Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Acumulatori de 1.5V

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Question Acumulatori de 1.5V

    Desi am sute de acumulatori prin casa (AAA si AA) m-am lovit la cateva device-uri de problema "Don't use rechargable batteries. Use normal alkaline batteries instead !". M-am intrebat si eu ca omul care ar fi diferenta. Well, problema este data de faptul ca acumulatorii sunt la 1.2V pe cand bateriile sunt la 1.5V. Cu 90% din ele nu sunt probleme insa cu restul m-am saturat sa tot dau banii pe baterii normale.

    Prin urmare vin aici cu intrebarea: stie cineva de unde pot achizitiona acumulatori (rechargable batteries) de 1.5V ? Daca da, please share ! Mercic !

  2. #2 SP
    Member Szergiu's Avatar
    eu folosesc la controllerul de xbox baterii duracell
    si dupa ce s-au terminat le-am reincarcat si au mers perfect
    de ce scrie pe ele?"Connect Correctlly. Do not recharge"

  3. #3 SP
    Member Atrium's Avatar
    Szergiu, ca sa stii la ce sa te astepti :

    Quote Originally Posted by WikiAnswers
    While it is possible with some, but not all NiMh chargers, it is not recommended. Charging alkaline batteries can make them leak chemicals. Only attempt this if you are experienced with electronics and are willing to deal with leaking batteries. The batteries often leak while being recharged, but sometimes they leak later in the device they power. Even if they do recharge, you will probably only get about 5 cycles. I would highly recommend that you get some NiMh batteries. They only cost about 6 times as much as alkalines, but they can be recharged hundreds of times.
    Monky, dar ce anume se intampla daca folosesti acumulatori AA de 1.2V ? Si sa stii ca ele nu stau la 1.2V constant, din contra. Eu am un smart charger Lacrosse care afiseaza voltajul si capacitatea.

    Ce am observat eu sunt urmatoarele :

    1. Desi pe acumulatori scrie ca au 1.2V ei de multe ori cand sunt incarcati au 1.5V.
    2. Chiar daca si acumulatorii ajung la 1.5V acestia nu reusesc sa mentina acest voltaj la fel ca bateriile normale, el scazand o data cu timpul / sau cand le folosesti.
    3. Cand le folosesti, o baterie normala isi pierde si ea din voltaj, dar mai incet ca la un acumulator. Astfel, o baterie normala e considerata "goala" atunci cand ajunge in jurul valorii de 1.1-1.2V si nu mai poate sustine functionarea normala a unor aparate. In schimb, acumulatorul poate ajunge chiar si la valoarea de 1V pana sa fie considerat "gol".

    De aceea unele aparate pot sa dea semne ca mor acumulatorii, cand de fapt acest lucru nu e adevarat. Tot ce se intampla este sa scada voltajul, iar aparatul necesitand 1.5V le declara moarte.

    Rezultatul, multi spun ca bateriile tin mult mai mult decat acumulatorii, lucru total neadevarat.

    Recomandari :

    1. Merita sa schimbi bateriile cu acumulatorii la aparatele cu high energy drain, va fi mult mai rentabil pe termen lung. Exemplu : Camera foto = high drain
    2. Daca vrei sa schimbi si bateriile la aparatele low drain (exemplu - telecomanda TV) atunci nu e bine sa iei oricare acumulator NiMh. De ce ? Pai pentru ca, un acumulator normal NiMh intr-un an isi pierde cam 80 - 90 % din energia stocata, chiar daca nu este folosit. Iti dai seama daca il tii intr-o telecomanda, o mai si folosesti, in cateva luni e la zero acumulatorul.

    Ce poti face ? Pai poti cumpara acumulatori NiMh din generatia noua. Exemplu aici ar fi seria Eneloop de la Sanyo (pe care eu o folosesc cu success), Cycle Energy de la SONY, etc.

    Aceasta noua generatie s-ar parea ca resista mult mai bine in timp si daca e folosita sau nu. Astfel, daca o incarci si o lasi pe raft, se pare ca intr-un an ar pierde doar 10% din energia stocata, deci ar fi bune si pentru electronicele low drain. Eu momentan am 2 acumulatori AAA Eneloop la telecomanda, si de 4 luni nu dau semne de oboseala. Totusi, inca le mai testez

    Ca sa-ti raspund la intrebare Monky, eu unul nu cred ca exista inca pe piata acumulatori care sa fie marcati la 1.5V. Totusi, cum am mai spus, ei ajung la 1.5V la incarcare, dar din pacate nu pot mentine aceasta valoare la fel de mult ca si bateriile normale.

    Ce poti face este sa investesti in niste acumulatori buni, gen SONY, SANYO, ENERGIZER si intr-un smart charger cu functia de refresh a acumulatorilor. Astfel, cand simti ca incep sa imbatraneasca ii poti readuce la o stare optima de folosire.

    Recomand un charger Lacrosse cu circuite separate pt fiecare acumulator in parte si ecran LCD de-asemenea pt fiecare acumulator.

  4. #4 SP
    Banned Venom's Avatar
    Pure Energy 1.5 Volt AAA Rechargeable Alkaline: Amazon.co.uk: Electronics & Photo

    Exista, dar atentie, ca sunt asa de proaste...! Am avut eu. La un CD portabil abia reuseam sa ascult un disc. Se descarca imediat. Oricum, eu n-am auzit ca un dispozitiv sa nu mearga cu acumulatori de 1,2 Volti. Dar or fi!

  5. #5 SP
    Member Szergiu's Avatar
    mersi atrium
    acum o sa incerc sa gasesc acumulatori NiMh

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Atrium, se intampla in felul urmator: unul din device-uri imi spune din start ca sunt bateriile descarcate (si daca cu baterii clasice de 1.5V ma tine cateva luni, cu acumulatori ma tine cateva saptamani, chiar daca acumulatorii sunt de cel putin 3-4 ori mai "puternici" - 2700mAh). La celalalt (care la fel, are motoras) daca pun acumulatori, puterea motorului este mult prea mica. Nu stiu ce-ti iese tie la masuratoare, dar eu pot sa spun 100% ca pe baterii de 1.5V zici ca e alta masinarie (e vorba de un gravel cleaner, cu un mic motoras, care pe acumulatori nu trage aproape deloc). Si nu, nu e de la acumulatori (folosesc GP de mai bine de 10 ani) pentru ca am incercat si cu altii, inclusiv acumulatori noi nouti.

  7. #7 SP
    Member Atrium's Avatar
    Pai da, te tin aparent mai putin acumulatorii pentru ca, dupa cum am spus ei nu pot sa tina voltajul apropiat de 1.5 decat o perioada foarte scurta. Astfel, aparatul nu mai functioneaza la parametrii optimi. De fapt de aceea nici nu sunt brand-uite ca fiind de 1.5V.

    Daca e cu motoras atunci clar un voltaj mai mare sustinut pe o perioada mai lunga poate duce la rezultate mai bune. Ceea ce se intampla cu bateriile normale alkaline.

    Uite, de exemplu mie la controller-ul de Xbox 360, la 2 acumulatoare Eneloop proaspat incarcate corect conform specificatiilor NU am vazut niciodata indicatorul-ul on screen ca fiind full. In schimb la 2 baterii energizer indicatorul este plin.

    Daca folosesti acumulatori Gold Peak recomand sa iei din seria ReCyko care sunt de tipul "Low self-discharge NiMH battery".

    Low self-discharge NiMH battery - Wikipedia, the free encyclopedia

    De-asemenea, capacitatea nu are influenta asupra acestor aparate, poti sa folosesti acumulatori de capacitate foarte mare, dar daca voltajul nu poate fi mentinut pe o perioada decenta atunci degeaba, tot goale vor fi dpdv al aparatului.

    Aici e diferenta intre brand-uri, si trebuie sa experimentezi ca sa gasesti ce e mai bun pt tine.
    Oricum sunt sigur ca ai un voltmetru pe acasa, il poti folosi sa vezi diferenta intre acumulatori/baterii.

    Uite o poza cu 2 acumulatori din seria prastie : Easy Touch, care dupa ce s-a terminat incarcarea au un voltaj de 1.46. Problema e, ca dupa ce le folosesc la un aparat high drain (mai ales), dupa un timp foarte scurt voltajul scade dintr-o data. Ei, aici e buba.

    In concluzie, eu sincer asta cred ca e problema ta, cum ai semnalat si tu (deoarece cautai acumulatori de 1.5v). Si anume mentinerea unui voltaj adecvat pentru necesitatile aparatului.

    Alta rezolvare eu nu vad, decat sa experimentezi cu mai multe brand-uri si vezi care acumulator are voltaj mai mare la sfarsitul incarcarii, si care retine acel voltaj pe o perioada indelungat in timpul utilizarii.
    Attached Images Attached Images dscf1554.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts