 5 miliarde € au intrat �n grandiosul LHC, care promite să ne spună mai multe despre primele secunde de existenţă, după Big Bang. Ca model standard de formare a universului, teoria evoluţionistă sau Big Bang-ul - una din cele mai răsp�ndite teorii cosmologice – a fost admisă de majoritatea astrofizicienilor. Big Bang se referă la o explozie de energie şi materie care a dus la existenţa Universului şi �ncearcă să explice de ce acesta pare să se extindă şi de ce pare a fi uniform.......

    Sursa antena3.ro

    Ce parere aveti ??? Se descopera cum sa nascut Universul, se descopera particula lui D-zeu sau va fi totul un fiasco ?? Sau vine sfarsitul lumii ??
    Astept aici parerile si comentariile voastre pe acest subiect !!!!

  2. #2 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Eu sunt speriat de moarte. Nostradamus a prezis asta. Si mayasii. NU te pui cu Nostradamus si mayasii.

  3. #3 SP
    Manager paul's Avatar
    Ai uitat de previziunile lui Nostradamus. (vad ca a postat si Luigi cu un minut inainte ).
    Eu unul vreau sa vina sfarsitul.

  4. #4 SP
    SAY
    Member SAY's Avatar
    Tocmai urmaream stirile PROTV unde s-a pomenit acest lucru.In cronicile lui Nostradamus se mentioneaza faptul ca in timpurile noastre,la Geneva se va produce o nenorocire.Este de mentionat faptul ca Nostradamus le-a cam "nimerit" de-a lungul istorie.

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Eu sunt speriat de moarte. Nostradamus a prezis asta. Si mayasii. NU te pui cu Nostradamus si mayasii.
    Daca traiesti cu frica de orice eveniment, mai bine iti cumperi o placa precum babele alea din 2000... si atunci zicea nostradamus ca vei muri si la naiba, nu ai murit!

  6. #6 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Sincer nici eu nu stiu ce sa cred cu adevart dar cred ca joaca de-a D-zeu este un joc periculos. Nu ai cum sa explici ceva care sa nascut din nimic. Universul este minunea suprema a creatorului.

  7. #7 SP
    SAY
    Member SAY's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Sincer nici eu nu stiu ce sa cred cu adevart dar cred ca joaca de-a D-zeu este un joc periculos. Nu ai cum sa explici ceva care sa nascut din nimic. Universul este minunea suprema a creatorului.
    Vorba aia:Curiozitatea a omorat pisica.
    Aici ai dreptate.Acum cativa ani am clonat oaia aia(o fiinta vie),prea se considera omul atot stiutor,un zeu in miniatura .
    Tre sa-i taie cineva elanul pana nu e prea tarziu,sau poate a fost...............

  8. #8 SP
    Manager paul's Avatar
    Jos cu Spore.
    Donely cred ca ai cam zis-o in postul al doilea al tau.

  9. #9 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    O sa murim ca si in 2000, ca si in 06.06.2006 etc.

  10. #10 SP
    Junior Member HeinekeN_'s Avatar
    Dupa cum scrie in Biblie:Stiina o sa distruga omenirea!dar cei care monitorizeaza acest experiment spun ca nu va fii nici un dezastru.Cat despre gaurile negre,aceste gauri absorb oxigenul din atmosfera facand animalele sa isi piarda controlul ... (creierul numai are oxigen) , la oameni va fi mai dificil ... din cate cunosc aceste gauri odata formate pot fi de cele mai mici dimensiuni ... micro-microscopice , ajungand sa se mareasca in timp ... Evident acest lucru poate fi stopat ... a fost si un film + un documentar exact despre aceasta situatie ... Cercetatorii americani si cei siberieni gasisera odata o solutie prin 85 , dar au abandonat ideea ...

  11. #11 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    Mai bine reveniti cu picioarele pe pamant, nu e niciun "the end". In cel mai bun caz e game over si oricum eu mai am un continue

  12. #12 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by HeinekeN_ View Post
    Cat despre gaurile negre,aceste gauri absorb oxigenul din atmosfera facand animalele sa isi piarda controlul ... (creierul numai are oxigen) , la oameni va fi mai dificil ... din cate cunosc aceste gauri odata formate pot fi de cele mai mici dimensiuni ... micro-microscopice , ajungand sa se mareasca in timp ... Evident acest lucru poate fi stopat ...
    Man o gaura neagra este cu totul altceva decat crezi tu. Nu am avut rabdare si am cautat cu google definitia la gaura neagra. "O gaura neagra apare in urma exploziei unei stele. De fapt, in urma imploziei acesteia. Cand rezerva de heliu a unei stele se termina, aceasta se stinge si se prabuseste, datorita greutatii, spre interior. Are loc implozia. In urma acestei implozii apare o gaura neagra. Gaura neagra are o forta gravitationala uriasa care atrage tot ce-i sta in cale. Interesant de aflat este, ce se intampla cu lucrurile atrase in acesta gaura neagra.
    O gaura neagra este atat de puternica incat una de dinmensiunea Australiei, sa zic, poate inghiti usor soarela nostru.
    S-a descoperit ca si la noi in galaxie exista foarte multe astfel de gauri negre care in viitor vor ajunge si in sistemul nostru solar si il vor inghiti. " Asa ca eu zic ca ele nu trag numai aerul cum zici tu ci cam trag tot ce exista in preajma lor si nu prea ai cum sa o stopezi. A nu se confunda cu gaura in patura de ozon.

  13. #13 SP
    Junior Member HeinekeN_'s Avatar
    Aici puteti viziona experimentul LIVE la ora 9 Geneva si ora 10 Romania :Live webcast
    Cat despre mayasi....au prezis ca in 2012 va fii inceputul unei Noi Lumi,una in care va domni dragostea si armonia,dar nu toti oamenii vor putea traii in ea.Nu stiu daca e chiar asa dar fie ce o fii,nu depinde de noi.

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    HeinekeN_ filozofic vorbind si facand abstractie de scrierea care le da motiv de viata unora (aka Biblia) stiinta a distrus deja omenirea. Gandeste-te doar la internet.. eu puteam sa traiesc foarte bine si fara sa port discutia asta cu tine. Asta ar putea interpretat ca fie suntem niste distrusi fie suntem sclavii sistemului care dauneaza vietii.
    Ai putea sa traiesti ca hipiotii.. in case facute din chirpici (argila + balega).. cu gandul ca sigur nu vei putea sa-i opresti pe cei multi si ignoranti dar cu siguranta tu vei trai cu sufletul implinit ca lupti pentru o cauza nobila.

    Sfarsitul lumii este iminent, dar frica de sfarsitul lumii le da oamenilor o motivatie, la fel ca si biblia. E vorba doar de controlarea maselor de oameni (aviz filme, documentare, ghidul micului conspirationist, etc.)
    La urma urmei.. o sa ma cracanez de ras cand pe 10 Iunie 2009 se vor naste foarte foarte multi copii (pentru ca daca cu 9 luni inainte s-a anuntat sfarsitul lumii cu siguranta va fi o isterie a sexului maine ).

  15. #15 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    A da' mai e ceva. Astia au zis ca daca e sa se intample si sa apara o gaura neagra, va fi minuscula, dar in 4 ani va fi destul de mare cat sa inghita Pamantul. Cand au zis Mayasii ca brusc totul se termina ? In 2012, adica peste 4 ani. DUN DUN DUUUUUUUUUUN.

  16. #16 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Oricum Universul sa dovedit ca este �ntr-o expansiune accelerată, stelele se vor �ndepărta de noi din ce �n ce mai mult, urm�nd ca peste aproximativ 150 de miliarde de ani cerul nostru să fie negru, cu excepţia galaxiilor din grupul nostru local de galaxii. Celelalte galaxii vor fi prea departe pentru a putea fi observate experimental. Pe măsură ce Universul se va extinde şi mai mult se va răci at�t de mult �nc�t totul va �ngheţa şi toată materia va fi nemişcată. Astfel viaţa de pe Păm�nt va muri. A se compara aceşti 150 de miliarde de ani cu v�rsta Universului de acum, de 13.7 miliarde de ani, şi cu faptul că peste cam 7 miliarde de ani Soarele nostru �şi va termina combustibilul nuclear şi atunci va ucide viaţa de pe Terra.

  17. #17 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Quote Originally Posted by HeinekeN_ View Post
    Aici puteti viziona experimentul LIVE la ora 9 Geneva si ora 10 Romania :Live webcast
    Cat despre mayasi....au prezis ca in 2012 va fii inceputul unei Noi Lumi,una in care va domni dragostea si armonia,dar nu toti oamenii vor putea traii in ea.Nu stiu daca e chiar asa dar fie ce o fii,nu depinde de noi.
    asta seara sau maine neata/seara?

  18. #18 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Don dar sincer, ce zici in ultimul post poate fi adevarat doar daca judecam... fizic. Daca gandim in dualitata specifica omului (bine vs rau ex) la fel de bine ar putea sa traiasca omul si la +390 de grade, prin puterea de adaptare. Pentru ca acum vezi 2-3 pizti care se umezesc inca de la 15 grade, nu inseamna ca omul nu mai are puterea de adaptare....

    Sincer, judecand ca se poate intsmpla orice pana atunci, de ce nu si in bine? De ce nu are si universul un sistem de reciclare? Moare soarele, badabing badabum moare si jumate galaxie? De ce nu o renastere? Pamantul, teoretic, are puterea de a se reface (teoria ice age'ului), de ce nu si soarele? De ce creatorul (cel din noul testament, cel iertator) ne'ar lasa sa murim de cauza macrocosmica si nu de propriile noaste maini?

  19. #19 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Stiri: Se am�n� sf�r�itul lumii? Experimentul LHD va �ncepe pe 21 octombrie, f�r� B�sescu, Antena3

    vine sfarsitul lumii si "jurnalistii" din Romania sufera ca nu e Basescu la eveniment

    Mandru ca sunt roman.

  20. #20 SP
    Junior Member HeinekeN_'s Avatar
    @Bobby miercuri dimineata din cate am inteles,in ziua in care are loc experimentul,daca o mai avea.
    @Donely,eu vorbeam despre gaura neagra care are sanse sa rezulte din experiment,nu de altele de marimi uriase capabile sa "inghita" stele.Cea rezultata din experiment va fii foare mica,cum a zis si Luigi,deabia in 4ani de zile va reusii sa distruga Terra.Si chestia cu aerul este adevarata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 20 Last Post: 01-09-2017, 02:18
  2. Calatorie in jurul lumii By zinodaur in forum Offtopic
    Replies: 36 Last Post: 18-09-2012, 21:55
  3. Sfarsitul lumii, prevestiri, Nostradamus etc. By TheSpider in forum Offtopic
    Replies: 82 Last Post: 12-08-2011, 04:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts