Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 35 of 63 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast
Results 681 to 700 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #681 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Klaus Iohannis a iesit sa discute cu protestatarii de la Cotroceni. Intentia a fost frumoasa, doar ca, evident, nu a avut cu cine... Mai mult, Administratia Prezidentiala a oferit celor stransi acolo ceai si cafea.

    Klaus Iohannis în mijlocul protestatarilor de la Cotroceni - Digi24
    Si uite asa pentru Iohannis a inceput deja campania electorala. Sa fim seriosi, atunci cand l-am votat cu totii, am facut-o pentru a nu iesi Ponta. Acum, brusc, Iohannis s-a transformat in salvatorul Romaniei.

    Ar fi bine sa punem in balanta actiunile tuturor liderilor, respectiv partidelor politice. Faptul ca PSD-ul e un partid care si-a pierdut directia, in sensul ca nu mai e nici de stanga, nici de dreapta, e clar. Faptul ca ar trebui sa se dizolve, este clar de asemenea. Insa, singura diferenta intre ei si restul partidelor consta in faptul ca celelalte nu sunt acum la guvernare.
    Cand un lider politic isi doreste ca partidul sau sa ajunga la guvernare prin alt mijloc decat alegerile, respecta oare democratia? Sigur, ma refer la Alina Turcan, a carei prima grija a fost aceea de a cere anticipate, inainte de a vedea ordonanta abrogata.
    Problema noastra e ca nu ne mobilizam la fel de bine cand vine vorba de vot, la fel cum o facem cu iesitul in strada. Scria si un coleg mai sus, nu mai stiu exact cine, despre votul in alb. Cu siguranta aia ar fi una din solutiile care ar mai putea schimba ceva in tara asta. Ca veni vorba de subiect, va recomand sa cititi "Eseu despre luciditate".

  2. #682 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu nu inteleg ce se mai vrea de la omul asta, Iohannis. Cand nu iese sa vorbeasca cu oamenii, toti il injura si spun ca sta ca blegul. Cand iese, toti il injura si spun ca-si face campanie. Si eu l-am votat ca sa nu iasa Ponta si timp de aproape 1 an-doi mi s-a parut ca nu face absolut nimic. Dar atitudinea lui din ultimele luni mi s-a parut exemplara (mai putin cand a iesit alaturi de protestatari in Victoriei, aia a fost o miscare nechibzuita).

  3. #683 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu se dizolva PSD-ul, stati voi linistiti. PSD este singurul partid din Romania care primeste voturi din oficiu din partea multor cetateni, care nu au o cultura politica si care fac de regula parte dintr-o anumita categorie de varsta. Desi numarul acestor votanti a scazut considerabil din 2000 pana acum, el inca exista. Batranii din rural care au votat doar cu PSD intreaga viata, sunt multumiti ca au acum strazi cu asfalt, a ajuns curentul electric si la ei, iar daca au votat mereu cu PSD si au primit toate astea, vor vota in continuare pentru ca sunt multumiti.

    Repet, numarul votantilor de genul asta a scazut considerabil de-a lungul timpului, pentru ca batranii de acum, nu mai erau atat de batrani la revolutie si fac parte din alta generatie care poate a votat si cu dreapta. Iar din cauza asta nu cred ca PSD are vreo sansa sa dispara, pentru ca nu vor risca niciodata sa piarda niste voturi din oficiu, iar asa cum au obtinut niste rezultate zdrobitoare la ultimele alegeri avand si multa populatie tanara in cei care i-au stampilat la alegeri, nu au niciun motiv sa renunte. Oamenii aia din varf de deal care nu stiu de niciun alt partid politic in afara de PSD si care nu stiu ca Iliescu nu mai e presedinte, nu vor stii ce e noul partid format din ramasitele PSD. Sunt destui de genul, unii cred ca noul tovaras Iliescu doar l-a inlocuit pe Ceausescu. Habar n-au ei de democratie, ca a picat regimul sau alte-cele. Sunt multi, foarte multi oameni de genul. Urmariti Vox Populi si veti vedea.

    Poate o schimbare in partid ar fi miscarea pentru PSD, insa Dragnea pare a fi fara opozant in partid si nu stiu cat pot crede asa zisul scandal intern in PSD, unde il are ca opozant pe primarul din Iasi. Mi se pare mai mult o miscare a anumitei parti din presa care trage cu dreapta. Daca nu isi schimba liderul in curand, sunt toate sansele pe Iohannis sa il vedem suspendat, pe Tariceanu interimar si pe Dragnea liber si fara dosar printr-o noua ordonanta de urgenta. Sau hell, poate chiar o gratiere (desi parca un interimar nu poate face asta).

  4. #684 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Ar fi putut face un apel catre protestatari prin intermediul presei, oricum intalnirea face to face, fiind un mare fail. Insa tocmai pe acest fail, survenit din cauza protestatarilor, poate ca s-a bazat. Vad doar reactii de genul: "Presedintele vrea, dar nu are cu cine". Iohannis, you've earned 1 point of popularity!
    Atat iesirea din Piata Victoriei, cat si cea de la Cotroceni au fost facute cu scopul de a atrage electorat. Nu e un adevar general, ci doar opinia mea, clar!

    @tudyniuz Nu doar mediul rural voteaza PSD-ul, drept dovada acest partid detine toate primariile capitalei. Cat despre batrani si analfabeti, ce le poti face? Sa le iei dreptul de vot? Eu cand aduc asta in discutie la o bere, sunt acuzat ca-s extremist...

  5. #685 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Discutia cu oamenii din mediul rural care voteaza preponderent cu PSD este mult mai complexa. Daca aveti sau ati avut rude pe acolo, puteti afla cu siguranta marsaviile pe care le fac aia din teritoriu daca nu votezi cu ei. Pe vremuri te lua cu arcanu' sa te duci sa votezi cu ei, dar pentru multe locuri din tara asta, vremurile nu s-au schimbat. E doar o alta cifra la an, mentalitatiile si maniera de abordare este aceeasi.

    Nu te dai cu ei, e ok. Ei oricum stiu cu cine votezi. Cand e de primit ajutor (de orice tip, nu doar social), ia de te plimba. Te rogi de popa sa iti ingroape mortul. Aprobari si alte chestii esentiale pentru viata la tara, munca campului, etc...Ia cu paine. Si cate si mai cate. Viermii aia au multe feluri in care te pot obliga sa te dai cu ei, chiar daca tu poate nu ai vrea. Astea sunt chestiuni dureros de adevarate. Nu e ca la Bucuresti sa ii iei la misto pe aia cu pixuri si galeti daca vin la tine sa te "mituiasca".

    Asta asa, ca o paranteza.

  6. #686 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^România nu va progresa politic pana nu le luam ălora dreptul de vot prin metoda rafinata propuse de mine cu câteva pagini in urma. Ma poate contrazice cine vrea, si poate ne mai întâlnim peste 20 de ani care vor demonstra trista realitate.

  7. #687 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    @Khufu ce ai descris tu in postul tau e un clientelism electoral dus la extrem, care din pacate e 100% adevarat. Insa aia care isi vand votul pe un pui sau pe o suma de bani(oricare ar fi ea) ar trebui sa inteleaga faptul ca produsele primite, respectiv banii le schimba viata pentru cateva zile, in timp ce votul ala le influenteaza urmatorii ani din viata. Totul tine de educatie, din pacate, in unele zone ale tarii, aceasta ramanand la nivel de Ev Mediu. Daca oamenii aia ar constientiza ca unindu-se sunt mai puternici decat primar/popa/sef de post, totul s-ar schimba. Insa prefera sa se multumeasca cu nimic sau sa traiasca cu amprenta de "umil" toata viata.

  8. #688 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mă eu nu înțeleg, e așa greu să zici că îi votezi, le iei faina şi uleiul, te urci la ei în autocar, dar în cabina de vot sa pui stampila pe altcineva? E imposibil sa afle cum ai votat... şi cum romanului îi place să păcălească, de ce nu o face?!

  9. #689 SP
    Banned Templier's Avatar
    eu zic sa priviti si din alt punct de vedere situatia cu votantii psd-ului.
    in Romania varsta de pensionare este de 63-65 ani. speranta de viata in Romania este de 68 ani la barbati si 75 la femei. in situatia in care o persoana ajunge la varsta pensionarii nu se mai uita la politicienii care promit salarii mari sau locuri de munca ca mai are ( dpdv statistic ) putin de trait. e o gandire normala pana la urma, toti ne gandim la veniturile noastre. e acelas motiv pentru care si voi alegeti un partid sau altul, pt ca promite locuri de munca si prosperitate. cand ajungi la 60 de ani singura sursa de venit este pensia si automat esti mai predispus sa alegi un + pe care sa il simti decat niste aspecte dintr-un viitor incert.

    nu mai mentionez aspectele legate de IQ sau mita electorala ca nu mai am ce sa adaug la ce ati spus voi pana acum.

  10. #690 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    Ar fi putut face un apel catre protestatari prin intermediul presei, oricum intalnirea face to face, fiind un mare fail. Insa tocmai pe acest fail, survenit din cauza protestatarilor, poate ca s-a bazat. Vad doar reactii de genul: "Presedintele vrea, dar nu are cu cine". Iohannis, you've earned 1 point of popularity!
    Atat iesirea din Piata Victoriei, cat si cea de la Cotroceni au fost facute cu scopul de a atrage electorat. Nu e un adevar general, ci doar opinia mea, clar!

    @tudyniuz Nu doar mediul rural voteaza PSD-ul, drept dovada acest partid detine toate primariile capitalei. Cat despre batrani si analfabeti, ce le poti face? Sa le iei dreptul de vot? Eu cand aduc asta in discutie la o bere, sunt acuzat ca-s extremist...

    Da, clar ca incearca sa-si faca image Johannis, sau putem sa o numim campanie "sub acoperire". A devenit si el constient ca anul viitor sunt alegeri, si electoratul lui, oricum subtirel (avand in vedere ca cel putin 50% dintre voturile lui au fost anti-Ponta), s-a subtiat si mai mult. Totusi, cred ca e bine ca ne este el Presedinte, nici nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla daca era Ponta, si in plus de asta, asa in ultima clipa dar a avut cateva interventii binevenite si pe care ni le doream multi dintre noi. Din acest motiv, si mie mi-a schimbat parerea, si la urmatoarele alegeri il consider o varianta, daca nu apare cumva alta, mai buna.

    Cat despre faza cu dreptul de vot, bucura-te...eu am fost facut nazist direct )

    @Khufu
    bine ca ti-am citit postul, ca riscam sa-l repet si eu. Ai dreptate 100%, exact asa este...si la toate astea se mai adauga si faptul, ca daca nu mergi la vot sau votezi cu ceilalti, au cei din comisii (care sunt exact din motivele enumerate de tine tot timpul de aceasi parte a baricadei) sa puna stampila in locul tau sau sa-ti mai buna o stampila pe buletinul de vot. Daca reclami la "politaiul" din sat, da din umeri si rade, ca doar are si el aranjamentele lui cu primaru', popa etc. Este incredibil de trist, dar cat se poate de real. Nici eu nu credeam ca se poate in halul asta, pana am fost in satul bunicilor sotiei (bunicii mei au fost toti din localitati mai mari) si am vazut cu ochii mei "lista rusinii" pe usa bisericii, unde erau trecute absolut toate familiile din sat si cat au donat pentru renovarea casei popii, primarul stand la crajma (may i add, crajma era a lui) cu politaiul din sat si cu popa, candidat la primaria din comuna un medic veterinar din Timisoara care isi dorea sa ajute satul si cum toti ziceau "lasa bah, ce ne trebuie nou, pana acum tot 'Fanica' a fost, de ce sa-l schimbam pe saracul"...evident ironia sortii este ca "Fanica" (nu am retinut numele exact, de aceea pun ghilimele) avea dita-mai palatul, asfaltul din sat se termina in fata casei lui, nu mai da la nimeni autorizatie ca sa-si deschida crajma, (concurenta nu e benefica pentru buzunar) etc.

    Imi venea sa-mi tai venele, cand ma gandeam ca aceasi gloata ne hotareste soarta de decenii...si o va mai face mult timp de acum incoace.

    @Templier
    ai pus punctul pe "i"...desi as adauga, ca aceasi pensionari, sau apropiati de varsta de pensionare au si lacune in educatie, si nu inteleg ca banii lor de pensie vin de la noi, cei care muncim. Exista si exceptii, desigur, care inteleg ca doar promisiuni de mariri fara acoperire nu sunt sustenabile, dar mare lor majoritate nici nu inteleg. Ei cred ca pensia vine automat, apare din senin etc...nu inteleg de unde vin banii lor de pensie, si ca toate contributiile lor de-a lungul vietii au fost de mult cheltuite pentru a achita pensiile altora. Sistemul de pensii de la stat este un "Ponzi scheme" piramidal, care se bazeaza pe contributii tot mai multe sau mai mari de la fundul piramidei, dar din pacate din cauza modului in care a fost condusa tara in ultimii 27ani piramida s-a cam intors cu fundul in sus, si de la un anumit punct incolo va ceda cu totul.
    La asta as mai adauga si ca aceste mariri de pensii si salarii la bugetari pun presiune mare pe privat, care le plateste la urma urmei, si vor duce inevitabil la cresteri de preturi (sau la importuri ieftine din asia...iar apoi toti acesti pensionari ies si urla ca a fost facuta praf tara). Sa nu mai vorbim de derapaje ale unor ministrii incompetenti care duc la cresteri fara rost a preturilor, cum a fost si cel al ministrului energiei. De fapt pensiile lor valoreaza tot atat, drept dovada ca de 20-25ani se tot maresc pensiile si salariile la bugetari si tot de mizerie si insuficiente au ramas. Dupa logica celor care pica in capcana "va dam 100lei la pensie", pana acum la cat li s-a marit trebuiau de mult sa o duca cel putin decent toti pensionarii, si totusi nu este asa...oare de ce? Noi intelegem, ei din pacate nu.

    @eagle-eye
    din pacate un numar extrem de mare dintre acestia inca traiesc cu frica ca cineva ii urmarest, cineva ii va turna, iese cumva la iveala si o patesc ei etc. De multe ori spunem ca ei sunt inca in evul mediu sau pe vremea comunista cu mentalitatea, dar in unele cazuri este chiar la propriu.

  11. #691 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Baieti, se face referendum sau ba? Despre ce o sa fie referendumul?

  12. #692 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

  13. #693 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar

  14. #694 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

  15. #695 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Sa nu ne fie cu suparare dar cand e vorba de cel mai odios si abject partid din istoria post decembrista a Romaniei, cand aud un zvon despre o ticalosie asociata cu PSD banuiesc ca e adevarat iar de cele mai multe ori vin si dovezi.

  16. #696 SP
    Member Leni's Avatar

  17. #697 SP
    Member iUser's Avatar
    Mi-e sila! Atat...
    Attached Images Attached Images 16487571_1364957820242350_5235840852816191321_o.jpg

  18. #698 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  19. #699 SP
    VIP Member asatgmures's Avatar
    mai e unul: space invaders, asta e mai greu lol
    Jocurile inspirate de Liviu Dragnea, virale pe internet

  20. #700 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gata guys! I'm back! Mi-am reincarcat bateriile... Vad ca tot astia-s la putere! Pai ce-ati facut mai nene mai?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 35 of 63 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts