Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 56 of 63 FirstFirst ... 6 46 54 55 56 57 58 ... LastLast
Results 1,101 to 1,120 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #1101 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    pArErEa VoAsTrA e ZeRo, PaReReA mEa e OsUtAdEmIi, spuse el pe un thread de dezbatere publica cibernetica.

  2. #1102 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Pentru ca e o certitudine ca vom avea o coalitie de guvernare PNL-USR-PLUS:

    https://www.usrplus.ro/40_de_angajamente_la_guvernare

    https://pnl.ro/angajamentul-nostru/principii-si-valori/

  3. #1103 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar


    O discuție destul de interesantă și pune o întrebare bună.

    De ce apare Bill Gates la TV să vorbească el despre virus știind că nu a lucrat niciodată în domeniu.

    De aia și tot apar teoria ale conspirației ținând cont cât a investit în companiile din domeniu și în media, sunt câteva filme și pe Netflix, am văzut și pe Facebook reclame sponsorizate în care vb de așa ceva, deși mă gândesc că totuși ar fi virale și lumea ar da share la greu.

  4. #1104 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Buhahaha
    Attached Images Attached Images untitled.png

  5. #1105 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post

    O discuție destul de interesantă și pune o întrebare bună.

    De ce apare Bill Gates la TV să vorbească el despre virus știind că nu a lucrat niciodată în domeniu.

    De aia și tot apar teoria ale conspirației

    Nu a lucrat, dar fiind miliardar, si-a permis sa se documenteze .
    De vreo 5-10 ani e interesat de pandemii, de cand probabil gripa aviara si gripa porcina i-au afectat afacerile.

    Si pentru ca e virusofob si draconic privind regulile de curatenie si igiena, la fel ca multi americani care au fobia fata de virusi.

    Ca idee, in 2005-2010, cand au izbucnit pandemiile de gripa aviara si porcina, nu existau instrumente de lucru pentru munca online si scoala online, curieratul era inca la nivel de "postasul care aduce scrisori/comenzi" sau omu' cu pizza in multe tari.
    Neexistand telemunca, masurile de carantinare implementate prin 2005-2010 chiar ar fi dus la faliment si colapsul economiei mondiale si paralizarea totala a societatii pe langa care recesiunea din 2008 ar fi fost parfum.
    Amazon era inca un bebe, Glovo nici nu exista, sa comanzi de pe net era un taboo.
    Si au murit mult mai multi oameni de la gripa porcina decat de la coronavirus, cifrele posibil sa fi fost mai mari decat cele oficiale.

    Se recurgea doar la omorat gaini si porci aiurea!

    Iar guvernele din Europa si America, majoritar conservatoare de dreapta , care erau la putere prin anii 2000', nu erau preocupate de sanatatea populatiei, ci mai mult de razboiul cu teroristii si imbogatit cu petrol din Irak.
    Iar corporatiile Big Tech , retelele de socializare, ONG-urile si organizatiile ONU nu erau atat de puternice sa preseze guvernele sa impuna carantina generala la nivel mondial si sa genereze miscari si trenduri progresiste de stanga.

  6. #1106 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Noi stiri despre conducerea liberala:

    Catu a inghetat salariile si pe anul 2022. Ca si asa multi bugetari freaca menta degeaba. Pacat insa ca sunt multi medici, politisti si profesori care isi mai dau silinta si raman cu salarii mizerabile, in timp ce judecatorii, magistratii, ofiterii de securitate, secretarele , consilierii si directorii de stat raman cu salariile alea mari si cu pensii speciale, iar aportul lor e aproape 0.
    Nu se mai aude nimic de plata dupa performanta?

    Se maresc taxele si impozitele in Bucuresti in functie de inflatie.
    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/locurile-de-parcare-se-scumpesc-in-orasele-aglomerate-in-sectorul-1-din-bucuresti-taxa-ar-putea-ajunge-la-600-de-lei-pe-an-1437023

    Se pare ca locuitul la oras va deveni un lux. Sa vedem si partea buna: taranoii si cocalarii care nu-si vor permite sa traiasca la oras se vor intoarce inapoi de unde i-au adus Ceausescu cu forta.
    Locurile de parcare se scumpesc in marile orase , poate asa se mai reduce poluarea ca avem prea multi soferi cu cate 2-3 masini. S-ar putea ajunge sa platesti mii de euro pentru parcare ca simplu sofer in cativa ani, numai pentru o masina. Detinerea unei masini intr-un oras mare ar putea deveni un moft si un lux.

    Guvernul PNL vrea ca salariatii de la stat si la privat sa aiba optiunea de a lucra pana la 70 ani, fiindca sunt prea multi pensionari in tara asta pensionati anticipat de la 40-50 ani, si oricum speranta de viata a crescut, plus ca sistemul de stat de pensii si chiar si fondurile private sunt cam in faliment .



    Parerea voastra?
    Parerea mea : dupa ce se termina campania de vaccinare , s-ar putea sa ne trezim cu PSD-AUR la guvernare undeva prin 2022-2023.

    Au mai incercat si PNT si PDL sa ia masuri nepopulare similare care chiar par de bun simt , acum se mai stie ceva despre partidele respective?
    Exact.

    In tara asta masurile astea de bun simt niciodata nu sunt bine primite.

  7. #1107 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    PSD o sa faca majoritate in parlament fara nicio alianta la urmatoarele alegeri. PNL incearca sa ii spele pe creier pe cei din mediul privat ca in loc sa ceara si eu salarii mai mari, sa latre ca vezi doamne bugetarii castiga prea mult - o aberatie. Bugetarii nu castiga prea mult, sclavii de la corporatii castiga prea putin. Am colegi care produc de 10k euro pe luna si sunt fericiti ca angajatorul a acceptat sa le mareasca salariul de la 1500 la 2000.

  8. #1108 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    PSD nu o sa mai obtina in veci majoritate ca-n 2016 (si chiar si atunci a avut nevoie de alianta cu ALDE).

    Amintirile cu Dragnea si "noaptea ca hotii" , Ciordache cu "Alta Intrebare" , Daea cu "cormoranul" , Carmen cu jandarmeriada, Olguta cu porcariile ei, Toader buburosu' si Viorica Dancila cu " douăzeci-douazeci" sunt inca proaspete in memoria colectiva a romanilor.
    La ultimele alegeri au pierdut defintiv judete precum Constanta, Iasi, Giurgiu, Vrancea si Prahova. La alegerile prezidentiale pana si vasluienii au preferat sa voteze cu Iohannis decat cu Dancila. Plus ca multi PSD-isti s-au transferat la PNL care are acum suportul marilor baroni locali.

    Pana si taranoii rupti in fund s-au saturat de PSD pentru ca au experimentat pe propria piele inflatia declansata de cresteri nesustenabile de venituri, vazand ca trebuie sa plateasca mai mult pentru tuica si tigari.




    Un guvern PSD in alianta cu AUR e posibil, dar numai daca USR-PLUS sau UDMR tradeaza PNL la o motiune de cenzura.

    Imi este mai mare teama de AUR fiindca astia sunt un partid nou.

    Si nu stiu de ce am presimtirea ca AURUL in 2024 va fi ca PDL-ul in 2004.
    Au sanse mai mari sa obtina majoritate decat USR-PLUS. Prostimea nu tine de generatie pana la urma, batranii care voteaza PSD si PNL o sa se duca, automat se vor eroda si partidele alea. Asa ca tineretul liberal va vota cu USR si tineretul conservator va vota cu AUR.
    Si astfel AUR si USR, care au priza la tineret, vor deveni noile forte politice ce se vor confrunta pentru ciolan in urmatoarele decenii.

  9. #1109 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Dupa ce am citit ultimele doua pagini de pe threadul asta am nevoie de unsee eye drops

  10. #1110 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Dupa ce am citit ultimele doua pagini de pe threadul asta am nevoie de unsee eye drops
    Cine te pune sa citesti?

  11. #1111 SP
    Member smits's Avatar
    cine te pune sa postezi atata?

  12. #1112 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by smits View Post
    cine te pune sa postezi atata?
    Nu postez asa de mult in comparatie cat posteaza fostii mei colegi forumusti de pe Softpedia pe Poiana lui Iocan unde am stat vreo 5 ani.

    Si aia..........oh,ohoooo, se plang in fiecare zi si deschid zilnic 10 topice anti PSD sau anti-PNL sa se planga de ceva . Sunt mai ceva ca pensionarii.
    https://forum.softpedia.com/forum/116-poiana-lui-iocan/


    Si pe raposatul forum Computer Games, care avea arie dedicata pentru politica,erau unii care stateau 24/7 sa se lupte ba cu postacii pesedisti, ba cu Basistii (asa credeau ei, in mintea lor) unde se injurau zilnic.
    Era splendid sa-i vezi cum se cearta, dar si mai si era cand spre seara venea moderatorul sa le dea cateva puncte si ne uitam la "Politia in Actiune' sa vedem cine a mai fost banat. Ce vremuri!

  13. #1113 SP
    Member smits's Avatar
    Man, multora le trebuie un chillpill.

    Faptul ca ne varsam nervii etc. pe net nu ii pasa nimanui.

    Just saying.

    Nu conteaza cate topicuri or fi

  14. #1114 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    https://www.g4media.ro/premierul-cit...-statului.html


    Ba, si eu fac glume din astea si le zic pe Facebook anti-vaxxerilor si AUR-istilor anti-masca ca sunt bioteroristi.
    Doar ca eu sunt neica'nimeni de topor care comenteaza pe internet, fara o functie reprezentativa , prieteni influenti sau reputatie de care sa-mi pese.

    Pe cand Catu este ditamai premierul Romaniei.
    Pana mea, cu ce te diferentiezi fata de alde TRUMP, ERDOGAN sau BOLSANARO, si mai ai tupeul sa te declari "LIBERAL"?

    Ar fi corect sa-si dea demisia de onoare si sa-si ceara scuze pentru "scaparea asta", dar il iertam ca e pandemie si cineva tot trebuie sa coordoneze campania de vaccinare la nivel national.
    Inteleg ca aia care o ard cu anti-vaccin si anti-masca sunt nesimtiti, dar nici sa vii cu declaratii din astea extremiste, tipice populistilor.

    ---------- Post added 13-03-2021 at 23:27 ----------

    Vad ca nu e prima oara cand face declaratii din astea:
    https://www.dcnews.ro/florin-catu-ma...ci_752690.html

    Nu stie nici macar ce-i terorismul.

    https://dexonline.ro/definitie/terorist
    TERORÍST, -Ă, teroriști, -ste, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care se referă la terorism, de teroare. 2. S. m. și f. Persoană care comite acțiuni bazate pe teroare; partizan, adept al terorismului. – Din fr. terroriste.

    TERORÍSM s. n. 1. Totalitatea actelor intenționate de violență comise de un grup sau de o organizație pentru a provoca o teamă generalizată și pentru atingerea unor scopuri politice. 2. Atitudine, manifestare teroristă. – Din fr. terrorisme.


    Oricat i-as detesta, n-am vazut nici pe aia de la AUR, nici pe aia de la PSD, sa comita violente sau atentate teroriste. Am vazut in schimb rezistenti care aruncau cu borduri smulse, petarde si faclii in jandarmi, si jandarmi coordonati de securisti PSD-isti care au batut cu pulane si au gazat chiar si femei si copii. Astea sunt "acte teroriste", dar ma rog, alta poveste.

    Sper ca CNCD sa-l sanctioneze cat mai aspru pentru comentariile astea deplasate. Nu asa ar trebui sa vorbeasca un prim-ministru LIBERAL!

  15. #1115 SP
    Member ymess's Avatar
    Bine ca la declaratii se da mare importanta, si uite asa tot ce se intampla in jur nu baga nimeni in seama.

    PS: Locuiesc in Timisoara, am ras cand Budeanca zicea ca USR-PLUS sunt niste neterminati.

    Din pacate am ajuns la concluzia ca Budeanca avea 100% dreptate.

    Sper din suflet sa fie prima si ultima data cand orasul e albastru la locale. Oamenii sunt revoltati, daca pe 20 e protest de zeci de mii de oameni eu ma bag.

  16. #1116 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Declaratiile nu fac decat sa dea castig de cauza PSD-ului si AUR-ului.
    Catu efectiv a aprins foc pe gaz.

    Daca nu-si da demisia de onoare, e posibil sa ne asteptam la proteste de anvergura celor din februarie 2017, dar din partea opozitiei PSD-iste.





    btw: am gasit o stire din 2011.
    https://economie.hotnews.ro/stiri-fi...-concediat.htm

    Asta nu demonstreaza decat ca e un economist PRAF!
    ING Bank e o banca privata. De ce te-ar da afara daca nu din motive de performanta slaba?

  17. #1117 SP
    Member mladin86's Avatar
    Se fac proteste la Timisoara? Nu am auzit nimic . Sau sunt dinastea de partide politice ? Ca nu ma intereseaza partidele politice sunt fer convins ca si cu PSD era cel putin la fel de rau... sau cu oricare partid politic . Toate sunt o gluma proasta, parerea mea

  18. #1118 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Cu PSD la guvernare si Viorica Dancila ca premier in 2020, in plina pandemie, ar fi fost de un INFINIT de ori mai RAU pentru Romania!

    Nu mai vorbeam azi de 21 000 de decese si 800 000 de cazuri, vorbeam de 210 000 morti si de vreo 8 milioane de cazuri.

    Nu-mi place deloc de Orban, dar sa inlature guvernul analfabetei de la guvernare prin motiunea de cenzura din toamna 2019 a fost cea mai buna realizare a sa, poate singura sa realizare din toata cariera de politician somer cu care va ramane in istorie, faptul ca a prevenit o catastrofa. Putea sa-l doara undeva si sa stea in opozitie si sa fi asteptat pana la alegerile din toamna 2020 , sa-i fi lasat pe PSD-isti sa-si erodeze definitiv reputatia ca partid , dar asa era acuzat ca calca pe cadavre.

    Ne plangem de masurile sale ca au fost dure, dar nu cred ca ar fi fost prea bine sa fi avut milioane de infectati ca in tarile vestice, mai ales ca noi nu avem spitale ca-n vest .

    PNL-istii sunt niste imbecili sinistri, dar astia mai asculta de sfaturile comisarilor europeni de la Bruxelles, sfaturile americanilor si indicatiile organizatiilor mondiale, mai tin cont de sfaturile afaceristilor din straintatate, sunt sprijiniti de securisti din aia buni care stiu ce e mai bine pentru progresul si securitatea tarii , isi iau consilieri mai buni.

    PSD-istii.......e nevoie sa reamintesc de ce ar fi facut alde Dragnea, Teodorovici, Birchall, Melescanu, Badalau, Rovana, Ciordache, Toader, Olguta, Carmen, Abramburica sau Daea in timpul pandemiei din 2020?
    Niste jeguri care erau finantate si sfatuite de interlopi, popi si mai ales, de rusi?


    Ar fi corect ca si PNL-istii si USR-istii sa raspunda pentru greselile lor, caci sunt imense. Dar credeti ca o sa fim mai fericiti daca cade guvernul , PNL si USR ajung in opozitie, iar PSD si AUR vin la guvernare?
    NU, ba o sa ne astepte o catastrofa!

  19. #1119 SP
    Member mladin86's Avatar
    Sunt perfect de acord!

  20. #1120 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    https://www.digi24.ro/stiri/actualit...ropeni-1466174


    Si cand ma gandesc ca l-am votat pe Barna in turul 1 si i-am luat apararea, crezand ca cei de la PNL si RISE PROJECT ca sa-l faca sa nu intre in turul 2 si sa-i fure electoratul lui Iohannis.

    Daca acuzatiile sunt reale, Barna e cam de puscarie. Si s-ar dovedi ca e cel mai mare ipocrit in ciuda programului sau "fara penali in functii politice" . Am citit ce a facut pe la USR, cati membri i-a dat afara ca nu erau de acord cu agenda sa politica ultra-progresista.

    Eu chiar si asa,am votat USR in ultimii 4 ani pentru ca nu suportam nici PSD-ul si nici PNL-ul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 56 of 63 FirstFirst ... 6 46 54 55 56 57 58 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts