Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 99 of 99

Thread: Sfarsitul Civilizatiei Moderne

  1. #81 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Am scris si eu mai sus de treaba asta, eu ziceam doar ca copii si femeile gravide, in momentul de fata nu par a fi afectati de virus asa de drastic precum restul.

  2. #82 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Exact.Insa pot fi purtatori.

  3. #83 SP
    Junior Member Ultranativ's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Nu stiu daca asta e 100% adevarat, dar din cate stiu copii si femeile gravide nu prea sunt afectati pentru ca au sistemul imunitar foarte puternic.

    Adevarat, dar invers, la copii motivul pentru care nu sunt asa predispusi e pentru ca au sitemul imunitar mai slab.
    Problema creata de corona, e ca sistemul imunitar in momentul in care intra contact cu virusul incearca sa ii dea ultimata, facand asta foloseste tot in disperare ( de acolo si stopurile cardio respirtorii si alte efecte adverse).
    Copiii nu au inca atat de dezvoltat sistemul imunitar, de aia si sansa sa se intample reactii "puternice" are sistemului imunitar e mai scazut.

  4. #84 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Quality rant :

  5. #85 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Știi că omul face la mișto nu e real.

  6. #86 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Știi că omul face la mișto nu e real.
    Stiu, dar macar omul vine cu o explicatie decenta la aprovizionarea excesiva cu hartie igienica

  7. #87 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar

  8. #88 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Loool fac pe mine de ras.Eu stiam de varianta aia cu Sumudica, Steaua si Astra

  9. #89 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Ia hai daca tot avem thread dedicat sa vb si ceva constructiv.

    Cu sau fara jocuri, fratilor, fara alimente nu rezista nimeni. S-a dovedit ca mizeria de virus rezista pe obiecte. Nu se stie clar cat timp dar rezista.
    Intrebare la voi acuma. Eu ma duc mai rar la piata in vremurile astea, cat timp functioneaza Bringo I'm fine.

    Insa, dupa cum stiti si voi, omul ala de la Bringo duce si el produsele intr-un cos. Nu cred ca exista ceva mai jegos in lume decat cosurile alea de la supermarketuri care au in ele de la muci, guma de mestecat, etc...

    Acum intrebarea -> Ce facem cu alimentele care vin? Le spalam? Le dam cu dezinfectant? Cum dai cu deinfectant pe oua de exemplu?
    Pe fructe? Daca dai cu Dettol pe fructe intra prin coaja si pe urma mananci Dettol...

    Le punem in frigider asa imputite?
    Nu prea ai acum, cand nu am fost atent o secunda s-a apucat asta* sa traga de punga cu paine... punga din cosul ala cu muci... (asta* = un gnom superb de 1 an si 11 luni cu par cret si ochii mari care da sens vietii mele).

    Voi cum procedati?
    Eu momentan stau ca un idiot crizat si le spal cu sapun in chiuveta 1 by 1, apoi le las la uscat.
    Aseara am mancat pe intuneric ecler cu gust de Dettol, n-a fost fun

  10. #90 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Eu am ajuns la concluzia ca oricat te-ai proteja e in zadar.Imagineaza-ti cate combinizioane din alea ar trebui sa cumperi ca sa umbli pe strada protejat.Mastile nu ajuta cu nimic.Virusul trece prin aer, eu de ex pot sa las geamul deschis si aia e.Ma duc fara sa stiu pe la ai batrani, îi imbolnavesc si pe ei...
    Pe de alta parte se exagereaza foarte mult.S-a dovedit ca virusul asta e foarte slab in comparatie cu o gripa traditionala, singurul lucru ingrijorator fiind faptul ca se raspandeste foarte repede, din om in om.Gripa de acum 10 ani a fost probabil mai puternica.Mai mica raspandirea, dar mai multe decese.Ideea e ca daca am fi fost baieti destepti si am fi inchis granitele de cand a inceput nebunia, acum stateam bine mersi.
    Dar ce sa le ceri cand ei nu stiu ce reprezinta cuvantul "pandemie"?

  11. #91 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    @Crbl2001 Aberezi cu închisul granițelor, nu ai cum să refuzi intrarea niciunui cetățean român indiferent de situație.

    Problema este că guvernanți bat câmpii și nu știu cum să trateze situația.

    În Korea de Sud nu au închis pe nimeni în casă și chiar sunt împotriva unor astfel de practicii, cu toate astea au reușit să oprească epidemia la ei.

  12. #92 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Nu aberez cu nimic.Franta, Spania, SUA, Canada, Peru, etc isi inchid granitele.Urmeaza alte state, care vor abera si ele, desigur.

  13. #93 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    ^ SUA isi accepta conationalii. e inchis doar pentru turisti. mai informeaza-te!

  14. #94 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    @Crbl2001 închid granițele la turiști dar nu își lasă cetățenii în afară statului, te trezești cu 1 milion de procese la CEDO pentru încălcarea drepturilor.

  15. #95 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Cu inchisul granitelor sunt de acord, in conditiile in care faci controale stricte si tii TOT ce intra in carantina. Nu exista romani, conationali, vocationali, nimic. Trebuie sa opresti intrarea virusului si cum multi sunt extrem de idioti (imi venea sa sparg TV-ul aseara la stiri cu prostul ala din Madrid care BENEVOL a venit in avion in Romania, stiind ca a fost diagnosticat la Madrid), nu se poate altfel.

    Imi pare rau, si eu am rude in afara ba chiar in Spania unde devine extrem de nasol, dar au inteles. Nu se poate...

    DA, trebuie primiti romanii sigur, dar pusi 14 zile in carantina ACOLO LA GRANITA, nu lasati liberi sa mearga la mall si pe urma cand fac febra sa intre in carantina.

    Nu mi-ati raspuns cu alimentele. Ce fac diseara cu bananele si cu mango?

  16. #96 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyrax7 View Post
    ^ SUA isi accepta conationalii. e inchis doar pentru turisti. mai informeaza-te!
    Man eu nu vorbeam de persoanele cu cetatenie.Desi ar fi normal sa se inchida granitele si pt cetateti.N-ai venit acasa la timp, sa fii sanatos!

  17. #97 SP
    Member ymess's Avatar
    Din cate am inteles cel mai mare risc e sa il iei din aer (adica pana la 4.5 metri de o persoana infectata). Primul lucru se spune la TV sa ne spalam pe maini, sa nu ne atingem fata etc., eu sincer cred ca masura asta e buna, dar are efect marginal. Marea marea majoritatea cazurilor se iau in contact cu persoana infectata. E total plauzibil ce se zice cu spalatul pe maini, insa nu cred ca reprezinta nici 5% din cazuri transmiterea asta.

    Legat de alimente, am inteles ca nu sunt probleme, singura problema (cand vor fi infectati cu miile in Romania) ar fi la paine. De asemenea, o alta sursa de incredere pentru mine, precizeaza sa mancam carnea doar gatita (nu cruda), si sa nu stam nemancati mai mult de 20 de ore (nu e vorba de scenariu extrem, ci sunt oameni care asa mananca, o data pe zi).

  18. #98 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Fructele eu le spalam oricum.De cate ori vin de la magazin cu fructe le duc si le spal la chiuveta.Cine stie ce pesticide din alea or mai avea pe coaja....

  19. #99 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nu mi-ati raspuns cu alimentele. Ce fac diseara cu bananele si cu mango?
    Postare pe Facebook cu o poza atasata.
    Quote Originally Posted by Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă
    Nu a fost raportat nici un caz de transmitere al coronavirusului prin intermediul mâncării. Înainte de a pregăti mâncarea sau de a mânca este foarte important să ne spălăm pe mâini minimum 20 - 30 de secunde (cam cât durează să cântăm prima strofă din Deșteaptă-te Române!).

    Este de așteptat ca prepararea termică riguroasă a alimentelor să elimine riscul de infectare al acestora.

    Principalul mod de transmitere al infecției cu noul coronavirus este de la persoană la persoană. Transmiterea prin contactul cu suprafețe contaminate este și ea posibilă.
    Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă - Posts

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 20-04-2017, 18:30
  2. LG va anunta flagship-ul G3 la sfarsitul lunii By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 15-05-2014, 21:16
  3. PS2: sfarsitul unei epoci By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 06-07-2013, 14:26
  4. Ce ne aduce sfarsitul lui 2009 By erik95 in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 28-09-2009, 17:58
  5. Forza 3 va fi lansat la sfarsitul anului By istrategie in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 19-05-2009, 09:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts